• <

Lockheed Martin zdobywa 2 miliardy dolarów na dozbrojenie kosmicznych okrętów

20.02.2023 13:53 Źródło: Lockheed Martin
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Lockheed Martin zdobywa 2 miliardy dolarów na dozbrojenie kosmicznych okrętów

Partnerzy portalu

Lockheed Martin zdobywa 2 miliardy dolarów na dozbrojenie kosmicznych okrętów - GospodarkaMorska.pl
Lockheed Martin

US Navy przyznała przedsiębiorstwu Lockheed Martin wielomiliardowy kontrakt związany z systemami broni hipersonicznej.

Amerykański koncern zbrojeniowy poinformował 17 lutego o zawarciu ogromnej umowy z armią USA.  Ma to związek z dużymi zakupami dla sektora obronnego w zakresie unowocześniania wyposażenia, w tym posiadanej broni i amunicji. W ramach kontraktu Lockheed Martin zintegruje system broni Natychmiastowego Uderzenia Konwencjonalnego (Conventional Prompt Strike, CPS) znajdujący się na wielozadaniowych niszczycielach typu Zumwalt, będących obecnie jednymi z najnowocześniejszych okrętów tego typu na świecie. Z racji na ich wyposażenie (w tym użycie technologii stealth zapewniającej ochronę przed wykryciem) oraz wygląd są nierzadko określane jako "kosmiczne".

Gospodarka Morska
US Navy

Jako wykonawca usług obronnych firma dostarczy również systemy wyrzutni, kontroli broni, zintegrowane komponenty pocisków oraz wsparcie integracji platformy morskiej, jaką w tym przypadku jest okręt. Znaczenie kontraktu jest tym większe, gdy po agresji Rosji na Ukrainę rośnie presja aby posiadać broń będącą skuteczną metodą odstraszania w razie groźby agresji lub zakłócenia interesów państwa np. w sytuacji naruszania wód terytorialnych.

Kontrakt jest związany z rozwojem broni hipersonicznej, która jawi się jako niezwykle skuteczne uzbrojenie i swoisty "straszak" obok pocisków wyposażonych w ładunki jądrowe. W odróżnieniu od tych drugich wyróżnia je ogromna prędkość wylotowa oraz płaska trajektoria lotu, przez co nawet pomimo wykrycia w momencie startu byłaby niezwykle trudna do przechwycenia w locie i strącenia. W przypadku ataku z jej udziałem stronie broniącej się zostaje bardzo mało czasu na reakcję. Z tego powodu jej posiadanie wymusza na mniej zaawansowanych rywalach inwestowanie także w systemy lądowe, powietrzne i okrętowe zdolne do zakłócenia ich lotu i tym samym odegnanie zagrożenia. Jawi się to jako nowoczesna broń konfliktów przyszłości, nastawionych na precyzyjne i szybkie uderzenia w infrastrukturę o znaczeniu strategicznym i koncentracje uzbrojenia, minimalizując przy tym skutki działania dla społeczeństwa i środowiska, jak byłoby w przypadku broni atomowej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.