• <

Wynik wyszukiwania - "innowacje" - Wiadomości

To przyszłość zaopatrzenia na morzu? Boeing Defence testuje bezzałogowy dron do tankowania powietrznego

Trwają testy prototypowego bezzałogowego pojazdu latającego, przeznaczony do wypełniania zadań w zakresie powietrznego tankowania. Jednostka, która znajdzie się w wyposażeniu US Navy ma zrewolucjonizować kwestię zaopatrywania sił powietrznych, regularnie działających nad akwenami morskimi.
22.02.2024

Royal Caribbean zamawia we francuskiej stoczni kolejne wycieczkowce klasy Oasis

Gigant morskiej branży turystycznej Royal Caribbean Group podpisał umowę z francuską stocznią Chantiers de l’Atlantique z siedzibą w Saint-Nazaire w sprawie zamówienia siódmego statku klasy Oasis, który będzie działał w ramach jednej z spółek firmy, Royal Caribbean International. Ma to wzmocnić jej pozycję na rynku turystycznych rejsów największymi wycieczkowcami na świecie. Odbywa się to niedługo przed przekazaniem przez wykonawcę najnowszej obecnie jednostki z tej serii, Utopia of the Seas.
19.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
15.02.2024

Tak ma wyglądać przyszłość luksusu? Prywatna łódź podwodna nową ofertą dla bogatych klientów

Branża stoczniowa specjalizująca się w budowie dużych jachtów dla indywidualnych klientów dynamicznie się rozwija. Dzięki temu powstają coraz większe jednostki, które mają spełniać wymagania postawione przez przyszłego właściciela, nie ustępujące rozmiarami statkom oraz okrętom. Chcąc wybić się w tym sektorze austriacka firma Migaloo wprowadziła do swojej oferty... łodzie podwodne, przywodzące na myśl projekty rodem z filmów czy książek science fiction.
08.02.2024

Port Gdynia kończy innowacyjny projekt służący ochronie środowiska morskiego

Celem realizowanego w gdyńskim porcie projektu pn. “System monitoringu i obserwacji terenów portowych z wykorzystaniem pływających bezzałogowych mobilnych platform badawczych” było zbadanie możliwości i efektywności wykorzystywania nawodnych platform bezzałogowych w codziennej pracy portów morskich.
08.02.2024

PGZ Stocznia Wojenna angażuje się w Program Strefa Akceleracji

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna PR, Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz PGZ Stocznia Wojenna po raz kolejny będą współpracować w związku z wydarzeniem, jakim jest Program Strefa Akceleracji.
06.02.2024

Statek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie oczyszcza wody ze śmieci

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych oraz przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare Sp. z o.o. naukowcy ZUT. Badacze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu pod kierownictwem dziekana profesora Maciej Taczala pracowali nad prototypem jednostki przez ponad 2 lata.
01.02.2024

Wallenius Wilhelmsen zdobywa kontrakty o wartości ponad 1,2 miliarda dolarów

Norwesko-szwedzka firma z branży żeglugowej zawarła intratne umowy dla działających na rynki w USA międzynarodowych klientów z branży górniczej i motoryzacyjnej. Kontrakty wiążą się z zapewnieniem dostaw prowadzonych drogą morską. Firma zapewnia, że wpisuje się to również w jej strategię promowania świadomości o dekarbonizacji żeglugi, promując wykorzystanie transportu morskiego o ograniczonym wpływie w zakresie emisji CO2.
30.01.2024

Masdar podpisuje z CMA CGM umowę o partnerstwie w zakresie wdrażania ekologicznych paliw dla branży morskiej

Zajmująca się rozwojem technologii odnawialnych firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Masdar, podpisała umowę o strategicznym partnerstwie w zakresie dostaw (Strategic Supply Partnership, SSP) z francuskim gigantem branży żeglugowej CMA CGM. Dokument obejmuje długoterminowe umowy na odbiór ekologicznych paliw morskich. Ma być to także początek mocnego partnerstwa na rzecz dekarbonizacji żeglugi dzięki czystej energii.
30.01.2024

Rekordowe zamówienia na eko statki. Porty morskie pod presją modernizowanych flot

Dekarbonizacja floty rozpędza się wraz z zamówieniami na nowe statki. I choć to w stoczniach europejskich powstaje wiele innowacyjnych konstrukcji, beneficjentami wydatków armatorów na dekarbonizację flot są stocznie azjatyckie. Głównie to chińskie i koreańskie, które otrzymują na tacy nowe technologie. Porty morskie muszą wciąż inwestować w obsługę statków zasilanych energią z nabrzeża i bunkrowanych paliwami alternatywnymi.
28.01.2024

W Estonii startuje Euroguard, konsorcjum mające opracować modułową, półautonomiczną platformę morską

Przedsięwzięcie Euroguard jest dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Baltic Workboats koordynuje konsorcjum 23 firm i instytutów badawczych z Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Polski, Danii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Estonii. Całkowity budżet projektu wynosi 95 milionów euro, z czego 65 milionów euro pochodzi od Komisji Europejskiej i 30 milionów euro od krajów uczestniczących i samych firm.
26.01.2024

Ministerstwo Obrony Holandii inicjuje wieloletni program wsparcia dla branży okrętowej

W ciągu 15 lat resort obrony Holandii planuje zainwestować znaczne sumy pieniędzy w rozwój Królewskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W ramach tego przedsięwzięcia chce wzmacniać sektor obronności jako całość, a nie tylko pojedyncze projekty. Ma to stanowić zachętę dla kadr morskich do rozwoju i innowacji.
25.01.2024

Akademia Marynarki Wojennej i Airbus Helicopters podpisują umowę o współpracy

W środę 24 stycznia br. w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelnią a Airbus Helicopters. W jej ramach zostaną wdrożone projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpraca przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi.
24.01.2024

Ten jacht korzysta z każdej energii odnawialnej. Energy Observer z misją samowystarczalności energetycznej w żegludze

Przeszło osiem lat na różnych akwenach świata spędził zeroemisyjny i i samowystarczalny jacht wykorzystujący na swoim pokładzie wszelkie możliwe źródła odnawialne. Celem tego ekologicznego przedsięwzięcia jest stanie się wzorem dla innowacji w transporcie morskim, z myślą o postępie technologicznym jak i zadbaniu o środowisko.
23.01.2024

Energetyczne wyspy na całym świecie - rusza innowacyjna duńska spółka

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) uruchamia nową spółkę zajmującą się rozwojem projektów wysp energetycznych na całym świecie. Będzie opierać się na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej ekspertów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby rozwijać projekty wysp energetycznych na całym świecie. Obecnie opracowuje portfel około dziesięciu projektów wysp energetycznych wokół Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i w Azji Południowo-Wschodniej.
22.01.2024

Na Politechnice Gdańskiej powstaje pierwszy na świecie mały, bezzałogowy ekranoplan

Platformy bezzałogowe są elementami systemów sił szybkiego reagowania na morzu. Jedną z takich platform jest właśnie tworzony ekranoplan. Szybko zmieniająca się sytuacja geopolityczna na świecie oraz w rejonie Morza Bałtyckiego wymaga zmian systemów bezpieczeństwa na poziomie strategicznym i taktycznym. Nowoczesna taktyka obrony na morzu wymaga posiadania wielofunkcyjnych okrętów i platform morskich, w tym nawodnych i podwodnych jednostek załogowych i platform bezzałogowych.
17.01.2024

Hanwha Ocean i Samsung Heavy Industries łączą siły, aby sprostać wyzwaniom portfela zamówień w branży stoczniowej

Jedne z największych stoczni w Korei Południowej zawarły umowę w zakresie współpracy przy budowie statków dla klientów. To sytuacja wyjątkowa w branży stoczniowej tego kraju, gdyż obie firmy rywalizowały w zakresie zwiększania portfela zamówień i zwiększania swojej pozycji.
05.01.2024

Airbus stawia na niskoemisyjne statki transportowe. Ich obsługą zajmie się firma Louis Dreyfus Armateurs

