• <
nauta_2024

Statek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie oczyszcza wody ze śmieci

01.02.2024 10:18 Źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Statek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie oczyszcza wody ze śmieci

Partnerzy portalu

Fot. Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych oraz przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare Sp. z o.o. naukowcy ZUT. Badacze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu pod kierownictwem dziekana profesora Maciej Taczala pracowali nad prototypem jednostki przez ponad 2 lata.

Współpraca badaczy ZUT i firmy Alumare Sp. z o.o. rozpoczęła się w 2021 roku. Jednostkę do testów stateczności postawiono na wodzie we wrześniu 2023 roku. Powstały prototyp przeznaczony jest do zbierania i usuwania pływających odpadów w portach, marinach, drogach wodnych i innych wodach zamkniętych.

Jednostka może zebrać na raz 2 tony zanieczyszczeń płynnych lub 800 kg stałych. Napędzana jest elektrycznie, osiąga prędkość kilku węzłów. Mechanizm podnoszenia odpadów z powierzchni (lub tuż spod niej) działa podobnie do koparki – na siłowniki. Jak duże śmieci mogą być zabierane - możecie się Państwo zorientować zerkając na załączone fotografie (fot. Prof. Maciej Taczała).

Statek jest wyposażony w mechanizm do zbierania odpadów, ale też ich przechowywania i usuwania z pokładu do obszaru składowania - na lądzie lub np. statku czy barce. Kadłub stworzono w konfiguracji katamarana, czyli pary pontonów połączonych platformą, jak przystało na produkt Uczelni dla Zielonego Przemysłu - z napędem elektrycznym. Konstrukcja kadłuba i nadbudówki wykonane są z aluminium.

Prototyp jest własnością firmy Alumare, która zdecyduje teraz o jego dalszym przeznaczeniu.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.