Jedna z najważniejszych stoczni w Finlandii opublikowała swój raport zrównoważonego rozwoju na rok 2024. Zakład w ten sposób chce zaprezentować swoje postępy w zakresie efektywności środowiskowej, bezpieczeństwa w miejscu pracy i odpowiedzialnych praktyk biznesowych.
Zarząd stoczni wielokrotnie podkreślał swoje zaangażowanie na rzecz dekarbonizacji branży morskiej. Obok budowy statków, w tym największych wycieczkowców świata, posiadających szereg innowacji i technologii sprzyjających ograniczenie emisji CO2, także zakład wdrażana na swoim terenie wiele rozwiązań z myślą o ekologii. Tylko w 2024 roku wdrożył 10 nowych środków oszczędzania energii, zmniejszając jej zużycie o 4 895 MWh. To zwiększyło łączny wpływ do 10 990 MWh, co stanowi około 114% celu porozumienia w sprawie efektywności energetycznej (Energy Efficiency Agreement, EEA).
- W ciągu ostatnich kilku lat Meyer Turku poczynił znaczący krok w kierunku zrównoważonego budownictwa okrętowego, przechodząc na zrównoważoną produkcję energii elektrycznej i ciepła. Decyzja ta podkreśla silne zaangażowanie naszej firmy w działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w przemyśle morskim – przekazał we wstępie do raportu Tapani Pulli, wiceprezes wykonawczy Meyer Turku.
Efektem wdrażania innowacji było ograniczenie emisji o 60% w porównaniu z 2023 rokiem. Znaczna ich część została wyeliminowana dzięki przejściu na odnawialne źródła ciepła sieciowego. Uruchomiono pilotażowe programy sortowania odpadów, aby usprawnić recykling na pokładzie i w całej stoczni. W 2024 roku stocznia wygenerowała 36 092 ton odpadów, z czego 23 128 ton poddano recyklingowi, a 11 729 ton poddano odzyskowi.
Obok ograniczania zanieczyszczeń, spadek dotyczył także liczby wypadków, biorąc pod uwagę polepszanie zasad bezpieczeństwa oraz środowiska pracy. Dzięki temu ich liczba zmniejszyła się z 41 do 35. W efekcie wskaźnik wypadkowości spadł z 12,5 do 10,6 na milion przepracowanych godzin.
Do wydawałoby się nietypowych, jak na stocznię, pomysłów, były choćby wdrożenie hodowli pszczół, wspierając zapytanie kwiatów oraz służąc utrzymaniu równowagi w środowisku, czy też ochrona zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. W planach stoczniowców znalazła się też budowa gaju jałowcowego, celem wsparcia różnorodności biologicznej.
Na koniec roku Meyer Turku zatrudniał 2 294 osoby. W 2024 roku w szkoleniach krótkoterminowych wzięły udział 2 173 osoby, zatrudniono też 253 nowych pracowników. Stocznia jest ważnym pracodawcą nie tylko w samym Turku, ale też całym regionie, biorąc pod uwagę łańcuchy dostaw. W ten sposób umacnia swoją pozycję w ramach gospodarki państwa.
Zakład wciąż realizuje swoją strategię społecznej odpowiedzialności biznesu w ramach programu NEcOLEAP. Podkreślając szereg celów i przedsięwzięć, w tym opracowanie koncepcji statku o zerowej emisji netto do końca 2025 roku, osiągnięcie zerowej emisji netto w działalności stoczni do 2030 roku, czy też dawanie „dobrego przykładu” poprzez aktywne praktykowanie lokalnej odpowiedzialności przemysłowej.
Z pełnym raportem, liczącym 57 stron, można zapoznać się na stronie stoczni Meyer Turku.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?
Największe samochodowce w historii Sallaum Lines
Położono stępkę pod pierwszy z serii kanadyjskich niszczycieli typu River