Firma Louis Dreyfus Armateurs (LDA) została wybrana przez Airbusa do odnowienia całej floty czarterowanych statków przewożących podzespoły samolotów między zakładami produkcyjnymi w Europie i USA za pomocą trzech nowoczesnych, niskoemisyjnych statków typu roll-on/roll-off, wspieranych przez napęd wspomagany wiatrem. Airbus zlecił przedsiębiorstwu ich budowę oraz eksploatację. Mają one być dzięki innowacyjnemu napędowi zgodne z polityką dekarbonizacji żeglugi. Ich rozpoczęcie działalności ma następować od 2026 roku.
04.01.2024

Hapag-Lloyd bada możliwość napędzania swoich kontenerowców siłą wiatru

Jedna z czołowych firm z branży transportowej przekazała, że rozpoczyna prace koncepcyjne kontenerowca o wyporności 4 500 TEU, wyposażonego w układ napędowy wspomagany wiatrem. Inwestując w odnawialne źródła energii Hapag-Lloyd w ten sposób chce zbliżyć się do celu, jakim jest dekarbonizacja żeglugi i osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla
28.12.2023

Ocean Network Express z nowym rekordem w transporcie kontenerowym

Mająca siedzibę w Singapurze jedna z czołowych firm branży żeglugowej pochwaliła się wyczynem jednego ze swoich najnowszych nabytków, kontenerowca ONE Inspiration. Statek przyjął na swój pokład 22 000 pełnych kontenerów, osiągając nowy rekord w kwestii załadunków.
27.12.2023

Jak optymalnie wykorzystać potencjał energetyczny Bałtyku? Perspektywa Equinor Polska [wideo]

Ewolucja krajowego sektora MEW to nie tylko potężne wyzwanie infrastrukturalne, ale przede wszystkim wyjątkowa szansa na zdobycie strategicznej przewagi i ugruntowanie pozycji Polski w europejskim krajobrazie energetycznym. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, rozmawialiśmy z Michałem Kołodziejczykiem, prezesem zarządu Equinor w Polsce, o kluczowych czynnikach efektywnej transformacji.
17.12.2023

Harmonogram przesunięty, ale RWE trzyma kurs [wideo]

RWE osiąga kolejne kamienie milowe w realizacji swojej inwestycji F.E.W. Baltic II u wybrzeży Polski. O zaawansowaniu projektu oraz strategii rozwoju RWE w sektorze energetyki morskiej rozmawialiśmy z Grzegorzem Chodkowskim, wiceprezesem Offshore Development Poland w RWE, podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland 2023.
14.12.2023

Finał wyjątkowego programu dla startupów. Partnerem wydarzenia jest PGZ Stocznia Wojenna

Na terenie gdyńskiej stoczni odbył się Demo Day. Jest to część programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, który ma na celu wspierać rozwój przedsiębiorstw i inicjatyw, zapewniając im szansę na realizację swoich przedsięwzięć i innowacje. W jego trakcie firmy mogły zaprezentować swoje pomysły, jednocześnie była to okazja do zapoznania się z działalnością PGZ Stocznia Wojenna.
14.12.2023

Iberdrola o wyzwaniach i potencjale offshore wind w Polsce [wideo]

Polski rynek offshore wind, aktualnie w epoce dynamicznego rozwoju, odzwierciedla wyjątkowe szanse w zakresie nowych technologii i zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Łukasz Piotrowicz, Offshore Development Manager w Iberdrola Renewables Polska, udzielił eksperckiego wglądu w perspektywy przyszłości sektora.
10.12.2023

Jak postępują prace na budowie terminala instalacyjnego Orlenu? [wideo]

Orlen Neptun, kierując się wizją nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości, realizuje swoją flagową inwestycję, czyli terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. To nie tylko zmienia krajobraz energetyczny Polski, ale także stawia nasz kraj w centrum europejskiej rewolucji OZE. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun, ujawnił szczegóły postępu prac, planów na przyszłość oraz kluczowych elementów, które sprawią, że Polska stanie się centrum nowoczesnych technologii w sektorze of
07.12.2023

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

Marynarka Wojenna Portugalii zamówiła wyjątkowy okręt przeznaczony do działań we współpracy z dronami

Portugalska marynarka wojenna zleciła firmie Damen Shipyards Group zaprojektowanie, budowę i wyposażenie najnowocześniejszego okrętu wielozadaniowego. Umowę podpisali dyrektor ds. okrętów kadm. Jorge Pires i dyrektor handlowy Damen Shipyards Group Jan Wim Dekker. Jednostka ma połączyć w sobie działalność badawczą, zwiadowczą i możliwość rozmieszczania pojazdów bezzałogowych.
24.11.2023

Bezzałogowce przyszłością lotniskowców? Udane testy Royal Navy kierunkiem rozwoju morskich platform startowych

Największy samolot bez załogi, jaki kiedykolwiek wystartował z lotniskowca Royal Navy, ma "utorować" drogę nowej generacji brytyjskiego lotnictwa morskiego. Specjalnie zmodyfikowany samolot o kryptonimie „Mojave” obsługiwany zdalnie przez pilota przy terminalu komputerowym, wystartował i bezpiecznie wylądował na pokładzie HMS Prince of Wales podczas wyjątkowej próby u wschodniego wybrzeża USA.
22.11.2023

Rozwiązania firmy GF Piping Systems umożliwiają efektywną konwersję statku do wydobycia piasku

Piasek jest niezbędnym surowcem dla wielu branż i jest używany do produkcji betonu i asfaltu. Dlatego firmy takie jak Van Ouwerkerk BV specjalizują się w wydobyciu piasku na obszarach eksploatacji na Morzu Północnym. Najnowszym dodatkiem do floty tej holenderskiej firmy jest statek MS Zeeburg, który korzysta z rozwiązania z polietylenu ecoFIT firmy GF Piping Systems, zapewniającego trwałe i wolne od korozji rurociągi strumieniowe dla systemu pogłębiarkowego.
21.11.2023

Zakończył się nabór w ramach programu Strefa Akceleracji. Jego partnerem jest PGZ Stocznia Wojenna

Zakończył się nabór do dwóch ścieżek w ramach tego przedsięwzięcia, Przemysł Morski oraz Lifescience. Partnerem strategicznym pierwszego z nich jest PGZ Stocznia Wojenna. Wpłynęło aż 55 zgłoszeń, z których wybrano 20 podmiotów do intensywnego programu szkoleniowego i dalszej współpracy.
20.11.2023

Canopée zbudowany w Szczecinie statkiem roku

Stocznia Neptune Shipyards wraz z Partner Stocznia z Polic zbudowała statek Canopée, który został uhonorowany prestiżową nagrodą Statek Roku. Jest to rewolucyjny projekt dwusilnikowego ro-ro napędzanego energią wiatru.
08.11.2023

Wärtsilä dostarczy systemy obsługi ładunków do nowych statków przewożących gaz

Grupa technologiczna Wärtsilä dostarczy systemy obsługi ładunków dla pięciu nowych bardzo dużych jednostek przewożących gaz propan-butan, które zostaną zbudowane na stoczni Hyundai Heavy Industries (HHI) w Korei Południowej. Zamówienie u Wärtsilä zostało zarejestrowane w trzecim kwartale 2023 roku.
08.11.2023

Ruszają prace nad pierwszym na świecie kontenerowcem napędzanym amoniakiem

Nowy kontenerowiec zaplanowany do eksploatacji w Europie ma stać się pierwszym na świecie statkiem wykorzystującym czysty amoniak jako paliwo. Yara Clean Ammonia, NorthSea Container Line i Yara International łączą siły, aby zrealizować to przedsięwzięcie. Yara Eyde będzie kursować między Norwegią a Niemcami, tworząc swoją pierwszą bezemisyjną trasę morską na kontynent.
07.11.2023

