• <

Maas rozmawiał z Pompeo o sankcjach wobec portu w Sassnitz

10.08.2020 18:50 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Maas rozmawiał z Pompeo o sankcjach wobec portu w Sassnitz

Partnerzy portalu

Maas rozmawiał z Pompeo o sankcjach wobec portu w Sassnitz - GospodarkaMorska.pl
fot. Gazprom

Heiko Maas, Szef MSZ Niemiec, poinformował dzisiaj, że telefonował do sekretarza stanu USA Mike'ai Pompeo. Podczas rozmowy wyraził swoje "zaniepokojenie", spowodowane listem trzech senatorów USA do właściciela niemieckiego portu Sassnitz, dotyczącym zagrażających mu sankcji za wspieranie budowy gazociągu Nord Stream 2.

Rozmowa ministrów odbyła się w niedzielę. Program rozpoczynającej się we wtorek podróży Pompeo po Europie przewiduje wizyty w trzech sąsiadujących z Niemcami państwach - Austrii, Czechach i Polsce - oraz w Słowenii, ale nie w samych Niemczech.

W datowanym 5 sierpnia otwartym liście republikańscy senatorzy Ted Cruz, Tom Cotton i Ron Johnson napisali, że jest to formalne zgłoszenie zaistnienia ryzyka nałożenia amerykańskich sankcji na spółkę Port Promowy Sassnitz.

Jak podała w poniedziałek agencja dpa, w bałtyckim porcie Sassnitz na Rugii - a konkretnie w jego przystani promowej Mukran - znajduje się rosyjski statek Akademik Czerski, który z drugą rosyjską jednostką ma dokończyć układanie na dnie Bałtyku rur gazociągu Nord Stream 2. Rury te zmagazynowane są również w Mukran, gdzie w zamkniętych już zakładach otoczono je warstwą betonu.

List wywołał oburzenie wszystkich reprezentowanych w Bundestagu partii oraz spowodował pojawienie się postulatów, by zagrozić stronie amerykańskiej krokami retorsyjnymi. Zapowiadane przez senatorów sankcje miałyby objąć m.in. zakaz wjazdu do USA operatorów i udziałowców portu oraz zamrożenie znajdującego się pod jurysdykcją Stanów Zjednoczonych majątku spółki.

90 proc. udziałów w porcie Sassnitz - trzecim co do wielkości niemieckim porcie bałtyckim - ma samo to miasto, a 10 proc. kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie. Z Sassnitz prowadzi główne połączenie promowe wschodniej części Niemiec ze Szwecją.

Pod koniec 2019 roku prezydent USA Donald Trump zalegalizował karanie sankcjami firm uczestniczących w budowie Nord Stream 2. W efekcie z przedsięwzięcia tego wycofała się szwajcarska firma Allseas wraz ze swymi dwoma statkami do układania rur na dnie morskim. Zapowiedziane w liście sankcje dotyczyłyby po raz pierwszy bezpośrednio spółki niemieckiej - zauważa dpa.

Przebiegający z Rosji do Niemiec gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia ubiegłego roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km - 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich. Zadanie to mają teraz wykonać dwa statki rosyjskie.

"Rząd USA wie, że gazociąg Nord Stream 2 jest bliski ukończenia i uważa go za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego. (...) Administracja, Kongres i obie partie zjednoczyły się w wysiłkach mających zapewnić, że gazociąg pozostanie nieukończony i że zagrożenia nie staną się rzeczywistością" - głosi list republikańskich senatorów. (PAP)

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.