• <

Wynik wyszukiwania - "gdynia" - Wiadomości

ITS Luigi Rizzo ponownie w Porcie Wojennym Gdynia. Okręt kontynuuje misję ochrony Bałtyku

W Gdyni od 25 lutego kolejny raz można zobaczyć włoską fregatę ITS Luigi Rizzo (F595). Od stycznia wykonuje zadania w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Jest to trzeci okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), który działa na Morzu Bałtyckim, zapewniając m.in. ochronę przeciwlotniczą polskiego wizyta.
26.02.2024

Urząd Morski w Gdyni na ten rok ma zapewnione 22 mln zł na ochronę brzegów morskich

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że na 2024 rok ma zapewnione środki finansowe w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach budżetu zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni czy badania aktualnego stanu brzegu morskiego.
25.02.2024

Kongres Wodoru, biogazu i biometanu już 14-15 marca w Gdyni

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się Kongres Wodoru, biogazu i biometanu. Do końca rejestracji zostały już tylko 4 dni. Organizatorem Kongresu jest firma powermeetings.eu.
23.02.2024

Rekordowy rok dla największych polskich portów morskich - ponad 145 mln ton przeładowanych towarów

Miniony rok był kolejnym, w którym zanotowano rekordowe wyniki przeładunkowe w portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Polskie porty zanotowały wzrost przeładunków wynoszący 145,7 mln ton. To niemal 10% więcej w stosunku do 2023 roku (133 mln ton).
22.02.2024

Termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni ponownie przesunięty

Po raz kolejny przesunięto termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni. O umowę mają rywalizować między sobą cztery podmioty. Swoje oferty mogą składać do 14 czerwca tego roku.
20.02.2024

Szpiegował porty w Gdańsku i Gdyni za 900 zł

Latem zeszłego roku ABW zatrzymało kolejnego członka siatki szpiegowskiej zbierającej w Polsce informacje na zlecenie Rosji. 39-letni Białorusin interesował się m.in. portami w Gdańsku i Gdyni, gdzie odbywają się przeładunki wojsk NATO.
20.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Ellerman City Liners ma nowe połączenie z Portem Gdynia

Spółka z Wielkiej Brytanii opublikowała na swojej stronie internetowej nowe połączenia z europejskimi portami. Wśród nich jest drugie, cotygodniowe, obsługujące trasę Gdynia-Tilbury-Gdynia.
17.02.2024

ORP Wodnik powraca z rejsu w ramach zimowej praktyki

Po dwóch tygodniach pobytu w morzu do Portu Wojennego Gdynia powrócił okręt szkolny ORP Wodnik. Na jego pokładzie przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczyli się rzemiosła i zdobywali cenne doświadczenie w związku z ich przyszłą drogą zawodową. Powracających podchorążych oraz załogę okrętu powitała kadra 3. Flotylli Okrętów oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
16.02.2024

Program "Miecznik" szansą dla firm z Elbląga

W Elbląskim Parku Technologicznym odbyła się konferencja pt. „Kooperacja w branży metalowej”, w trakcie którego prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Paweł Lulewicz zaprezentował ofertę współpracy dla przedsiębiorstw z miasta i regionu. Zachęcał do udziału w programie "Miecznik", budowie trzech wielozadaniowych fregat dla Polskiej Marynarki Wojennej.
16.02.2024

Kluczowy moment realizacji wnęki dokowej w Porcie Gdynia

Na budowie wnęki dokowej w Porcie Gdynia osiągnięto 85% zaawansowania prac kafarowych. To zasługa między innymi wyspecjalizowanej załogi oraz sprzętu – pracuje tam drugi co do wielkości kafar w Europie. Maszyna służy do wbijania pali w dno.
14.02.2024

Gdyński klif znów zagrożony. Ponownie naruszyły go sztormy na Bałtyku

Z powodu trudnych warunków pogodowych wzrosło zagrożenie dalszego osuwania się ziemi na gdyńskim klifie. Z tego powodu wzrosło zagrożenie dla osób poruszającymi się nieopodal ścieżkami spacerowymi.
12.02.2024

Polska Organizacja Gazu Płynnego: konieczne wzmocnienie kolei, by sprowadzać LPG z Zachodu

W związku z embargiem nałożonym na przywóz LPG z Rosji, kluczowe będzie przystosowanie infrastruktury w Polsce do dostaw 700 tys. ton LPG z Zachodu, głównie kolejowej w portach i przy granicy z Niemcami - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski.
10.02.2024

85 lat temu uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł

85 lat temu, 10 lutego 1939 r. uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł. Jego legenda żywa jest do dziś. "Ten okręt, a zwłaszcza determinacja jego załogi i dowódcy, zasługują na uhonorowanie" – powiedział PAP Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
10.02.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

Port Gdynia kończy innowacyjny projekt służący ochronie środowiska morskiego

Celem realizowanego w gdyńskim porcie projektu pn. “System monitoringu i obserwacji terenów portowych z wykorzystaniem pływających bezzałogowych mobilnych platform badawczych” było zbadanie możliwości i efektywności wykorzystywania nawodnych platform bezzałogowych w codziennej pracy portów morskich.
08.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
07.02.2024

W Gdyni przeprowadzono symulację akcji ratunkowej z Titanica

W niedzielę 4 lutego w gdyńskiej marinie przeprowadzona została wyjątkowa akcja, będąca symulacją akcji ratunkowej z Titanica. Pomysłodawcą tego projektu badawczo-naukowego był Valerjan Romanovski - doświadczony mors i naukowiec, który ustanowił rekord Guinnessa jako pierwszy człowiek na świecie, który spędził w lodzie 3 godziny.
05.02.2024

Jak wygląda Sokół od środka? Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje prace przy wyjątkowym eksponacie

Choć były okręt podwodny typu Kobben znajduje się już w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiego muzeum, wciąż trwają prace związane z przygotowaniem go do roli wyjątkowej atrakcji turystycznej. Specjaliści zajmują się m.in. pracami wewnątrz jednostki, aby już w tym roku mogła przyjąć na swój pokład pierwszych turystów.
04.02.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Już 31 stycznia położenie stępki pod pierwszą fregatę programu "Miecznik"

W PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni odbędzie się ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik", przyszły ORP Wicher.
30.01.2024

Lakeway Link przygotowuje się do rejsów z Gdyni. Ma nowy statek

Linie Lakeway Link, które w zeszłym roku zapowiedziały uruchomienie połączenia między Polską, a Szwecją, zakupiły statek RoRo, który ma pływać na tej trasie.
30.01.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Stłuczka ORP Błyskawica z nabrzeżem. Widać ślady

Okręt-muzeum ORP Błyskawica powrócił na Nabrzeże Pomorskie w Gdyni. Doszło przy tym do nieprzyjemnego incydentu, gdyż w trakcie standardowej procedury holowania i zatrzymania się przy molo południowym niszczyciel zderzył się z nabrzeżem.
27.01.2024

Urząd Morski przygotowuje się do remontu Bulwaru Nadmorskiego od strony morza

Urząd Morski w Gdyni w lutym ogłosi przetarg na remont opaski brzegowej wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Prace mają być prowadzone poza sezonem turystycznym.
26.01.2024

Morska Agencja Gdynia wyróżniona medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Morska Agencja Gdynia zostanie uhonorowana medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. To prestiżowe wyróżnienie, które co roku przyznają gdyńscy samorządowcy za wybitne zasługi dla Gdyni. MAG podczas swojej kilkudziesięcioletniej działalności znacząco przyczynił się do rozwoju całego sektora gospodarki morskiej w Polsce.
25.01.2024

Terminal intermodalny w Gdyni i inne inwestycje infrastrukturalne z 550 mln zł dofinansowania z CEF

Polska uzyskała największe ze wszystkich unijnych krajów dofinansowanie dla projektów realizowanych przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Na wsparcie czterech inwestycji – drogowych, kolejowych oraz terminala intermodalnego, Komisja Europejska przyznała Polsce 129,4 mln euro, tj. ok. 550 mln zł. Dofinansowanie wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, a więc całkowita wartość inwestycji to ok. 1,1 mld zł.
24.01.2024

