Hongkoński armator kontenerowy, Seaspan Corporation, rozpoczął zakup pięciu kontenerowców o ładowności 12,2 tys. TEU. Jednostki po dostawie zostaną wyczarterowane na 18 lat.
Firma spodziewa się, że transakcja doda około 910 milionów USD zakontraktowanych przepływów pieniężnych w okresie czarteru.
Seaspan planuje sfinansować zamówienie za pomocą dodatkowych pożyczek oraz gotówki.
- Wykorzystanie dyskretnej okazji do nowej budowy w celu zaspokojenia potrzeb klientów i osiągnięcia zamierzonych zwrotów to wynik korzystny dla wszystkich. Razem z naszym cennym klientem byliśmy w stanie opracować korzystne dla obu stron rozwiązania biznesowe, dodając jednocześnie statki o wysokiej wartości do naszej floty i rozszerzając naszą zakontraktowaną bazę przychodów - powiedział Bing Chen, prezes, prezes i dyrektor generalny Seaspan.
Dotąd nie ujawniono ani tożsamości klienta ani stoczni, która wybuduje kontenerowce. To jedno z nielicznych zamówień na ten typ jednostek w tym roku. Popyt na ich budowę spadł bowiem z powodu pandemii koronawirusa.
Najczęściej budowanymi jednostkami w tym segmencie są feedery oraz największe megakontenerowce. Obecnie w budowie znajduje się 182 statków pierwszego typu oraz 52 megakontenerowce o łącznej nośności 1,1 mln dwt.
Flota Seaspan składa się obecnie z 127 kontenerowców o łącznej ładowności 1,073,00 TEU.
Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy
O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu
Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Game changer: port Esbjerg potroi moc offshore z pomocą cyfrowego bliźniaka
Ewolucja branży morskiej – rozmowa z Andrzejem Smoleńskim
Kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji