• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Innowacyjna produkcja to droga do wyjścia z kryzysu po pandemii

27.08.2020 11:15 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Innowacyjna produkcja to droga do wyjścia z kryzysu po pandemii

Partnerzy portalu

Innowacyjna produkcja to droga do wyjścia z kryzysu po pandemii - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Innowacyjna produkcja jest kluczowa dla wyjścia z kryzysu po pandemii koronawirusa - oceniają eksperci DNB Banku Polska. Przy tym wskazują, że konieczne jest prawne określenie zasad, zgodnie z którymi wykorzystywana będzie robotyzacja i automatyzacja.

Według ekspertów banku DNB, przemysł wytwórczy postrzegany jest jako jeden z najbardziej szkodliwych dla naszego otoczenia. Stosowane obecnie liniowe systemy produkcyjne są wysoce marnotrawne i zanieczyszczające środowisko.

"Tylko 9 proc. plastikowych odpadów jest ponownie wykorzystywanych, a emisja CO2 pochodząca z produkcji to aż 37 mld ton. W czasie zamrożenia gospodarki, kiedy zamknięto zakłady produkcyjne, największy spadek emisji wyniósł w Polsce - nawet 23 proc. Lockdown spowodował również zerwanie globalnych łańcuchów dostaw i zatrzymanie produkcji" - podali.

Pandemia pokazała więc, że to właśnie w tym sektorze konieczne są zdecydowane kroki w kierunku ulepszania modeli biznesowych - ocenili.

Według DNB, w ostatnich miesiącach na cyfrowym przyspieszeniu zyskał właśnie Przemysł 4.0, opierający się na zastosowaniu nowoczesnych technologii. Celem przedsiębiorstw wytwórczych powinno być jednak wypracowanie zasad harmonijnego współdziałania człowieka i sztucznej inteligencji - czytamy.

"Tym bardziej, że według Komisji Europejskiej aż 72 proc. Europejczyków wierzy, że roboty i AI pozbawiają ludzi pracy" - wskazała Monika Szrejber-Widomska, starszy doradca Klienta Korporacyjnego w DNB Bank Polska. Dodała, że z kolei badania przeprowadzone przez Światowe Forum Ekonomiczne wskazują, że już teraz globalnie na 100 godzin pracy 29 wykonują maszyny. W 2025 roku będą to prawdopodobnie aż 52 godziny.

Według ekspertki, cyfrowa transformacja jest obecnie kluczowa. Ma znaczenie nie tylko dla przewagi konkurencyjnej, ale też utrzymania rentowności.

Jak zaznaczyła, w najbliższych latach szczególnie ważne będzie budowanie stabilnej infrastruktury, promowanie zrównoważonego uprzemysłowienia oraz wspieranie innowacyjności. "Do tego muszą być wykorzystane nowe technologie, natomiast nie może się to dziać kosztem człowieka i środowiska" - oceniła.

Wskazała, że już teraz konsumenci coraz większą uwagę zwracają na to, czy firma w swoich działaniach uwzględnia społeczeństwo i środowisko. Przedsiębiorstwa ze wszystkich branż muszą stawiać na innowacyjność w tworzeniu technologii, szczególnie tych ekologicznych.

Według DNB, dużo większą uwagę trzeba zwrócić na cykl życia produktów – jak najwięcej poddawać recyklingowi i tym samym ograniczać zużycie surowców. Wszystkie te działania w rezultacie przyczynią się do przewagi konkurencyjnej.(PAP)

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.