• <

Wynik wyszukiwania - "Virginia" - Wiadomości

Kolejny, atomowy okręt podwodny typu Virginia dostarczony do US Navy

Koncern Huntington Ingalls Industries (HII) ogłosił 25 kwietnia, że jego stocznia Newport News Shipbuilding (NNS) dostarczyła do US Navy kolejny okręt podwodny typu Virginia, USS New Jersey (SSN 796). To 11 okręt tej serii tam zbudowany i 23 w ogóle.
26.04.2024

Jedna trzecia miejskiej ludności Chin zagrożona osiadaniem lądu. Zagrożenie szczególne dla miast przybrzeżnych

Prawie połowie z 82 głównych chińskich miast grozi zatonięcie na skutek szybkiego osiadania gruntów. Naukowcy oszacowali, że bez podjęcia odpowiednich środków do 2120 r. problem ten może pozbawić domów od 55 do 128 milionów osób.
22.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

W stoczni HII zwodowano kolejny atomowy okręt podwodny typu Virginia

W stoczni Newport News Shipbuilding (NNS) należącej do Huntington Ingalls Industries (HII) odbyło się 23 lutego wodowanie przyszłego USS Massachusetts (SSN 798). To 25 okręt podwodny typu Virginia i 12 z tej serii powstający w Newport. To jedna z dwóch stoczni w całych USA zdolna do projektowania i budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym dla US Navy.
28.02.2024

Amerykańskie metropolie się zapadają

Duże miasta na wschodnim wybrzeżu USA zapadają się z prędkością kilku milimetrów na rok. Z tego powodu rośnie zagrożenie związane z podnoszeniem się poziomu mórz.
07.01.2024

Trump ujawnił tajemnice nt. nuklearnych okrętów podwodnych australijskiemu miliarderowi

Były prezydent Donald Trump ujawnił tajemnice nt. nuklearnych okrętów podwodnych australijskiemu miliarderowi Anthony'emu Prattowi, zdradzając mu szczegóły dotyczące zdolności okrętów - podały w czwartek ABC News i "New York Times". Pratt miał później powtórzyć te informacje dziesiątkom osób.
08.10.2023

Austal rozpoczyna budowę nowego okrętu dla US Navy i realizuje zlecenie na rzecz atomowego okrętu podwodnego

Kolejno 3 i 4 października br. w amerykańskiej stoczni należącej do australijskiego koncernu Austal miały miejsce dwie kluczowe inwestycje związane z branżą okrętową. Dotyczyły one budowy ostatniego z zaplanowanych szybkich transportowców typu Spearhead, a także wyposażenia dla atomowego okrętu podwodnego.
05.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Władze USA zakończyły przegląd przegląd środowiskowy morskiej farmy wiatrowej należącej do Dominion Energy

Wspierając cel administracji prezydenta Joe Bidena, jakim jest uruchomienie morskiej energii wiatrowej o mocy 30 GW do 2030 roku, Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM) zakończyło ocenę środowiskową proponowanego, komercyjnego projektu morskiej energetyki wiatrowej przy nabrzeżu stanu Wirginia (Coastal Virginia Offshore Wind, CVOW), która według szacunków może zasilić setki tysięcy domów czystą, odnawialną energią.
27.09.2023

Babcock i HII wspierają budowę atomowych okrętów podwodnych w ramach programu AUKUS

Dwa wiodące koncerny zbrojeniowe połączyły siły w Australii, współpracując w celu spełnienia kluczowych wymagań w zakresie zapewnienia zdolności dla atomowych okrętów podwodnych, ktore w przyszłości znajdą się w wyposażeniu Royal Australian Navy.
21.09.2023

Marynarka Wojenna Francji wciela do służby atomowy okręt podwodny

Stocznia Naval Group przekazała zamawiającemu drugi okręt podwodny o napędzie atomowym (Submersible Ship Nuclear, SSN) typu Suffern, Duguay-Trouin. Łącznie sześć takich jednostek, określanych jako Barracuda, ma wzmocnić potencjał sił morskich Francji (Marine Nationale).
12.08.2023

