• <

USA. Po raz pierwszy kobieta dowódcą lotniskowca

jm

25.08.2021 10:08 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo USA. Po raz pierwszy kobieta dowódcą lotniskowca

Partnerzy portalu

USA. Po raz pierwszy kobieta dowódcą lotniskowca - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Kapitan Amy Bauernschmidt została wybrana dowódcą amerykańskiego lotniskowca o napędzie atomowym jako pierwsza kobieta w historii. Nie wiadomo jeszcze, który z 11 lotniskowców obejmie.

To nie pierwszy raz, kiedy komandor Bauernschmidt przeciera szlaki. Przed pięcioma laty została pierwszą kobietą, jaka objęła stanowisko pierwszego oficera na atomowym lotniskowcu USS Abraham Lincoln. Tym samym była drugą najważniejszą osobą na pokładzie okrętu z około 5-tysięczną załogą.

Bauernschmidt jest absolwentką Akademii Marynarki Wojennej z rocznika 1994. W tym samym roku amerykańska armia dopuściła kobiety do służby na okrętach wojennych i w lotnictwie marynarki.

– To prawo absolutnie zmieniło moje życie (...) byłyśmy pierwszym rocznikiem, który kończył studia, wiedząc o tym, że może zostać zaszczycony możliwością służby, wraz z resztą naszych towarzyszy, w warunkach bojowych – Bauernschmidt mówiła w wywiadzie ze stacją CBS w 2018 r.

Bauernschmidt pilotowała śmigłowce, służyła na lotniskowcach rozmieszczonych na różnych oceanach, brała udział m.in. w inwazji USA na Afganistan w 2001 r. Od 2019 do 2020 r. dowodziła okrętem desantowym USS San Diego.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.