• <

Wynik wyszukiwania - "podwodne" - Wiadomości

Minister obrony Wielkiej Brytanii potwierdza budowę nowych okrętów dla piechoty morskiej

Brytyjski minister obrony Grant Shapps potwierdził we wtorek, że oddziały Royal Marines dostaną do sześciu nowych wielozadaniowych okrętów wsparcia zaprojektowanych do prowadzenia operacji specjalnych. Oświadczył, że zwiększy to liczbę okrętów w budowie lub planowanych do 28.
14.05.2024

Wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu. Rośnie współpraca obu państw w obliczu zagrożenia ze strony Chin

Jak nieoficjalnie dowiedział się Reuters, w kwietniu tego roku odbyły się wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu (Republiki Chińskiej) na Oceanie Spokojnym. Choć Waszyngton oficjalnie nie uznaje podmiotowości rządu w Tajpej, tak oba kraje zacieśniają relacje w związku z chińską aktywnością na tym obszarze. Istnieją obawy, że Pekin nie porzucił planów inwazji na wyspę, którą uważa za "zbuntowaną prowincję".
14.05.2024

Kolejne ataki Huti na żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej

Od 10 do 12 maja doszło do szeregu ataków jemeńskich bojowników Huti na międzynarodową żeglugę na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Lider ugrupowania zapowiedział natężenie ataków na statki na okręty, jednocześnie dowództwo sił USA szuka sposobu na przełamanie impasu w tym największym od dekad kryzysie transportu morskiego.
13.05.2024

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Marynarka Wojenna chętna także na korwety? Wielki powrót programu "Murena"

Podczas bloku prezentacyjnego pt. "Modernizacja Marynarki Wojennej" podczas Defence24 Days przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej prezentowali plany koncepcje rozwoju morskiego rodzaju sił. Z kolei przedstawiciele firm zbrojeniowych zaprezentowali działalność swoich przedsiębiorstw oraz ofertę dla Polski. Wszyscy zaprezentowali szereg informacji, przy czym nie zabrakło tu zaskoczeń.
09.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).
30.04.2024

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

Wyjątkowa jednostka wybudowana przez Crist przypłynęła na miejsce pracy

Specjalistyczny ponton MPP, jedyna w swoim rodzaju jednostka wybudowana przez stocznię Crist na potrzeby konstrukcji tunelu łączącego Danię i Niemcy, przypłynęła na docelowe miejsce pracy.
29.04.2024

W chińskiej stoczni zwodowano najnowszy okręt podwodny dla Pakistanu

W chińskiej stoczni Wuchang Shipbuilding Industry Group Company mieszczącej się w Wuhan odbyła się ceremonia wodowania okrętu podwodnego typu Hangor zbudowanego dla Marynarki Wojennej Pakistanu. To pierwszy okręt nowej serii, budowany w ramach chińsko-pakistańskiego partnerstwa, którego celem jest wzmocnienie podwodnego potencjału Pakistanu.
29.04.2024

Z Gdańska na mieliznę. Pechowy rejs holenderskiego frachtowca

Bogaty w wydarzenia weekend miała załoga frachtowca Trito Navigator. W piątek przypłynął on do Gdańska, w sobotę wypłynął w dalszą podróż, w niedzielę utknął na mieliźnie w duńskim Nyborgu.
29.04.2024

Koniec operacji "Open Spirit 24" na Bałtyku. Siły morskie państw NATO zneutralizowały niebezpieczne pozostałości wojenne

Po dwóch tygodniach zakończyła się międzynarodowa operacja pk. "Open Spirit 24", podczas której sojusznicze siły morskie państw bałtyckich i zaprzyjaźnionych wydobyły z estońskich wód 40 niebezpiecznych obiektów z czasów II wojny światowej. Co roku siły przeciwminowe prowadzą w na Bałtyku wielką akcję usuwania m.in. min morskich, bomb lotniczych i zatopionej amunicji celem zabezpieczenia żeglugi morskiej i działalności offshore.
28.04.2024

Kolejny, atomowy okręt podwodny typu Virginia dostarczony do US Navy

Koncern Huntington Ingalls Industries (HII) ogłosił 25 kwietnia, że jego stocznia Newport News Shipbuilding (NNS) dostarczyła do US Navy kolejny okręt podwodny typu Virginia, USS New Jersey (SSN 796). To 11 okręt tej serii tam zbudowany i 23 w ogóle.
26.04.2024

Polscy marynarze uczestniczyli w ćwiczeniu przeciwminowym na Morzu Śródziemnym pk. "Olives Noires 2024"

W dniach od 8 do 19 kwietnia 2024 roku Marynarka Wojenna Francji organizowała cykliczne ćwiczenie pk. "Olives Noires." W przedsięwzięciu uczestniczył szereg państw, w tym Polska. Z racji na zagrożenie, jakie wciąż stanowią miny morskie dla bezpieczeństwa morskiego, takie wydarzenia mają kluczowe znaczenie dla szkolenia sił przeciwminowych.
25.04.2024

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

Nexans finalizuje umowę serwisową z Equinor

Nexans i firma energetyczna Equinor zacieśniają długoterminową współpracę dzięki czteroletniemu kontraktowi na naprawy awaryjne i gotowość. Umowa obejmuje pomoc ze strony zespołu ekspertów Nexans oraz zapewnienie statku w celu spełnienia wymagań interwencyjnych.
23.04.2024

Stuletni, rosyjski okręt Kommuna miał nie odnieść dużych zniszczeń. To najstarszy okręt w czynnej służbie na świecie

Wcielony do służby w 1915 roku rosyjski okręt pomocniczy Kommuna nie odniósł dużych uszkodzeń, jak poinformowały ukraińskie służby. 21 kwietnia jednostka miała zostać uszkodzona w wyniku ostrzału portu w okupowanym przez Rosję Sewastopolu na Krymie.
23.04.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

Balticconector wznawia prace. Wciąż pozostają nieznani sprawcy uszkodzenia gazociągu

Gasgrid Finland i estoński operator systemu przesyłu gazu Elering przekazały 22 kwietnia o rozpoczęciu wykorzystania rurociągu zgodnie z planem. Tym samym Balticconnector wznawia prace po ponad pół roku od uszkodzenia w wyniku działalności ludzkiej. Choć sprawcy incydentu pozostają nieznani, zdaniem śledczych z kilku państw było to celowe działanie, o które oskarża się Rosję.
22.04.2024

