• <
NAUTA_1100_200PX_100_LAT

Holenderska stocznia zbuduje autonomiczny zeroemisyjny statek towarowy

19.12.2025 09:34 Źródło: KM Yachbuilders, Clippeship, Marinelog
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Holenderska stocznia zbuduje autonomiczny zeroemisyjny statek towarowy
Fot. KM Yachtbuilders

Holenderska stocznia KM Yachbuilders zbuduje autonomiczny i zeroemisyjny statek towarowy, który ma w przyszłości pływać na otwartym oceanie. Za nowatorski projekt, napędzanego wiatrem statku odpowiada amerykańska firma Clippership – to pierwszy zakontraktowany projekt tego przedsiębiorstwa.

W partnerstwie uczestniczą jeszcze dwie firmy. Architekturę statku zaprojektowali Holendrzy z Dykstra Naval Architects, odpowiedzialni m.in. za luksusowe jachty Maltese Falcon, SY Black Pearl, czy Sea Eagle, a jego inżynierię strukturalną wypracował amerykański Glosten. 

Statek zostanie zbudowany zgodnie z wytycznymi RINA, która ma nadzorować cały proces, by ostatecznie zakwalifikować go jako  “General Cargo Ship – Powered Sailing Ship” z napędem WASP (Wind Assisted Propulsion System). Jednostka będzie pływała pod banderą Malty, a jej wodowanie zaplanowano na koniec 2026 roku. Niedługo później ma rozpocząć komercyjne pływanie na trasach transatlantyckich, karaibskich i południowoamerykańskich. Wybudowany przez KM Yachbuilders statek ma być aluminiowy, mieć długość 24 metrów, ładowność do 75 euro palet i być napędzany przez dwa sztywne żagle. Jego ładownia ma być klimatyzowana.

Clipperships jest małą firmą, założoną garażu w Los Angeles przez braci Nico i Lucę Cymbalist oraz Kaia Matsukę. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem napędzanych wiatrem. Swoją działalność przedstawia w mediach społecznościowych.

VEGA_790x140_2026
JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.