Amerykański atomowy okręt podwodny przybył do Australii. Pierwsza taka wizyta

Do portu wojennego w Perth, znajdującego się w Zachodniej Australii wszedł USS North Carolina (SSN 777). Wizyta ma związek z wykonywanym patrolem w rejonie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Jest to również dowód zmiany polityki australijskiego rządu względem obecności okrętów o napędzie jądrowym, w tym w związku z planowaną budową okrętów tego rodzaju dla Australian Royal Navy w ramach AUKUS.
07.08.2023

Setki milardów dolarów na nowe okręty dla US Navy. Senat przyjął dokument ustawy

W ramach programu zawartego w ustawie National Defense Authorization Act (NDAA) flota USA otrzyma 10 nowych okrętów. W dokumencie zawarto wersję ustawy o autoryzacji obrony narodowej na rok fiskalny 2024, zwiększając wydatki Departamentu Obrony do 886 miliardów dolarów.
31.07.2023

Nowy USS Iowa ochrzczony. To atomowy okręt podwodny

W stoczni Groton należącej do General Dynamics Electric Boat odbył się chrzest najnowszej jednostki typu Virginia, przyszłego USS Iowa (SSN 797).
21.06.2023

MSC uruchamia bezpośrednie połączenia kontenerowe między Gdynią a portami chińskimi

Szwajcarsko-włoski armator MSC (Mediterranean Shipping Company) wznowił serwis żeglugowy Swan. Jednocześnie Gdynia zyskuje pierwsze bezpośrednie kontenerowe połączenie żeglugowe z Dalekim Wschodem.
29.05.2023

Ponad połowa wielkich jezior na świecie traci wodę

Aż 53 procent największych na świecie jezior wysycha - gromadzi mniej wody, niż jeszcze 30 lat temu - twierdzą badacze na łamach "Science". Najważniejszymi przyczynami tego zjawiska są zmiany klimatu i niezrównoważony sposób korzystania z zasobów wodnych przez człowieka.
25.05.2023

Australijczycy protestują przeciwko bazie okrętów podwodnych

Tysiące Australijczyków zebrało się w proteście przeciwko utworzeniu bazy nuklearnych okrętów podwodnych w Port Kembla na wschodnim wybrzeżu kraju.
10.05.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Anglosaski wymiar współpracy. Rusza kolejny etap partnerstwa AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Australii Anthony Albanese zaprezentowali kolejną fazę programu AUKUS, związanego z budową nowoczesnych okrętów podwodnych dla australijskiej floty (Royal Australian Navy).
13.03.2023

BAE Systems zwiększa swój udział w powstawaniu nowych okrętów podwodnych US Navy

Spółka wygrała przetarg o wartości 71 milionów dolarów na produkcję i dostawę komponentów do okrętów podwodnych typu Columbia. Jest to drugi kontrakt otrzymany przez BAE Systems na prace związane z tym kluczowym morskim środkiem odstraszania nuklearnego Marynarki Wojennej USA.
27.01.2023

Pilot, który wprowadził Ever Forward na mieliznę, bo zagapił się w telefon, oddaje licencję

Kapitan, przez którego kontenerowiec Ever Forward utknął w zatoce Chesapeake w 2022 roku, zrezygnował z licencji pilota morskiego w stanie Maryland i zgodnie z zawartym porozumieniem ma się o nią nigdy więcej nie ubiegać.
18.01.2023

Kosztowne gigawaty MFW. Amerykanie renegocjują kontrakty. Czas na przegląd ryzyk i solidną analizę ekonomiczną