W stoczni TKMS zwodowano czwarty okręt podwodny dla Singapuru

W należącym do Thyssenkrupp Marine Systems zakładzie stoczniowym w Kilonii odbyła się ceremonia wodowania i nadania nazwy dla okrętu podwodnego typu 218SG dla Marynarki Wojennej Singapuru. Jednostka ma wzmocnić potencjał sił morskich tego małego państwa w zakresie ochrony domeny morskiej oraz niezakłóconej żeglugi. Nadano jej nazwę Inimitable.
22.04.2024

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.
22.04.2024

ABL wykona usługi badania gwarancyjnego dla gazowego projektu Neptun Deep na Morzu Czarnym

OMV Petrom wyznaczył firmę konsultingową ABL do świadczenia usług w zakresie morskich przeglądów gwarancyjnych (Marine Warranty Survey, MWS) przy budowie rumuńskiego projektu pola gazowego Neptun Deep na Morzu Czarnym. Projekt ten jest największym projektem dotyczącym gazu ziemnego na rumuńskich wodach. Oczekuje się, że wydobycie surowca rozpocznie się w 2027 roku, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.
19.04.2024

Saab dostarczy siłom morskim Hiszpanii systemy ostrzegania laserowego dla nowych fregat

Szwedzki koncern podpisał 18 kwietnia kontrakt na dostawę systemów ostrzegania laserowego dla Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española) o wartości 3,5 mln euro. Stanowi to dla firmy ważny kamień milowy, ponieważ dotyczy dostaw jej najnowszej technologii, która znajdzie się w wyposażeniu nowych fregat typu F110, mających stanowić istotne wzmocnienie sił morskich państwa. Budowniczym nowych okrętów jest Navantia.
19.04.2024

Rosja ulepsza bazę Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku

W związku z tym, że baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na okupowanym Krymie jest podatna na ukraińskie ataki, Rosja poprawia infrastrukturę w położonym dalej na wschód porcie w Noworosyjsku - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
18.04.2024

Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje wnętrze Sokoła. Prace nad wyjątkowym eksponatem wciąż trwają

Wciąż trwają intensywne prace na byłym okręcie podwodnym polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Sokół. Specjaliści przygotowują jednostkę do nowej roli jako atrakcji muzealnej, która ma zostać latem udostępniona turystom do zwiedzania. Muzeum opublikowało kolejne zdjęcia, na których widać wnętrze eksponatu.
16.04.2024

Nowa koncepcja dronów do zwalczania okrętów podwodnych elementem polityki obronnej Holandii

Technologicznie zaawansowany, zrównoważony, autonomiczny i elastyczny operacyjnie. Kwalifikacje te będą miały zastosowanie do nowych statków bezzałogowych do operacji morskich w ciągu około 4 lat. Ministerstwo Obrony i kadra Biuro Projektowe Marynarki Wojennej współpracują ze sobą w celu opracowania nowej koncepcji użycia bezzałogowego statku nawodnego (USV). To nie jedyne przedsięwzięcie morskie Holandii w ostatnim czasie. Na zbrojenia w tym segmencie władze wydadzą miliardy euro.
16.04.2024

W amerykańskiej stoczni Fincantieri położono stępkę pod fregatę dla US Navy. Czegoś takiego nie było od dekad

W stoczni Fincantieri Marine Marinette odbyła się 12 kwietnia ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszego od wielu lat okrętu klasy fregata, jaki znajdzie się w składzie US Navy. USS Constellation (FFG-62) należy do serii opartej na francusko-włoskiej platformie FREMM, a jego planowana dostawa ma nastąpić w 2029 roku.
15.04.2024

W Estonii rozpoczyna się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

Rozpoczyna się największe, cykliczne przedsięwzięcie przeciwminowe Sił Morskich Estonii (Eesti Merevägi), którego celem jest neutralizacja min morskich z czasów I i II wojny światowej i innych obiektów niebezpiecznych, dążąc do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa estońskich wód terytorialnych i wybrzeża. W operacji trwającej od 15 do 26 kwietnia regularnie bierze udział również wiele zaproszonych państw.
15.04.2024

Saab i Damen nie mogą się pogodzić z porażką w przetargu na niderlandzką "Orkę". Pójdą na noże z Naval Group?

Po tym jak 15 marca holenderskie władze ogłosiły, że to francuski koncern Naval Group zbuduje okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), nie brakuje burzliwych komentarzy wokół tej decyzji. Konsorcjum Saab-Damen, które było jednym z oferentów w przetargu, nie godzi się na takie rozwiązanie i wzywa do debaty politycznej w związku z tym.
12.04.2024

Wizyta zespołu okrętów NATO w Szwecji. Nowy członek sojuszu wzmacnia jego zdolności obronne

Od czasu, gdy Szwecja oficjalnie przystąpiła do NATO 7 marca tego roku, okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) i Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) odbyły pierwsze wizyty w porcie w Sztokholmie, cementujące relacje z nowym państwem członkowskim. Wizyty są okazją do wymiany doświadczeń między kadrą morską Szwecji i pozostałych krajów. Najnowszym gościem na szwedzkich wodach był niemiecki okręt FGS Donau, będący jednostką flagową SNMCMG-1.
12.04.2024

Damen Naval podpisuje kolejny kontrakt z dostawcą wyposażenia dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval będzie współpracować z Hatenboer-Water w zakresie systemów wody słodkiej na pokładzie czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), które Damen Naval buduje dla Holandii i Belgii. Dzięki temu kontraktowi Damen Naval po raz kolejny znalazł holenderskiego dostawcę dla wyjątkowego projektu, określanego niekiedy "niderlandzkim Miecznikiem".
11.04.2024

Nietypowy transport. Statek załadowany wycofanymi okrętami podwodnymi wywozi je na złom

Na pokład statku Seaway Albatross (IMO: 9032496) umieszczono wyjątkowy ładunek w postaci trzech wycofanych ze służby okrętów podwodnych. Wcześniej wchodziły w skład Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Aktualnie są w drodze do tureckiej stoczni Ege Celic w Aliaga, gdzie zostaną zezłomowane.
11.04.2024

