• <

Amerykańskie i filipińskie siły morskie zatopią w ramach ćwiczeń były okręt zaopatrzeniowy

06.07.2023 20:45 Źródło: MW Filipin
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Amerykańskie i filipińskie siły morskie zatopią w ramach ćwiczeń były okręt zaopatrzeniowy

Partnerzy portalu

US Army

Oddziały US Marine Corp i jego filipińskiego odpowiednika będą współpracować w celu zatopienia wycofanego z eksploatacji zbiornikowca Filipińskiej Marynarki Wojennej (PN) u wybrzeży Zambales, co będzie jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznych działań wspierających lotnictwo morskie, MASA 2023, które odbędą się w dniach od 6 do 21 lipca.

Rzecznik prasowy Filipińskiego Korpusu Piechoty Morskiej (PMC), kpt. Jarald B. Rea, w rozmowie z dziennikarzami w środę, powiedział, że akcja odbędzie się 13 lipca u wybrzeży San Antonio w Zambales. Wskazał on jako cel wycofany z eksploatacji okręt, były BRP Lake Caliraya. Tankowiec ten został wcześniej przekazany Marynarce Wojennej przez ówczesną Philippine National Oil Corporation w 2014 roku, jako pierwsza jednostka tego typu w tamtejszym morskim rodzaju sił zbrojnych. Została wycofana z eksploatacji w 2020 roku. Od tamtego czasu była nieużywana.

Oficer prasowy powiedział, że scenariusz tego morskiego ćwiczenia strajkowego koncentruje się na "obronie wybrzeża" i ma na celu zakłócenie inwazji lub wrogiego lądowania lub "kontr-lądowania" w żargonie wojskowym.

To już drugi raz, kiedy filipińskie i amerykańskie siły przeprowadzą w tym roku ćwiczenie zatapiania, a pierwsze miało miejsce 26 kwietnia tego roku. Siły morskie zatopiły wtedy podczas wspólnych manewrów na spornym Morzu Południowochińskim wycofany ze służby okręt BRP Pangasinan (PS-31). Odbywające się wtedy wspólne ćwiczenia  w zakresie ostrzału morskiego pk. Balikatan były największymi wspólnymi manewrami USA i Filipin od ponad 30 lat, będąc też pokazem siły w kontekście napięć związanych z rosnącą aktywnością wojskową Chin w regionie i ich szeroko zakrojonymi roszczeniami terytorialnymi wobec m.in. Wysp Spratly.

W ćwiczeniach weźmie udział 1257 żołnierzy i innego personelu, w tym 115 rezerwistówz Filipińskich Sił Zbrojnych (AFP), a także 1 444 żołnierzy amerykańskich. Ponadto zaangażowano siedem okrętów flipińskich sił morskich. Nie podano jak dotąd liczebności wyposażenia amerykańskiego.

- Celem MASA 2023 jest zwiększenie zdolności w ramach sił połączonych do prowadzenia operacji wspieranych przez lotnictwo poprzez wykonywanie wspólnych i połączonych szkoleń i ćwiczeń, które rozwiną biegłość w podejmowaniu zadań związanych z lotnictwem - dodał kpt. Jarald B. Rea.

Zaplanowane ćwiczenie ma również na celu zwiększenie zdolności obu formacji w zakresie prowadzenia działań w ramach obrony terytorialnej. Zostanie on przeprowadzony w różnych miejscach w całym kraju. Zaplanowano także nieopodal San Antonio dwa szkolenia w ramach działań z użyciem podwieszania lin śmigłowca w zakresie ratownictwa morskiego, w tym scenariusza zderzenia na morzu. We wcześniejszym oświadczeniu PMC stwierdzono, że jest to przedsięwzięcie prowadzone przez amerykańskie i filipińskie siły zbrojne, które ma na celu poprawę interoperacyjności, umożliwiając obu siłom płynne i skuteczne działanie we wspólnych operacjach. Nacisk jest kładziony na dostosowanie procedur, taktyki i komunikacji w celu zwiększenia połączonych zdolności i gotowości, co prowadzi do bardziej zsynchronizowanej reakcji na zmieniające się wyzwania w zakresie bezpieczeństwa.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.