Arkadiusz Marchewka: do zawarcia umowy dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury

Analizujemy zapisy przetargowe na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Do zawarcia ostatecznej umowy potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
24.01.2024

Akademia Marynarki Wojennej i Airbus Helicopters podpisują umowę o współpracy

W środę 24 stycznia br. w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelnią a Airbus Helicopters. W jej ramach zostaną wdrożone projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpraca przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi.
24.01.2024

Podpory dla "Miecznika". PGZ Stocznia Wojenna pokazuje powstające wyposażenie związane z budową fregat

Obok przyszłej stępki i innych elementów pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" powstaje także wyposażenie potrzebne dla planowanego kadłuba. Jako że okrętów nie buduje się bezpośrednio na podłodze hali stoczniowej, cały proces technologiczny wymaga, żeby powstawały na solidnych konstrukcjach.
23.01.2024

PERN ogłosił przetarg na rozbudowę bazy paliw w Dębogórzu

Pojemność bazy paliw PERN w Dębogórzu, która przyjmuje produkty dostarczane do Polski drogą morską, powiększy się o 150 tys. metrów sześc. Ruszył przetarg na budowę trzech nowych zbiorników na olej napędowy. Oferty można składać do 14 marca - podała spółka.
22.01.2024

Rusza kolejny przetarg na dokumentację projektową w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na dokumentację projektową dla zadania pn. „Budowa Infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby inwestycji EJ1 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino” wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.
22.01.2024

Do Portu Gdynia weszła niemiecka korweta FGS Ludwigshafen am Rhein

W gdyńskim porcie pojawił się okręt Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine), FGS Ludwigshafen am Rhein (F 295), wykonujący zadania na Morzu Bałtyckim. Należy on do nowoczesnej serii korwet, przeznaczonej do szerokiego spektrum zadań. Wizyta ma charakter roboczy, będąc okazją do odpoczynku załogi i uzupełnienia zapasów na jednostce.
19.01.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

Rząd przygotuje Plany Zagospodarowania Przestrzennego wód polskich portów morskich

Rząd przyjrzy się kwestii zagospodarowania przestrzennego w polskich portach morskich. W wykazie jego prac legislacyjnych i programowych znalazły się odpowiednie projekty dla dziewięciu portów.
19.01.2024

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł ITS Luigi Rizzo. Nastąpiła wymiana włoskich okrętów na Morzu Bałtyckim

To już drugi raz, gdy jednostki Marina Militare wymieniają się w związku z zadaniami wykonywanymi w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Po blisko pół roku obecności nad Bałtykiem pożegnano ITS Antonio Marceglia, którą zastąpił bliźniaczy ITS Luigi Rizzo.
15.01.2024

PSSE z nowymi aukcjami nieruchomości w Gdyni

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna ogłosiła aukcje nieruchomości w Gdyni. Sprawdź, jak możesz zainwestować w ten rozwijający się region!
15.01.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem tym razem będzie „Misja Greyhound” w reżyserii Aarona Schneidera.
12.01.2024

Ruszył pierwszy przetarg na potrzeby infrastruktury hydrotechnicznej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie raportu o oddziaływaniu na środowisko, w celu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby planowanej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie.
11.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna zyskuje dach. Prace budowlane postępują

Trwa rozpoczęta w ubiegłym roku największa inwestycja budowlana w gdyńskiej stoczni. Dzięki niej powstaje najwyższa hala tego rodzaju w Polsce. To w niej będą montowane elementy kadłubów wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
09.01.2024

PGZ Stocznia Wojenna cztery tygodnie przed terminem kończy naprawę główną i dokową ORP Necko

Miesiąc przed planowanym terminem gdyńska stocznia kończy prace naprawcze na trałowcu polskiej Marynarki Wojennej, ORP Necko (639). Okręt powróci do służby w 12. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującym w Porcie Wojennym Świnoujście.
07.01.2024

Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

Reżyser Jan Hołubek nakręci dla platformy Netflix serial o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Zdjęcia do produkcji będą powstawać m.in. w Gdyni, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu.
05.01.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły wojenne pamiątki z Kanady

Do placówki muzealnej w Gdyni przekazano wyjątkowe artefakty związane z drugowojenną historią polskiej Marynarki Wojennej. Przekazała je córka polskich emigrantów z Kanady, w której rodzinie znajdowała się cała kolekcja. W przekazanie zbiorów była zaangażowana także Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie.
05.01.2024

GDDiKA podsumowuje inwestycje w 2023 roku na Pomorzu

Rok 2023 był niezwykle bogaty pod względem wykonanych robót, otwieranych odcinków tras, jak i ogłaszanych przetargów dla inwestycji drogowych. Wiele z tych inwestycji, obok usprawnienia transportu drogowego, jest też kluczowa dla sprawnego rozwoju infrastruktury morskiej, w tym terminali przeładunkowych, pozwalając na skuteczniejsze rozładowywanie portów do których przybywa coraz więcej transportów.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

ORP Orzeł czekają kolejne naprawy

Jedyny okręt podwodny w polskiej Marynarce Wojennej czekają kolejne prace związane z zapewnieniem mu zdolności do działań zgodnie z przeznaczeniem. Oznacza to, że po kilku miesiącach jednostka najpewniej powróci na jakiś czas do stoczni, w której potrafiła spędzać przez ostatnie lata więcej czasu niż podczas regularnej służby.
28.12.2023

Świąteczna wizyta szefa włoskiego MON w Gdyni. W tle polsko-włoska współpraca sił morskich

Boże Narodzenie to czas, gdy wielu myśli o odpoczynku i spędzeniu czasu z rodziną. Jednak potrzeba zachowania bezpieczeństwa państwa i jego instytucji powoduje, ze służby, w tym siły zbrojne, wykonują swoje zadania także w tym okresie. W tym roku ma to wyjątkowy wymiar, bo w Polsce stacjonuje okręt Marynarki Wojennej Włoch, ITS Antonio Marceglia. Odbywających służbę marynarzy odwiedził minister obrony kraju, Guido Crosetto.
26.12.2023

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia spędzi święta w Porcie Wojennym Gdynia

Kolejny raz w Gdyni można zobaczyć obecny od lipca tego roku na polskich wodach okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Choć faktycznie stale wykonuje misję pk. "Brilliant Shield", to najbliższy czas spędzi w świątecznej atmosferze. Jest to także okazja do rozwijania bliskich relacji z polskimi marynarzami.
22.12.2023

MOSG, BHMW i urzędy morskie wspólnie na rzecz bezpieczeństwa morskiego

Na pokładzie okrętu hydrograficznego ORP Arctowski 18 grudnia komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej, dyrektorzy urzędów Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie oraz szef Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej podpisali plany współpracy na 2024 rok.
20.12.2023

Gdynia. Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy.
17.12.2023

M. Kołodziejczak (KO): agroport w Gdyni powinien powstać i być pod nadzorem spółki Skarbu Państwa

Będę namawiał ministra rolnictwa do tego, aby powstał agroport w Gdyni i był w pełni pod nadzorem spółki Skarbu Państwa. Polacy powinni mieć kontrolę nad tym co się w nim dzieje - powiedział w Studiu PAP wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak (KO).
14.12.2023

Apel Pomorskiej Rady Rolnictwa w sprawie unieważnienia przetargu na terminal zbożowy w Gdyni

Pomorska Rada Rolnictwa wystosowała apel w sprawie wydzierżawienia Bałtyckiego Terminala Zbożowego prywatnej firmie na 30 lat. Rada domaga się unieważnienia przetargu na terminal zbożowy w Gdyni.
14.12.2023

Zarzuty dla Holendrów, którzy próbowali ukraść kokainę przechowywaną w terminalu w Gdyni

Dziewięciu Holendrów, w tym jedną osobę nieletnią, zatrzymało Centralne Biuro Śledcze Policji w związku z próbą kradzieży 120 kilogramów kokainy, która jest przechowywana w terminalu kontenerowym w Gdyni - poinformowała prokuratura.
13.12.2023