Debata o bezpieczeństwie w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wspólnie z UMCS, Amerykańskim Centrum Edukacji i Biznesu - American Corner, zaprasza na debatę. W jej trakcie dwie opozycyjne drużyny pochylą się nad tezą pt. "Projekcja siły morskiej powinna odgrywać kluczową rolę w ochronie globalnych łańcuchów dostaw w XXI w."
10.04.2024

94. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Od 94 lat siły 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety realizują zadania związane obroną przeciwminową. Jest to okazja zarówno do przypominania o przeszłości, ale też myślenia o przyszłości. W przypadku tej jednostki odbywa się to z optymizmem. W Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczystości z udziałem marynarskiej kadry i zaproszonych gości.
10.04.2024

Norwegia, Dania i W. Brytania wśród sygnatariuszy Paktu Bezpieczeństwa Morza Północnego

Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego, zakładający monitoring znajdującej się na tym akwenie podwodnej infrastruktury krytycznej - poinformowały we wtorek w komunikacie władze tych państw.
09.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

Francuski okręt atomowy Duguay-Trouin rozpoczął regularną służbę

Adm. Nicolas Vaujour, szef sztabu Marynarki Wojennej, ogłosił dopuszczenie do czynnej służby balistycznego okrętu podwodnego z napędem atomowym (sous-marin nucléaire d’attaque, SNA) Duguay-Trouin (S636). Jest to druga z serii sześciu jednostek typu Suffren, które do 2030 roku zastąpią starsze typu Rubis. Mają zapewnić Francji skuteczne odstraszanie nuklearne.
05.04.2024

Korpus inżynieryjny armii USA podaje wstępną datę otwarcia kanału żeglugowego w Baltimore po katastrofie

Z udziałem inżynierów US Army trwają prace nawodne i podwodne związane z oceną stanu uszkodzeń mostu Francis Scott Key i prac związanych z udrożnieniem kanału żeglugowego połączonego z portem w Baltimore. Wojskowi specjaliści ustalili wstępny harmonogram renowacji w celu bezpiecznej nawigacji na wodnej trasie.
05.04.2024

Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

Jak podają operatorzy rurociągu, estoński Elering oraz fiński Gasgrid Finland, zakończono remont Balticconnector zgodnie z planem. Był wyłączony z użycia od października ub. r. i w związku z tym pojawiły się kontrowersje w kwestii jego uszkodzenia w wyniku nie wypadku, lecz sabotażu.
04.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

Oficer szwedzkiej marynarki wojennej: W domenie okrętów podwodnych Rosjanie odrobili pracę domową

Szef działu operacyjnego 1. Flotylli Okrętów Podwodnych Szwecji, komandor porucznik Erik Ahlqvist powiedział PAP, że w domenie okrętów podwodnych Rosjanie dysponują nowoczesną technologią i zaawansowanymi systemami. Dodał, że mimo przewagi NATO na Bałtyku, sojusznicy muszą zachować czujność.
01.04.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

HNLMS Vlaardingen kończy służbę w siłach morskich Holandii. Zostanie przekazany Ukrainie

Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) uroczyście pożegnała niszczyciel min typu Alkmaar, HNLMS Vlaardingen po 35 latach służby. Ceremonia ostatniego opuszczenia bandery nastąpiła w gminie od której pochodziła jego nazwa. Wycofanie niszczyciela min wiąże się z wymianą okrętów na nowsze. Co istotne, dla odchodzącego okrętu nie oznacza to końca działalności, gdyż ta ma być kontynuowana pod ukraińską banderą.
28.03.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

Najdłuższy kabel podwodny w Wielkiej Brytanii ze zgodą organów regulacyjnych na budowę

Eastern Green Link 2 (EGL2), podmorskie połączenie o długości ponad 500 km między Szkocją a Anglią, będzie najdłuższym, jakie kiedykolwiek zbudowano w Wielkiej Brytanii, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne i przyczyniając się do osiągnięcia celów zerowej emisji CO2. Brytyjskie biuro Ofgem (The Office of Gas and Electricity Markets) udzieliło 27 marca tymczasowej zgody na wydatki wymagane na to przedsięwzięcie.
27.03.2024

Rozpoczyna się budowa trzeciego, atomowego okrętu podwodnego dla Francji

W stoczni Naval Group we francuskim Cherbourgu odbyła się ceremonia cięcia blach pod atomowy okręt podwodny (SSBN) trzeciej generacji. Wiąże się to z ambitnymi planami państwa, mającymi na celu zapewnienie mu zdolności w zakresie odstraszania nuklearnego przez cały XXI wiek.
25.03.2024

W tym roku otwarcie przetargu na "Orkę"?

Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel przekazał informacje na temat planowanych inwestycji i programów związanych z modernizacją Wojska Polskiego. Jedna z podanych informacji dotyczy programu "Orka", związanego z dostarczeniem polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych.
25.03.2024

Elektryczne wodoloty ze Sztokholmu wypłyną na wody Abu Zabi

Al Seer Marine, arabski operator morski z siedzibą w Abu Zabi, zrewolucjonizuje transport morski w swoim mieście, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wykorzysta do tego sprawdzone rozwiązanie szwedzkiego producenta, wodolot Candela P-12.
23.03.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

Czy amerykański koncern Carlyle przejmie morski segment niemieckiego Thyssenkrupp?

Firmy rozpoczęły ocenę współpracy w zakresie planowanego rozdzielenia działalności morskiej, a w grę wchodzi przekazanie stoczni Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) amerykańskiej firmie inwestycyjnej, zostawiając przy tym udziały należące do władz Niemiec. Obie spółki zgodziły się przeprowadzić dogłębną analizę i wycenę (due diligence).
21.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
20.03.2024

Naval Group zwycięzcą przetargu na okręty podwodne dla Holandii. Teraz czas na Orkę?

