• <
mewo_2022

Morska farma wiatrowa Baltic Power z decyzją lokalizacyjną przyłączenia do sieci

gm

03.11.2022 23:55 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Morska farma wiatrowa Baltic Power z decyzją lokalizacyjną przyłączenia do sieci

Partnerzy portalu

Morska farma wiatrowa Baltic Power z decyzją lokalizacyjną przyłączenia do sieci - GospodarkaMorska.pl

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji farmy wiatrowej na Bałtyku. Na wysokości Łeby i Choczewa, 22 km od brzegu, powstanie morska farma wiatrowa Baltic Power - poinformowało biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku poinformował w czwartek, że morska farma wiatrowa na Bałtyku będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wydał już decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy dla przedsięwzięcia "Przyłącze Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego".

Udziałowcami Baltic Power są: Grupa Orlen i Northland Power. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów rozpocząć się ma w 2024 roku, w kolejnym montaż turbin, kabli i stacji, a w 2026 r. farma ma zostać oddana do użytku.

Baltic Power poinformowała na swojej stronie internetowej, że odcinek morski wynosić będzie około 23 km, a odcinek lądowy - blisko 8 km. Część lądowa przyłącza będzie przechodzić w całości przez tereny nadleśnictwa Choczewo i ominie tereny Natura 2000 (m.in. Siedliskowy Obszar Natura 2000 PLH220003 – Białogóra) i Wydmę Lubiatowską. Kable zostaną wprowadzone do nowej stacji elektroenergetycznej, którą będą budować Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest projektem realizowanym przez Grupę Orlen wspólnie z Northland Power. Na mocy podpisanej w 2021 roku umowy o partnerstwie spółki wspólnie zrealizują na Morzu Bałtyckim inwestycję o mocy do 1,2 GW.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.