• <

Po 56 latach służby kuter amerykańskiej straży przybrzeżnej przechodzi na emeryturę

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Po 56 latach służby kuter amerykańskiej straży przybrzeżnej przechodzi na emeryturę

Partnerzy portalu

Fot. Wikipedia / Nsandel at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Kuter Straży Przybrzeżnej USA USCGC Steadfast został wycofany ze służby podczas ceremonii w swoim macierzystym porcie Astoria w stanie Oregon. Jednostka była w służbie przez 56 lat, czyli ponad dwa razy dłużej niż typowy statek handlowy. 

Steadfast swój ostatni rejs zakończył 18 grudnia. W ciągu pięciu dekad służby wykonał ponad 330 misji poszukiwawczo-ratowniczych, przejął około 28 000 funtów kokainy i przechwycił ponad 3500 migrantów wzdłuż południowej granicy morskiej.

Mimo zakończenia wieloletniej pracy, podobnie jak w przypadku innych dobrze utrzymanych kutrów straży przybrzeżnej, koniec ten może być dla niego początkiem nowej przygody. Steadfast zostanie przetransportowany do Baltimore, gdzie będzie udostępniony do sprzedaży rządom sojuszniczym w ramach programu zagranicznej sprzedaży wojskowej. Niezliczone statki straży przybrzeżnej przeszły na aktywną emeryturę za granicą dzięki tej drodze transferu. 

- Kuter Steadfast był niezłomnym statkiem dla Straży Przybrzeżnej, często prowadząc misje ratowania życia, przyczyniając się do naszego bezpieczeństwa narodowego i chroniąc nasz system transportu morskiego - powiedział kontradmirał Brendan McPherson, zastępca dowódcy, Coast Guard Pacific Area - Jestem niezmiernie dumny z załogi Steadfast za ich oddanie obowiązkom, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo morskie naszego kraju na całym Oceanie Spokojnym - dodał. 

64-metrowy Steadfast jest jednym z 16 kutrów typu Reliance o średniej wytrzymałości. Pierwszy w swojej serii USCGC Reliance jest nadal w eksploatacji i w tym roku kończy 60 lat. Kutry o średniej wytrzymałości (w tym typ Famous) mają zostać zastąpione przez nowy Offshore Patrol Cutter (OPC). Courageous, Durable, Decisive i Steadfast opuściły już służbę, a w tym roku trzy kolejne przejdą w stan spoczynku zgodnie z przyspieszonym harmonogramem w oczekiwaniu na wycofanie z eksploatacji.

US Coast Guard

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.