• <
mewo_2022

ABL wykona usługi badania gwarancyjnego dla gazowego projektu Neptun Deep na Morzu Czarnym

rk

19.04.2024 11:38 Źródło: ABL, OMV Petrom
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas ABL wykona usługi badania gwarancyjnego dla gazowego projektu Neptun Deep na Morzu Czarnym

Partnerzy portalu

Fot. OMV Petrom

OMV Petrom wyznaczył firmę konsultingową ABL do świadczenia usług w zakresie morskich przeglądów gwarancyjnych (Marine Warranty Survey, MWS) przy budowie rumuńskiego projektu pola gazowego Neptun Deep na Morzu Czarnym. Projekt ten jest największym projektem dotyczącym gazu ziemnego na rumuńskich wodach. Oczekuje się, że wydobycie surowca rozpocznie się w 2027 roku, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Londyński oddział ABL wygrał kontrakt na świadczenie usług MWS w zakresie przeglądu, badania i zatwierdzania wszystkich operacji związanych z transportem i instalacją kluczowych elementów projektu dla rozwoju pól Domino i Pelican South. Zakres prac ABL obejmuje przygotowanie platformy płytkowodnej, instalację elementów infrastruktury podwodnej na obu polach, w tym 160-kilometrowy rurociąg podmorski od wspomnianej platformy do brzegu.

- Ten projekt infrastruktury energetycznej odegra również ważną rolę we wspieraniu długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego Europy. W związku z tym cieszymy się, że możemy zaoferować nasze możliwości wsparcia realizacji tego projektu - zaznaczył Sergio Leone, kierownik projektu MWS.

- Cieszymy się, że OMV Petrom przyznało nam możliwość wsparcia tego ważnego dla Rumunii i całego regionu Morza Czarnego projektu energetycznego. ABL wnosi znaczące doświadczenie w zakresie gwarancji morskich, inżynierii, doradztwa i pomiarów w regionie Morza Czarnego. Nieustannie umacniamy nasze zaangażowanie w regionie poprzez rozwój naszych biur w Bułgarii, Turcji i niedawne otwarcie biura w Rumunii - powiedział Shai Tzucker, dyrektor zarządzający ABL ds. usług energetycznych w Europie i Afryce Zachodniej

Platforma płytkowodna zostanie zbudowana w stoczniach we Włoszech i Indonezji. Zarządzanie projektem przez ABL będzie scentralizowane w Londynie, podczas gdy większość działań operacyjnych i na miejscu będzie realizowana przez lokalne operacje ABL na Morzu Czarnym. Szerszy globalny zespół ABL będzie również wspierał globalny łańcuch dostaw projektu, w tym jego indonezyjskie operacje z siedzibą w Dżakarcie i Batam.

Projekt gazowy Neptun Deep,  ma stać się największą, zintegrowaną firmą energetyczną w Europie Południowo-Wschodniej, którego celem jest zapewnienie niezależności Rumunii w zakresie tworzenia zapasów gazu ziemnego. W ten sposób kraj nie będzie zależny od dostaw zagranicznych, a nawet pozwoli mu to stworzenie rezerw i dostawy do kontrahentów zagranicznych, co ma kluczowe znaczenie w obliczu sankcji na rosyjski surowiec. Na czele tego przedsięwzięcia stoi firma OMV Petrom, będąca częścią austriackiego koncernu OMV, do którego należy też 52% udziałów w konsorcjum realizującym projekt Neptun Deep. Pozostałe 42% należy do rumuńskich podmiotów, a pozostałe 6,4% przypada innym inwestorom zza granicy.

Sam projekt jest obecnie największym tego rodzaju przedsięwzięciem tego rodzaju w rumuńskim sektorze energetycznym. Związana z nim koncesja obejmuje obszar na rumuńskich wodach Morza Czarnego, ok. 16 km od brzegu, o głębokości do 1000 metrów. W sumie cały obszar liczy blisko 7,5 tys. km2. Całkowita wartość inwestycji jest szacowana na blisko 4 mld euro. Zdaniem konsorcjum odpowiedzialnego za Neptun Deep, przedsięwzięcie pozwoli na wydobycie do 100 mld3 gazu ziemnego. Rozpoczęcie wydobycia jest zaplanowane na 2027 rok, a roczna produkcja ma wynosić 8 mld m3 surowca.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.