• <
KONGSBERG_2023

Markos udoskonala procesy produkcyjne w trosce o stan środowiska

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Markos udoskonala procesy produkcyjne w trosce o stan środowiska

Partnerzy portalu

Markos udoskonala procesy produkcyjne w trosce o stan środowiska - GospodarkaMorska.pl
Fot. Markos

Nawet kilka tysięcy litrów wody tygodniowo uda się zaoszczędzić w wyniku nowych rozwiązań wprowadzonych w firmie Markos. Od 20 stycznia podczas procesu sprawdzania szczelności elementów montowanych na łodziach wykorzystywany jest specjalny zamknięty system obiegu wody. Pomysłodawcami i wykonawcami projektu są sami pracownicy.

Autorem zgłoszonego jeszcze w ubiegłym roku rozwiązania jest Marek Głowacki, który w firmie kieruje Działem Spawalniczym. Zaproponowane przez niego rozwiązanie polegające na budowie specjalnego systemu obiegu wody, który umożliwiałby wykonanie testów szczelności między innymi zbiorników paliwowych w obiegu zamkniętym, co w zdecydowanej mierze przyczyni się do ograniczenia jej zużycia. W skali zakładu produkcyjnego, który ze względu na swoją specyfikę, podobnych testów przeprowadza kilkanaście w skali tygodnia, oszczędności ekologiczne są znaczące.

– W związku z tym, że powszechnie wiadomo o problemie malejących zasobów wody, a nasza firma przykłada do kwestii ochrony środowiska dużą wagę, zaproponowaliśmy budowę zbiornika o pojemności tysiąca litrów, który wyposażony jest w pompę umożliwiającą tłoczenie wody w obiegu zamkniętym. Testy szczelności odbywają się więc przy zachowaniu wszystkich standardów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu jej ponownego całkowitego uzupełnienia – tłumaczy Marek Głowacki.

Cała konstrukcja, od etapu projektowania poprzez wykonanie, przygotowana została przez pracowników firmy Markos. Woda do zbiorników wtłaczana jest wężami, a po weryfikacji znów odprowadzana do zbiornika przy użyciu pompy.

– Troska o stan środowiska naturalnego jest jednym z filarów, na których oparta jest wizja funkcjonowania firmy. Na tym polu staramy się nieustannie rozwijać, stąd wśród wielu działań, którym przyświeca podobny cel, mamy się czym pochwalić. Osiągnęliśmy niemal 100-procentowy wskaźnik poziomu recyklingu wytwarzanych odpadów przy jednoczesnym ich ograniczaniu. Nowa hala produkcyjna, która już wkrótce zostanie oficjalnie otwarta, jest wyposażona w nowoczesną instalację adsorpcyjno-katalityczną do oczyszczania powietrza. Na terenie całego zakłady dokonujemy wymiany oświetlenia na ekologiczne LED – podkreśla Szymon Koseski, zastępca Dyrektora Naczelnego Markos.

Pomysł na stworzenie zbiornika wody do wykonywania prób szczelności w oparciu o zamknięty system obiegu wody zgłoszony został przy wykorzystaniu systemu Kaizen, który funkcjonuje w firmie Markos. To zaczerpnięta z Japonii filozofia biznesowa polegająca na ciągłym udoskonalaniu funkcjonowania przedsiębiorstwa poprzez realizowanie uzasadnionych zmian i rozwiązań proponowanych przez samych pracowników. Inicjatywa szefa Działu Spawalniczego była jedną z 3, które zgłoszone zostały w listopadzie.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.