• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Baltic Workboats rozwija technologie w zakresie autonomicznych jednostek morskich

29.06.2023 15:46 Źródło: Baltic Workboats
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Baltic Workboats rozwija technologie w zakresie autonomicznych jednostek morskich

Partnerzy portalu

Baltic Workboats

Konsorcjum kierowane przez estońską fimę Baltic Workboats (BWB) wygrało dofinansowanie w wysokości 95 milionów euro w konkursie Europejskiego Funduszu Obronnego na stworzenie nowego typu platformy morskiej dla europejskich marynarek wojennych.

Inicjatywa o nazwie EUROGUARD ma na celu opracowanie modułowej i półautonomicznej platformy okrętów nawodnych z systemem zdalnego sterowania, która mogłaby być wykorzystywana w całej Europie. Projekt nowej generacji, przystosowany do różnych misji, umożliwiłby zastosowanie tego typu statku w różnych rolach dowodzenia i wsparcia sił morskich.

W ramach projektu zostanie opracowany prototyp, który będzie w stanie samodzielnie wykonywać różne zadania, które zostaną określone w ramach wieloletnich działań badawczo-rozwojowych. Ogólnie rzecz biorąc, jednostka powinna być zdolna do autonomicznej nawigacji, wykrywania przeszkód i zagrożeń, unikania kolizji i innych działań typowych dla jednostek nawodnych wykonujących powierzone im obowiązki, gdy posiadają załogę. Prototyp musi być zgodny z zasadą modułowości, umożliwiając jego montaż zgodnie z konkretnymi potrzebami lub zadaniami. Oczekuje się również innowacji w układzie napędowym, przy czym ważnym słowem kluczowym jest zrównoważenie środowiskowe.

BWB, z siedzibą w estońskim Nasva, przewodzi konsorcjum 23 firm i instytucji badawczych z głównych europejskich krajów morskich, takich jak Francja, Hiszpania, Holandia, Włochy, Norwegia, Dania itp. Grupa otrzymała łącznie 95 milionów euro, z czego 65 milionów euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Obronnego, a 30 milionów euro od uczestniczących krajów i firm zaangażowanych w projekt. BWB jest odpowiedzialny za budowę prorotypu, a wszystkie prace będą miały miejsce w fabryce mieszczącej się w Nasva. Próby morskie prototypu zostaną również przeprowadzone na wodach estońskich we współpracy z estońską marynarką wojenną (Eesti Merevägi).

- To finansowanie jest wyrazem uznania dla siły i zaangażowania naszej firmy. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z udziału w tak ambitnym projekcie, ale czujemy również wielką odpowiedzialność za projekt, który wymaga kilku lat wysiłku zarówno ze strony firmy, jak i zespołu, aby osiągnąć wyznaczone cele. Powierzenie przewodnictwa konsorcjum firmie z Estonii zdecydowanie stanowi dla nas ważny znak jakości - powiedział dyrektor generalny BWB Margus Vanaselja.

Idea projektu i opis jego zasad w fazie przygotowawczej, która rozpoczęła się w 2021 roku, były w znacznym stopniu kierowane przez estońskie Ministerstwo Obrony i estońską marynarkę wojenną. Dzięki ścisłej współpracy z konsorcjum ustalono oczekiwania dotyczące wyników projektu, przy czym najważniejszymi aspektami były opłacalność i wielofunkcyjność. Prototyp ma zostać ukończony w 2027 roku.

- Marynarka Wojenna uważnie monitoruje rozwój projektu i jest gotowa go wspierać i ostatecznie wykorzystać. Połączone wykorzystanie systemów bezzałogowych i załogowych jest czymś, do czego dążą wszystkie siły zbrojne, w tym my - powiedział komodor dowódca Estońskich Sił Morskich Jüri Saska.

- Rozwijanie i zwiększanie zdolności obronnych ma dla nas ogromne znaczenie. Projekt EUROGUARD jest niezwykle ważny dla Estonii, gdyż przynosi rewolucję w zakresie autonomii i modułowości na polu morskim - powiedział stały sekretarz Ministerstwa Obrony Estonii Kusti Salm.

Europejski Fundusz Obronny ma na celu wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego oraz promowanie badań i rozwoju w tej dziedzinie. Fundusz wspiera rozwój innowacyjnych projektów i tworzenie jednolitych zdolności obronnych w całej Europie.

Baltic Workboats jest firmą specjalizującą się w budowie konfigurowalnych łodzi roboczych, patrolowców i okrętów wojennych. Swoje zlecenia wykonuje zarówno dla sił zbrojnych, jak i innych służb. Jednymi z jej produktów były patrolowce typu Patrol 240 Baltic SG-111 i SG-112, zbudowane w 2008 roku dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W przedsięwzięciu EUROGUARD wykorzystuje swoje doświadczenie z dziesiątków zleceń wykonanych dla sił morskich.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.