• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kongsberg Maritime i Torghatten opracują autonomiczny prom łączący Trondheim z półwyspem Fosen

rk

17.05.2024 10:39 Źródło: Kongsberg Maritime
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kongsberg Maritime i Torghatten opracują autonomiczny prom łączący Trondheim z półwyspem Fosen

Partnerzy portalu

Fot. Kongsberg Maritime

Norweski operator promowy Torghatten i Kongsberg Maritime zawarły umowę na opracowanie systemu dla autonomicznych promów na trasie Flakk-Rørvik. Ma to pozwolić na dalszy rozwój morskiego transportu autonomicznego, rozwijanego dotąd na krótkich, krajowych trasach.

Usługa promów samochodowych jest częścią norweskiej sieci autostrad - drogi powiatowej 715 - i łączy miasto Trondheim z gminami na półwyspie Fosen.

- Branża promowa stoi przed kilkoma wyzwaniami, w których autonomiczne procesy mogą być częścią rozwiązania. Samojezdne promy mogą pomóc zwiększyć bezpieczeństwo i punktualność, zmniejszyć zużycie energii i przejąć rutynowe zadania od załogi, która może wtedy poświęcić swoją uwagę morzu, a nie desce rozdzielczej i elementom sterującym nawigacją. W Norwegii mamy kilka środowisk przemysłowych, które przodują na arenie międzynarodowej w dziedzinie autonomii morskiej. Teraz mamy kolejną platformę, na której kluczowi gracze mogą testować nowe technologie w warunkach operacyjnych i komercjalizować te rozwiązania -  zaznaczył Jan-Egil Wagnild, dyrektor ds. technologii w Torghatten.

- Rozwiązania autonomiczne mogą pomóc zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność operacyjną. Ponadto autonomia może być naturalnym krokiem naprzód, aby zapewnić załodze dodatkowe systemy wsparcia w celu poprawy ich codziennego życia zawodowego - wskazała Mariann Grønseth, dyrektor zarządzająca Torghatten.

W ramach strategicznej współpracy między obiema firmami na promach zostaną zainstalowane technologie Kongsberg Maritime, w tym funkcje automatycznego dokowania, automatycznego przeprawiania, unikania kolizji i tworzenia świadomości sytuacyjnej. Nowe systemy będą miały na celu zmniejszenie zużycia paliwa, poprawę bezpieczeństwa i punktualności oraz optymalizację zatrudnienia na promach, zgodnie z przepisami morskimi.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.