• <

Korea Płn. Kim Dzong Un: modernizacja marynarki kluczowa dla "przygotowań wojennych"

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Płn. Kim Dzong Un: modernizacja marynarki kluczowa dla "przygotowań wojennych"

Partnerzy portalu

Dyktator Korei Płn. Kim Dzong Un podkreślił znaczenie modernizacji marynarki wojennej, mówiąc, że "jest to najważniejsza kwestia dla niezawodnej obrony suwerenności morskiej kraju i intensyfikacji przygotowań wojennych" – podała w piątek Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA).

W raporcie z inspekcji stoczni Nampo na zachodnim wybrzeżu kraju KCNA sparafrazowała słowa Kima, który stwierdził, że modernizacja krajowego przemysłu stoczniowego jest "ważną gwarancją i warunkiem wstępnym" realizacji polityki rządzącej Partii Pracy Korei w zakresie budowania silnej obrony narodowej i gospodarki.

Nie sprecyzowano, kiedy Kim wizytował stocznię.

Przywódca otrzymał szczegółowe raporty na temat budowy różnych okrętów wojennych i wezwał do zrealizowania pięcioletniego planu obrony narodowej, rozpoczętego w 2021 roku i obejmującego rozwój atomowych okrętów podwodnych.

Stocznia Sinpo Południowe, w mieście o tej samej nazwie na wschodzie kraju, jest uważana za główny zakład zajmujący się budową okrętów podwodnych. Z kolei w stoczni Nampo zaobserwowano budowę specjalnie zaprojektowanej barki podwodnej służącej do wystrzeliwania pocisków balistycznych – zaznaczyła agencja Yonhap.

Piątkowa depesza KCNA była pierwszą relacją z wizyty Kima w stoczni Nampo.

W ostatnim czasie doszło do intensyfikacji napięć na Półwyspie Koreańskim, wywołanych kolejnymi testami rakietowymi i wojowniczą retoryką Pjongjangu. Media podkreślają, że dzieje się to w roku, w którym zarówno w Korei Południowej, jak też w Stanach Zjednoczonych zaplanowano wybory - odpowiednio parlamentarne i prezydenckie.

28 stycznia Kim nadzorował test pocisków manewrujących wystrzeliwanych z okrętu podwodnego oraz przeanalizował plany budowy takiego okrętu o napędzie atomowym.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia, odpowiedzialne za sprawy międzykoreańskie, potępiło Kima za wspominanie o przygotowaniach do wojny przy jednoczesnym braku zainteresowania trudną sytuacją ekonomiczną własnych obywateli.

krp/ szm/
fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.