Europejskie ambicje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej skoryguje rynek w 2023 i 2024 r. Przy szacowanym w połowie 2022 r. koszcie około 3 mld dolarów za 1 GW mocy zainstalowanej w morską energetykę wiatrową, ambitne cele inwestycyjne w morskie elektrownie wiatrowe oraz biznesplany będą musiały zostać skorygowane. W 2023 r. i 2024 r. inwestycje te będą realizowane pod wpływem inflacji, drożejących komponentów i kosztownej siły roboczej.
16.01.2023

General Dynamics otrzymał dodatkowe miliardy na budowę podwodnych kolosów

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przyznała blisko 5,1 miliarda dolarów w ramach kontraktu na budowę okrętów podwodnych typu Columbia, które mają być podstawą podwodnych sił nowej generacji.
26.12.2022

Rozpoczęcie budowy nowego atomowego okrętu US Navy

W 81. rocznicę japońskiego ataku na Pearl Harbor 7 grudnia, w stoczni General Dynamics Electric Boat w Quonset Point odbyła się uroczystość symbolicznego położenia stępki pod nowy okręt podwodny US Navy USS Arizona (SSN 803).
09.12.2022

Prysmian Group składa zamówienie na nową jednostkę do kładzenia kabli podwodnych

Włoska firma zajmująca się okablowaniem morskim inwestuje blisko 200 mln euro w nowy statek i dostosowanie jego sprzętu kablowego o wartości około 40 mln euro. Będzie też wyposażony w pakiet akumulatorów o łącznej mocy 3 MW.
24.11.2022

Nuklearne okręty podwodne Chin otrzymały nowe uzbrojenie balistyczne

Atomowe okręty typu 094 zostały wyposażone w międzykontynentalne pociski balistyczne, o większym zasięgu niż dotychczas używane. US Navy przygląda się temu z uwagą.
21.11.2022

Koszt nowych okrętów dla US Navy ma być o 1/3 wyższy niż pierwotnie zakładano

Według Kongresowego Biura Budżetowego (Congressional Budget Office, CBO) wydatki zdecydowanie wzrosną w porównaniu pierwotnymi założeniami.
15.11.2022

Portugalia. Rząd: Hiszpania ograniczyła ilość przesyłanej wody

Rząd Portugalii potwierdził, że w 2022 r. doszło do ograniczenia ilości wody w rzekach płynących z Hiszpanii, w tym szczególnie na dwóch największych łączących oba kraje: Tagu i Douro.
21.10.2022

24-godzinny rekord wydajności pobity przez turbinę Siemens Gamesa

Prototyp morskiej turbiny wiatrowej SG 14-222 DD firmy Siemens Gamesa wyprodukował 359 MWh w ciągu 24 godzin, co według producenta turbin było największą mocą, jaką kiedykolwiek wyprodukowała jedna turbina w tym czasie.
10.10.2022

Kontenery w zautomatyzowanych portach. PSA International i DCT poprowadzą porty na Bałtyku nowym kursem?

Terminale kontenerowe warto automatyzować, a inwestycja w automatyzację przeładunku pojemników zwraca się w czasie około 5 lat wynika z wnikliwych badań eksploatacji 63 portów kontenerowych przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Kaliforni, Gandawie i Anwerpii oraz Pireusie.
15.08.2022

Załoga Oriona zainstalowała pierwsze monopale XXL na farmie Arcadis Ost 1

Belgijski lider morski Deme Offshore poinformował, że z pomocą innowacyjnego statku Orion zainstalował pierwszy fundament monopalowy na obszarze farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
10.06.2022

USA: nie prowadziliśmy operacji na wodach terytorialnych Rosji

USA zaprzeczyły w sobotę, że prowadziły operacje wojskowe na rosyjskich wodach terytorialnych. Wcześniej Moskwa poinformowała, że amerykański okręt podwodny naruszył granicę w wodach terytorialnych Rosji w rejonie Wysp Kurylskich na Dalekim Wschodzie.
13.02.2022

