• <
escort_980x120_gif_2020

Paraolimpiada – norweska wioślarka zaatakowana przez rybę elektryczną

jm

25.08.2021 10:35 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Paraolimpiada – norweska wioślarka zaatakowana przez rybę elektryczną

Partnerzy portalu

Paraolimpiada – norweska wioślarka zaatakowana przez rybę elektryczną - GospodarkaMorska.pl
Fot. Steven G. Johnson / Wikipedia

Birgit Skarstein, norweska paraolimpijka startująca w wioślarstwie i będąca największą w jej kraju nadzieją na medal, została podczas treningu w Japonii zaatakowana przez rybę elektryczną, która z dużą siłą trafiła ją prosto w piersi.

Ryba elektryczna występuje szczególnie w zatoce Itako, gdzie trenuje Norweżka, ponieważ z powodu restrykcji spowodowanych przez Covid-19 uczestnicy paraolimpiady mogą przyjechać do Tokio najwcześniej pięć dni przed zawodami.

– Japonia znana jest z sushi, lecz jak się okazało także z żywych ryb atakujących człowieka. Sytuacja była absurdalna, lecz obawiam się, że może dojść do kolejnej podczas zawodów. W Japonii występuje ponad 50 gatunków tej ryby i jak wyjaśnił mi trener, niektóre z nich czując zagrożenie mogą porazić prądem o napięciu nawet kilkuset woltów – powiedziała Norweżka na antenie kanału telewizji NRK.

Opisała, że po uderzeniu przez rybę, która wyskoczyła z wody jak żywa torpeda, straciła rytm i przerwała trening.

– Nie wiem, co by się stało, gdybym walczyła o medal. Na szczęście ryba chyba czuła się dobrze, bo nie poraziła mnie prądem – powiedziała.

32-letnia Skarstein jest mistrzynią świata w wioślarstwie. Jest też bardzo znaną osobą w Norwegii, często występującą w telewizji. Pracuje w wielu organizacjach pomagających osobom niepełnosprawnym, a jej wystąpienie na forum ekonomicznym w Davos w 2016 roku uznane zostało za jedno z dziesięciu najciekawszych.

W ubiegłym roku wystąpiła w norweskiej edycji „Tańca z gwiazdami” jako pierwszy uczestnik tego programu na wózku inwalidzkim.

W młodości trenowała pływanie, lecz jej kariera sportowa została nagle przerwana gdy miała 20 lat, po niewłaściwie wykonanym zastrzyku znieczulającym w kręgosłup przed operacją stopy, co spowodowało paraliż od pasa w dół.

Rozpoczęte we wtorek igrzyska paraolimpijskie w Tokio potrwają do 5 września.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.