• <
escort_980x120_gif_2020

Zachodniopomorskie. Rybacy obawiają się unijnych ograniczeń połowów

09.08.2021 14:20 Źródło: Radio Szczecin
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Zachodniopomorskie. Rybacy obawiają się unijnych ograniczeń połowów

Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie. Rybacy obawiają się unijnych ograniczeń połowów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Paul Einerhand / Unsplash

Unia Europejska chce częściowo zakazać rybołówstwa w Zatoce Pomorskiej. Plany niepokoją tamtejszych rybaków.

Jak donosi Radio Szczecin, Bruksela planuje wprowadzić kolejne ograniczenia połowów w Zatoce Pomorskiej. Powodem są morświny, których duża populacja żyje w tamtejszych wodach. Naukowcy dowodzą, że ograniczenie połowów ułatwi mu zdobywanie pokarmu, a co za tym idzie pozwoli populacji się rozrastać. Morświny są zagrożone wyginięciem, w Polsce są objęte ścisłą ochroną.

Te plany niepokoją zachodniopomorskich rybaków, którzy twierdzą, że kolejne ograniczenia mogą doprowadzić do upadku drobnego rybołówstwa.

– Zabierają nam częściowo jesienne połowy dorsza, prawie całkowicie zabierają nam połowy śledzia. W tymże samym piśmie z Brukseli jest napisane, że teoretycznie mamy prawo łowić; wszystko możemy stawiać z wyjątkiem sieci skrzelowych. A ponieważ my w 99,9 procenta używamy tylko sieci skrzelowych, więc nie mamy innych możliwości – mówił w emitowanej w Radiu Szczecin audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" rybak z Rewala, Jerzy Jasiecki.

Przybrzeżni rybacy nie dysponują odpowiednimi łodziami, by stosować trałowanie, które jest dopuszczane prawnie. Rybacy zapowiadają, że będą wnioskowa o odszkodowania, które Ministerstwo Rolnictwa miałoby wynegocjować z Brukselą, podobne do tych, jakie otrzymują rybacy z Niemiec i Danii.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.