• <
mewo_2022

DNV pomaga firmie Moss Maritime zmniejszyć ryzyko związane z projektami pływających farm fotowoltaicznych

rk

21.03.2024 10:32 Źródło: DNV
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas DNV pomaga firmie Moss Maritime zmniejszyć ryzyko związane z projektami pływających farm fotowoltaicznych

Partnerzy portalu

Fot. DNV

DNV nawiązał współpracę z Moss Maritime, wiodącym dostawcą usług w zakresie projektowania i inżynierii offshore, w celu przyspieszenia wdrażania technologii pływającej farmy fotowoltaicznej działającej w trudnych warunkach środowiskowych.

DNV przekazało firmie Moss Maritime oświadczenie o zgodności (Statement of Conformity) w związku z wytycznymi projektowymi opisującymi metodologię projektowania koncepcji o nazwie XolarSurf. Ma to być kamień milowy w rozwoju technologii morskiej fotowoltaiki i pomoc w utorowaniu drogi ku jej dalszemu rozwojowi, w tym budowie na akwenach morskich i możliwości dostarczania czystej energii blisko brzegu bez wykorzystywania instalacji na lądzie. Dokument ma potwierdzać, że metodologia projektowania jest zgodna z ogólnymi zasadami i wymaganiami certyfikatora zgodnie z normą DNV-ST-0119. Firma przeprowadziła niezależne badania w celu zidentyfikowania i ograniczenia błędów, braków i słabych punktów w metodach i narzędziach analitycznych. Wiatr, fale i prądy wpływają na konstrukcje morskie, a w tym przypadku specjaliści mieli sprawdzić wszelkie wady projektu i wypunktować potencjalne problemy i zagrożenia. Stąd wkład DNV ma zagwarantować, że wszelkie uwagi i sugestie zostaną uwzględnione w dalszym rozwoju koncepcji.

Niezależne potwierdzenie założeń projektowych jest istotne dla Moss Maritime, jako zmniejszające ryzyko. Celem też jest przyciągnięcie inwestycji potrzebnych do dalszego rozwoju technologii pływających farm fotowoltaicznych, zapewniających dostarczanie bezpiecznej i przede wszystkim "zielonej" energii słonecznej, która jest przyjazna środowisku i nie emituje CO2.

Zamierzamy mieć prototyp na wodzie do czerwca. Oświadczenie o zgodności DNV jest wyrazem uznania i znakiem jakości, który daje nam dobrą podstawę do dalszej pracy. W porównaniu z pływającymi turbinami wiatrowymi technologia pływającej energii słonecznej jest prostsza, koszty inżynierii są niższe, a konstrukcje łatwiejsze w budowie. Morska energia słoneczna doskonale nadaje się również do produkcji masowej, co będzie miało pozytywny wpływ na cenę i wdrożenie – podkreślił Alexander Minge Thøgersen, wiceprezes ds. inżynierii w Moss Maritime.

W swojej prognozie DNV dotyczącej transformacji energetyki na rok 2023 podkreślił bardzo dynamiczny rozwój fotowoltaiki (PV). Jeszcze w 2004 roku zapewniała ona 1 GW rocznie i pozostawała stosunkowo "raczkującym" segmentem branży odnawialnej. Już dwie dekady później, w 2022 roku miała zapewniać już 250 GW, co pokazuje, jak niebywały skok technologiczny dokonał się w energetyce. Rozwój ten dotyczył przede wszystkim fotowoltaiki lądowej. Z racji na problematykę gospodarowania przestrzeni koniecznej do budowy farm fotowoltaicznych, które będą przy tym opłacalne i dostarczały odpowiednią ilość energii, budowa ich na wodzie ma być innowacją i skutecznym wykorzystaniem możliwości, jakie niesie za sobą pozyskiwanie energii słonecznej. Podobnie patrzy się na to także choćby w kontekście wyzwań energetyki wiatrowej, także w kontekście zagospodarowania powierzchni na lądzie i ogromnych możliwości, jakie daje inwestycja w farmy wiatrowe na morzu.

Technologia pływającej energii słonecznej musi przezwyciężyć trudne warunki morskie, z których wyłączone są lądowe farmy fotowoltaiczne. Nawet dobierając odpowiednie miejsce pod względem nasłonecznienia czy też stabilności prądów morskich należy wziąć pod uwagę zagrożenia w związku nieobliczalnością żywiołu na wodzie. Stąd morskie farmy fotowoltaiczne będą różnić się konstrukcją i wykorzystywanymi materiałami, a ponadto będą wymagały zaplecza naukowego i technologicznego, związanego z ich użytkowaniem, konserwacją czy rozwojem. Potencjalne korzyści, takie jak "uwolnienie" powierzchni na lądzie, lokowanie wraz z już istniejącymi jak i planowanymi farmami wiatrowymi, ma stwarzać ogromne możliwości związane z dostarczaniem energii, a także rozwojem branży morskiej. Łącząc pływające farmy fotowoltaiczne z morskimi farmami wiatrowymi i wykorzystując w ten sposób tę samą infrastrukturę energetyczną, jak choćby podmorskie kable, ma zostac uzyskana wyższa zdolność produkcyjna energii, dając też szansę na oszczędność w związku z kosztownym tworzeniem okablowania i zaplecza. Zamiast tego miałoby dojść do pewnego zespolenia branży wiatrowej z słoneczną. Zdaniem Moss Maritime jak i DNV taka forma działalności ma stanowić kluczowy element rozwoju branży w zakresie dostarczania energii odnawialnej i co za tym idzie transformacji energetycznej, znajdującej się na drodze ku dekarbonizacji.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.