• <
KONGSBERG_2023

Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie

31.08.2020 11:00 Źródło: PGNiG
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie

Partnerzy portalu

 Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie - GospodarkaMorska.pl
źródło: PGNiG

Jesteś przedsiębiorcą albo pracownikiem naukowym mającym innowacyjny pomysł na rozwój polskiego sektora gazowego? Chcesz wzmocnić jego konkurencyjność na rynku globalnym? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, weź udział w drugim już konkursie w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, którego organizatorami są PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 paźdzernika 2020 roku.

INGA to program mający na celu poprawę konkurencyjności oraz innowacyjności sektora gazownictwa w Polsce. Jego ważny wymiar to ekologia. Konkurs to także szansa na wdrożenie innowacyjnych technologii w praktyce. Zwycięskie projekty zyskają wsparcie w postaci badań przemysłowych lub prac rozwojowych prowadzonych przez PGNiG i GAZ-SYSTEM.

Ideą programu jest współpraca nauki z biznesem, która przyczyni się do rozwoju tego kluczowego sektora gospodarki oraz zmniejszenia oddziaływania branży energetycznej na środowisko.

Konkurs adresowany jest do przedsiębiorców i naukowców, którzy chcą rozwijać wspólne badania i technologie w sektorze gazowym. Pierwsza edycja konkursu wyłoniła tak istotne projekty B+R, jak technologia wykorzystania metanu ze zlikwidowanych kopalń na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego czy nowoczesne rozwiązania monitorowania infrastruktury gazowej. Czas na wdrożenie kolejnych przełomowych rozwiązań!

Na dofinansowanie mogą liczyć najlepsze projekty w takich obszarach, jak:

- poszukiwanie, wydobycie węglowodorów oraz produkcja paliw gazowych (obszar PGNiG);
- pozyskanie metanu z pokładów węgla (obszar PGNiG);
- materiały do budowy i eksploatacji sieci gazowych (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
- sieci gazowe (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
- technologie związane z LNG i CNG (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
- technologie wodorowe i paliwa gazowe (obszar PGNiG);
- technologie stosowane we współpracy z klientami (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
- ochrona środowiska i BHP (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
- informatyka i cyberbezpieczeństwo (obszar GAZ-SYSTEM);
- podziemne magazynowanie węglowodorów (obszar PGNiG).

Konkurs jest organizowany i współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Obecnie trwa jego druga runda. Na innowacyjne projekty czeka aż 311 mln zł wsparcia na rozwój badań i technologii, z czego połowę finansuje NCBR (w ramach środków z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój), a drugą połowę, łącznie: PGNiG SA oraz GAZ-SYSTEM SA. O granty na prace badawczo-rozwojowe mogą się ubiegać konsorcja złożone z przedsiębiorstwa i jednostek naukowych.

Zachęcamy do udziału w konkursie! Wszystkie szczegóły na stronie: www.ncbr.gov.pl/konkurs-inga

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.