Rolnik szuka w Gdyni sensacji, a mógłby szukać żony

Bałtycki Terminal Zbożowy stał się nagle przedmiotem zainteresowania rolników, a powodem jest przetarg rozstrzygnięty na rzecz najkorzystniejszej dla biznesu morskiego oferty. Nowym dzierżawcą, który zgłosił najlepszą ofertę, zainteresowała się Komisja rolnictwa i rozwoju wsi. Wezwała Prezesa Rady Ministrów do unieważnienia postępowania konkursowego w sprawie wydzierżawienia terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
13.12.2023

To najwyższa hala w polskim przemyśle stoczniowym. Na obiekcie należącym do PGZ Stocznia Wojenna zawieszono wiechę

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

W Porcie Wojennym Gdynia odbyła się przysięga żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej

Na terenie 3. Flotylli Okrętów odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 202 żołnierzy.
11.12.2023

Dar Młodzieży już ze świąteczną iluminacją

W niedzielę 10 grudnia zabłysły świąteczne światła na Darze Młodzieży. Przybranie statku w światełka w kształcie choinki jest już tradycją Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
10.12.2023

ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach

Do Portu Wojennego Gdynia ponownie weszła fregata typu typu Carlo Bergamini. Od lipca realizuje zadanie wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża, wykonując też obowiązki w zakresie ochrony żeglugi i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
06.12.2023

BCT prezentuje nowe urządzenia przeładunkowe i zapowiada kolejne inwestycje

Gdyński Baltic Container Terminal (BCT) pochwalił się nowymi wozami widłowymi Kalmar. Jednocześnie terminal zapowiedział, że w planach są kolejne inwestycje, związane z trwającym remontem nabrzeża.
05.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy

Babcock International, pochodząca z Wielkiej Brytanii firma działająca w przemyśle obronnym i zarazem partner programu budowy wielozadaniowych fregat "Miecznik", nawiązała współpracę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w celu uruchomienia nowego międzynarodowego programu wymiany praktykantów i stażystów.
01.12.2023

Budimex podpisał aneks do projektu dla poprawy dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni

Budimex S.A., lider branży budowlanej, ogłasza podpisanie Aneksu nr 6 do Umowy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wartość aneksu sięga 136,6 mln zł, a cała umowa z aneksami to imponujące 2,02 mld zł netto.
30.11.2023

Trzy statki Songa w dokach Nauty

Aż trzy statki armatora Songa Shipmanagement obsługiwane są jednocześnie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.
28.11.2023

Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia

Na wszystkich okrętach wchodzących w skład morskiego rodzaju sił zbrojnych podniesiono wielką galę banderową, a w jednostkach wojskowych odbyły się z tej okazji apele. Jak co roku jest to okazja do pewnych podsumowań i spojrzenia tak na przeszłość, jak i przyszłość formacji.
28.11.2023

ORP Błyskawica powraca na Nabrzeże Pomorskie

W związku z zakończeniem transportu byłego okrętu podwodnego przed Muzeum Marynarki Wojennej, na swoje miejsce powraca wyjątkowy okręt-muzeum. Na czas transportu ex-ORP Sokół, który realizowano również drogą morską, przedwojenny niszczyciel został odholowany do Portu Wojennego Gdynia, gdzie przez tydzień stał zacumowany.
27.11.2023

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
27.11.2023

Sokół coraz bliżej zacumowania. Trwają prace przy Muzeum Marynarki Wojennej

Po efektownym transporcie drogą lądową rozpoczęła się procedura mająca przygotować były okręt podwodny do umieszczenia w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiej placówki muzealnej. W następnym tygodniu jest zaplanowane zakończenie trwającej od tygodnia podróży Sokoła do jego nowej lokalizacji.
26.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

Sokół "jedzie" do muzeum. Okręt jest przewożony na specjalnych wózkach

Od wczoraj trwa transport lądowy byłego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni. W środę na Skwer Kościuszki zostały dowiezione wózki SPMT, na których jednostka jest transportowana. Wstępnie operacja potrwa przynajmniej dwa dni.
22.11.2023

Nauta oficjalnym właścicielem suchego doku SD I

21 listopada 2023 roku stanie się ważną datą w historii gdyńskiej Stoczni Remontowej Nauta. To właśnie dzisiaj oficjalnie podpisana została umowa, na mocy której stocznia przejęła suchy dok SD I, z którego dotychczas korzystała na zasadzie dzierżawy.
21.11.2023

Rozpoczął się lądowy transport Sokoła. To jak dotąd największa operacja tego rodzaju w historii Gdyni

Obszar miasta od Nabrzeża Pomorskiego aż do Muzeum Marynarki Wojennej został wyłączony z użytkowania w związku z transportem okrętu podwodnego. Po tym jak w piątek przeprowadzono transport drogą morską z PGZ Stocznia Wojenna, teraz rozpoczyna się drugi etap podróży ex-ORP Sokół.
21.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na wspólny morski seans

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne – tym razem zaproponowano „Okrutne morze” („The Cruel Sea”).
20.11.2023

Akcja charytatywna Portu Gdynia i Trefla – kup jubileuszowe puzzle, wesprzyj hospicjum

Jedna z grafik przygotowanych przez Jana Rutkę na okoliczność zeszłorocznego jubileuszu 100-lecia Portu Gdynia znajdzie się na specjalnych puzzlach, wyprodukowanych wspólnie przez port, firmę Trefl i Fundację Trefl. Część dochodów z ich sprzedaży powędruje na cele charytatywne.
20.11.2023

Dar Młodzieży z prestiżową nagrodą Sultan Qaboos Sailing Trophy

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród żeglarskich na świecie. Kpt. ż.w. Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży” odebrał nagrodę Sultan Qaboos Sailing Trophy.
20.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Sokół już przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

Były okręt polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben wyruszył w swój rejs związany z umiejscowieniem w nowej lokalizacji w Gdyni, nieopodal Muzeum Marynarki Wojennej.
17.11.2023

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół do Muzeum Marynarki Wojennej

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół ze stoczni na teren muzeum - mówił PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk. Wyjaśnił, że okręt przez 3 lata w stoczni wojennej był przygotowywany, by stać się muzealnym eksponatem.
17.11.2023

Rozpoczyna się transport Sokoła

Wykonawca pierwszego etapu transportu morskiego przyszłego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej zrealizował operację położenia ex-ORP Sokół z terenu PGZ Stocznia Wojenna na znajdujący się na wodzie ponton. Niedługo były okręt podwodny wyruszy w swój ostatni rejs przez wody Zatoki Gdańskiej.
16.11.2023

Droga Czerwona w Gdyni. Spotkania dla mieszkańców

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku planuje w najbliższym czasie trzy spotkania, na których omówiona zostanie kwestia budowy Drogi Czerwonej w Gdyni. Udział w nich jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza mieszkańców Gdyni i terenów Gminy Kosakowo.
15.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

ORP Sokół wyrusza w ostatni rejs. Rozstrzygnięto przetarg na transport do lokalizacji przy Muzeum Marynarki Wojennej

Znajdująca się w Gdyni placówka muzealna przekazała w zawiadomieniu o wyborze najkorzystniejszej oferty. Już wiadomo, kto podejmie się niezwykle trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim będzie przetransportowanie byłego okrętu podwodnego typu Kobben z Portu Wojennego Gdynia do przygotowywanego dla niego suchego doku nieopodal wejścia na gdyńską plażę.
10.11.2023

Wizyta niemieckiej fregaty FGS Mecklenburg-Vorpommern w Porcie Gdynia

W związku z trwającymi na Bałtyku ćwiczeniami sił okrętowych NATO mają miejsce regularne wejścia jednostek należących do państw wchodzących w skład sojuszu. Dziś do gdyńskiego portu wszedł okręt wchodzący w skład Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Aktualnie znajduje się przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego do Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. Także bierze udział w sojuszniczych ćwiczeniach pk. Joint Warrior.
10.11.2023

Wizyta holenderskiego niszczyciela min HNLMS Vlaardingen w Porcie Gdynia

Od piątku w Gdyni cumuje jednostka wchodząca w skład sił przeciwminowych Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). Wizyta ma charakter roboczy, będąc okazją do odpoczynku dla załogi i uzupełnienia zapasów.
04.11.2023

