• <

USA liderem zrównoważonych połowów kałamarnicy

11.08.2020 14:34 Źródło: MSC
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie USA liderem zrównoważonych połowów kałamarnicy

Partnerzy portalu

USA liderem zrównoważonych połowów kałamarnicy  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

29 czerwca br. rybołówstwo Seafreeze Limited i Sea Fresh z USA uzyskało certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC dla połowów kałamarnic. To osiągnięcie pokazuje, że USA jest niekwestionowanym liderem w produkcji certyfikowanych kałamarnic na świecie, jako że jedyne dwa rybołówstwa posiadające certyfikat MSC działają na wodach Atlantyku należących do USA.

Po raz pierwszy rybołówstwo kałamarnicy otrzymało certyfikat MSC w 2017 r., a kolejny gatunek został certyfikowany w 2019 r. W tym roku certyfikat MSC uzyskały połowy kałamarnicy długopłetwej (Doryteuthis (Amerigo) pealeii) oraz kałamarnicy krótkopłetwej (Illex illecebrosus) prowadzone przez Seafreeze Limited i Sea Fresh USA na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Certyfikat został przyznany przez niezależną jednostkę certyfikującą SCS Global Services w oparciu o Standard Zrównoważonego Rybołówstwa MSC po przeprowadzeniu trwającej 10 miesięcy oceny i będzie obowiązywał do 2025 r. Rybołówstwo będzie w tym okresie poddawane corocznym audytom, aby zapewnić stałą zgodność ze standardem MSC.

– Pozycja USA jako lidera w certyfikowanych połowach kałamarnic jest świadectwem ciężkiej pracy rybaków i pokazuje jak ważną rolę odgrywa przywództwo przedsiębiorstw. Gratuluję Seafreeze Limited i Sea Fresh uzyskania certyfikatu MSC oraz zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju, stanowiącego ważny wkład w zapewnienie zdrowego ekosystemu oraz dostępności kałamarnic dla przyszłych pokoleń. Dzięki rosnącej liczbie certyfikowanych produktów, klienci mają pewność, że kałamarnice, które kupują pochodzą ze zrównoważonych źródeł – powiedział Brian Perkins, Dyrektor Regionalny MSC ds. Ameryk.

Historycznie większość kałamarnic krótkopłetwych złowionych w USA sprzedawano jako przynętę m.in. rybołówstwom kraba, dorsza i miecznika. W ostatnich latach gatunek ten poławiany jest dla branży cateringowej w USA, Europie i Azji, zaś kałamarnica długopłetwa sprzedawana jest głównie na krajowym rynku gastronomicznym.

– Certyfikat MSC dla połowów kałamarnicy długopłetwej i krótkopłetwej z północno-zachodniego Atlantyku to coś, na co klienci naszego rybołówstwa w USA i za granicą czekali już od jakiegoś czasu. Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym obecnym i przyszłym klientom oba gatunki kałamarnic z certyfikatem MSC. Certyfikat to gwarancja dla konsumentów z całego świata, że kupują produkty pozyskiwane w sposób zrównoważony – powiedział Chris Lee, dyrektor Sea Fresh USA, Inc.

– Uzyskanie certyfikatu MSC dla naszych połowów kałamarnicy na Atlantyku stanowi kamień milowy dla Seafreeze. Zawsze staraliśmy się dostarczać naszym klientom najwyższej jakości kałamarnice, które zostały złowione w sposób odpowiedzialny. Certyfikat, który jest efektem tych działań, przyniesie ogromne korzyści naszym klientom na całym świecie. Naszym celem jest bycie liderem tego gatunku w branży, a certyfikat MSC to ogromny krok w tym kierunku – powiedział Chris Joy z Seafreeze Limited.

Po otrzymaniu przez rybołówstwo certyfikatu potwierdzającego, że połowy prowadzone są zgodnie ze Standardem Zrównoważonego Rybołówstwa MSC, kałamarnice mogą być sprzedawane jako certyfikowane. Aby produkt końcowy mógł być opatrzony niebieskim logo MSC, dodatkowo wszystkie podmioty w łańcuchu dostaw muszą również posiadać certyfikat, potwierdzający zgodność ze Standardem Łańcucha Dostaw MSC. Dzięki temu konsumenci zyskują pewność, że produkty pochodzą ze zrównoważonego i identyfikowalnego źródła.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.