Portowy hub innowacji połączy porty Hamburg, Halifax i Walencja

Port w Hamburgu (homePORT), Halifaxie (PIER) i w Walencji (Opentop) uruchomiły prace nad projektem i wdrożeniem sieci ośrodków innowacji w portach. To pierwsze takie przedsięwzięcie na rynku.
05.11.2023

Innowacje kluczem do sukcesu. Zakończenie konferencji Międzynarodowej Federacji Portów i Przystani

W Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zakończyła się, trwająca od 31 października do 2 listopada, międzynarodowa konferencja podkreślająca znaczenie zwiększania cyberbezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w sektorze morskim. Wydarzenie odbywało się pod hasłem "Nowe spojrzenie na porty".
02.11.2023

Grzegorz Witkowski: Morze Bałtyckie zasługuje na gigantyczne, nowoczesne inwestycje

Morze Bałtyckie, które staje się wewnętrznym morzem NATO zasługuje na gigantyczne, nowoczesne inwestycje; po latach pauzy i niedostrzegania polskiego wybrzeża udało się pchnąć polską gospodarkę na właściwe tory – powiedział PAP w poniedziałek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
23.10.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

Co dalej z wiatrakami na morzu - branża ma już apetyt na III fazę

Morze Bałtyckie staje się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Właśnie zakończono wydawanie pozwoleń dla projektów tzw. II fazy, a polski Bałtyk nadal ma potencjał na lokalizację kolejnych projektów. To szansa dla producentów i dostawców na rozwój lokalnego łańcucha dostaw, z perspektywą rozszerzenia usług także na inne rynki. Polskie firmy we współpracy z zagranicznymi podmiotami mogą stać się liczącym ogniwem w europejskim i światowym łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych.
11.10.2023

Damen z potwierdzeniem zgody na projekty statków napędzanych metanolem

Począwszy od lata 2022 roku, współpracując z towarzystwem klasyfikacyjnym Bureau Veritas, Damen opracował i uzyskał zgodę na projekty kompaktowych statków napędzanych metanolem. Zbiorniki LNG wyznaczają standardy dla tego rodzaju paliwa, jednak ich wielkość spowodowała, że obowiązują zasady bardzo odmienne od tych wymaganych na znacznie mniejszych statkach. Potrzebne było nowe podejście do projektowania, aby można je było zastosować w jednostkach roboczych.
11.10.2023

Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową

Pierwsza energia z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank znajdującej się na Morzu Północnym popłynęła do brytyjskiej sieci. To kamień milowy w rozwoju energetyki opartej o odnawialne źródła energii i nowy rozdział w budowaniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego systemu energetycznego.
11.10.2023

Włoskie służby przekazały uczniom szkoły morskiej jacht skonfiskowany przemytnikom migrantów

Jacht skonfiskowany przemytnikom migrantów został przekazany uczniom technikum morskiego w Kalabrii na południu Włoch jako jednostka szkoleniowa- podały media. Cztery lata temu włoskie służby przejęły jacht, którym przypłynęła grupa migrantów.
10.10.2023

Na PGZ Stocznia Wojenna odbyło się 13. Forum Innowacji i Rozwoju Technologicznego

Forum Innowacji i Rozwoju Technologicznego to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. Impreza ma na celu promowanie współpracy pomiędzy podmiotami z sektora obronnego, naukowego i biznesowego. Forum jest okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technologicznych, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. 13 edycja wydarzenia odbyła się w dniach 5 – 6 października w Gdyni. Jej gospodarzem była PGZ Stocznia Wojenna.
09.10.2023

Turecki koncern Meteaksan prezentuje nowy dron do działań morskich. Ulaq Kama ma być przełomowy

Firma z siedzibą w Ankarze pokazała "nowego członka rodziny bezzałogowców" z serii Ulaq. Rosnący postęp technologiczny i wymagania w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa morskiego wskazują na zainteresowanie wykorzystania w jego ramach dronów. Turcja dąży do stania się światowym liderem zarówno w ramach domeny powietrznej, jak i morskiej.
04.10.2023

PortXL i GTT współpracują w celu przyspieszenia innowacji w przemyśle morskim

Holenderski akcelerator star-upów morskich PortXL i GTT, francuska grupą technologiczna i inżynieryjna specjalizująca się w systemach bezpieczeństwa z membranami kriogenicznymi do transportu i przechowywania skroplonych gazów, tworzą strategiczne partnerstwo w celu stymulowania postępów w transformacji energetycznej w branży morskiej. Współpraca ma przygotować grunt pod przedsiębiorczą podróż w kierunku przekształcenia przemysłu morskiego poprzez innowacje.
04.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel III: w Polsce trzeba stworzyć kulturę innowacyjności [RELACJA]

Drugi dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Nowe technologie i innowacje w przemyśle stoczniowym i offshore”. Rozmowa była pełna interesujących punktów widzenia dotyczących wyzwań i perspektyw rozwoju. Wysłuchaliśmy opinii ekspertów, przedstawicieli sektora i inżynierów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości branży.
01.10.2023

Saab i Mbari zawiązują współpracę w zakresie wprowadzenia na rynek autonomicznego pojazdu podwodnego dalekiego zasięgu

Dzięki umowie komercyjnej i licencyjnej zawartej między amerykańskim a szwedzkim przedsiębiorstwem na rynek trafia nowy pojazd do działań podwodnych Tethys. Ma on zrewolucjonizować prowadzenie operacji pod wodą na daleki zasięg, wykorzystując jednostkę autonomiczną.
27.09.2023

Crowley prezentuje innowacyjną koncepcję statku do wytwarzania energii jądrowej

Crowley i BWX Technologies nawiązały współpracę w ramach protokołu ustaleń dotyczącego koncepcji statku, który ma posiadać potencjał do wytwarzania alternatywnej energii o zerowej emisji dwutlenku węgla. Ponadto innowacyjna jednostka ma spełniać potrzeby dostarczania prądu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego w trakcie konfliktów i katastrof.
25.09.2023

MOL i Tsuneishi włączają się w "wyścig po metanol" i zamawiają swój pierwszy statek napędzany tym paliwem

Wedle dyrektywy Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) odnośnie dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2 największe firmy branży morskiej dążą do stania się liderem ekologicznych przemian. Chcąc również zabezpieczyć swoje inwestycje poszukują alternatyw od konwencjonalnych paliw kopalnych, wykorzystując przy tym technologię dwupaliwową. Zainteresowaniem cieszą się napędy na LNG, wodór, czy też metanol.
21.09.2023

Jacht A96 zapewnia sukces Arcadia Yachts na festiwalu jachtowym w Cannes

Na Yachting Festival w Cannes firma Arcadia Yachts zaprezentowała jedną z ze swoich nowości w branży jachtowej, jednostkę A96. Proponuje w ten sposób nową koncepcję zapewnienia komfortu podróży na wodzie, zyskując zainteresowanie podczas trwającego sześć dni wydarzenia.
20.09.2023

Avexon: nowy gracz na rynku napraw maszyn i obróbki elementów wielkogabarytowych

W dynamicznym świecie przemysłu, szybkość i efektywność są kluczowymi czynnikami sukcesu. Firmy, które potrafią dostosować się do wymogów rynku i oferować innowacyjne rozwiązania, zdobywają przewagę konkurencyjną. Jedną z takich firm jest Avexon, młody, ale ambitny podmiot, który postanowił zmienić zasady gry w dziedzinie napraw maszyn budowlanych i obróbki elementów wielkogabarytowych.
19.09.2023

PGZ Stocznia Wojenna partnerem programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania

Gdyńska stocznia wspiera bezpłatny program który Polski Fundusz Rozwoju S.A. i PFR Ventures tworzą we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz PGZ – Polską Grupą Zbrojeniową. W pierwszej edycji programu wiążą się z założeniami „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim”.
19.09.2023

Technologie Morskie KIS 13 za burtą?