AIDAmar kończy sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

90 tysięcy turystów i 30 tysięcy członków załogi w ciągu kilku miesięcy, przy zapełnieniu statków sięgającym aż do 90% i wynoszącym średnio 2500 osób – tak w liczbach wyglądał tegoroczny sezon zawinięć do Portu Gdynia statków wycieczkowych, który zakończył się wraz z wizytą jednostki AIDAmar. Sezon 2023 był więc bardzo dobry, a kolejny zapowiada się jeszcze lepiej.
02.11.2023

ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

Włoska fregata, która od lipca prowadzi działania na Morzu Bałtyckim, ponownie znalazła się na polskich wodach, wspierając bezpieczeństwo morskie i obronę przeciwlotniczą w ramach operacji pk. "Brilliant Shield". Obecnie znajduje się w miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów.
02.11.2023

VII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. O przyszłości LNG i bioLNG w kontekście ESG i nie tylko

W Gdyni, w dniach 29-30 listopada br., odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce LNG i bioLNG. W salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego eksperci dyskutować będą m.in. o przewagach wynikających z zastosowania tych paliw w przemyśle, transporcie oraz w kontekście raportowania ESG.
25.10.2023

W Gdyni trwa obława za marynarzem podejrzewanym o zabicie 6-letniego dziecka

Trwa policyjna obława za podejrzewanym o zabójstwo 6-latka w Gdyni Fikakowie. Ciało chłopca znaleziono w mieszkaniu około godz. 10. Został ogłoszony alarm dla policjantów z garnizonu gdyńskiego oraz wydziału kryminalnego KWP w Gdańsku, którzy szukają osoby mogącej mieć związek z tym przestępstwem - podała policja.
20.10.2023

Taka eksplozja robi wrażenie! Polscy specjaliści wysadzili niewybuch w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Od rana przez kilka godzin nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzili akcję neutralizacji odnalezionych niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Jej finałem było wysadzenie obiektów, dzięki czemu nie będą już stanowić zagrożenia.
17.10.2023

Zakończyła się neutralizacja niewybuchów znalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy pomyślnie zakończyli akcję. Mina morska i bomba lotnicza znalezione na dnie Zatoki Gdańskiej skutecznie zostały zneutralizowane - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
17.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Nietypowy, "polski" akcent w Chinach. Megakontenerowiec został nazwany na cześć miasta Gdynia

Kolejne firmy branży transportowej ścigają się w wprowadzaniu statków transportowych. Wśród nich jest przedsiębiorstwo Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL), które zorganizowało w stoczni Dalian COSCO KHI Ship Engineering Co., Ltd. (DACKS) ceremonię nadania nazwy swojej nowej, "zielonej" jednostce. Jest w tym swoisty polski akcent, gdyż nowy kontenerowiec został nazwany na cześć miasta Gdynia.
16.10.2023

Konferencja oraz wystawa dotyczące wojskowych nurków w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz HDS Poland zapraszają na Konferencję Podwodno-Historyczną oraz promocję książki Kariny Kowalskiej „Nurkowie Marynarki Wojennej we wspomnieniach 1939-1945”.
12.10.2023

Polski Związek Żeglarski uhonoruje Andrzeja Drapellę

Był kapitanem kilku polskich żaglowców, regatowcem oraz wychowawcą wielu pokoleń marynarzy i żeglarzy. Andrzej Drapella zostanie upamiętniony w sobotę 14 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
11.10.2023

Na PGZ Stocznia Wojenna odbyło się 13. Forum Innowacji i Rozwoju Technologicznego

Forum Innowacji i Rozwoju Technologicznego to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. Impreza ma na celu promowanie współpracy pomiędzy podmiotami z sektora obronnego, naukowego i biznesowego. Forum jest okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technologicznych, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. 13 edycja wydarzenia odbyła się w dniach 5 – 6 października w Gdyni. Jej gospodarzem była PGZ Stocznia Wojenna.
09.10.2023

Inauguracja roku akademickiego UMG

W Gdyni rozpoczął się kolejny rok kształcenia przyszłych ludzi morza. W sobotę, 7 października 2023 roku miała miejsce uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uczelnia ta kształci studentów nieprzerwanie od ponad 100 lat.
09.10.2023

Raportowanie ESG i transformacja energetyczna. Zbliża się Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG

Już w listopadzie w Gdyni po raz kolejny spotka się grono znakomitych ekspertów, by wspólnie zastanowić się, jak w rzeczywisty sposób przeprowadzić transformację energetyczną z zastosowaniem LNG i bioLNG.
04.10.2023

Podwójne świętowanie Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa uroczystość z udziałem publiczności

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się podwójna uroczystość, w trakcie której wspólnie swoje święto obchodziły Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów oraz 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbył się z tej okazji uroczysty apel. Nie brakowało przy tym atrakcji i możliwości zapoznania się z wyposażeniem oraz działalnością sił morskich i powietrznych polskiej Marynarki Wojennej.
03.10.2023

Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Morza

Tradycyjnie w ostatni czwartek września jest obchodzony dzień uświadamiania o znaczeniu mórz w codziennym życiu. W świętowanie zaangażowała się również branża morska w Polsce.
28.09.2023

XXII Forum Gospodarki Morskiej startuje 13 października w Gdyni

Przed nami Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki dla jej rozwoju? To kwestie jakie poruszone zostaną w ramach pięciu bloków tematycznych wydarzenia.
28.09.2023

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte.
26.09.2023

Udane wodowanie Ursy

We wtorek, 19 września br. zwodowano kolejny statek specjalistyczny, który zasili flotę Urzędu Morskiego w Gdyni. Pogłębiarka dedykowana jest nowej, ponad dwudziestokilometrowej drodze wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską i powstaje w ramach programu wieloletniego, na podstawie którego realizowana jest cała inwestycja. Wykorzystywana będzie również do obsługi i utrzymania torów podejściowych do portów morskich do 18 m.
24.09.2023

Gdynia. Trwa transport gigantycznych suwnic

Trwa operacja przenoszenia potężnych suwnic z terminalu BCT w Porcie Gdynia, związana z remontem nabrzeża Helskiego. Nieuniknione są pewne utrudnienia w ruchu w okolicach tego obszaru w nadchodzących dniach.
23.09.2023

Budzące grozę odkrycie na terenie budowy przy Muzeum Marynarki Wojennej. Odnaleziono pochówek z czasów II wojny światowej

Podczas prac ziemnych w związku z przygotowaniem terenu, gdzie znajdzie się nowy eksponat muzealny, okręt podwodny typu Kobben, ex-ORP Sokół, są okrywane kolejne, mroczne sekrety związane z przeszłością. Po niedawnym odnalezieniu szczątków i artefaktów z czasów II wojny światowej w głębszej warstwie ziemi odkryto groby żołnierzy z czasów tego konfliktu.
22.09.2023

Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Zbliżają się ku końcowi prace przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W październiku ma być gotowy "suchy dok" w którym stanie wyjątkowy w skali kraju eksponat. Zanim zostanie otwarty dla zwiedzających, nastąpi spektakularna akcja transportu byłego okrętu do nowej lokalizacji.
22.09.2023

Wielka hala kadłubowa rośnie w oczach. Trwa budowa kluczowej inwestycji PGZ Stoczni Wojennej

W związku z budową nowoczesnej infrastruktury stoczniowej w Gdyni pojawiły się elementy jednej z najważniejszych budowli, jakie w przyszłości znajdą się na jej terenie. To w tej hali będą montowane kadłuby przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
20.09.2023

Rozpoczyna się 12. Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies

W środę rozpoczęła się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies. To już dwunasta edycja jednego z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem gospodarczym sektora morskiego w naszym regionie. Organizatorem konferencji jest Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, a miejscem wydarzenia – Gdynia.
20.09.2023

Technologie Morskie KIS 13 za burtą?

