Zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk amerykańskich w Polsce to kwestia tygodni, a nie miesięcy - zapowiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił jednocześnie, że negocjacje w tej sprawie trwają.
Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu 24 czerwca, prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że część wycofywanych z Niemiec żołnierzy amerykańskich może zostać przeniesiona do Polski.
We wtorek w PR1 szef MON był pytany, kiedy do Polski trafią żołnierze z Niemiec. Błaszczak zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu przyjął w Warszawie minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karenbauer, a także przyjął sekretarza wojsk lądowych USA Ryana McCarthy'ego. "Rozmawialiśmy o zwiększeniu liczebności wojsk amerykańskich w Polsce" - powiedział minister.
Podkreślił, że trwają negocjacje w tej sprawie. "Zakończenie negocjacji to kwestia tygodni, a nie miesięcy" - zapowiedział. "Natomiast, skąd wojska amerykańskie zostaną dyslokowane do Polski, to jest decyzja władz Stanów Zjednoczonych, prezydenta Donalda Trumpa, a nie nasza" – zaznaczył.
Prezydent Trump zapowiedział zmniejszenie liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech o 9,5 tys., do 25 tys. i oskarżył niemiecki rząd o niewypełnianie zobowiązań wobec NATO dotyczących wysokości środków przeznaczanych na obronność. (PAP)
Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1
Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa
"Marynarka wojenna niestety przez wiele lat była zaniedbywana". Gen. Roman Polko o potrzebie rozwoju morskiego rodzaju sił zbrojnych
DARPA wybiera dwa zespoły do budowy ogromnej łodzi latającej przeznaczonej do transportu wojsk
Tak Muzeum Marynarki Wojennej będzie celebrować rocznicę powrotu Pomorza do Polski
BIO-SEA ma skutecznie blokować ataki hakerskie na systemy okrętowe