• <
siemens_gamesa_2022

Rosja: myśliwiec Su-27 przechwycił samolot patrolowy USA nad morzem Czarnym

27.07.2020 20:03 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosja: myśliwiec Su-27 przechwycił samolot patrolowy USA nad morzem Czarnym

Partnerzy portalu

Rosja: myśliwiec Su-27 przechwycił samolot patrolowy USA nad morzem Czarnym - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia

Rosyjski myśliwiec Su-27 zmusił do zawrócenia amerykański samolot patrolowy P-8A Poseidon, który zbliżał się do granicy Rosji nad wodami Morza Czarnego - podało w poniedziałek ministerstwo obrony w Moskwie, nie wskazując dokładnego miejsca incydentu.

W komunikacie resort obrony poinformował, że "nad neutralnymi wodami Morza Czarnego" zlokalizowany został obiekt "przybliżający się do granicy państwowej Federacji Rosyjskiej". W celu jego przechwycenia maszyna Su-27 wystartowała z lotniska w rosyjskim Południowym Okręgu Wojskowym.

"Załoga rosyjskiego myśliwca przybliżyła się do obiektu powietrznego na bezpieczną odległość i zidentyfikowała go jako amerykański samolot rozpoznawczy P-8A Poseidon" - głosi oświadczenie.

Ministerstwo zapewniło, że amerykańska maszyna odleciała od granicy Rosji, a "cały lot rosyjskiego samolotu Su-27 odbywał się w sposób ściśle zgodny z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi wykorzystania przestrzeni powietrznej".

Resort ocenił, że "nie doszło do naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej".

Rosyjska agencja TASS podała, że do podobnych incydentów doszło dwukrotnie w dniach 23 i 24 lipca, również nad wodami Morza Czarnego i z udziałem maszyn P-8A Poseidon.

Poseidon stanowi dostosowaną do wojskowych potrzeb modyfikację pasażerskiego Boeinga 737-800ERX. Jest powszechnie uważany za najlepszy obecnie w świecie samolot do zwalczania okrętów podwodnych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.