15 września w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie Grupy Roboczej KIS 13 Technologie Morskie z przedstawicielkami Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).
18.09.2023

Wizyta attaché morskiego USA w COM-DKM

Z wizytą roboczą w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego przebywał 13 września attaché US Navy kmdr por. Clay G. Shane.
13.09.2023

Port Gdynia notuje rekordowe przeładunki zbóż na poziomie 3,3 mln ton w I półroczu 2023

W Porcie Gdynia w I półroczu 2023 r. rekordowe okazały się przeładunku zbóż, które wyniosły 3,3 mln ton, przekazał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk we wtorek.
12.09.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023. Branża spotyka się 13 października

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.
11.09.2023

Konsulowie honorowi ścigali się na Zatoce Gdańskiej

Sześć załóg rywalizowało w sobotę 9 września w V Morskich Regatach Konsulów. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego.
10.09.2023

Gdynia: 440 kg kokainy w kontenerze z deskami podłogowymi

Straż Graniczna udaremniła próbę przemytu 440 kg kokainy. Narkotyki ukryte były wewnątrz desek podłogowych w kontenerach, które przypłynęły do Portu Gdynia z Ameryki Południowej.
24.08.2023

Już w tę środę cięcie blach pod pierwszego "Miecznika" z udziałem Ministra Obrony Narodowej

Dzień po Święcie Wojska Polskiego będzie można mówić o kolejnym powodzie do świętowania dla branży okrętowej oraz Marynarki Wojennej, gdyż rozpocznie się pierwszy etap budowy prototypowej, wielozadaniowej fregaty. Do 2031 roku do służby w 3. Flotylli Okrętów mają wejść trzy jednostki powstające w ramach tego przedsięwzięcia.
15.08.2023

Nauta zbliża się do finiszu remontu polskiego okrętu przeciwminowego

W ramach Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej oraz Stoczni Remontowej Nauta jest prowadzona od roku naprawa główna i dokowa trzech trałowców proj. 207P znajdujących się w wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej, ORP Necko, ORP Nakło oraz ORP Mamry. Czytaj więcej na: https://biznes.trojmiasto.pl/Kolejne-okrety-trafia-do-remontu-n168371.html
12.08.2023

Odwołana z powodu pogody wizyta prezydenta w Marynarce Wojennej w Gdyni odbędzie się w piątek

Czwartkowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Marynarce Wojennej w Gdyni, odwołana z uwagi na warunki pogodowe - nad morzem przechodziła burza, odbędzie się w piątek - poinformowało BBN. Prezydent złoży roboczą wizytę w Centrum Operacji Morskich oraz 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
03.08.2023

Nowoczesna wnęka dokowa i modernizacja nabrzeży w Porcie Gdynia

Port Gdynia, będący jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w Polsce, podjął kolejną inwestycję o strategicznym znaczeniu dla branży morskiej. Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej wnęki dokowej i przestawienie doku pływającego, a także modernizację istniejących nabrzeży. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna jest Grupa NDI, której rola w hydrotechnicznych projektach w polskich portach staje się coraz bardziej istotna.
02.08.2023

Festiwal Gdynia Sailing Days zakończony. To była pod każdym względem rekordowa edycja

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.
31.07.2023

Mężczyzna spadł z klifu w Orłowie

W sobotę po godz. 14. mężczyzna spadł z klifu nad morzem w Gdyni Orłowie. Nie doznał poważniejszych obrażeń.
29.07.2023

Polboat Yachting Festival – ponad 100 jednostek w Marinie Gdynia

Ponad 100 jednostek, w tym 18 premier jachtowych, można oglądać od czwartku do niedzieli w Marinie Yacht Park w Gdyni w ramach Polboat Yachting Festival. To czwarta edycja tego wydarzenia, którego organizatorem jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych.
27.07.2023

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. Rozpoczął się Polboat Yachting Festival

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. W Gdyni zakończyły się najbardziej radosne regaty w Polsce, czyli Kinder Joy of moving Puchar Trenerów z udziałem ponad 250 dzieci. Trwają jeszcze mistrzostwa świata w dawnej, olimpijskiej klasie Flying Dutchman, a w sąsiedniej marinie Yacht Park rozpoczął się Polboat Yachting Festival – największe w Polsce targi jachtowe na wodzie.
27.07.2023

Rozpoczęła się 4. edycja Polboat Yachting Festival

Za nami otwarcie i pierwszy dzień międzynarodowych targów Polboat Yachting Festival. To już czwarta odsłona tej imprezy, która w tym roku przyciągnęła rekordową liczbę wystawców.
27.07.2023

Diamond Line wchodzi do Portu Gdynia i rozwija swoje usługi

Firma żeglugowa Diamond Line rozszerzyła swoją sieć usług dowozowych o Port Gdynia. Pierwsze przybycie statku do Hutchison Ports Gdynia odbyło się w minioną sobotę, 23 lipca.
26.07.2023

Nowy armator i ładunki mogą wypłynąć z polskich portów

Skandynawowie planują uruchomić przewozy naczep samochodowych z Gdańska lub Gdyni. Port w Świnoujściu chce przeładowywać je z pociągów jadących aż znad Morza Śródziemnego - informuje w środę "Puls Biznesu".
26.07.2023

Cztery firmy mogą złożyć oferty na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni

Cztery międzynarodowe firmy zostały zaproszone do złożenia oferty na projekt bodowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia - poinformowała firma EY, która doradza przy inwestycji. To największy projekt w historii polskiego rynku PPP, z szacowaną wartością nakładów ponad 5,5 mld zł - dodała.
18.07.2023

Ostatni statek zwodowany przez Karstensen w Gdyni. Kolejne wodowania w Gdańsku

Taki widok na Nabrzeżu Indyjskim w Gdyni odchodzi do przeszłości. Stocznia Karstensen po raz ostatni zwodowała kadłub w lokalizacji, którą zajmowała od przeszło pięciu lat. Wszystkie kolejne statki będą powstawały na historycznym terenie Stoczni Gdańskiej.
18.07.2023

4. edycja Polboat Yachting Festival już za dwa tygodnie

Od 27 do 30 lipca b.r., w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - w Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN, już po raz czwarty można będzie oglądać najpiękniejsze jachty żaglowe i łodzie motorowe, w ramach największych targów na wodzie w tej części Europy – Polboat Yachting Festival.
12.07.2023

Medale mistrzostw Europy nie dla Polaków

W poniedziałek w Gdyni zakończyły się mistrzostwa Europy juniorów w klasach 420 i 470. Była to pierwsza impreza rangi mistrzowskiej podczas tegorocznej edycji Gdynia Sailing Days. Polacy zakończyli rywalizację bez medali, ale zaprezentowali się z dobrej strony. W obu klasach na starcie stanęło 208 załóg z ponad 20 krajów.
11.07.2023

Triumf Polaków na początek regat

August Sobczak i Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski) wygrali regaty Pucharu Europy w klasie 29er rozegrane na inaugurację Gdynia Sailing Days. Srebrny medal zdobyła załoga CWM Opti Gdynia, Igor Kawałko i Fabian Kocięda.
07.07.2023

Początek lata w Naucie. Trwają prace na jednym z największych statków w historii stoczni

W czerwcu w gdyńskiej Stoczni Remontowej „Nauta” prowadzone były prace m.in. na jednym z największych statków, jaki kiedykolwiek odwiedził stocznię.
04.07.2023

Promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów AMW

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica odbyła się uroczystość promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.07.2023

Gdynia Sailing Days - imprezy mistrzowskiej rangi na Zatoce Gdańskiej

24. edycja Gdynia Sailing Days potrwa cztery tygodnie - impreza rozpocznie się w poniedziałek 3, a zakończy w niedzielę 30 lipca. W programie tego żeglarskiego festiwalu znajdą się regaty rangi mistrzostw świata i Europy.
30.06.2023

Polboat Yachting Festival 2023

Już po raz 4. jedna z najnowocześniejszych marin w Polsce, Marina Yacht Park w Gdyni, będzie gospodarzem Polboat Yachting Festival.
29.06.2023

ORP Kościuszko powróci w czwartek do gdyńskiego portu

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko w czwartek powróci do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka kończy swoją półroczną misję w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1.
29.06.2023

Polsko-Kanadyjska umowa podpisana w PGZ Stocznia Wojenna

PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę o długoletniej współpracy z Kanadyjską firmą OSI Maritime Systems, wiodącym na świecie dostawczą Zintegrowanych Systemów Nawigacyjnych dla jednostek nawodnych i podwodnych.
26.06.2023