Francuski koncern został wybrany przez holenderski resort obrony jako dostawca okrętów podwodnych dla marynarki wojennej (Koninklijke Marine). Wybór oferenta budzi wiele emocji, tym bardziej że przetarg w Holandii odbył się w momencie, gdy wciąż trwają wstępne konsultacje rynkowe i analizy w związku z analogicznym programem "Orka", którego celem jest dostarczenie okrętów tej klasy dla polskiej Marynarki Wojennej. W sprawie obu przedsięwzięć poprosiliśmy koncern o komentarz.
19.03.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Premiera książki „Dziewczyny na fali”. Wyjątkowa publikacja o kobietach związanych z branżą morską

Do rąk czytelniczek i czytelników trafiła najbardziej morska i jednocześnie najbardziej kobieca książka tego roku. Publikacja „Dziewczyny na fali”, wydana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, to zbiór rozmów z 18 kobietami, zawodowo bądź pasją związanymi z szeroko rozumianą branżą morską. Są wśród nich m. in. polskie żeglarki, naukowczynie, kobiety służące w marynarce wojennej i handlowej, nurkowie, archeolożki podwodne, konstruktorka budowy statków, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju portu oraz kulturoznawczyni.
15.03.2024

Aselsan kończy pomyslnie testy podwodnego pojazdu autonomicznego Deringöz

Turecka firma Aselsan pomyślnie przeprowadziła pierwsze, podwodne testy autonomicznego pojazdu podwodnego, który ma zrewolucjonizować pracę pod wodą. Ma być do użytku cywilnego jak i wojskowego. Wyniki mają być zadowalające.
13.03.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

USA: armia zniszczyła rakiety rebeliantów Huti w Jemenie

Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało we wtorek o zniszczeniu na terenie Jemenu podwodnego drona oraz 18 rakiet przeciwokrętowych, będących na uzbrojeniu wspieranych przez Iran jemeńskich rebeliantów Huti.
12.03.2024

Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie do badania dna, które wprowadził Kongsberg Discovery. Norweska firma specjalizuje się w rozwoju podwodnej robotyki i technologii czujników. Lżejsze urządzenie EM 2042 MBES spotkało się z bardzo pozytywną reakcją hydrografów na konferencji FEMME w Edynburgu.
11.03.2024

ORP Orzeł w zanurzeniu. Wielki powrót do służby

Jedyny polski okręt podwodny pierwszy raz od dawna pokazał się "w zanurzeniu". Ma to oznaczać zbliżający się koniec epopei w związku z ciągnącymi się remontami i wątpliwościami co do gotowości jednostki do pełnienia służby pod wodą.
09.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich wyrazem bałtyckiego partnerstwa

Przedstawiciele branży technologicznej, instytucji naukowych, państwowych oraz sił zbrojnych spotkali się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na II Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zawiera kontaktów w wyjątkowym momencie - tego dnia, 7 marca, Szwecja stała się 32. członkiem NATO.
08.03.2024

Hanwha Ocean i Babcock International podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych

W trakcie spotkania, które odbyło się w Warszawie, południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean nawiązała współpracę z brytyjskim koncernem Babcock International. Ma to stanowić "znaczący krok naprzód" w zakresie zabezpieczenia programów budowy okrętów podwodnych, oferowanych do wielu państw, wskazując m.in. na Polskę i Kanadę.
08.03.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2024 r.

Miesiąc luty to przede wszystkim kontynuacja niebezpiecznych zdarzeń dotyczących ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym i na Zatoce Adeńskiej. Łącznie od listopada 2023 roku takich ataków było już ponad 50. Sytuacja spowodowała zaangażowanie sił marynarki wojennej wielu krajów, które starają się chronić szlaki handlowe, ale nie jest to do końca skuteczne. Z tego też względu bardzo duża liczba armatorów przekierowała swoje jednostki na trasy okrężne, co spowodowało liczne opóźnienia i wzrost kosztów transportu.
07.03.2024

Saab i Damen chcą wspólnie budować okręty podwodne na eksport

Szwedzki i holenderski koncern zawarły umowę o współpracy w zakresie eksportu planowanych, zaawansowanych okrętów podwodnych, określanych jako C-718. To efekt współpracy w ramach powstającej oferty dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w zakresie modernizacji jej sił podwodnych. Umowa ma podwoić perspektywy zatrudnienia i dochody dla branży okrętowej i zbrojeniowej w ramach łańcucha dostaw.
07.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Startuje I edycja projektu „ABC - morskiej edukacji w Akademii Marynarki Wojennej”

Wystartowała pierwsza edycja projektu „ABC morskiej edukacji w Akademii Marynarki Wojennej”. Projekt kierowany jest do uczniów ostatnich roczników szkół ponadpodstawowych. Realizowane zajęcia mają na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej, w tym tradycji morskich i patriotycznych, które są nierozerwalnym elementem, a także wiążą się ze specyfiką działalności i funkcjonowaniem samej uczelni.
04.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich zapowiedziane

Akademia Marynarki Wojennej wraz z Saab Kockums AB mają zaszczyt być gospodarzami drugiej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich. W trakcie wydarzenia są przewidziane prelekcje oraz panele dyskusyjne poświęcone konkretnym zagadnieniom technologicznym. Swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniami podzielą się podczas wydarzenia eksperci z polskiej i szwedzkiej Marynarki Wojennej, przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji naukowych oraz przemysłu.
04.03.2024

U wybrzeży Norwegii wyłowiono helikopter

Śledczy odzyskali szczątki helikoptera, który w środę wieczorem rozbił się u wybrzeży Norwegii.
03.03.2024

Uszkodzony przez Huti masowiec Rubymar pozostaje porzucony na Morzu Czerwonym i stanowi zagrożenie dla środowiska

Statek ostrzelany 18 lutego przez Huti, porzucony przez załogę, wciąż dryfuje na Morzu Czerwonym. Znajdujący się na jego pokładzie ładunek 22 000 ton nawozu stanowi poważne zagrożenie ekologiczne dla akwenu.
29.02.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

"Joint Warrior" - morski aspekt "Steadfast Defender 2024" pokazuje możliwości sił NATO

U północnych wybrzeży Norwegii rozpoczęły się 24 lutego ćwiczenia Royal Navy pk. "Joint Warrior 23-1" będące częścią serii największych od lat ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender 2024", największego tego typu przedsięwzięcia NATO od zakończenia Zimnej Wojny.
29.02.2024

Wielka wpadka niemieckiej fregaty. Systemy obronne ostrzelały... amerykański dron

Jak donoszą niemieckie media, uczestniczą w operacji EUNAVFOR Aspides fregata FGS Hessen (F221) omyłkowo miała w poniedziałek ostrzelać dron należący do amerykańskich sił zbrojnych. Miało to miejsce niedługo przed tym, jak okręt wziął udział w akcji zestrzelenia bezzałogowych pojazdów należących do jemeńskich bojowników Huti.
28.02.2024

W stoczni HII zwodowano kolejny atomowy okręt podwodny typu Virginia

W stoczni Newport News Shipbuilding (NNS) należącej do Huntington Ingalls Industries (HII) odbyło się 23 lutego wodowanie przyszłego USS Massachusetts (SSN 798). To 25 okręt podwodny typu Virginia i 12 z tej serii powstający w Newport. To jedna z dwóch stoczni w całych USA zdolna do projektowania i budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym dla US Navy.
28.02.2024

Od wybuchu wojny na Ukrainie na portugalskich wodach 39 razy pojawiły się rosyjskie okręty

Od 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, na wodach należących do Portugalii niemal 40 razy pojawiły się rosyjskie okręty. Wśród nich były to zarówno jednostki bojowe, jak i przeznaczone do działań szpiegowskich. Dowództwo sił morskich Portugalii (Marinha Portugesa) poinformowało, że "goście" są stale obserwowani.
27.02.2024

Wejście Szwecji do NATO zmienia sytuację na Bałtyku. Co nowy członek wnosi do Sojuszu? (opinia)

Przegłosowanie przez węgierski parlament zgody na przyjęcie Szwecji do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zamyka trwającą dwa lata drogę tego państwa, który przed dekady deklarował swoją neutralność, a w obliczu zagrożenia zdecydował zmienić swoją politykę. W ten sposób NATO zyskuje cenny nabytek, dzięki któremu Morze Bałtyckie staje się dużo bezpieczniejsze. Warto wiedzieć, co zmienia obecność Szwecji w Sojuszu i jaki jest jej potencjał.
27.02.2024

Zerwanie kabla światłowodowego w pobliżu Jemenu. Huti uderzają w infrastrukturę krytyczną?

Jemeńscy bojownicy Huti mieli rozszerzyć zakres swoich działań i obok ataków z użyciem dronów i rakiet na statki oraz okręty zaczęli atakować także infrastrukturę podwodną. Przynajmniej jedna linia światłowodowa miała zostać uszkodzona. Oznacza to zupełnie nowy wymiar zagrożeń, dotykający nie tylko międzynarodowej żeglugi.
27.02.2024

Szwecja wnosi do NATO potężną wiedzę w zakresie okrętów podwodnych

Zdolność NATO do ochrony Morza Bałtyckiego i infrastruktury podwodnej znacznie wzrośnie, gdy Szwecja przystąpi do Sojuszu, wnosząc do niego m.in. potężną wiedzę w zakresie okrętów podwodnych - zauważył w poniedziałek komandor Juri Saska, dowódca estońskiej marynarki wojennej.
27.02.2024

Nurkowie polskiej Marynarki Wojennej brali udział w zimowym zgrupowaniu

Nurkowie minerzy oraz specjaliści z dziedziny inżynierii podwodnej polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyli w intensywnym szkoleniu nad Jeziorem Czos w Mrągowie. Poza godzinami spędzonymi na doskonaleniu umiejętności prowadzenia działań podwodnych realizowali także treningi wzmacniające ogólną sprawność fizyczną, niezbędną w tej specjalności.
26.02.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

USA: rakiety wystrzelone przez Huti uszkodziły brytyjski statek handlowy

Dwie wystrzelone przez jemeńskich rebeliantów Huti rakiety uderzyły w brytyjski statek handlowy na Morzu Czerwonym, uszkadzając jednostkę i powodując niewielkie obrażenia u jednej osoby – poinformowała w czwartek armia amerykańska.
22.02.2024

Trwają poszukiwania załogi zatopionego tureckiego statku handlowego

15 lutego na Morzu Marmara w pobliżu Stambułu zatonął statek handlowy. Od tego czasu trwają poszukiwania sześciu członków załogi. W akcję zaangażowano najnowsze technologie.
21.02.2024

Brytyjski pocisk balistyczny Trident wpadł do oceanu zaraz po wystrzeleniu

Przeznaczony do przenoszenia głowic nuklearnych brytyjski pocisk balistyczny Trident II wpadł do oceanu tuż po wystrzeleniu; do tego zdarzenia doszło podczas testu z okrętu podwodnego - ujawnił w środę dziennik "The Sun". Ministerstwo obrony przyznało, że w trakcie testu "wystąpiła anomalia".
21.02.2024

Norwegowie chcą pierwszego metanolowego statku CSV

Dwóch norweskich armatorów współpracuje przy budowie statku, który ma się stać pierwszą na świecie jednostką CSV (Construction Support Vessel) zasilaną metanolem.
19.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.
19.02.2024

Nie ustają chińskie prowokacje przeciwko Filipinom. Doszło do próby zatrucia łowiska i blokowania jednostek morskich

Filipińskie Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych (BFAR) ujawniło, że chińscy rybacy używali cyjanku do zniszczenia Bajo de Masinloc, zbiornika wodnego znanego również jako Ławica Scarborough, celem wytrucia tamtejszych ryb i zniszczenia łowiska. Działanie stanowiące zagrożenie dla rybołówstwa oraz środowiska wodnego wpisuje się w szereg prowokacji Chin przeciwko Filipinom w związku z dążeniem pierwszego z tych państw na Morzu Południowochińskim i zajęcia spornych terytoriów.
18.02.2024

Dowódca Floty Czarnomorskiej odwołany po utracie dwóch okrętów

Jak donoszą ukraińskie służby i za nimi brytyjskie Ministerstwo obrony, stanowisko dowódcze utracił dowódca rosyjskiej floty na Morzu Czarnym, adm. Wiktor Sokołow. Jest kolejnym oficerem, który został odwołany z pełnionej funkcji, najprawdopodobniej z powodu wskazania go jako winnego poniesionych w ostatnim czasie porażek. Na przestrzeni mniej niż trzech tygodni Flota Czarnomorska pod jego dowództwem utraciła dwa okręty.
18.02.2024

Tak wygląda przyszłość sił przeciwminowych? Wyjątkowy "okręt-matka" rozpoczyna testy

RFA Stirling Castle rozpoczyna próby z specjalistycznym zespołem w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów w wodzie. Mają one zrewolucjonizować sposób, w jaki Royal Navy ma radzić sobie z zagrożeniami podwodnymi. Zastosowane rozwiązania i technologia mają zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wód Wielkiej Brytanii, jak i zmniejszyć ryzyko dla marynarzy.
16.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu

Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
14.02.2024

Dival. Tradycja i innowacja w usługach podwodnych

Na polskim wybrzeżu zaznacza swoją obecność nowy, lecz oparty na solidnym fundamencie doświadczenia w pracach podwodnych gracz – spółka Dival. Zakorzenione w rodzinnej tradycji przedsiębiorstwo rozszerza zakres swojej działalności z wód śródlądowych na Zatokę Gdańską i otwarte morze.
12.02.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

Tak ma wyglądać przyszłość luksusu? Prywatna łódź podwodna nową ofertą dla bogatych klientów

Branża stoczniowa specjalizująca się w budowie dużych jachtów dla indywidualnych klientów dynamicznie się rozwija. Dzięki temu powstają coraz większe jednostki, które mają spełniać wymagania postawione przez przyszłego właściciela, nie ustępujące rozmiarami statkom oraz okrętom. Chcąc wybić się w tym sektorze austriacka firma Migaloo wprowadziła do swojej oferty... łodzie podwodne, przywodzące na myśl projekty rodem z filmów czy książek science fiction.
08.02.2024

Rosja zwiększa swój podwodny potencjał morski. Zwodowano atomowy okręt Książę Pożarski

W stoczni w Siewierodwińsku odbyła się ceremonia wodowania nowego, atomowego okrętu podwodnego (Ballistic Missile Submarine, SSBN), który wejdzie w skład sił morskich Federacji Rosyjskiej. Jego budowa ma dowodzić zarówno siły marynarki wojennej tego kraju, jak i zdolności krajowego przemysłu stoczniowego. Jednostki tej klasy z napędem jądrowym są zdolne do prowadzenia ataków z użyciem broni balistycznej.
07.02.2024

Wyjątkowe znalezisko nad Bałtykiem. Spacerowicz znalazł rosyjski sonar

Na litewskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego dokonano 3 lutego zaskakującego odkrycia. Odnaleziono sonar hydroakustyczny produkcji rosyjskiej. Znalazca natychmiast poinformował o swoim odkryciu armię.
07.02.2024

Uniwersytet zgubił drona pod antarktycznym lodowcem

Uniwersytet w Göteborgu stracił podwodnego drona pod lodowcem szelfowym Antarktyki. Była to jedna z niewielu na świecie maszyn przystosowanych do prowadzenia badań w tamtejszych warunkach.
05.02.2024

Babcock z kontraktem na dostawę systemów uzbrojenia dla południowokoreańskich okrętów podwodnych

Stocznia Hanwha Ocean zawarła z Babcock International siedmioletni kontrakt w ramach prac nad nowoczesnymi okrętami podwodnymi serii KSS-III Batch-II. Wiąże się on z produkcją i instalacją systemu wyrzutni, który będzie wykorzystywany do użycia pocisków i torped, jakie znajdą się w wyposażeniu tych jednostek. Udział brytyjskiego koncernu w tym przedsięwzięciu jest istotny dla polskich specjalistów, gdyż dotyczy okrętów podwodnych proponowanych w ramach programu "Orka" dla Marynarki Wojennej RP.
05.02.2024

Jak wygląda Sokół od środka? Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje prace przy wyjątkowym eksponacie

Choć były okręt podwodny typu Kobben znajduje się już w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiego muzeum, wciąż trwają prace związane z przygotowaniem go do roli wyjątkowej atrakcji turystycznej. Specjaliści zajmują się m.in. pracami wewnątrz jednostki, aby już w tym roku mogła przyjąć na swój pokład pierwszych turystów.
04.02.2024

Na morzach Czarnym i Azowskim znajduje się tylko jeden rosyjski okręt w służbie bojowej

Tylko jeden rosyjski okręt w służbie bojowej znajdował się w niedzielę nad ranem na morzach Czarnym i Azowskim - poinformowała w poście na Facebooku marynarka wojenna Ukrainy.
04.02.2024

Dynamic Move 2024-I. Pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie z udziałem polskich marynarzy

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali polską Marynarkę Wojenną podczas pierwszego w tym roku sojuszniczego ćwiczenia skoncentrowanego na działaniach przeciwminowych pk. Dynamic Move 2024-I.
02.02.2024

Korea Płn. Kim Dzong Un: modernizacja marynarki kluczowa dla "przygotowań wojennych"

Dyktator Korei Płn. Kim Dzong Un podkreślił znaczenie modernizacji marynarki wojennej, mówiąc, że "jest to najważniejsza kwestia dla niezawodnej obrony suwerenności morskiej kraju i intensyfikacji przygotowań wojennych" – podała w piątek Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA).
02.02.2024

PGZ z umową na wyrzutnie rakiet dla polskich fregat programu "Miecznik"

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że 1 lutego zawarła porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego, w ramach DCS (Direct Commercial Sales) pozyskała dla wielozadaniowych fregat system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Exstensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM. To kluczowe i potężne uzbrojenie, jakie znajdzie się na tych okrętach, należące do światowej czołówki.
01.02.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

Rosja wprowadza do służby kolejny okręt podwodny

Do służby w rosyjskiej Flocie Północnej wszedł nowy okręt podwodny proj. 677 (Łada) o nazwie Kronsztad. Nastąpiło to po ponad 18 latach budowy. Uroczystość pierwszego podniesienia bandery nastąpiła w Stoczni Admiralicji w Petersburgu.
01.02.2024

Filipiny kupią pierwszy okręt podwodny

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr zatwierdził w czwartek trzecią fazę modernizacji armii, która obejmuje zakup pierwszego okrętu podwodnego – podała agencja Reutera. Wzmocnienie filipińskiej marynarki ma na celu obronę suwerenności morskiej na Morzu Południowochińskim w kontekście napięć w związku z roszczeniami Chin.
01.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Możliwa sensacja: czy odnaleziono samolot Amelii Earhart?