Rosja twierdzi, że okręt USA wpłynął na jej wody w rejonie Kurylów

Attache wojskowy USA w Moskwie został wezwany w sobotę do ministerstwa obrony Rosji z powodu incydentu w rejonie Wysp Kurylskich na Dalekim Wschodzie. Ministerstwo twierdzi, że amerykański okręt podwodny naruszył granicę w wodach terytorialnych Rosji.
12.02.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

CMA CGM na szczycie listy zarobków przewoźników w III kwartale

CMA CGM wskoczyło na szczyt tabeli zarobków przewoźników w trzecim kwartale, odnotowując zysk netto w wysokości 5,6 mld dolarów. Firma zapowiedziała, że w ostatnim kwartale zanotuje "jeszcze mocniejszy" wynik.
24.11.2021

Wartość łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w USA sięgnie 109 mld dolarów

Grupa ekspertów o nazwie Special Initiative on Offshore Wind (SIOW), działająca przy Uniwersytecie Delaware, zajmuje się ekonomiką morskiej energetyki wiatrowej w USA. Z jej najnowszych analiz wynika, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpłynie na łańcuch dostaw w USA, które wartość sięgnie 109 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.
14.10.2021

Inżynier US Navy oskarżony o szpiegostwo

Inżynier marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i jego żona zostali oskarżeni o szpiegostwo. Mieli podjąć próbę przekazania obcemu państwu ściśle tajnych informacji o budowie okrętów podwodnych z napędem jądrowym.
11.10.2021

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zderzył się z nieznanym obiektem

Do zderzenia doszło na wodach międzynarodowych w regionie Indo-Pacyfiku w ubiegły weekend - poinformowała w czwartek Flota Pacyfiku Marynarki Wojennej USA.
08.10.2021

Potentat wiatrowy Siemens Gamesa rozpoczął instalację prototypu turbiny o mocy 14 MW

Zagraniczne media branżowe informują, że spółka wiatrowa Siemens Gamesa rozpoczęła montaż prototypu morskiej turbiny wiatrowej o mocy 14 MW w Danii. We wrześniu została zbudowana wieża. Prototyp SG 14-222 DD jest wznoszony w miejscowości Oesterild.
24.09.2021

Zakłócenia łańcucha dostaw. Pandemia wpływa na wzrost importu detalicznego

Wzrost importu detalicznego w największych portach kontenerowych w USA maleje z powodu globalnych zakłóceń łańcucha dostaw związanych z pandemią.
15.09.2021

USA gonią światową czołówkę offshore wind. W toku projekty o łącznej mocy 35 GW

Amerykański Departament Energetyki (DOE) opublikował kolejną edycję trzech raportów na temat rozwoju energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że energetyka wiatrowa w tym kraju rozwijała się w rekordowym tempie w 2020 roku. Znaczenie przyśpieszyła branża offshore wind.
02.09.2021

Port w Wirginii zamawia 18 ekologicznych hybrydowych przewoźników wahadłowych

Port w Wirginii na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zamówił 18 ekologicznych hybrydowych transporterów wahadłowych od firmy Cargotec Kalmar z pełną dostawą maszyn, która ma zostać ukończona do końca czerwca 2022 roku.
31.08.2021

Rozwój offshore wind na Atlantyku. USA rozważają wypłatę rekompensat dla rybaków

Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje możliwości zapewnienia systemu rekompensat dla amerykańskiego sektora rybołówstwa komercyjnego w związku z planowanym rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim.
02.08.2021

Amerykańskie porty kontynuują ustanawianie rekordów, dostawcy walczą o dotrzymanie tempa

Oczekuje się, że największe porty importu detalicznego w Stanach Zjednoczonych zanotowały kolejny przełomowy miesiąc w maju. Konsumenci powrócili bowiem do normalnych wzorców zakupowych wraz ze wzrostem liczby szczepień - ogłosiła w tym tygodniu Narodowa Federacja Detaliczna (NRF). Tymczasem łańcuchy dostaw starają się nadążyć za popytem.
11.06.2021

