• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

USA zaniepokojone "prowokacyjną aktywnością wojskową" Chin w rejonie Tajwanu

gm

26.12.2022 19:00 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo USA zaniepokojone "prowokacyjną aktywnością wojskową" Chin w rejonie Tajwanu

Partnerzy portalu

USA zaniepokojone "prowokacyjną aktywnością wojskową" Chin w rejonie Tajwanu - GospodarkaMorska.pl

Biały Dom oświadczył że Stany Zjednoczone są zaniepokojone aktywnością wojskową Chin w rejonie Tajwanu, którą uważają za "prowokacyjną" i "destabilizującą", komentując w ten sposób skierowanie w rejon Tajwanu 71 chińskich samolotów i siedmiu okrętów.

W oświadczeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA cytowanym przez agencję Reutera podkreślono, że Stany Zjednoczone będą nadal "pomagać Tajwanowi w utrzymaniu wystarczających zdolności do samoobrony", zgodnie z istniejącymi od dawna zobowiązaniami dwustronnymi.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało wcześniej, że w ciągu 24 godzin, do godziny 6 rano w poniedziałek (czasu lokalnego), Chiny skierowały w rejon Tajwanu 71 samolotów bojowych i dronów i siedem okrętów wojennych. Pekin poinformował z kolei, że armia chińska przeprowadziła w niedzielę w przestrzeni powietrznej i na morzu wokół Tajwanu "ćwiczenia uderzeniowe", uzasadniając je "prowokacjami" władz z Tajpej oraz Waszyngtonu.

Władze Chin uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Władze w Tajpej określają natomiast wyspę jako niezależny kraj i zapowiadają obronę wolności i demokracji. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.