Gdynia. Na Skwerze Kościuszki odbywają się obchody Święta Marynarki Wojennej

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbywają się w niedzielę uroczystości i piknik z okazji święta Marynarki Wojennej. W południe rozbrzmiał salut armatni z ORP Błyskawica.
25.06.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

"Digital Baltic - Towards common security" już 27 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej

W Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się 27 czerwca br. międzynarodowa Konferencja "Digital Baltic - Towards common security". Głównym celem wydarzenia jest wzmocnienie obecnej i przyszłej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.
22.06.2023

Ruszył nowy serwis ONE w terminalu GCT

Dziś w gdyńskim terminalu GCT pojawił się kontenerowiec Wes Gesa, który oficjalnie zainaugurował nowy serwis linii Ocean Network Express łączący Morze Bałtyckie z Półwyspem Iberyjskim i Wyspami Brytyjskimi.
21.06.2023

Andrzej Lutomski zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica legendarnego trenera i wychowawcy wielu pokoleń żeglarzy, Andrzeja Lutomskiego, zostanie odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
21.06.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
19.06.2023

Dziś startuje Święto Morza w Gdyni

Dzisiaj, tj. 16 czerwca w Gdyni zaczynają się obchody Święta Morza. Wydarzenie co roku gromadzi największych miłośników morskich klimatów. Przewidziane są liczne atrakcje, takie jak żaglowce, jachty, uroczystości, czy regaty. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Świętowanie będzie trwało do 26 czerwca.
16.06.2023

25 czerwca Marynarka Wojenna będzie obchodzić swoje święto

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędą się obchody Święta Marynarki Wojennej. Zgodnie z tradycją jest ono finałem Święta Morza. Obchodzone od ponad 90 lat ma dowodzić nierozerwalności polskiej obecności na Bałtyku, którą symbolizują właśnie okręty poruszające się pod biało-czerwoną banderą.
14.06.2023

Kino wojenne w MMW w Gdyni – czerwiec 2023

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach cyklu Wojenne kino w Muzeum zaprasza na film „Konwój”.
13.06.2023

Odnawialne źródła energii przedmiotem dyskusji podczas Forum Wizja Rozwoju

Transformacja polskiej energetyki to potężne wyzwanie, przed którym stoi zarówno administracja państwowa, jak też firmy uczestniczące w tym procesie. W polskim miksie energetycznym rośnie udział odnawialnych źródeł energii, postępują prace związane z energią atomową oraz wykorzystaniem wodoru w energetyce. O transformacji energetycznej Polski porozmawiają eksperci podczas VI Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni już 19 i 20 czerwca.
12.06.2023

Huczny jubileusz 70-lecia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej już od siedemdziesięciu lat opiekuje się historią polskiego oręża morskiego i zaprasza do wspólnego świętowania! Chociaż początki były skromne, dzisiaj to największe polskie muzeum, w którym można poczuć ducha służby na morzach i oceanach.
07.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej

Obecność międzynarodowej grupy okrętów była okazją do spotkania jej przedstawicieli z wyższą kadra dowódczą polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni, a także lokalnymi władzami miejskimi. W gronie pięciu fregat, które zacumowały w Porcie Gdynia i Porcie Wojennym Gdynia, jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
29.05.2023

Dar Młodzieży wyrusza w półroczny rejs

W poniedziałek, 29 maja o godzinie 11.00 Dar Młodzieży odpłynie z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w niemal półroczny rejs. Pokona podczas niego około 12 500 mil morskich.
28.05.2023

Spektakularna akcja z udziałem MOSG. Przechwycono 17 ton nielegalnego tytoniu

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili w Gdyni ponad 17 ton suszu tytoniowego o wartości blisko 13 milionów złotych.
26.05.2023

Nadchodzi Święto Morza 2023

W dniach 16-25 czerwca w Gdyni odbędzie się kolejna edycja Święta Morza, które co roku gromadzi największych miłośników morskich klimatów. Przewidziane są liczne atrakcje, takie jak żaglowce, jachty, uroczystości, czy regaty. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.
24.05.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

Odwiedziny włoskiej delegacji z niszczyciela Caio Duilio w COM-DKM

Przedstawiciele kadry oficerskiej z niszczyciela rakietowego Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) ITS Caio Duilio spotkała się z dowódcą COM-DKM wiceadm. Krzysztofem Jaworskim. Była to okazja do wymiany doświadczeń, zapoznania się z działalnością polskiej jednostki i omówienia przyszłej współpracy.
23.05.2023

Już wkrótce ruszą regularne rejsy Żeglugi Gdańskiej na Przekop Mierzei Wiślanej

Od 17 czerwca Żegluga Gdańska będzie regularnie pływać na przekop Mierzei Wiślanej. Rejsy wyruszające z Gdyni będą się odbywać co sobotę.
23.05.2023

Premier w Porcie Gdynia o zbożu i rolnikach

W poniedziałek 22 maja w Porcie Gdynia pojawiła się delegacja rządowa z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.
22.05.2023

ORP Błyskawica zamienił się w plan zdjęciowy serialu

Przy okręcie ORP Błyskawica trwają dziś zdjęcia do serialu szpiegowskiego TVP pt. "Zatoka szpiegów". Produkcja jest na półmetku realizacji, wcześniej kręcono sceny w Gdyni Orłowie oraz na Starym Mieście w Gdańsku.
22.05.2023

O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju

Pieniądz jest jedną z głównych sił napędzających rozwój państwa, dlatego rozmawiając o przyszłości naszej gospodarki nie sposób pominąć tego narzędzia rynkowego. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie 19 i 20 czerwca w Gdyni, zostaną poruszone również tematy z dziedziny finansów, które mają zasadnicze znaczenie teraz oraz dla przyszłości Polski i Polaków.
19.05.2023

Wirtualna rzeczywistość za progiem – nowy showroom Flint Systems

Symulatory VR produkowane przez Flint Systems wyznaczają całkiem nową jakość na rynku szkoleniowym. Kolejne gałęzie przemysłu coraz chętniej czerpią z innowacyjnych rozwiązań, a tempo postępu technicznego nieustannie poszerza zakres możliwości ich wykorzystania. Ma to wpływ na rozwój firmy zarówno poprzez powiększanie zespołu, jak i przestrzeni biurowej. Z tego powodu Flint Systems udostępniło nowy, przestronny showroom, który pozwoli prezentować opracowywane przez firmę narzędzia w pełnym spektrum ich potencjału treningowego.
18.05.2023

Porozmawiajmy o teraźniejszości i zmieńmy naszą przyszłość – VI Forum Wizja Rozwoju

Podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju uczestnicy poruszą tematy kluczowe dla teraźniejszości i przyszłości naszego kraju. Wpływ nowych technologii na rozwój medycyny, przyszłość seniorów na rynku pracy, rozwój energetyki jądrowej czy reparacje od Niemiec to tylko niektóre kwestie, które zostaną poruszone w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
17.05.2023

Polska oficjalnym kandydatem do Rady IMO na lata 2024-2025

W londyńskiej siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) promowała się delegacja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie trwania sesji NCSR (Navigation, Communication and Search and Rescue) podczas promocji potencjału naukowego oraz dydaktycznego polskich uczelni morskich odbyło się także zgłoszenie polskiej kandydatury do Rady IMO.
16.05.2023

Dar Młodzieży wraca do macierzystego portu

W środę, 17 maja po prawie 2 miesięcznym rejsie, do macierzystego portu wraca Dar Młodzieży.
15.05.2023

Czas na żeglarskie emocje. Przed nami Żeglarski Puchar Trójmiasta 2023

Żeglarski Puchar Trójmiasta rokrocznie otwiera sezon żeglarski na wodach Zatoki Gdańskiej. Jedna z najbardziej popularnych imprez żeglarskich polskiego wybrzeża w tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz.
10.05.2023

Upamiętnienie 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem marynarzy

Zarówno 8 jak i 9 maja to dni, gdy w wielu krajach upamiętnia się zakończenie w Europie największego i najstraszniejszego konfliktu, jaki miał miejsce w historii ludzkości. W odbywających się w całym kraju uroczystościach nie zabrakło udziału przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej.
09.05.2023