Czarter na podróż – gotowość statku do załadunku

Jak było to już analizowane szczegółowo w naszych opracowaniach Czarter na podróż - nota gotowości (NOR) / Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port” warunkiem sine qua non, rozpoczęcia liczenia przestojowego („lay-time”, „lay-days”) jest łącznie spełnienie trzech warunków: statek musi znajdować się na właściwej pozycji (port/nabrzeże), statek musi być technicznie gotowy do przyjęcia ładunku (szerzej operacji ładunkowych) („actual readiness to load”), wreszcie statek musi zgłosić czarterującemu tzw. notę gotowości (NOR).
31.05.2021

USA: Pierwszy statek do instalacji morskich turbin wiatrowych zgodny z ustawą Jones Act

Nowe informacje na temat pierwszego statku do instalacji morskich turbin wiatrowych (WTIV) w Stanach Zjednoczonych. Jest on uważany za kluczowy dla rozwoju krajowego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
25.02.2021

Niski poziom tlenu zbiornikach wodnych może przyspieszyć globalne ocieplenie

Niedobór tlenu w jeziorach i innych zbiornikach wodnych znacznie zwiększa wytwarzanie gazów cieplarnianych – informuje pismo “Limnology and Oceanography Letters”.
17.12.2020

Port Los Angeles zanotował najlepszy miesiąc w historii

Port w Los Angeles przeładował w październiku nieco ponad 980 000 TEU, co ustanowiło nowy rekord w najbardziej ruchliwym miesiącu w historii portu.
23.11.2020

Nord Stream 2 ma wrogów po obu stronach amerykańskiej sceny politycznej?

Virginia Palmer z amerykańskiego Departamentu Stanu oświadczyła w rozmowie z Warsaw Institute, że w USA panuje ponadpartyjny sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.
18.11.2020

Rosyjskie okręty podwodne będą budowane przy użyciu nowej technologii. Co to znaczy?

W październiku 2018 roku Jill Biden, żona nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, rozbiła butelkę szampana o burtę "Delaware", nowej łodzi podwodnej klasy Virginia. Dwa lata później, mniej więcej w tym samym czasie, ogłoszono w Rosji, że konkurenci amerykańskich okrętów podwodnych będą montowani przy użyciu ulepszonej technologii.
10.11.2020

Port Virginia zamknie jeden ze swoich terminali

Port Virginia zamknie jeden ze swoich terminali ze względu na wpływ pandemii COVID-19 na handel światowy.
20.04.2020

Do 3 kwietnia zamknięte wszystkie plaże w rejonie Rzymu

Do 3 kwietnia z powodu epidemii koronawirusa zamknięte zostały wszystkie plaże w rejonie Rzymu. Decyzję tę podjęli burmistrzowie okolicznych miejscowości: Anzio, Ardea, Nettuno, Pomezia, Torvaianica.
20.03.2020

Kolejny amerykański lotniskowiec klasy Ford otrzyma nazwę na cześć Dorisa Millera, bohatera II Wojny Światowej

Amerykańska marynarka zamierza nazwać kolejny lotniskowiec klasy Gerald R. Ford na cześć bohatera II Wojny Światowej, Dorisa Millera, kucharza marynarki wojennej, który wskoczył do akcji, aby odeprzeć japońskie samoloty i pomóc rannym żeglarzom podczas ataku na Pearl Harbor.
21.01.2020

Zwodowano nowoczesny amerykański lotniskowiec John F. Kennedy (wideo)

Najnowszy amerykański lotniskowiec z napędem atomowym został w poniedziałek zwodowany w zakładzie Huntington Ingalls Industries' (HII) w stanie Virginia.
18.12.2019

Lotniskowiec USS John F. Kennedy ochrzczony przez córkę prezydenta (wideo)

