Organy regulacyjne odrzuciły wniosek firmy Commonwealth Wind o zawieszenie umowy zakupu energii ze stanowymi przedsiębiorstwami energetycznymi. Wzbudziło to wątpliwości co do przyszłości proponowanego wcześniej projektu morskiej energii wiatrowej.
Commonwealth Wind jest częścią amerykańskiej firmy energetycznej Avangrid Inc, której większościowym właścicielem jest hiszpańska spółka Iberdrola SA. Firma wyprosiła w październikowym wniosku o miesięczne zawieszenie postępowania Departament Użyteczności Publicznej w Massachusetts (DPU), gdyż jej zdaniem projekt nie jest już opłacalny z powodu niedawnych globalnych podwyżek cen towarów, wymieniając tu m.in. wojnę na Ukrainie, wzrost stóp procentowych, ograniczenia w łańcuchu dostaw i utrzymującą się inflację. Zdaniem urzędników firma powinna być zdolna do uwzględniania nieprzewidzianych okoliczności ekonomicznych w swoich kontraktach oraz realizacji opcjonalnych rozwiązań w ramach istniejących umów, w tym związanych z zakupami energii.
W maju tego roku Eversource Energy, National Grid PLC i Unitil Corp w Massachusetts wystąpiły o zatwierdzenie przez DPU dwóch długoterminowych kontraktów na zakup morskiej energii wiatrowej od Commonwealth i Mayflower Wind (należący do spółek Shell PLC i Ocean Winds). Obie firmy są otwarte na rozpoczęcie produkcji elektrycznej w 2028 roku, a także oczekują wzięcia pod uwagę ich wniosku odnośnie zmian w globalnych warunkach gospodarczych.
Zdaniem Departamentu obie firmy muszą zdecydować, czy zamierzają kontynuować swoje zobowiązania zgodnie z umową, czy złożyć wniosek o umorzenie postępowania.
Fot. Depositphotos
Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej
Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim
Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii
BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną
Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych
Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE