• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Podwodne centrum danych firmy Microsoft wyłowione po dwóch latach [wideo]

15.09.2020 13:30 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Podwodne centrum danych firmy Microsoft wyłowione po dwóch latach [wideo]

Partnerzy portalu

Podwodne centrum danych firmy Microsoft wyłowione po dwóch latach [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. Microsoft

Microsoft wyciągnął swoje drugie podwodne centrum danych z wody w Orkney w Szkocji. W ramach "Project Natick", firma technologiczna umieściła centrum danych 35 m pod wodą wiosną 2018 roku. Microsoft miał nadzieję, że wyrzucanie komputerów do oceanu może być rozwiązaniem przyszłości.

To druga kapsuła - centrum danych firmy Microsoft (MSFT). Na potrzeby pierwszej fazy podwodnego eksperymentu, Microsoft umieścił cylindryczny kontener w Kalifornii, który był eksploatowany na dnie morza na wybrzeżu Pacyfiku. Centrum przebywało pod wodą od sierpnia do listopada 2016 roku. Według informacji prasowej firmy Microsoft, każde wdrożenie i wyciągnięcie centrum danych trwało jeden dzień.

W kapsule umieszczone zostały systemy chłodzenia i zasilanie energią odnawialną. Po wyłowieniu, kapsułę przepłukano i wykorzystano do zbierania danych.

Dlaczego  pod wodą? Zespół firmy Microsoft stawia hipotezę, że azot, który jest mniej korozyjny niż tlen, oraz brak ludzi w pobliżu, którzy mogliby uszkodzić komponenty, sprawiają, że centrum danych jest bardziej niezawodne niż centra danych na lądzie. A ponieważ ciepło zwiększa zapotrzebowanie na energię centrów danych, samo-chłodząca się podwodna atmosfera zwiększa wydajność urządzenia.

Biały cylinder wynurzył się z zimnych wód, pokryty glonami, skorupiakami i ukwiałami po całodniowej pracy. W środku jednak centrum danych działa dobrze - i jest obecnie dokładnie badane.

Gospodarka Morska
fot. Microsoft


Pierwszy wniosek zespołu badawczego jest taki, że cylinder wypełniony serwerami miał mniejszą awaryjność niż konwencjonalne centrum danych.

- Nasz wskaźnik niepowodzeń w wodzie stanowi jedną ósmą tego, co widzimy na lądzie - powiedział Ben Cutler, kierownik projektu w grupie badawczej ds. projektów specjalnych firmy Microsoft, która kieruje projektem Natick.

- Mamy nadzieję, że przyjrzymy się naszym odkryciom i stwierdzimy, że może nie potrzebujemy tak dużej infrastruktury skoncentrowanej na mocy i niezawodności.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.