W sobotę, 7 grudnia 2019 r., w stoczniowym wydziale Huntington Ingalls Industries - Newport News Shipbuilding (HII-NNS) w Newport News, w stanie Virginia miała miejsce ceremonia chrztu lotniskowca USS John F. Kennedy (CVN 79). Matką chrzestną została córka prezydeta Johna F. Kennedy'ego - Caroline Bouvier Kennedy.
09.12.2019

9 mln dolarów na prace przy AEGIS w Polsce i Rumunii

Jak poinformowała agencja United Press International, koncern Lockheed Martin otrzymał kontrakto wartości 9,1 mln USD na wsparcie techniczne i integrację statków oraz inżynierię systemu AEGIS Ashore w Polsce i Rumunii.
30.04.2019

Błędy ludzkie przyczyną kolizji promu Ulysse i kontenerowca CLS Virginia (wideo)

W październiku ubiegłego roku miała miejsce dotkliwa kolizja na Morzu Tyrreńskim. Tunezyjski prom pasażersko-frachtowy Ulysse uderzył w kontenerowiec CSL Virginia. Co prawda nikomu nic się nie stało, ale w wyniku wypadku powstała wielka wyrwa w burcie kontenerowca. Doszło także do doszło do naruszenia zbiorników paliwowych i wycieku paliwa, którego mogło być nawet 600 ton. Część z nich dotarła do linii brzegowej Francji.
10.01.2019

Prom wbił się w kontenerowiec. Duży wyciek na Morzu Tyrreńskim

Kolizja na Morzu Tyrreńskim. W niedzielę tunezyjski prom pasażersko-frachtowy Ulysse uderzył w kontenerowiec CSL Virginia, zakotwiczony ok. 28 km na północny-zachód od przylądka Cap Corse na Korsyce. Nikomu nic się nie stało, doszło jednak do wycieku. Plama na wodzie ma kilkaset metrów. Służby ostrzegają przed ekologiczną katastrofą.
07.10.2018

Dardziński: Chcemy wzmacniać współpracę naukowo-biznesową ze stanem Wirginia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stan Wirginia w USA chcą wzmacniać współpracę uczelni, instytutów i firm innowacyjnych - powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. W tym celu obie strony podpiszą list intencyjny.
26.04.2018

Te urządzenia trafią do amerykańskich portów. Na pokładzie statku z Gdyni do USA popłynęło ich aż 18 (foto, wideo)

18 straddle carriers w drodze z Gdyni do USA. Wozy podsiębierne wypłynęły z gdyńskiego portu w niedzielę wieczorem. Razem ważą ponad 1 000 t.
25.03.2018

Ośmiornica przychodzi na świat w kilka sekund. To niesamowite, co dzieje się chwilę później (wideo)

Ośmiornice naprawdę potrafią zaskakiwać. Ich niezwykłe umiejętności pokazuje nagranie udostępnione w mediach społecznościowych przez Virginia Aquarium and Marine Science Center z Virginia Beach. Film obejrzało już prawie 2,5 mln użytkowników.
12.02.2018

Załadunek suwnic Konecranes na statek Happy Buccaneer w Porcie Gdynia

Port Virginia w USA z 86 nowymi suwnicami typu ASC (Automated Stacking Crane). Konecranes rozpoczął realizację największego kontraktu w historii firmy. Pierwszy transport wyruszył z Gdyni w minionym tygodniu.
15.01.2018

86 suwnic Konecranes popłynie z Gdyni do USA. Pierwszy transport już w drodze (foto, wideo)

Port Virginia w USA z 86 nowymi suwnicami typu ASC (Automated Stacking Crane). Konecranes rozpoczął realizację największego kontraktu w historii firmy. Pierwszy transport wyruszył z Gdyni w minionym tygodniu.
15.01.2018

