• <
pge_baltica_390x100_duży

USA: Departament Stanu zaniepokojony ograniczeniem żeglugi na Morzu Czarnym

ac

20.04.2021 09:33 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska USA: Departament Stanu zaniepokojony ograniczeniem żeglugi na Morzu Czarnym

Partnerzy portalu

USA: Departament Stanu zaniepokojony ograniczeniem żeglugi na Morzu Czarnym - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Stany Zjednoczone są "głęboko zaniepokojone" planami Rosji, dotyczącymi zamknięcia na pół roku części Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

- To kolejna niesprowokowana eskalacja trwającej kampanii Moskwy, mającej na celu osłabienie i destabilizację Ukrainy - powiedział Price.

Rzecznik Departamentu Stanu oświadczył także, iż "Stany Zjednoczone wzywają Rosję do zaprzestania nękania obcych statków w regionie i zmniejszenia liczby swoich żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą".

Federalna Administracja Lotnictwa USA wezwała w poniedziałek amerykańskie linie lotnicze do zachowania "szczególnej ostrożności" podczas lotów w pobliżu granicy ukraińsko-rosyjskiej.

W piątek ministerstwo obrony Rosji podało, że Moskwa od 24 kwietnia do 31 października zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw. Chodzi o rejony u wybrzeżu Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku.

Resort oświadczył, że żegluga przez Cieśninę Kerczeńską będzie się odbywać tak, jak wcześniej. "Planowane zamknięcie do 31 października niektórych rejonów Morza Czarnego nie będzie przeszkadzało w żegludze przez Cieśninę Kerczeńską" - oświadczono.

Ograniczenia prawa swobodnego przepływu będą dotyczyć wód u wybrzeży Krymu od Sewastopola do miejscowości Gurzuf, odcinka u wybrzeży Półwyspu Kerczeńskiego, a także niewielkiego rejonu zachodnich wybrzeży Półwyspu Krymskiego - wynika z komunikatu resortu obrony.


legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.