• <

innoSHIP 4.0 – nowoczesne rozwiązania dla okrętownictwa

Dodano: 14.09.2018

Robotyzacja procesu produkcyjnego oraz jego inteligentne planowanie za pomocą nowoczesnych narzędzi, które znaczne ułatwiają pracę dzisiejszych przedsiębiorstw okrętowych. To tylko niektóre rozwiązania zaprezentowane podczas konferencji innoSHIP 4.0: #SmartFactory w okrętownictwie, która odbyła się we wtorek w Gdyni. Jej celem było m.in. wprowadzenie do tematyki wytwarzania przyszłości – Smart Factory.

– To duże wsparcie dla procesu projektowania statku, jest to różniący się proces od standardowych procesów produkcyjnych w zakresie narzędzi, to bardziej skomplikowana procedura, którą musimy i potrzebujemy dostosować pod kątem danej stoczni i możliwości wykonania statku, projektu w ramach stoczni. I dlatego tutaj głównie ważne są przepływ informacji, intuicyjność wykorzystania narzędzi, asocjatywność i optymalizacja procesów – tłumaczy Grzegorz Kozłowski, wiceprezes Cador Consulting.

Podkreślił, że stocznie coraz bardziej są zainteresowane inteligentnymi rozwiązaniami, szczególnie pod kątem optymalizacji procesów produkcyjnych.

Innowacje w przemyśle stoczniowym wspiera pierwszy w Polce program INNOship, który przewiduje finansowanie innowacyjnych projektów w zakresie projektowania i produkcji jednostek pływających, w tym także nowych systemów zasilania w energię, jak również nowatorskich technologii wspierających infrastrukturę portową i stoczniową. Ma zwiększyć konkurencyjność przemysłu stoczniowego w perspektywie do 2023 r. Budżet pilotażowego dwuletniego etapu programu to ok. 240 mln zł.

 „Zabawa” w projektowanie

Nowoczesne technologie umożliwiają dostosowanie produktu do potrzeb klienta oraz prowadzenie procesów wytwarzania przy niewielkim udziale pracowników. Jednym z prezentowanych rozwiązań było CAD 3D dla branży okrętowej.

– Przyspiesza proces produkcyjny bez utraty jakości, zmiana w dokumentacji jest dziecinnie prosta i nie wymaga zaangażowania wielu osób i konstruktorów, także dokumentacja generowana z modelu 3D jest asocjatywna, czyli zmiana na dokumentacji automatycznie powoduje zmianę na rysunku 2D i jeśli jest taka potrzeba, możliwy jest odwrotny proces – mówi Lidia Wilczewska z Cador Consulting.

Konferencja skierowana była do przedstawicieli wszystkich firm z branży okrętowej, którzy w swojej pracy stykają się z tematyką produkcji i technologii, a także z zarządzaniem projektem oraz planowaniem.

– Zostały zaprezentowane rozwiązania technologiczne, komputerowe systemów wspomagających branżę morską i dzięki temu w namacalny sposób możemy ją wspierać. Po to właśnie powstał Bałtycki Port Nowych Technologii, aby takie wydarzenia organizować i integrować branżę, która musi działać razem – mówi Radosław Wika, dyrektor Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.

Organizatorami konferencji byli Cador Consulting, Siemens PLM Software oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.