Amerykanie inwestują w okręty podwodne

Amerykańska marynarka wojenna chce zwiększyć o 9 liczbę uderzeniowych, atomowych okrętów podwodnych typu Virginia, które mają być zbudowane do 2030 roku.
05.08.2017

Minął rok od tragedii El Faro

Kontenerowiec El Faro z 5 Polakami i 28 Amerykanami na pokładzie zatonął w 1 października ubiegłego roku. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Jacksonville na Florydzie odsłonięto pomnik dedykowany ofiarom katastrofy.
03.10.2016

Oto super nowoczesny jacht podwodny (wideo)

Projektanci biura Migaloo Private Submersible Yachts pokazali światu swoje najnowsze dziecko – jacht, który zamienia się w łódź podwodną.
26.04.2016

Zakończono poszukiwania załogi El Faro. Znamy nazwiska zaginionych Polaków

Amerykańska straż przybrzeżna zakończyła wczoraj oficjalne poszukiwania rozbitków z zatopionego statku ro-ro El Faro. W momencie tragedii na pokładzie jednostki znajdowały się 33 osoby, w tym pięciu Polaków, którzy zajmowali się serwisem jednostki.
08.10.2015

Filmowa fregata już jutro w Gdyni (WIDEO)

W przyszły weekend (25-28 września) Gdynię odwiedzi fregata (niszczyciel) Latouche-Treville (D-646) należąca do francuskiej marynarki wojennej. To okręt z ciekawą historią, także filmową.
24.09.2015

Amerykańska marynarka testowała nowoczesne rakiety Longbow Hellfire (WIDEO)

Amerykanie ujawnili w zeszłym tygodniu nagranie z testów nowoczesnych rakiet Longbow Hellfire przeznaczonych dla okrętów typu LCS. W niedługim czasie mają się one stać podstawowym uzbrojeniem tych jednostek.
05.08.2015

Pierwsze testy drona wypuszczonego z łodzi podwodnej

Amerykanie przetestowali bezzałogowy pojazd podwodny. Próby miały miejsce na okręcie podwodnym USS North Dakota typu Virginia na Morzu Sródziemnym. To pierwsze w historii testy operacyjne drona wypuszczonego z okrętu podwodnego i wpuszczonego z powrotem na jednostkę.
24.07.2015

Nowe pokolenie okrętów podwodnych typu Virginia

US Navy wcieliła do służby nową wersję okrętu podwodnego typu Virginia.
28.10.2014

Amerykanie stawiają na innowacyjne morskie farmy wiatrowe

Amerykański Departament Energii ogłosił, że trzy wybrane, innowacyjne projekty morskich farm wiatrowych dostaną rządową pomoc w wysokości do 47 mln dol. każdy. We wskazanych projektach planuje się użyć nowych technologii, które mają znacząco obniżyć koszty.
09.05.2014

Polski statek ściągnięty z mielizny może płynąć dalej

Ściągnięty z mielizny "Ornak" jest sprawny - tak orzekli eksperci. Właśnie zakończyli badanie kadłuba statku należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej.
28.04.2014

USA - sztorm zepchnął masowiec PŻM na plażę.

Polski masowiec Ornak utknął u wybrzeży Virginia Beach (USA). Na płyciznę zepchnął go silny sztorm. Do akcji ratunkowej włączyła się Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.
17.04.2014

Większe wsparcie dla morskiej energetyki wiatrowej w USA

Rząd Stanów Zjednoczonych podjął działania, mające na celu przyspieszenie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, informuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Działania te mają również pomóc w osiągnięciu narodowego celu produkcji 80% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.
19.02.2011

Odszedł na wieczną wachtę...

Dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Andrzej Karweta był wśród ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. Marynarka Wojenna pogrążona jest w smutku i żałobie. Załogi okrętów, na znak żałoby opuściły bandery do połowy masztów. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów we wszystkich jednostkach brzegowych i lotniczych MW.
12.04.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.