15 września w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie Grupy Roboczej KIS 13 Technologie Morskie z przedstawicielkami Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).
18.09.2023

Gigant branży okrętowej zmodernizuje "kosmiczny" okręt US Navy

Stocznia Ingals Shipbuilding, będąca częścią koncernu zbrojeniowego Huntington Ingalls Industries (HII) otrzyma 154,8 mln dolarów w związku z kontraktem dotyczącym modernizacji niszczyciela USS Zumwalt (DDG 1000).
04.09.2023

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

Konsorcjum DOME (Digital Operations and Maintenance Environment Project) pod przewodnictwem Cognitive Business, jednej z wiodących brytyjskich firm specjalizujących się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym, wraz z CAE, globalną firmą zajmującą się technologią symulacji, osiągnęło ważny etap w zakresie zastosowania robotyki na morskich farmach wiatrowych. Ich wspólny projekt zakłada wykorzystanie technologii do czterokrotnego zwiększenia mocy z projektów offshore wind do 2030 roku.
30.07.2023

Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2

Holenderski koncern ogłosił pierwszą sprzedaż swojego systemu komory powietrznej (Damen Air Cavity System, DACS) firmie Amisco. Mając ambicję stania się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie, Damen opracował DACS, aby wspierać operatorów morskich w ich wysiłkach na rzecz zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji CO2.
19.07.2023

EST-Floattech dostarcza akumulatory dla zeroemisyjnego statku eventowego Oceandiva London

Według twórców kiedy Oceandiva London będzie pływać po falach Tamizy, zasilanie nie będzie żadnym zmartwieniem ani dla kapitana, załogi czy też dla gości na statku. Cała energia na pokładzie będzie pochodzić z systemów magazynowania energii dostarczonych przez EST-Floattech. Dzięki temu żeglowanie z pełną prędkością i zapewnienie mocy elektrycznej ma nie stanowić żadnego problemu, przy tym pozostawać neutralnym pod kątem emisji CO2.
11.07.2023

ASE ATEX w rankingu Diamentów Forbesa 2023

ASE ATEX, firma specjalizująca się w rozwiązaniach technologicznych dla przemysłu, zdobyła prestiżowe wyróżnienie w rankingu Diamenty Forbesa 2023, potwierdzając tym samym swoją pozycję jako jedno z najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w branży.
05.07.2023

Royal Navy testuje autonomiczne jednostki nawodne, mające wzmocnić zdolności przeciwminowe

Morskie służby Wielkiej Brytanii chcą sprawdzić możliwości wykorzystania autonomicznych pojazdów nawodnych (Unmanned Surface Vehicle, USV) i podwodnych (Autonomus Underwater Vehicle, AUV) do działań w zakresie zwalczania obiektów niebezpiecznych znajdujących na wodzie jak i pod wodą. Ma to być rozwój przełomowych technologii, które rozwiną potencjał Royal Navy w zakresie wykorzystania pojazdów bezzałogowych, biorąc przykład z wielu państw, w tym Polski.
04.07.2023

Baltic Workboats rozwija technologie w zakresie autonomicznych jednostek morskich

Konsorcjum kierowane przez estońską fimę Baltic Workboats (BWB) wygrało dofinansowanie w wysokości 95 milionów euro w konkursie Europejskiego Funduszu Obronnego na stworzenie nowego typu platformy morskiej dla europejskich marynarek wojennych.
29.06.2023

"Wietrzne skrzydła" od Bar Technologies otrzymują zatwierdzenie od DNV

Firma konsultingowa zajmująca się inżynierią morską opartą na symulacjach BAR Technologies (BARTech) otrzymała od towarzystwa klasyfikacyjnego DNV pełny certyfikat projektu homologacji typu (TADC) dla swojej technologii napędu wiatrowego.
20.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Wkład przemysłu obronnego w zapewnienie bezpieczeństwa morskiego.

W trakcie trzeciej sesji zostały omówione aspekty związane rozbudową marynarki wojennej i pozostałych sił morskich. Przedstawiciele branży stoczniowej, zbrojeniowej, a także instytucji państwowych, w tym mundurowych, omówili stan inwestycji i plany na kolejne.
15.06.2023

Wiatr w skrzydłach. VentoFoil inteligentnie napędza żeglugę

Holenderska firma eConowind opracowała przełomowe rozwiązanie napędowe – VentoFoil. Prekursorski system zamontowano na pokładzie cementowca Sunnanvik, należącego do floty Eureka Shipping, będącej częścią spółki SMT Shipping, co wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez firmę strategię wdrażania innowacyjnych patentów na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko.
12.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w drodze do bycia smart i ekologii

Drugi dzień pierwszego Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczął się od dyskusji na temat zielonej transformacji w portach i implementacji nowoczesnych rozwiązań.
04.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
30.05.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
25.05.2023

Jeszcze tylko do 31 maja można zarejestrować się na Konferencję PSEW2023 w ramach rejestracji standardowej

Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej 2023 (PSEW2023) to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej. Polska stoi obecnie przed bardzo poważnym wyzwaniem, wynikającym ze zmiany klimatu, wojny w Ukrainie, kryzysu gospodarczego oraz nieuniknionej transformacji energetycznej.
24.05.2023

PŻB Offshore – nowy polski armator łapie wiatr w żagle

PŻB Offshore to nowa inicjatywa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – Polferries. Spółka celowa została zawiązana po to, aby świadczyć usługi floty serwisowej dla morskiej energetyki wiatrowej wraz z działaniami towarzyszącymi. O imponujących zamiarach i aspiracjach firmy rozmawiamy z prezesem nowej spółki – Radosławem Marciniakiem.
21.05.2023

Wielka Brytania otwiera pierwsze krajowe centrum robotyki dla prac offshore

Nowatorski zakład zajmujący się zagadnieniem morskiej energii odnawialnej został otwarty w ośrodku testowym Offshore Renewable Energy (ORE) Catapult w Blyth.
19.05.2023

Wirtualna rzeczywistość za progiem – nowy showroom Flint Systems

Symulatory VR produkowane przez Flint Systems wyznaczają całkiem nową jakość na rynku szkoleniowym. Kolejne gałęzie przemysłu coraz chętniej czerpią z innowacyjnych rozwiązań, a tempo postępu technicznego nieustannie poszerza zakres możliwości ich wykorzystania. Ma to wpływ na rozwój firmy zarówno poprzez powiększanie zespołu, jak i przestrzeni biurowej. Z tego powodu Flint Systems udostępniło nowy, przestronny showroom, który pozwoli prezentować opracowywane przez firmę narzędzia w pełnym spektrum ich potencjału treningowego.
18.05.2023

International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku

Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele państw regionu Morza Bałtyckiego już w czerwcu, po raz kolejny spotkają się na International Supplier Day podczas Konferencji PSEW2023 w Serocku, aby rozmawiać o współpracy na rzecz budowy silnego, europejskiego przemysłu offshore.
17.05.2023

Port w Antwerpii stanie się cyfrowy. Oficjalnie uruchomiono sieć dronów raportujących "na żywo" jego pracę

Sześć autonomicznych dronów będzie wykonywać codzienne loty w rejonie portu w Antwerpii, co jest pierwszą tego typu inicjatywą na świecie, która w istotny sposób przyczyni się do ogólnego bezpieczeństwa złożonego środowiska portowego. Uruchomiona dzisiaj sieć „D-Hive drone-in-a-box” jest wynikiem partnerstwa między Portem Antwerpia-Brugia, DroneMatrix, SkeyDrone i Proximus.
05.05.2023

Flint Systems opracowuje symulator VR pojazdu pushback

Firma Flint Systems, powszechnie znana z produkcji symulatorów dla portów i logistyki, rozpoczęła prace nad symulatorem VR pojazdu pushback, służącego do holowania samolotów na płycie lotniska. Symulator został zamówiony przez Welcome Airport Services Sp. z o.o., jednego z liderów branży handlingowej w Polsce.
05.05.2023

Kamień milowy dla małego atomu na statkach

Losy brytyjskiej firmy Core Power i jej innowacyjnego rozwiązania dla sektora morskiego śledzimy od 2019 roku. W ostatnich tygodniach firma osiągnęła kamień milowy finansowania w wysokości 100 milionów dolarów na rozwój nowej technologii jądrowej dla przemysłu morskiego.
01.05.2023

