• <

Korea Płd.: informacje Korei Płn. o udanej próbie podwodnego drona nuklearnego mogą być "sfabrykowane"

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Płd.: informacje Korei Płn. o udanej próbie podwodnego drona nuklearnego mogą być "sfabrykowane"

Partnerzy portalu

Kancelaria prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola oceniła w niedzielę, że twierdzenia Korei Północnej o udanym teście podwodnego drona nuklearnego mogą być „przesadzone i sfabrykowane” – przekazała agencja Yonhap.

Ministerstwo obrony Korei Północnej ogłosiło w piątek, że sukcesem zakończył się test „podwodnego systemu broni nuklearnej” Haeil-5-23, przeprowadzony rzekomo na Morzu Japońskim.

Nie ujawniono specyfikacji przetestowanego systemu, ale według wcześniejszych twierdzeń Pjongjangu ma to być broń niewykrywalna dla radarów i zdolna do wywołania „radioaktywnego tsunami”.

„Biorąc pod uwagę przeprowadzone do tej pory wszechstronne analizy, rozważamy możliwość, że twierdzenia Korei Północnej są przesadzone i sfabrykowane” – napisało w komunikacie biuro prezydenta Korei Południowej.

Podkreślono, że możliwości weryfikacji twierdzeń Pjongjangu są ograniczone, ponieważ nie opublikował on zdjęć z rzekomego testu.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił niedawno, że kraj oficjalnie zrezygnował z dążenia do zjednoczenia z Koreą Południową, którą uznaje obecnie za swojego „głównego wroga”. „Nie zawahamy się przed unicestwieniem Republiki Korei”, jeśli „odważy się na użycie sił zbrojnych przeciwko KRLD” – podała KCNA, opisując wypowiedź Kima.

anb/ sp/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.