• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dowódca okrętu patrolowego traci funkcję po tragicznym wypadku

20.02.2023 13:18 Źródło: US Coast Guard
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Dowódca okrętu patrolowego traci funkcję po tragicznym wypadku

Partnerzy portalu

Dowódca okrętu patrolowego traci funkcję po tragicznym wypadku - GospodarkaMorska.pl
US Coast Guard

Z funkcją dowódcy jednostki patrolowej US Coast Guard USCGC Winslow Griesser (WPC 1116) musiał się pożegnać kmdr por. Benjamin Williamsz. Jest to echo wypadku sprzed kilku miesięcy, gdy doszło do kolizji z łodzią rybacką.

Dowódca Siódmego Okręgu Straży Wybrzeża USA (US Coast Guard) kadm. Brendan C. McPherson odebrał 17 lutego funkcję dowódcy w związku z "utratą zaufania do zdolności kmdr por. Williamsza do efektywnego dowodzenia jednostką". Pechowy oficer został już wcześniej administracyjnie przeniesiony do służby na lądzie w Sektorze San Juan, bezpośrednio po wypadku, który miał miejsce 8 sierpnia ubiegłego roku. W trakcie trwającego też śledztwa jego dotychczasową funkcję przejęła kmdr por. Catherine Gillen, która jako p.o. ma być na tym stanowisku do czasu przydzielenia nowego dowódcy.

Okręt patrolowy USCGC Winslow Griesser i łódź Desakata zderzyły się u wybrzeży Dorado w Puerto Rico, w wyniku czego zginął jeden z członków załogi Desakaty, a drugi został ranny. Ponadto na skutek kolizji jednostka rybacka zatonęła. Podczas zdarzenia nie ucierpiał żaden z członków załogi okrętu. Straż Wybrzeża nadal współpracuje z śledztwem prowadzonym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Transportu (National Transportation Safety Board).

Okręt USCGC Winslow Griesser to jednostka szybkiego reagowania typu Sentinel (FRC) stacjonująca w San Juan w Portoryko (terytorium nieinkorporowane USA) z 24-osobową załogą. FRC są najnowszymi okrętami patrolowymi US Coast Guard zaprojektowanymi i zbudowanymi przez Damen. Mają 46,8 metra długości i wyporność 359 ton. Osiągają prędkość 28 węzłów z zasięgiem działania do 2 500 mil morskich. Uzbrojenie stanowi zdalny system karabinu maszynowego 25 mm Mk 38 Mod 2 oraz cztery ręczne karabiny maszynowe Browning M2. Jednostki tego typu są wykorzystywane w różnych misjach, w tym w poszukiwawczych i ratowniczych, a także operacjach związanych z zwalczaniem przemytu narkotyków i nielegalnych imigrantów. Służą także egzekwowaniu przepisów dotyczących rybołówstwa i bezpieczeństwa wewnętrznego. 

Gospodarka Morska
Damen Group

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.