Rządowy raport wskazał, że amerykańska administracja musi podjąć konkretne kroki, by zabezpieczyć tamtejszy offshore przed atakami informatycznymi.
Government Accountability Office (GAO), amerykańska rządowa agencja kontroli dostarczająca informacje dla Kongresu USA, oceniła, że istnieje „znaczące ryzyko” cyberataków na krytyczną morską infrastrukturę naftową i gazową w Stanach Zjednoczonych.
GAO opracowała raport dotyczący cyberbezpieczeństwa amerykańskiego sektora offshore. Wynika z niego, że istnieją „znaczące i rosnące zagrożenia cybernetyczne” dla ponad 1600 obiektów morskich, które korzystają z technologii zdalnego monitorowania i obsługi sprzętu. Analitycy wskazali, że atak na te obiekty może skutkować zarówno szkodami środowiskowymi i fizycznymi, ale także długotrwałymi problemami ekonomicznymi, jeśli doszłoby do zakłócenia wydobycia ropy lub gazu. W raporcie stwierdzono nawet, że rezultat udanego cyberataku mógłby przypominać skutki katastrofy Deepwater Horizon z 2010 roku.
Jednocześnie amerykańska administracja przyznaje, że wyniki raportu GAO nie są dla niej zaskoczeniem. Za nadzór nad infrastrukturą morską odpowiada w USA Bureau of Safety and Environmental Enforcement (Biuro ds. Egzekwowania Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska, BSEE), które od lat dostrzega potrzebę lepszego zabezpieczenia infrastruktury od strony cyfrowej. Niewiele jednak w tym kierunku dotychczas zrobiono. Raport GAO podaje, że BSEE zainicjowało pewne działania w 2015, 2020 i na początku 2022 roku, ale żadne z nich nie przyniosło znaczącej poprawy. GAO wzywa m.in. do pilnej oceny zagrożeń, identyfikacji celów i wdrożenia odpowiednich procedur działań łagodzących skutki potencjalnych ataków.
Fot. Depositphotos
Europa importuje rekordowe wolumeny norweskiego gazu
Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię
Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami
Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku
Zgoda UOKiK na wspólne spółki offshore Orsteda i ZE PAK
Global Maritime – dziesięć kampanii na południu Morza Północnego w trzy lata