• <

Kamala Harris: Pekin straszy, żeby wymusić swoje roszczenia na Morzu Południowo-Chińskim

jm

24.08.2021 12:04 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kamala Harris: Pekin straszy, żeby wymusić swoje roszczenia na Morzu Południowo-Chińskim

Partnerzy portalu

Kamala Harris: Pekin straszy, żeby wymusić swoje roszczenia na Morzu Południowo-Chińskim - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikipedia

Wiceprezydent USA Kamala Harris podczas wizyty w Singapurze zarzuciła Chinom, że używają przymusu i zastraszania, by wymusić swoje roszczenia do znakomitej większości Morza Południowo-Chińskiego.

Te bezprawne roszczenia zostały odrzucone w 2016 roku przez Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze, a działania Pekinu podkopują praworządny wyrok i zagrażają niezależności narodów – dodała.

PAP przypomina, że Chiny odrzuciły wyrok Trybunału i pozostały przy swoich pretensjach do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, w tym do wód – w świetle obowiązującego prawa międzynarodowego – należących do okolicznych państw: Malezji, Brunei, Filipin oraz Wietnamu. Chiny oznaczają granice swojej strefy na tych wodach tzw. linią dziewięciu kresek; Wietnam, ze względu na skojarzenia z kształtem, określa ją linią krowiego języka.

Wizyta Harris w Azji Południowo-Wschodniej jest drugą międzynarodową wizytą wiceprezydent USA. Z Singapuru Harris uda się do Wietnamu.

Źródło: PAP


Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.