Ruszyła budowa wiaduktu prowadzącego do Portu Gdynia

Właśnie rozpoczęła się budowa wiaduktu, który zastąpi kolejowy przejazd w Gdyni. Obiekt mierzący niemal 200 metrów będzie wiódł nad liniami towarowymi prowadzącymi do portu. Utrudnienia związane z pracami mają potrwać ponad pół roku.
09.05.2023

Wystartowała rejestracja na VI edycję Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju, czyli najważniejsza konferencja gospodarcza w północnej Polsce. W wydarzeniu można wziąć udział korzystając z bezpłatnej rejestracji na oficjalnej stronie internetowej Forum. Impreza od lat gromadzi znamienitych ekspertów ze świata biznesu, nauki i polityki. Rejestracja jest bezpłatna.
09.05.2023

Sezon żeglarski otwarty, a Piotr Bigaj upamiętniony

Blisko sto osób wzięło udział w Święto Narodowe Trzeciego Maja w otwarciu pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023. Uroczystość połączona była z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
04.05.2023

Pomorscy żeglarze otworzą sezon i upamiętnią Piotra Bigaja

Otwarcie pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023 połączone z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja odbędzie się 3 maja w Gdyni.
28.04.2023

58. rocznica utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Dziś swoją 58. rocznicę utworzenia obchodziła 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Z tej okazji w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość połączona z apelem i zbiórką pododdziałów.
27.04.2023

Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2023 w Gdyni

W trakcie majówki nie będzie brakowało morskich atrakcji. Podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 2 maja nastąpi także oficjalne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego w Gdyni. Partnerem tego wydarzenia jest Port Gdynia.
26.04.2023

Dni Otwarte na UMG. Morska uczelnia z ofertą dla licealistów

Tegoroczne Dni Otwarte Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyły się w dniach 20-21 kwietnia 2023 roku w godzinach 9:00 – 14:00. Po raz pierwszy w historii uczelni było to wydarzenie dwudniowe. W je murach gościły zarówno zorganizowane grupy, jak i osoby indywidualne. W sumie ponad 800 maturzystów z całej Polski wzięło udział w warsztatach, wykładach i zwiedzaniu laboratoriów podczas tego wydarzenia.
26.04.2023

O energii atomowej na Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju. To jedno z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, gromadzących wybitnych ekspertów, komentatorów gospodarczych, przedstawicieli świata biznesu oraz władz, którzy podczas debat dyskutować będą nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką. Jednym z nich jest energetyka jądrowa, która będzie budować naszą niezależność energetyczną.
25.04.2023

W Gdyni trwa rozbiórka starego terminalu promowego

Przy Nabrzeżu Helskim II w Porcie Gdynia rozpoczęła się rozbiórka rękawa pasażerskiego na terenie starego terminalu promowego. Od dłuższego czasu stał on pusty, co wynikało z przeniesienia ruchu promowego do nowego terminala przy Nabrzeżu Polskim.
24.04.2023

Polsko-chińskie porozumienie uczelni morskich o współpracy

Uniwersytet Morski w Gdyni i Uniwersytet Morski w Dalian zawarły porozumienie o współpracy. Dokument w tej sprawie rektorzy obu uczelni podpisali w Gdyni w dniu 21 kwietnia 2023 roku. Ma to korzystnie wpłynąć na rozwój obu placówek w ramach prezentowanej oferty edukacyjnej oraz działalności naukowej.
24.04.2023

Niemiecki okręt FGS Alster z wizytą w Porcie Gdynia

W ramach zwyczajowej działalności do gdyńskiego portu wszedł okręt rozpoznania radioeletronicznego typu 423 FGS Alster (A 50), służący w Deutsche Marine. Postój został wykorzystany przez załogę do odpoczynku oraz uzupełnienia zapasów. W ten sposób infrastruktura portowa Gdyni kolejny raz pokazuje zdolność do przyjmowania okrętów państw NATO.
24.04.2023

VI edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Zbliża się kolejna, VI edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. W dniach 19-20 czerwca 2023 r. prelegenci oraz uczestnicy spotkają się w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
23.04.2023

89-latek z Gdyni został najstarszym windsurferem na świecie

Piotr Dudek, 89-letni Gdynianin zostanie oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Wszystko za sprawą popłynięcia trzy razy w tym roku na desce. Czyni to z niego najstarszego windsurfera na świecie. Dumny ze swojego osiągnięcia zapowiada, że to tylko rozgrzewka przed nadchodzącym sezonem.
18.04.2023

Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Portu Wojennego Gdynia

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni oraz Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie zapraszają 28 kwietnia na wernisaż wystawy plenerowej z okazji 100-lecia otwarcia największej bazy polskiej Marynarki Wojennej - Portu Wojennego Gdynia.
13.04.2023

Już jutro startuje Gdynia I-Days

W dniach 13-14.04.2023 r. w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się I Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG w ramach cyklicznych wydarzeń poświęconych wspieraniu innowacyjności akademickiej oraz budowy pomostu na linii nauka – przemysł.
12.04.2023

Stena Vision zawija do Gdyni po raz ostatni

Prom Stena Vision kończy swoją ponad 12-letnią przygodę na polsko-szwedzkiej trasie.
27.03.2023

Szkoła Morska otrzymała certyfikat uznania od armii USA

Szkoła Morska w Gdyni otrzymała ostatnio bardzo ważny dokument.
25.03.2023

Transport Week 2023. Bałtyckie porty w trybie zmian

Podczas tegorocznej konferencji Transport Week pod lupę wzięte zostały porty zmiany, które je czekają w najbliższym czasie. Nowe środowiskowe regulacje już czekają, a zarządzający portami i terminalami muszą odnaleźć się w gąszczu przepisów.
21.03.2023

Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia nadzieją na trudną sytuację rynku eksportu w Polsce

Port Gdynia to handlowy port przeładunkowy zbóż na Bałtyku i jedno z najważniejszych centrów przeładunkowych w naszym kraju. W najbliższych miesiącach port czekają duże zmiany związane ze zbliżającym się rozstrzygnięciem przetargu na dzierżawę Terminala Zbożowego, który ogłoszony został w czwartym kwartale 2022 roku.
20.03.2023

UMG zaprasza na szkolenie wprowadzające do morskiej energetyki wiatrowej

W firmach działających w sektorze Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) obserwować można zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą angażowani do realizacji projektów budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Szkolenie przeznaczone jest dla osób poszukujących nowych możliwości zatrudnienia w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz dla osób pracujących w branżach pokrewnych i instytucjach otoczenia sektora offshore wind.
16.03.2023

Tu powstanie Miecznik. Rusza ważna inwestycja w PGZ Stoczni Wojennej

Już wkrótce PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni zmieni się nie do poznania. Inwestor wraz z generalnym wykonawcą, Konsorcjum składającego się ze spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET, podpisali umowę w sprawie budowy nowych obiektów, a także przebudowy już istniejącej infrastruktury.
10.03.2023

Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych - członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i przeciwstawili się władzy narzuconej przez Związek Radziecki. Wielu z nich przypłaciło to ucieczką z kraju, długoletnim więzieniem, prześladowaniami, a nawet życiem. Pamięć o ofiarach represji upamiętnili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej.
02.03.2023

W murach AMW podsumowano plany rozwoju technologii morskich i obronności państwa

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni odbyła się odprawa koordynacyjna podsumowująca realizację projektów związanych z domeną morską. Była to okazja do spotkania przedstawicieli władz z instytucjami związanymi z bezpieczeństwem państwa, wyższej kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej oraz środowiska akademickiego.
01.03.2023

Uniwersytet Morski organizuje konkurs dla uczniów szkół średnich - Zaprojektuj morską farmę wiatrową przyszłości

Uniwersytet Morski w Gdyni oraz organizatorzy I edukacyjnych targów kariery Edu Offshore Wind zapraszają uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie pt. „Budowa makiety morskiej farmy wiatrowej przyszłości”.
01.03.2023

Nowy dźwig mobilny w HES Gdynia [WIDEO]

