• <
nauta_2024

„W opłakanym stanie”: flota lodołamaczy USA daleko w tyle

09.12.2020 15:53 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki „W opłakanym stanie”: flota lodołamaczy USA daleko w tyle

Partnerzy portalu

„W opłakanym stanie”: flota lodołamaczy USA daleko w tyle - GospodarkaMorska.pl
Lodołamacz Gwiazda Polarna; fot. U.S. Coast Guard

Flota lodołamaczy USA „jest w opłakanym stanie, a jej przyszłość nie daje nadziei na zmianę”, napisał publicysta Brandon Walls w artykule dla amerykańskiego magazynu „National Interest”.

Podkreślono, że w służbie amerykańskiej straży przybrzeżnej znajdują się dwa okręty: lodołamacz „Healy”, który został zmuszony do przerwania planowanego rozmieszczenia w Arktyce z powodu pożaru na pokładzie w połowie sierpnia oraz ostatni lodołamacz „Gwiazda Polarna”, który został oddany do użytku w latach 70.

- W porównaniu z flotą rosyjską, która ma 40 takich statków, Stany Zjednoczone mają znacznie gorsze możliwości - powiedział Walls.

Publicysta uważa, że ​​Stany Zjednoczone nie radzą sobie z planem wymiany przestarzałych okrętów i rozbudowy floty lodołamaczy, w szczególności z powodu problemów finansowych.

- Plan zakłada pojawienie się tylko trzech ciężkich i trzech średnich okrętów, co potroi wielkość obecnej floty USA, ale to nadal słabo w porównaniu z flotą rosyjską. - powiedział.

Autor wskazuje również na inne problemy planu. Pisze, że wszystkie lodołamacze będą miały napęd spalinowo-elektryczny, podczas gdy rosyjska flota korzysta głównie z konstrukcji jądrowych. Umieszczanie takiego sprzętu na statkach dla tak rozwiniętej potęgi gospodarczej, jaką są Stany Zjednoczone, jest zagadkowe dla publicysty.

Walls doszedł do wniosku, że obecnej amerykańskiej strategii w Arktyce brakuje wizji i ambicji.


Gospodarka Morska
Lodołamacz Healy, fot. wikipedia


Źródło: Sputnik Polska

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.