• <
gryfia_70lat

Scripps otrzymuje 35 milionów dolarów z Kalifornii na budowę statku badawczego zasilanego wodorem

26.07.2021 20:32 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Scripps otrzymuje 35 milionów dolarów z Kalifornii na budowę statku badawczego zasilanego wodorem

Partnerzy portalu

Scripps otrzymuje 35 milionów dolarów z Kalifornii na budowę statku badawczego zasilanego wodorem - GospodarkaMorska.pl
Fot. UC San Diego

Kalifornia przekazała Scripps Institute of Oceanography 35 milionów dolarów na zaprojektowanie i zbudowanie nowego przybrzeżnego statku badawczego z hybrydowym wodorowym układem napędowym, który ma zastąpić starzejący się R/V Robert Gordon Sproul.

Nowy statek, który będzie obsługiwany przez Scripps w UC San Diego, posłuży jako platforma do badań poświęconych zrozumieniu wybrzeża Kalifornii i wpływu zmian klimatycznych na lokalny ekosystem.

Ocean Spokojny jest źródłem żywności, miejsc pracy, zdrowia i rekreacji, a także ma kluczowe znaczenie dla gospodarki przybrzeżnej tego stanu o wartości 44 miliardów dolarów rocznie. Szczególnie istotne są takie kwestie, jak zdrowie łowisk morskich, szkodliwe zakwity glonów, silne sztormy El Niño, rzeki atmosferyczne, podnoszenie się poziomu mórz, zakwaszenie oceanów i zmiany w strumieniu strumieniowym. Ten nowy statek będzie dedykowany misjom badawczym w Kalifornii i umożliwi naukowcom obserwację i pomiar procesów biologicznych, chemicznych, geologicznych i fizycznych związanych z różnymi kwestiami środowiskowymi.

- Scripps kierował niezliczonymi projektami naukowymi na pokładzie R/V Robert Gordon Sproul – powiedział kalifornijski senator Tempore Toni G. Atkins. - Po czterech dekadach nadszedł czas, aby Scripps zbudował nowy statek badawczy, który będzie w stanie nadążyć za pracami dużego kalibru, które nadal wykonują, i pomóc naszemu państwu w poruszaniu się po wzburzonych wodach, w których poziom morza wzrasta.

Szkolić będą się tam przyszłe pokolenia naukowców

Proponowany 125-stopowy statek zajmie trzy lata na zaprojektowanie, zbudowanie, uruchomienie i zastąpienie statku badawczego Robert Gordon Sproul, który służył 40 lat. Ten nowy statek będzie kontynuował misję edukacyjną uniwersytetu, aby szkolić następne pokolenie naukowców.

- Z 840 milami linii brzegowej Kalifornii ważne jest, aby zarządzać swoim dostępem do ogromnych zasobów Oceanu Spokojnego – powiedział kanclerz UC San Diego, Pradeep K. Khosla.

Nowy statek będzie wyposażony w innowacyjny hybrydowy układ napędowy, który integruje wodorowe ogniwa paliwowe z konwencjonalną elektrownią dieslowo-elektryczną, umożliwiając operacje bezemisyjne. Projekt jest skalowany, więc statek będzie obsługiwał 75 procent swoich misji w całości przy użyciu paliwa niekopalnego – wodoru – tylko czystą wodą i elektrycznością jako produktami reakcji. W przypadku dłuższych misji dodatkową moc zapewnią czysto działające generatory diesla. Statek stanowi ważny krok w realizacji zobowiązania Kalifornii do zmniejszenia globalnego ryzyka klimatycznego przy jednoczesnym przejściu na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

- Naszą wizją jest zbudowanie oceanograficznego statku badawczego, który może być zasilany niezależnie od paliw kopalnych i będzie wolny od  emisji gazów cieplarnianych – powiedział Bruce Appelgate, zastępca dyrektora i szef operacji statków w Scripps Oceanography.

Statek będzie wyposażony w instrumenty i systemy czujnikowe, w tym akustyczne profile do prądów Dopplera, systemy mapowania dna morskiego, systemy obrazowania łowisk śródwodnych, systemy pobierania próbek biologicznych i geologicznych oraz wsparcie dla operacji dronów w powietrzu. Te możliwości, wraz z najnowocześniejszymi laboratoriami, umożliwią szeroko zakrojone badania multidyscyplinarne.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.