• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Lotniskowiec Shandong wrócił do portu po wielomiesięcznej demonstracji siły

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Lotniskowiec Shandong wrócił do portu po wielomiesięcznej demonstracji siły

Partnerzy portalu

Fot. Tyg728, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Lotniskowiec Shandong zakończył dotychczas najdalszy rejs na wodach zachodniego Pacyfiku i Morza Południowochińskiego, zawijając niedawno do portu macierzystego na wyspie Hainan – podało we środę chińskie wojsko.

W kwietniu lotniskowiec Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W) brał udział w ćwiczeniach wojskowych Joint Sword. Trzydniowe manewry zostały zorganizowane przez Chiny w odpowiedzi na spotkanie prezydent Tajwanu Cai Ing-Wen z przewodniczącym Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Kevinem McCarthym. Były to pierwsze tego rodzaju symulowane ataki na Tajwan z udziałem myśliwców startujących z lotniskowca.

W oświadczeniu dodano, że grupa okrętów z lotniskowcem Shandong, po raz pierwszy w formacji i skali, wyszła na wody zachodniego Pacyfiku.

Hongkoński dziennik South China Morning Post (SCMP) poinformował, powołując się na chińską telewizję państwową CCTV, że lotniskowiec Shandong wziął w kwietniu udział w niemal 30-dniowych ćwiczeniach na wodach zachodniego Pacyfiku w pobliżu wyspy Guam, na której znajdują się bazy marynarki wojennej USA. Poza lotniskowcem Shandong w manewrach uczestniczyły niszczyciel typu 055, dwa niszczyciele typu 052D, dwie fregaty typu 054A oraz okręt uzupełniający typu 901 - podały Japońskie Siły Samoobrony.

Cytowany przez SCMP Zhou Chenmin analityk z pekińskiego think-tanku ocenił raport CCTV jako formę strategicznego odstraszania, będącego ostrzeżeniem dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników przed zwiększoną zdolnością uderzeniową w miarę wzrostu napięcia w sprawie Tajwanu.

W marcu 2022 lotniskowiec Shandong przepłyną przez Cieśninę Tajwańską na kilka godzin przed rozmową przewodniczącego Xi Jinpinga z prezydentem USA Joe Bidenem.

W kwietniu bieżącego roku działania chińskiego lotniskowca zbiegły się w czasie z rozpoczęciem wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Pekinie. Shandong był widziany także w Cieśninie Tajwańskiej i Kanale Bashi oddzielającym Filipiny od Tajwanu.

Morze Południowochińskie jest potencjalnym punktem zapalnym w Azji Południowowschodniej – Chiny uznają jego większą część za własne terytorium, co stoi w sprzeczności z roszczeniami Wietnamu, Filipin, Malezji, Brunei i Tajwanu do poszczególnych obszarów akwenu.

W ostatnich latach Chiny zwiększają presję wobec Tajwanu, chcąc zmusić jego władze do zaakceptowania zwierzchnictwa Chin. Pekin nigdy nie wykluczył użycia siły w celu podporządkowania sobie wyspy. 

krp/ mal/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.