Firma Deep Sea Vision podała, że udało się zlokalizować na południowym Pacyfiku obiekt, który może być wrakiem samolotu słynnej lotniczki Ameliii Earhart.
30.01.2024

WWF krytykuje kanadyjski rząd za opóźnienia w realizacji strategii ograniczenia hałasu oceanicznego

Kanadyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF skrytykował Parlament za brak zdecydowanych działań odnośnie ograniczania hałasu w oceanach, co jest efektem działalności człowieka. Ma to powodować coraz większe szkody dla gatunków morskich. Jak informują ekolodzy, rząd federalny początkowo zobowiązał się do opublikowania pierwszego projektu swojej strategii dotyczącej zmiany w tym zakresie już w 2021 roku, niemniej tak wciąż się nie stało.
30.01.2024

Nowoczesne technologie dla włoskich okrętów podwodnych. Mają się znaleźć także w propozycji dla programu "Orka"

W stoczni wojskowej Taranto we Włoszech odbyło się, 24 stycznia tego orku, szóste spotkanie Komitetu Programowego, którego jednym z głównych zagadnień było wdrożenie najnowocześniejszego systemu baterii litowo-jonowych na pokładach okrętów podwodnych. Prototyp komponentów LBS przeszedł odpowiedni pakiet testów wydajności i bezpieczeństwa, co stanowi kamień milowy na technicznej ścieżce wdrożenia na pokładzie. Mają znaleźć się na powstających jednostkach typu U212 NFS. Koncern jest jednym z oferentów w polskim programie "Orka".
30.01.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Korea Północna. Kim nadzorował test pocisków manewrujących wystrzeliwanych z okrętu podwodnego

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował w niedzielę test pocisków manewrujących wystrzeliwanych z okrętu podwodnego oraz przeanalizował plany budowy takiego okrętu o napędzie atomowym – ogłosiły państwowe północnokoreańskie media.
29.01.2024

Korea Północna prowokuje i wystrzeliła serię pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę rano ze swojego wschodniego wybrzeża serię pocisków samosterujących - poinformował Komitet Szefów Sztabów armii południowokoreańskiej. Nie sprecyzowano ile pocisków wystrzelono, ich zasięgu ani czy zostały wystrzelone z lądu, czy z morza.
28.01.2024

Norwegia chce nowych fregat i szuka partnerów do tego przedsięwzięcia

Z racji na starzenie się okrętów typu Fridtjof Nansen oraz zwiększenie morskiego potencjału państwa, Ministerstwo Obrony Norwegii ogłosiło chęć zakupu sześciu nowych jednostek klasy fregata, które staną się trzonem sił morskich (Sjøforsvaret). W tym celu są poszukiwani partnerzy z branży stoczniowej i zbrojeniowej, którzy mają wesprzeć dostarczenie i potem wspieranie nowych okrętów.
25.01.2024

Korea Płd.: informacje Korei Płn. o udanej próbie podwodnego drona nuklearnego mogą być "sfabrykowane"

Kancelaria prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola oceniła w niedzielę, że twierdzenia Korei Północnej o udanym teście podwodnego drona nuklearnego mogą być „przesadzone i sfabrykowane” – przekazała agencja Yonhap.
22.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Szef BBN wzywa szefa MON do decyzji w sprawie programu "Orka"

"Za naszą wschodnią granicą JEST WOJNA, a jej przebieg nie daje powodów do optymizmu. Co z produkcją K2 w Polsce? Jakie plany na Orkę i przewagę powietrzną? Jak idzie budowanie rezerw i jakie są plany na Ochronę Ludności? To są tematy do natychmiastowej analizy, debaty i decyzji" - napisał na platformie X Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
19.01.2024

MSZ odradza wszelkie podróże morskie w rejonie Półwyspu Arabskiego i Somalii

MSZ odradza wszelkie podróże morskie w rejonie Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej, Cieśniny Bab al-Mandab i wybrzeża Somalii - przekazał w piątek resort dyplomacji. Ostrzegł, że ataki i przypadki piractwa w tym rejonie stwarzają zagrożenie dla życia, zdrowia i wolności przebywających tam osób i statków.
19.01.2024

Korea Płd. testuje podwodnego drona do przenoszenia broni jądrowej

Ministerstwo obrony Korei Północnej oświadczyło, że armia przeprowadziła na Morzu Japońskim test systemu Haeil-5-23, drona bojowego zdolnego do przenoszenia broni jądrowej – podała rządowa agencja KCNA w piątek. Armia potępiła prowadzone od poniedziałku do środy manewry wojsk Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii.
19.01.2024

Okręty USA dokonały kolejnego ataku rakietowego na cele Huti w Jemenie

Okręty US Navy dokonały w nocy ze środy na czwartek kolejnego ataku rakietowego na cele wspieranych przez Iran rebeliantów Huti w Jemenie - poinformowali przedstawiciele administracji USA. Był to już czwarty tego rodzaju atak w ciągu ostatnich dni. W ataku uczestniczyły zarówno jednostki nawodne jak i podwodne.
18.01.2024

Dziesięciolecie stoczni Damen Shipyards Sharjah

W dniu 13 stycznia Damen Shipyards Sharjah (DSS) świętowało swoją dziesiątą rocznicę. Rozpoczynając działalność w 2012 roku na niezagospodarowanym terenie, DSS rozrosło się do nowoczesnej stoczni o powierzchni 200 000 m2. Posiada duże hale produkcyjne i jedenaście nabrzeży naprawczych.
15.01.2024

Szwecja. Zatopiono zebrane po świętach choinki, które przyczynią się do rozrodu ryb

W Sztokholmie urząd miasta oraz organizacja zrzeszająca wędkarzy zatopiły w piątek około 500 choinek zebranych od mieszkańców po świętach. Drzewka pod wodą posłużą rybom jako gniazda i przyczynią się do ich rozrodu.
12.01.2024

Odwet za ataki na statki. USA i W.Brytania rozpoczęły atak na Huti

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego, że siły amerykańskie i brytyjskie rozpoczęły atak na cele powiązane z rebeliantami Huti w Jemenie.
12.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Pracownik południowokoreańskiej stoczni i oficer tamtejszej marynarki szpiegowali dla Tajwanu?