Innowacje wyznaczają kierunek zmian w branży. Spotkanie członków PFTM

Cykliczne spotkania członków Polskiego Forum Technologii Morskich są znakomitą okazją do wymiany pomysłów, idei oraz kompetencji podmiotów aktywnych w obszarze przemysłu morskiego. Podczas ostatniego posiedzenia przedsiębiorcy z branży mieli okazję porozmawiać o przełomowych rozwiązaniach, zmieniających panujące dotychczas w biznesie reguły gry.
17.04.2023

Już jutro startuje Gdynia I-Days

W dniach 13-14.04.2023 r. w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się I Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG w ramach cyklicznych wydarzeń poświęconych wspieraniu innowacyjności akademickiej oraz budowy pomostu na linii nauka – przemysł.
12.04.2023

Na Uniwersytecie Morskim odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia Gdynia I-Days: Academic Gdynia Innovation Days

W dniach 13-14.04.2023 r. w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się I Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG w ramach cyklicznych wydarzeń poświęconych wspieraniu innowacyjności akademickiej oraz budowy pomostu na linii nauka – przemysł.
04.04.2023

Grupa Meyer prezentuje innowacyjne statki oraz projekt wycieczkowca przyszłości

Podczas targów rejsowych w Fort Lauderdale na Florydzie brytyjski koncern Meyer zaprezentował koncepcję futurystycznego wycieczkowca, jaki mógłby przemierzać oceny za kilka dekad. Firma wykorzystała tu doświadczenie z budowy dwóch najnowocześniejszych technologicznie jednostek pasażerskich, jakie wyszły z jej stoczni.
04.04.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej. Realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
23.03.2023

OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego

Organizacje naukowo badawcze z szesnastu krajów europejskich, w tym Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego
15.03.2023

SEAONICS zdobywa nagrodę Innovation of the Year na konferencji Offshore Support Journal Conference 2023 w Londynie

Firma SEAONICS zdobyła nagrodę Innowacji Roku podczas OSJ (Offshore Support Journal Conference and Exhibition) Awards w Londynie 8 lutego tego roku za w pełni elektryczny żuraw z kompensacją 3D ECMS SEAONICS (ECMC- Electric Controlled Motion Compensated).
13.02.2023

Corsica Ferries inwestuje w budowę zielonych rorowców

Francuski start-up Neoline Armateur donosi, że zakończył pierwszy krok ku budowie rorowca napędzanego wiatrem, który firma planuje wprowadzić na rejsy transatlantyckie. Do inwestorów dołączyła firma przewozowa Corsica Ferries, przejmując część udziałów w rozwijającej się firmie.
13.01.2023

Premier: inwestowanie w nowe technologie to nie tylko wizja rozwoju, ale i suwerenności państwa

W liście odczytanym w środę podczas inauguracji II edycji Kongresu 3W: woda, wodór węgiel, premier Mateusz Morawiecki podkreślił rolę inwestowania w nowe technologie zapewniając w ten sposób stabilność i bezpieczeństwo kraju.
07.12.2022

Powstał nowy, zielony hub w celu przyspieszenia dekarbonizacji żeglugi

Podczas COP27 w Egipcie zainicjowano program Blueprint for Future Ports, którego celem jest rozwijanie zielonej energii na morzu oraz zeroemisyjności. W związku z tym powołano hub The Green Shipping Corridors Hub, aby wspierać działania mające na celu realizację ekologicznych korytarzy żeglugowych.
17.11.2022

Goście z Komitetu Monitorującego program INTERREG w MCN

Morskie Centrum Nauki odwiedzili członkowie Komitetu Monitorującego dla Programu INTERREG Południowy Bałtyk 2021-2027. To nowe gremium na pierwsze swoje posiedzenie wybrało Szczecin.
08.11.2022

Sukces polskich naukowców. Udało im się przefiltrować morską wodę w słodką z użyciem nowej metody

Zespół złożony z inżynierów, naukowców oraz pasjonatów uzyskał przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii, po raz pierwszy na świecie, czystą wodę pitną z przefiltrowanej brudnej, słonej wody prosto z Morza Bałtyckiego. Ponadto urządzenie jest w pełni ekologiczne, gdyż nie wymaga wkładu żadnej dodatkowej energii, a także pozostaje całkowicie biodegradowalne.
31.10.2022

Naukowcy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyróżnieni za innowacje

Nagrodę za najlepszą innowację 2022 roku dla rozwiązania pochodzącego z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odebrali w Lublanie dr hab. inż. kpt. ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG i mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski w ramach konkursu podczas 15th International Technology Transfer Conference. Gdyński projekt doceniono m.in. za zapotrzebowanie rynku na dany produkt oraz sposób prezentacji.
20.10.2022

Algorytmy zoptymalizują lokalizację, budowę i przychody z morskich farm wiatrowych

Mądrzejsze rozmieszczenie morskich farm wiatrowych przyspieszy transformację energetyczną i przyniesie większe korzyści finansowe dla deweloperów oraz tańszą energię dla społeczeństwa.
02.10.2022

MFiPR: ponad 20 mln euro trafi do firm na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich

Firmy otrzymają wsparcie z Funduszy Norweskich w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. Wybrano 20 projektów spośród 136 złożonych wniosków, do zwycięzców trafi ponad 20 mln euro - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej.
22.09.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
04.09.2022

Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie

Sześcionożny robot BladeBUG, który chodzi po łopatach turbin wiatrowych, został wzbogacony o wodoodporną powłokę zewnętrzną, która chroni go przed trudnymi warunkami podczas wykonywania prac kontrolnych i konserwacyjnych. Inspekcje oraz naprawy usterek zajmują połowę mniej czasu, zmniejszają ślad węglowy sektora i w znaczący sposób zredukują koszty branży.
08.08.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Leviathan zezłomuje w sposób zrównoważony. Ekologiczny recykling od komina aż do stępki

Minęło ponad 10 lat od zatonięcia Costa Concordia i ponad 5 lat od wydania przez Komisję Unii Europejskiej uaktualnionych przepisów regulujących recykling statków przeznaczonych na złom. W świecie żeglugowym powszechnie wiadomo, że złomowanie statków to termin umowny.
20.06.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

Vattenfall - pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa produkująca H2

Firma Vattenfall otrzymała od rządu brytyjskiego 9,3 mln funtów dofinansowania na innowacje z funduszu Net Zero Innovation Portfolio Low Carbon Hydrogen Supply 2. Środki te zostaną wykorzystane na opracowanie pierwszej na świecie morskiej turbiny wiatrowej produkującej wodór, w której elektrolizer zostanie zamontowany bezpośrednio na działającej turbinie.
22.05.2022

Kontenerowiec na baterie wypłynie w 2023 r. Polskie huby mają kompetencje by już dzisiaj wprowadzać na rynek takie rozwiązania [GALERIA]

Absolwenci Akademii Marynarki Handlowej USA założyli startup i nazwali go Fleetzero. Zamierzają budować małe jednostki z napędem elektrycznym. Firma planuje budować statki z napędem na baterie już w br. Będą to feedery, które zapewnią transport na krótkich trasach między pobliskimi portami. Polskie huby mają projekty, technologie, kompetencje i gotowe rozwiązania, by już dzisiaj wprowadzać na rynek światowy proponowane przez Amerykanów rozwiązania.
20.03.2022

ABS wspiera rozwój autonomicznych statków w regulacjach i w praktyce [GALERIA]

Statki autonomiczne wypływają na razie na wody zamknięte. Ale milowymi krokami, zbliża się, era bezzałogowych jednostek. ABS opracował białą księgę, w której określa ramy dla przepisów dla tego typu jednostek.
01.03.2022

