• <
gryfia_70lat

Prezydent Biden zapowiedział zwiększenie liczby okrętów USA w hiszpańskiej bazie w Rocie

gm

28.06.2022 21:41 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Prezydent Biden zapowiedział zwiększenie liczby okrętów USA w hiszpańskiej bazie w Rocie

Partnerzy portalu

Prezydent Biden zapowiedział zwiększenie liczby okrętów USA w hiszpańskiej bazie w Rocie - GospodarkaMorska.pl
Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Maritime_Self-Defense_Force_JS_%22Yugiri%22_%EF%BC%86_Spanish_Navy_frigate_%22Victoria%22.jpg

Prezydent USA Joe Biden i premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedzieli we wtorek prace nad porozumieniem dotyczącym zwiększenia liczby amerykańskich niszczycieli stacjonujących w bazie morskiej w Rocie w Andaluzji. Obaj przywódcy rozmawiali też na temat dostaw broni dla Ukrainy.

„Będziemy pracować nad porozumieniem, by zwiększyć liczbę niszczycieli stacjonujących w bazie marynarki wojennej Rota, co wzmocni nasze relacje obronne” – powiedział Biden podczas wspólnego wystąpienia po spotkaniu z Sanchezem w pałacu Moncloa w Madrycie. Prezydent nie sprecyzował, o ile ma zwiększyć się liczba okrętów w bazie na południowym krańcu Hiszpanii, ale jego doradca Jake Sullivan zapowiedział, że chodzi o dodanie dwóch dodatkowych niszczycieli do obecnych czterech.

Biden podziękował Sanchezowi za wysłanie dodatkowych sił do natowskiego kontyngentu na Łotwie i zapowiedział ogłoszenie dodatkowego wzmocnienia wschodniej flanki w środę podczas szczytu NATO.

„Rezultat jest taki: razem, Sojusz wzmacnia swoją obronność przeciwko zagrożeniom ze Wschodu i wyzwaniom z Południa” – podkreślił amerykański prezydent. Przywódca podziękował też hiszpańskiemu premierowi za wysyłanie broni Ukrainie oraz omówił z nim dalsze działania w tym kierunku. Sanchez oznajmił, że USA mogą liczyć na Hiszpanię jako sojusznika.

Obaj przywódcy podpisali też wspólne oświadczenie rządów USA i Hiszpanii na temat wzmocnienia współpracy obronnej, handlowej, technologicznej, a także w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, wyzwań związanych z migracją, obrony demokracji i praw człowieka, a także przeciwdziałania zmianom klimatu.

Podczas swojej wizyty w Madrycie Biden weźmie udział w trwającym do czwartku szczycie przywódców państw NATO.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.