• <
siemens_gamesa_2022

Szef Pentagonu: Chiny mogą wyciągnąć wnioski z reakcji świata na wojnę na Ukrainie

sg

23.11.2022 21:30 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szef Pentagonu: Chiny mogą wyciągnąć wnioski z reakcji świata na wojnę na Ukrainie

Partnerzy portalu

Szef Pentagonu: Chiny mogą wyciągnąć wnioski z reakcji świata na wojnę na Ukrainie - GospodarkaMorska.pl
Tajpej. Fot. Pixabay

Chiny mogą wyciągnąć wnioski z tego, jak społeczność międzynarodowa zareagowała na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie w kontekście zamiarów ChRL wobec Tajwanu - oznajmił w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak ocenił, Pekin będzie myślał jak ochronić się przed podobnymi konsekwencjami.

Według Bloomberga, szef resortu obrony powiedział, że Chiny odnotowały to, w jaki sposób zaregaował świat na rosyjską inwazję i może podjąć kroki, by ochronić się przed podobną reakcją na ewentualną agresję przeciwko Tajwanowi.

"Musimy zakładać, że oni myślą w ten sposób, jeśli zastanawiają się nad zrobieniem czegoś w przyszłości" - powiedział Austin rozmawiając z dziennikarzami na zakończenie swojej wizyty w Kambodży. Brał tam udział w spotkaniu ministrów obrony Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Pytany, czy państwa regionu staną w obronie Tajwanu jeśli Chiny zdecydują się użyć siły, Austin odparł, że będą kierować się poszanowaniem porządku międzynarodowego opartego na zasadach, "a nie tylko na wierności Stanom Zjednoczonym".

"Naszym celem nie jest zmuszenie kraju, by opowiedział się po jednej ze stron. Jest nim zapewnienie, że mają swoje suwerenne prawa" - podkreślił.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.