Markos udoskonala procesy produkcyjne w trosce o stan środowiska

Nawet kilka tysięcy litrów wody tygodniowo uda się zaoszczędzić w wyniku nowych rozwiązań wprowadzonych w firmie Markos. Od 20 stycznia podczas procesu sprawdzania szczelności elementów montowanych na łodziach wykorzystywany jest specjalny zamknięty system obiegu wody. Pomysłodawcami i wykonawcami projektu są sami pracownicy.
21.01.2022

Innowacje w gospodarce są potrzebne: branża stoczniowa a nowe wyzwania

Zarządzanie innowacjami w gospodarce to jeden z najważniejszych aspektów związanych z rozwojem przedsiębiorstw: uczestnicy szczecińskich konferencji nie mają co do tego wątpliwości. Głos szeroko pojętej branży morskiej był znaczący, a Pomorze Zachodnie ma się czym pochwalić. Tu inwestycji w innowacyjne technologie nie brakuje.
29.11.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

Żegluga skazana na innowacje. Szansa dla polskich inżynierów

Innowacje w transporcie morskim są faktem – wynika z poglądów zaprezentowanych w czasie webinaru zorganizowanego przez Lloyd’s List, który prowadził Richard Meade, redaktor naczelny Lloyd’s List.
15.07.2021

Nowa publikacja PRS dotyczy wykorzystania wodoru jako paliwa w przemyśle

PRS opracował Publikację informacyjną 11/I – Bezpieczne wykorzystanie wodoru jako paliwa w komercyjnych zastosowaniach przemysłowych. Jest ona efektem wspólnych prac, prowadzonych przez pion naukowo-badawczy PRS we współpracy z pionem okrętowym i pionem nadzorów przemysłowych. Prace podjęte w drugiej połowie 2020 roku wynikają z potrzeby przyspieszenia procesu dekarbonizacji światowej gospodarki.
05.07.2021

Polskie startupy satelitami Neptuna. Z Pomorskiej Strefy na oceany biznesu

30 czerwca dwie pomorskie młode firmy SeaData i REXS.IO otrzymały listy gratulacyjne za wygranie konkursów w ramach projektu GALATEA. Każda z firm otrzyma dotację 60 tys. euro na realizację innowacji w obszarze przemysłów morskich. Wytyczają nowy kurs dla polskich małych firm innowacyjnych działających w światowej branży morskiej.
03.07.2021

MEWO i DHI wspierają projekty morskich farm wiatrowych dbając o ochronę życia morskiego

Przyspieszenie zatwierdzania projektów morskich farm wiatrowych w rejonie polskiego wybrzeża, jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych modeli dla hałasu podwodnego i siedlisk.
23.05.2021

Plany Inicjatywy Trójmorza powinny być obliczone na 20-30 lat

Plany Inicjatywy Trójmorza, której szczyt Bułgaria zorganizuje w czerwcu, powinny być obliczone na 20-30 lat - oświadczył we wtorek bułgarski prezydent Rumen Radew na konferencji, poświęconej przygotowaniom do tego forum.
18.05.2021

Przełom w projektowaniu turbin pływowych

Projekt innowacyjnej technologii turbiny pływowej firmy Orbital Marine Power został doceniony w konkursie iF Design Awards.
18.05.2021

Za nami 5. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Polska/świat startujemy”!

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
13.05.2021

Nowe inwestycje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał kolejne decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Wartość deklarowanych nakładów przekroczyła 33 mln zł.
23.04.2021

Ocean Protect proponuje innowacyjne rozwiązanie do oczyszczania wód ze spływu powierzchniowego

Australijska firma Ocean Protect zajmująca się kompleksowym rozwiązaniem zarządzania zasobami wodnymi, wprowadziła na rynek urządzenie pułapkę do wychwytywania zanieczyszczeń OceanSave ™.
19.04.2021

Innowacyjne urządzenie do pozyskiwania energii z fal morskich efektem współpracy CorPower Ocean z Bodycote

Szwedzka firma CorPower Ocean podjęła współpracę z Bodycote, największym na świecie dostawcą specjalistycznych usług obróbki termicznej, aby zoptymalizować kluczowe komponenty innowacyjnego urządzenia wykorzystującego energię z falowania C4.
16.04.2021

Stena Bulk przedstawia innowacyjną konstrukcję masowca

Stena Bulk zaprezentowała dziś swoją koncepcję hybrydowego masowca InfinityMAX. Jest to projekt,który ma rzucić wyzwanie konwencjonalnemu myśleniu o wydajności i redukcji emisji dwutlenku węgla w żegludze.
09.03.2021

GALATEA – innowacje w portach i stoczniach

22 małe i średnie polskie firmy zgłosiły gotowość do zaprojektowania innowacyjnych produktów i usług w portach i stoczniach. Po firmach z Francji, polscy przedsiębiorcy są drugą tak liczną grupą gotową działać w projekcie GALATEA.
26.01.2021

Konkurs grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” rozstrzygnięty!

Inauguracja tej szczególnej dla świata nauki i biznesu inicjatywy miała miejsce w kwietniu 2019 roku. Konkurs grantowy dla studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zorganizowała ich rodzima Uczelnia wraz z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A.. Gala finałowa konkursu odbyła się 15 grudnia 2020 roku w Auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Szczególne gratulacje przyjmował zwycięski zespół projektowy – Seanovation.
15.12.2020

Okręt podwodny typu 212CD wychodzi z cienia [WIDEO]

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems opublikował więcej szczegółów swojej oferty na nowy okręt podwodny dla holenderskiej Koninklijke Marine. Dodatkowo interesującym jest fakt, że bazuje ona na projekcie 212CD, czyli Common Design, opracowywanym na potrzeby programu niemiecko-norweskiego.
08.12.2020

Pomorskie jednym z liderów innowacyjności w Polsce

Czołówka liderów polskiej innowacyjności jest od kilku lat niezmienna. To województwa mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Co ich łączy? – Czwarte miejsce w kraju to dobry wynik ale jesteśmy zmobilizowani, aby w kolejnych latach wejść na podium. Mam nadzieję, że przyczynią się do tego inicjowane przez samorząd województwa pomorskiego działania np. w ramach projektu Smart Progress. Jego celem jest zwiększenie kompetencji pomorskich przedsiębiorstw w zakresie realizacji projektów innowacyjnych.
05.11.2020

Horyzont 2020: w ramach unijnego programu Polska uzyskała 660 mln euro

W Horyzont 2020, kończącym się, unijnym programie badań i innowacji, Polska uzyskała 660 mln euro. To o 65 proc. więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniej edycji (2007-2013).
26.10.2020

PKN Orlen chce pozyskać od wynalazców innowacyjne, ekologiczne technologie

PKN Orlen rozpoczął akcję Inventor Orlen Tech Day adresowaną do wynalazców z Europy i Azji. Celem jest pozyskanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii. Jak podkreśla koncern, akcja wpisuje się w ogłoszony tam niedawno plan stopniowego osiągania neutralności emisyjnej.
25.09.2020

Morskie gąbki inspiracją dla następnej generacji drapaczy chmur i mostów [wideo]

Architektura inspirowana biologią może utorować drogę dla mocniejszych i lżejszych konstrukcji. Kiedy mówimy o gąbkach, zwykle myślimy o czymś miękkim. Jednak naukowcy z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) używają szkieletów gąbek morskich jako inspiracji dla następnej generacji silniejszych i wyższych budynków, dłuższych mostów i lżejszych statków kosmicznych.
24.09.2020

Podwodne centrum danych firmy Microsoft wyłowione po dwóch latach [wideo]

Microsoft wyciągnął swoje drugie podwodne centrum danych z wody w Orkney w Szkocji. W ramach "Project Natick", firma technologiczna umieściła centrum danych 35 m pod wodą wiosną 2018 roku. Microsoft miał nadzieję, że wyrzucanie komputerów do oceanu może być rozwiązaniem przyszłości.
15.09.2020

