• <
mewo_2022

Vattenfall i BASF podpisują umowę sprzedaży udziałów niemieckich morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i 2

rk

22.04.2024 15:48 Źródło: Vattenfall
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Vattenfall i BASF podpisują umowę sprzedaży udziałów niemieckich morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i 2

Partnerzy portalu

Vattenfall zgodził się sprzedać 49% udziałów w morskich farmach wiatrowych Nordlicht 1 i 2 firmie BASF. W ten sposób obie firmy mają pogłębić swoje partnerstwo w dziedzinie energii odnawialnej. 

Nordlicht jest już drugim dużym morskim projektem wiatrowym Vattenfall, w którym BASF uczestniczy jako partner. W 2021 roku BASF nabył prawie połowę udziałów w morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid na holenderskim Morzu Północnym. Projekt wiatrowy Nordlicht jest budowany na niemieckim Morzu Północnym bez dotacji państwowych i przy łącznej mocy zainstalowanej 1,6 gigawata będzie największym projektem morskiej farmy wiatrowej realizowanym do tej pory przez Vattenfall.

- BASF dotrzymuje słowa i pozostaje na dobrej drodze do transformacji. Dzięki inwestycji w Nordlicht 1 i 2 będziemy teraz dysponować niezbędnymi ilościami energii odnawialnej, aby wdrożyć kolejne etapy transformacji w Europie, a zwłaszcza w naszym największym zakładzie w Ludwigshafen. Wspólnie z naszym wieloletnim partnerem, firmą Vattenfall, tworzymy warunki do osiągnięcia naszych celów na 2030 roku, czyli zmniejszenia emisji o 25% w porównaniu z 2018 roku - powiedział Martin Brudermüller, prezes zarządu BASF.

- Morska energetyka wiatrowa jest istotnym czynnikiem przyczyniającym się do transformacji energetycznej w Europie i oczekuje się, że zastąpi paliwa kopalne na dużą skalę. Partnerstwa odgrywają kluczową rolę w transformacji europejskiego przemysłu, jednocześnie wzmacniając konkurencyjność. Cieszymy się, że możemy pogłębić nasze relacje z BASF w ramach kolejnego, ważnego projektu morskiej energetyki wiatrowej - i w ten sposób wspólnie przyspieszyć podróż do wolności od paliw kopalnych - wskazała Anna Borg, prezes i dyrektor generalny Vattenfall.

Vattenfall jest odpowiedzialny za rozwój i budowę morskiej farmy wiatrowej Nordlicht. Zamierza wykorzystać swój udział w tym przedsięwzięciu, aby dostarczać niemieckim klientom zeroemisyjną energię elektryczną, powstałą bez udziału paliw i surowców kopalnych. BASF planuje wykorzystać swój udział do zasilania zakładów chemicznych w Europie, zwłaszcza w Ludwigshafen.

Nordlicht jest już drugim dużym projektem morskiej energetyki wiatrowej Vattenfall, w którym BASF uczestniczy jako partner. W 2021 roku BASF nabył prawie połowę udziałów w morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid, znajdującej się na holenderskim akwenie Morza Północnego.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.