Południowokoreańskie media poinformowały, że były pracownik koncernu stoczniowego Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) oraz były oficer marynarki Korei Południowej mogli prowadzić działalność szpiegowską na rzecz Tajwanu. Dzięki nim z DSME wyciec miały plany okrętów podwodnych.
08.01.2024

Rosja przemieściła w okolice Krymu zespół okrętów w postaci trzech podwodnych i jednego desantowego

Do Sewastopola miał przybyć z Noworosyjska jeden z największych rosyjskich okrętów obecnie operujących na Morzu Czarnym, okręt desantowy-dok proj. 11711 Piotr Morgunow (117). Towarzyszyć mu mają trzy okręty podwodne, zdolne do przeprowadzenia ataku rakietowego z użyciem systemu uzbrojenia Kalibr, w skład którego wchodzą rakiety przeciwokrętowe wykorzystywane już wcześniej do ataków na ukraińską infrastrukturę, w tym nadmorską.
08.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Szef koncernu Babcock: udział w programie Miecznik sprawił, że Polska stała się naszym najważniejszym partnerem w regionie

Udział w programie budowy fregat Miecznik sprawił, że Polska stała się naszym najważniejszym centrum działalności i partnerem w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Chcemy zoptymalizować tu działania, by rozwinąć się w tym rejonie - powiedział PAP CEO koncernu Babcock, David Lockwood.
24.12.2023

N-Sea Poland. Innowacje i strategiczne partnerstwa [wideo]

W obliczu ekspansywnego rozwoju polskiego sektora offshore wind, kluczowym elementem stają się innowacyjne rozwiązania i strategiczne partnerstwa. Te aspekty odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Peter Cherneski, director Baltics w N-Sea Poland, opowiedział o konieczności synergii pomiędzy globalnymi trendami a lokalnymi potrzebami.
21.12.2023

Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część II)

W pierwszej części naszego opracowania Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część I) podjęliśmy próbę omówienia wybranych zagadnień prawnych, związanych z transakcjami sprzedaży statku używanego („second-hand”) w świetle prawa angielskiego. Transakcje te opisane są zazwyczaj na uznanych międzynarodowych formularzach typu „NSF” z 1993 lub 2012, „Nipponsale” „SSF” czy „SHIPSALE form”.
20.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Saab i Agencja Uzbrojenia zawarły umowę w zakresie dostawy systemu do ćwiczeń zwalczania okrętów podwodnych

System AUV 62-AT jest przeznaczony do zaawansowanego szkolenia w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), a jego pozyskanie ma przełożyć się na wzrost możliwości wspomagania procesu szkolenia oficerów i marynarzy odpowiedzialnych za tego typu działania w siłach polskiej Marynarki Wojennej. Wartość zamówienia wynosi ok. 70 mln koron szwedzkich netto (30 mln zł), a dostawa systemu zostanie zrealizowana w 2024 roku.
18.12.2023

Bezzałogowy pojazd Double Eagle od Saab zakupem dla sił morskich Kuwejtu

Szwedzki koncern otrzymał kontrakt od Marynarki Wojennej USA na półautonomiczny zdalnie sterowany pojazd Double Eagle (SAROV), które zostaną przekazane Siłom Morskim Kuwejtu. Podobne wyposażenie znajduje się na polskich niszczycielach min typu Kormoran II.
13.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

Dostęp do Internetu na morzu wyzwaniem dla sił zbrojnych. Niemiecka Marynarka Wojenna wdraża nowe technologie

Cyfryzacja i automatyzacja technologii morskich wiąże się z zapewnieniem niezakłóconej komunikacji i wymiany danych na okrętach znajdujących nierzadko setki mil morskich od brzegu. Stąd Deutsche Marine testuje systemy w celu zapewnienia lepszej komunikacji między okrętami oraz w perspektywie morze - ląd.
12.12.2023

Rozpoczyna się budowa terminala FSRU w niemieckim porcie Mukran

Do portu znajdującego się na wyspie Rugia przybył statek do układania podwodnego rurociągu, Castoro 10 (był wykorzystywany do prac przy gazociągu Baltic Pipe, łączącym Danię i Polskę). Rozpoczyna działania związane z utworzeniem kolejnego terminala do regazyfikacji LNG, który ma zapewnić Niemcom zaopatrzenie w ten kluczowy surowiec energetyczny.
12.12.2023

MAN Energy Solutions dostarczy silniki wysokoprężne i agregaty prądotwórcze dla fregat ASW firmy Damen Naval

Damen Naval zlecił firmie MAN Energy Solutions dostawę silników wysokoprężnych i zespołów prądotwórczych dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW). Zamówienie obejmuje osiem silników okrętowych MAN 20V28/33D STC i szesnaście zespołów prądotwórczych o zmiennej prędkości 16V175D-MEV Naval z obudową dźwiękoszczelną i urządzeniami pomocniczymi. Umowa obejmuje również zintegrowane wsparcie logistyczne dla czterech nowych fregat projektowanych i budowanych dla Holandii i Belgii.
11.12.2023

Holenderska marynarka wojenna eskortowała trzy rosyjskie okręty na Morzu Północnym

Jednostki holenderskiej marynarki wojennej eskortowały w sobotę trzy rosyjskie okręty na Morzu Północnym - poinformowało ministerstwo obrony Niderlandów. Rosyjski zespół składał się z fregaty, okrętu podwodnego i holownika.
09.12.2023

Hanwha Ocean zbuduje najnowocześniejsze okręty podwodne dla Korei Południowej. Te same oferuje w ramach programu "Orka"

Południowokoreańska Administracja Przejęć Obronnych (Defense Acquisition Program Administration, DAPA) wybrała Hanwa Ocean jako głównego wykonawcę do budowy i dostarczenia kluczowych dla sił morskich państwa okrętów podwodnych z serii KSS-III Batch-II. Takie same są oferowane Polsce w ramach programu "Orka".
08.12.2023

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

Chiny chcą atomowego kontenerowca

China State Shipbuilding Corporation (CSSC) planują wybudowanie dużego kontenerowca o napędzie atomowym.
06.12.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker

Na polskim rynku pojawiła się spółka, którą wyróżnia biznesowa dalekowzroczność w usługach dedykowanych dla sektora morskiego. Łączą potrzeby armatorów i czarterujących, pośredniczą przy poszukiwaniu statków do wykonania projektów offshorowych i nie tylko.
06.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna z umową na dostawę wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

Gdyńska stocznia podpisała umowę z kanadyjską firmą OSI Maritime Systems na dostawę zintegrowanych systemów nawigacyjnych i mostkowych (Integrated. Navigation Bridge System INBS) dla trzech wielozadaniowych fregat budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej.
05.12.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.