ISS Yachts Show - okazja, by sprawdzić rozwiązanie ISS Yachts w Chorwacji

Już we wrześniu w wybranych marinach w Chorwacji będzie okazja, by sprawdzić działanie Inventory Smart System for Yachts (ISS Yachts), oraz spotkać się z zespołem, który go tworzy. ISS Yachts to rozwiązanie postrzegane jako przełomowe w branży czarterowej - automatyzuje proces zdawania jachtu i skraca czas jego pełnej inwentaryzacji do mniej niż 2 minut. Wydarzenie ISS Yachts Show 2020 odbędzie się w dniach 21-25 września w marinach w Trogirze i Biogradzie na Moru.
09.09.2020

Michalewski: kryzys może stwarzać nowe możliwości rozwoju polskich firm

„Istnieje możliwość połączenia basenu Morza Czarnego z portami Bałtyku, dzięki któremu transport z tamtego rejonu do Gdańska trwałby zaledwie 4-5 dni” – powiedział Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A. podczas panelu poświęconego logistyce na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
04.09.2020

NCBR: Stawiamy na innowacje w gazownictwie

Jeszcze do 9 października br. można zgłaszać nowatorskie pomysły na rozwój polskiego sektora gazowego w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA
02.09.2020

Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie

Jesteś przedsiębiorcą albo pracownikiem naukowym mającym innowacyjny pomysł na rozwój polskiego sektora gazowego? Chcesz wzmocnić jego konkurencyjność na rynku globalnym? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, weź udział w drugim już konkursie w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, którego organizatorami są PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 paźdzernika 2020 roku.
31.08.2020

Autonomiczne łodzie przyspieszą eksplorację mórz i oceanów. Zobrazowano już m.in. dno Rowu Mariańskiego

Choć ludzkość lata już na Księżyc i wysyła sondy na Marsa, a wkrótce na Jowisza, to dno morskie wciąż pozostaje największą niewiadomą. Dotąd jedynie 20 proc. dna zostało zbadane. Wykorzystanie zaawansowanych systemów nawigacji satelitarnej do konstrukcji statków badawczych umożliwi zdalne kontrolowanie bezzałogowych łodzi wykorzystywanych do badania dna morskiego. Firmie SEA-KIT udało się z powodzeniem ukończyć pierwszą misję tego typu. Statek Maxlimer podczas eksperymentalnej misji zmapował przeszło 1000 kilometrów kwadratowych
31.08.2020

Innowacyjny statek o pięciu kadłubach [wideo]

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy środowiskowe i rosnące koszty paliwa zmuszają firmy i organizacje żeglugowe do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie kosztów zasilania statków w niezbędną energię oraz na zaspokojenie rosnących wymagań norm środowiskowych. Na całym świecie opracowywane są projekty mające na celu wykorzystanie energii wiatru. Niektórzy z projektantów przekonują, przy sprzyjających wiatrach i właściwym wykorzystaniu ich energii oszczędność paliwa może sięgnąć nawet do 50 procent.
28.08.2020

Innowacyjna produkcja to droga do wyjścia z kryzysu po pandemii

Innowacyjna produkcja jest kluczowa dla wyjścia z kryzysu po pandemii koronawirusa - oceniają eksperci DNB Banku Polska. Przy tym wskazują, że konieczne jest prawne określenie zasad, zgodnie z którymi wykorzystywana będzie robotyzacja i automatyzacja.
27.08.2020

Autonomiczne roboty i innowacyjne technologie z PG w Porcie Gdańsk i Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy

PG podpisała kolejne umowy o współpracy w ramach międzynarodowego projektu InSecTT. Dzięki porozumieniu z Portem Morskim Gdańsk i Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy u obydwu partnerów wdrażane będą autorskie technologie naukowców PG, w tym innowacyjne systemy Internetu Rzeczy, wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Współpraca umożliwi poprawę bezpieczeństwa, ograniczanie kosztów i wsparcie efektywności działań obydwu portów.
26.08.2020

UMG członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego innowacyjnych technologii morskich

Uniwersytet Morski w Gdyni został członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego Awake.ai, działającego w dziedzinie innowacyjnych technologii morskich
26.08.2020

Najstarsza firma żeglugowa na świecie zamówiła nowy prom hybrydowy

The Isle of Man Steam Packet Company (IoMSPC), najstarsza stale działająca firma żeglugowa na świecie, rozdała kontrakty na usługi doradztwa technicznego i budowę nowego promu hybrydowego.
12.08.2020

Sztuczna inteligencja przyspieszy wojskowe misje i może zmienić oblicze wojen

W miarę jak sztuczna inteligencja wkracza do branż takich jak opieka zdrowotna i finanse, rządy na całym świecie coraz częściej inwestują w autonomiczne systemy uzbrojenia. Innowacyjne programy i technologie mogą dać przewagę nad przeciwnikami. Naukowcy z USA niedawno opracowali zaawansowaną sztuczną inteligencję, która jest w stanie prowadzić rozmowę na polu walki. Interfejs JUDI umożliwia szybką komunikację między żołnierzami a robotami podczas operacji.
12.08.2020

Pierwszy na świecie pływający hotel - kapsuła: idealny podczas pandemii [foto, wideo]

Anthénea to pływający, zasilany energią słoneczną apartament hotelowy wyposażony w silniki elektryczne i możliwość dostosowania się do każdego środowiska, od arktycznego po tropikalne.
07.08.2020

Futurystyczne domy zakotwiczone w morskim dnie [wizualizacje]

Te domy są zakotwiczone na dnie, ale zbudowano je w sposób umożliwiający oparcie się skutkom morskich żywiołów. Przy silnym wietrze będą obracać się w taki sposób, by podążać ścieżką najmniejszego oporu. Wraz z przypływem lub w przypadku ogromnych fal poruszają się w górę i w dół i zawsze pozostają nad poziomem morza.
28.07.2020

Alfa Laval – Usługi cyfrowe dla kotłów Aalborga

Wyzwania morskie ewoluują - podobnie jak technologie umożliwiające sprostanie im. Usługi cyfrowe Alfa Laval dla kotłów Aalborga to oparty na danych sposób zapewnienia bezawaryjności, poprawy wydajności i obniżenia kosztów eksploatacji. Tworząc cyfrowe połączenie między systemem kotłowym i naszą wiedzą, możecie Państwo bezpośrednio skorzystać z możliwości jakie oferujemy.
22.07.2020

Sunreef Yachts buduje pierwszy jacht 70 Sunreef Power

Nowy 70 Sunreef Power to jednostka, która swą dzielnością morską nawiązuje do klasyków stoczni. Ten dynamiczny i elegancki katamaran należy do najnowszej serii jachtów motorowych Sunreef Yachts, na którą składają się modele 60 Sunreef Power, 70 Sunreef Power, 80 Sunreef Power oraz 100 Sunreef Power.
14.07.2020

Port Gdynia nie zwalnia dynamiki inwestycji

Port Gdynia jest nowoczesnym portem uniwersalnym. Określona w Strategii Rozwoju Portu Gdynia misja podkreśla konieczność zapewnienia zrównoważonego rozwoju sektora usługowego w porcie. Wśród wyzwań technologicznych i gospodarczych determinujących kierunki rozwoju jest niewątpliwie konieczność dostosowania infrastruktury portowej do obsługi największych statków zawijających na Bałtyk.
13.07.2020

Alfa Laval zwiększa jakość serwisu w terenie dzięki IFS Remote Assistance

IFS, globalny dostawca oprogramowania dla przedsiębiorstw, poinformował, że Alfa Laval, światowy lider w dziedzinie oddzielania, wymiany ciepła i technologii przepływów, wdrożył IFS Remote Assistance™ – oparte na rzeczywistości mieszanej oprogramowanie do współpracy, które łączy dwa strumienie wideo w czasie rzeczywistym w jedno interaktywne środowisko.
06.07.2020

Sputnik: Rosyjskie systemy podwodnej nawigacji: „iPhone” łączności na głębokościach [wideo]

Nurkowie amatorzy i zawodowcy, ratownicy i grupy poszukiwawcze, aparaty podwodne – wszyscy potrzebują nawigacji, aby orientować się pod wodą. Produkty rosyjskiego laboratorium podwodnej łączności i nawigacji UC&NL, jak powiedział dyrektor generalny firmy, wyznaczają nowe standardy w branży, podobnie jak iPhone w świecie smartfonów.
03.07.2020

Nowy robot do teleobecności obniży emisję CO2 o tysiące ton

Spółka zależna Blue Ocean Robotics, GoBe Robots, ogłosiła nową generację przyjaznych dla klimatu robotów do teleobecności w odpowiedzi na znaczący popyt w następstwie pandemii COVID-19.
01.07.2020

Autonomiczne i uzbrojone pojazdy wkraczają na pola walki. Będą patrolować granice na lądzie, morzu i w powietrzu

Maszyny coraz częściej zastępują zawodowych żołnierzy na polu walki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii autonomicznych roboty wojskowe nowej generacji nie tylko pozwalają wykonywać część niebezpiecznych zadań zdalnie, ale w niektórych sytuacjach mogą także podejmować samodzielne decyzje na podstawie danych zebranych z inteligentnych czujników. Roboty będą wykorzystywane m.in. w procesach rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.
01.07.2020

Batymetria EMODnet oferuje teraz najwyższą na świecie jakość informacji o dnie morskim

Nowa usługa World Base Layer Service (EBWBL) firmy EMODnet zapewnia szybki i łatwy dostęp do ogólnoświatowych informacji batymetrycznych, umożliwiając użytkownikom wiedzy morskiej, w tym przemysłowi, naukowcom, menedżerom wybrzeży, studentom i ogółowi społeczeństwa, dostęp do wglądu w cechy dna morskiego o wysokiej rozdzielczości na własnych komputerach.
01.07.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie Sp. z o.o.

transfer technologii,komercjalizacja,innowacje,wdrożenia,licencji,spin-off,konsorcja,projekty,pośrednictwo

Harmonogram przesunięty, ale RWE trzyma kurs

RWE osiąga kolejne kamienie milowe w realizacji swojej inwestycji F.E.W. Baltic II u wybrzeży Polski. O zaawansowaniu projektu oraz strategii rozwoju RWE w sektorze energetyki morskiej rozmawialiśmy z Grzegorzem Chodkowskim, wiceprezesem Offshore Development Poland w RWE, podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland 2023.
14.12.2023

Iberdrola o wyzwaniach i potencjale offshore wind w Polsce

Polski rynek offshore wind, aktualnie w epoce dynamicznego rozwoju, odzwierciedla wyjątkowe szanse w zakresie nowych technologii i zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Łukasz Piotrowicz, Offshore Development Manager w Iberdrola Renewables Polska, udzielił eksperckiego wglądu w perspektywy przyszłości sektora.
08.12.2023

Jak postępują prace na budowie terminala instalacyjnego Orlenu?

Orlen Neptun, kierując się wizją nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości, realizuje swoją flagową inwestycję, czyli terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. To nie tylko zmienia krajobraz energetyczny Polski, ale także stawia nasz kraj w centrum europejskiej rewolucji OZE. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun, ujawnił szczegóły postępu prac, planów na przyszłość oraz kluczowych elementów, które sprawią, że Polska stanie się centrum nowoczesnych technologii w sektorze offshore.
07.12.2023

Port Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Łukasz Malinowski, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
18.09.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku , Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Wirtualna rzeczywistość za progiem – nowy showroom Flint Systems

Symulatory VR produkowane przez Flint Systems wyznaczają całkiem nową jakość na rynku szkoleniowym. Kolejne gałęzie przemysłu coraz chętniej czerpią z innowacyjnych rozwiązań, a tempo postępu technicznego nieustannie poszerza zakres możliwości ich wykorzystania. Ma to widoczny wpływ na rozwój firmy zarówno poprzez powiększanie zespołu, jak i przestrzeni biurowej. Z tego także powodu Flint Systems udostępniło nowy, przestronny showroom, który pozwoli prezentować opracowywane przez firmę narzędzia w jeszcze lepszych warunkach oraz w pełnym spektrum ich potencjału treningowego.
17.05.2023

Innowacje wyznaczają kierunek zmian w branży. Spotkanie członków PFTM

Cykliczne spotkania członków Polskiego Forum Technologii Morskich są znakomitą okazją do wymiany pomysłów, idei oraz kompetencji podmiotów aktywnych w obszarze przemysłu morskiego. Podczas ostatniego posiedzenia przedsiębiorcy z branży mieli okazję porozmawiać o przełomowych rozwiązaniach, zmieniających panujące dotychczas w biznesie reguły gry.
17.04.2023

Gospodarka zeroemisyjna i digitalizacja logistyki morskiej - na to stawia Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny [WIDEO]

Spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia 60 polskich firm, odbyło się we wtorek (7 grudnia) w Gdyni. O aktualnych projektach i planach rozmawiali członkowie zarządu oraz koordynatorzy hubów, które działają w ramach "Klastra". 
07.12.2021

Innovation Day na Transport Week 2019 w Gdyni

Innowacje w branży morskiej, ekologiczna żegluga czy autonomiczne statki przyszłości. To tylko niektóre tematy poruszane podczas sesji Innovation Day, która w środę odbyła się w Gdyni w ramach konferencji Transport Week 2019.
08.03.2019

innoSHIP 4.0 – nowoczesne rozwiązania dla okrętownictwa

Robotyzacja procesu produkcyjnego oraz jego inteligentne planowanie za pomocą nowoczesnych narzędzi, które znaczne ułatwiają pracę dzisiejszych przedsiębiorstw okrętowych. To tylko niektóre rozwiązania zaprezentowane podczas konferencji innoSHIP 4.0: #SmartFactory w okrętownictwie, która odbyła się we wtorek w Gdyni. Jej celem było m.in. wprowadzenie do tematyki wytwarzania przyszłości – Smart Factory.
14.09.2018

Powstał program wspierający innowacje w przemyśle stoczniowym

Uruchomienie pierwszego w Polsce programu wspierającego innowacje w przemyśle stoczniowym ogłosiło w środę w Gdyni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. INNOship ma zwiększyć konkurencyjność tego sektora w perspektywie do 2023 r. Budżet pilotażowego dwuletniego etapu programu to ok. 240 mln zł.
08.03.2018

Stocznia CRIST zaskakuje innowacyjnymi pomysłami

Innowacyjny dok do zwiększenia powierzchni Monako, barka, która wybuduje najdroższy francuski wiadukt morski czy nowoczesny hybrydowy prom dla Finlandii. To tylko niektóre innowacyjne projekty autorstwa CRIST. Stocznia bije rekord za rekordem w budowaniu specjalistycznych jednostek. I zapowiada kolejne.
26.09.2017

Wärtsilä i Nauta wspólnie na rzecz innowacyjnych rozwiązań na rynku morskim

Wärtsilä i Nauta razem na rzecz innowacyjnych rozwiązań na rynku morskim. Obie firmy podpisały w czwartek umowę o współpracy. Tworzone przez nie jednostki będą teraz zaawansowane technologicznie oraz przyjazne dla środowiska.
20.04.2017

Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne. Przykładem Vistal Gdynia

Polska staje się krajem coraz bardziej innowacyjnym, a myśl techniczna jest bardzo zaawansowana – powiedział w środę w Gdyni Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów, podczas wizyty w Vistal Offshore należącej do Grupy Vistal. Spotkanie związane było z rozpoczęciem przez spółkę projektu Tana Bru, czyli budowy mostu w Norwegii w pobliżu przylądka Nordkapp.
01.03.2017

Podróż takim jachtem to spełnienie marzeń wielu osób. Luksusowe jednostki powstają w Gdańsku

Piękna, nowoczesna i bardzo luksusowa. Tak wygląda Athena – pierwszy jacht z serii Sunreef Supreme 68 Power, stworzony przez gdańską stocznię Sunreef Yachts. W tym roku ten model został nagrodzony statuetką World Yacht Trophies na festiwalu jachtowym w Cannes (Cannes Yachting Festival) za aranżację wnętrz.
14.12.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.