19 lutego do terminalu HES Gdynia Bulk Terminal zawinęła specjalistyczna jednostka Aura – statek typu Heavy Lift Vessel. Z pokładu statku samodzielnie zjechał nowy dźwig mobilny Liebherr LHM 550.
28.02.2023

C. Hartwig Gdynia z nową suwnicą do przeładunków stali i modernizacją infrastruktury

C. Hartwig Gdynia wzbogacił się o suwnicę do rozładunku i załadunku stali. Został również zmodernizowany należący do firmy plac przeładunkowy. Dzięki temu 10-krotnie wzrosły możliwości składowe, a co za tym idzie znacząco podniosła się efektywność procesu obsługi magazynowej. Będzie to wykorzystywane podczas prac prowadzonych w Porcie Gdynia.
28.02.2023

Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

Dziś nad ranem załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach zadysponowana została do przeprowadzenia ewakuacji medycznej reanimowanego mężczyzny z promu Stena Spirit.
26.02.2023

Finnlines – kurs na innowacyjne statki ro-ro z długą linią ładunkową. Port Gdynia i OT Gdynia już się przygotowują

Dobrze znany w Polsce Finnlines w okresie styczeń – wrzesień 2022 osiągnął wzrost sprzedaży o 31%. Przychody wyniosły 558,4 mln euro. W tym czasie statki armatora przewiozły 572 tys. jednostek ładunkowych, 99 tys. samochodów ciężarowych oraz 514 tys. pasażerów. Swój udział w dobrych wynikach operatora ma również połączenie Polska-Finlandia z serwisem ro-ro sześć razy w tygodniu między Gdynią a Hanko.
24.02.2023

W Gdyni powstanie centrum serwisowo-logistyczne okrętów NATO

Trójmiasto ma być nie tylko miejscem, w którym zatrzymują się sojusznicze okręty. Polska Grupa Zbrojeniowa ma ambitny plan, by w Gdyni pojawiła się również możliwość ich naprawy oraz serwisowania.
22.02.2023

Kierunek – morze i klimat. Transport Week 2023, czyli kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Morska energetyka wiatrowa, cyberbezpieczeństwo w portach, inwestowanie w portach europejskich, zasilanie elektryczne statków z lądu (OPS) i definiowanie odpowiedzialności klimatycznej – to niektóre tematy zbliżającej się 12. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie organizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 14-15 marca 2023 r. w Gdyni. W tym roku nowością będzie początek cyklu Baltic Ports for Climate Conference, organizowanego we współpracy z Baltic Ports Organization.
22.02.2023

GCT inwestuje w technologie prośrodowiskowe

Gdynia Container Terminal, będący częścią grupy Hutchison, kontynuuje inwestycje mające na celu znaczne ograniczenie emisji CO2 w trakcie operacji przeładunkowych, a tym samym wypełnienie celów środowiskowych terminalu. Niedawno rozpisany został przetarg na modernizację siedmiu suwnic placowych, a na tym działania GCT się nie kończą.
20.02.2023

Politechnika Gdańska zaopatruje ORP Mewa w nowoczesny sprzęt przeciwminowy

Wchodzące do służby w polskiej Marynarce Wojennej okręty przeciwminowe typu Kormoran II są wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający im realizację zadań na światowym poziomie. Wiele elementów wyposażenia i uzbrojenia zostało stworzonych rękoma polskich twórców i projektantów. Wśród nich jest system obrony przeciwminowej Głuptak, który powstał na Politechnice Gdańskiej.
20.02.2023

Port Gdynia – rosną możliwości transportu towarów koleją

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują kolejne etapy rozbudowy i modernizacji układu kolejowego na terenie i na zapleczu Portu Gdynia. Olbrzymia inwestycja ma pomóc w funkcjonowaniu m.in. transportu intermodalnego i znacznie przyspieszyć i ułatwić obsługę pociągów towarowych w porcie.
20.02.2023

Kolejny etap budowy infrastruktury kolejowej wokół gdyńskiego portu

Trwa rozbudowa infrastruktury kolejowej wokół i do gdyńskiego portu. PKP PLK w czwartkowym komunikacie poinformowała, że w ramach projektu wybudowano m.in. dwa nowe wiadukty.
16.02.2023

"Klątwa Żurawia" w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Nasze Sygnały.
16.02.2023

Port Gdynia odznaczony za najbardziej efektowną inwestycję roku

W piątek 10 lutego podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni samorządowcy wręczyli nagrody za najbardziej efektowne inwestycje roku. Główny laur przypadł Zarządowi Morskiemu Portu Gdynia za budowę Nowego Terminala Promowego.
15.02.2023

Unimot sprowadził ładunek diesla z USA przez Port Gdynia

Grupa Unimot sprowadziła do Polski tankowcem o pojemności 38 tys. ton ładunek oleju napędowego ze Stanów Zjednoczonych - poinformowała w środę spółka. Dodała, że transport został rozładowany we wtorek w Gdyni. Od 5 lutego br. obowiązuje embargo na import paliw z Rosji.
15.02.2023

PERN i Port Gdynia: strategiczna współpraca na rzecz bezpieczeństwa państwa

Stanowisko Przeładunku Paliw Płynnych należące do Portu Gdynia i baza paliw PERN w Dębogórzu to dziś kluczowe elementy infrastruktury stanowiące filary bezpieczeństwa energetycznego Polski. Współpraca obu podmiotów właśnie wchodzi na wyższy poziom. Trwają intensywne prace nad pogłębieniem toru wodnego w Porcie Gdynia, który pozwoli PERN rozładowywać tankowce z olejem napędowym o ładowności ponad 100 tys. ton i zanurzeniu do 15 m.
14.02.2023

Port Gdynia. 2022 wymagał elastyczności [WIDEO]

2022 rok był kolejnym z rzędu zakończonym rekordem przeładunków w Porcie Gdynia. Był to jednak kolejny okres, w którym zarówno Zarząd Morskiego Portu Gdynia, jak i działający w porcie operatorzy musieli wykazać się elastycznością i szybko dostosować do zmieniających się warunków na rynku.
12.02.2023

USS Arleigh Burke ponownie zawitał do Gdyni

W godzinach porannych 11 lutego do Portu Gdynia wszedł amerykański niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG-51). Trwająca do niedzieli wizyta miała charakter roboczy, a jej celem było uzupełnienie zapasów i odpoczynek załogi.
12.02.2023

W najbliższy wtorek odbędzie się podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa

Już 14 lutego na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni (nieopodal Skweru Kościuszki) odbędzie się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na niszczycielu min proj. 258. Od tego momentu będzie można go oficjalnie nazywać ORP Mewa.
12.02.2023

Zimowa praktyka podchorążych na ORP Wodnik

Podchorążowie V rocznika Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęli zimową praktykę morską. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
08.02.2023

Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa

Wielkimi krokami zbliża się wejście do służby trzeciego niszczyciela min proj. 258. Po przekazaniu w grudniu marynarce wojennej Mewa przygotowuje się do wejścia do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stacjonującym w Gdyni.
03.02.2023

Symulator statku CTV trafił do klienta

Flint Systems dostarczył właśnie kolejny symulator VR do LKK/CNK – jednego ze swoich stałych klientów.
03.02.2023

Tak Muzeum Marynarki Wojennej będzie celebrować rocznicę powrotu Pomorza do Polski

103 lata temu, po półtora wieku pod zaborem, Pomorze powróciło do wolnej Polski. Na terenie całego regionu odbywają się w związku z tym rozmaite uroczystości patriotyczne. Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na otwarte sympozjum.
03.02.2023

Zmiana na stanowisku dowódcy 3. Flotylli Okrętów [GALERIA]

W obecności Inspektora Marynarki Wojennej, wiceadm. Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów stacjonującej w Gdyni. Nowym dowódcą największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej został kmdr Andrzej Ogrodnik.
31.01.2023

Karstensen. Statek rybacki Christina S zwodowany [WIDEO, ZDJĘCIA]

W weekend 20-22 stycznia w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano kolejny statek rybacki – tym razem jest to 77-metrowy trawler pelagiczny Christina S.
30.01.2023

Żeglarskie atrakcje do wylicytowania na rzecz WOŚP

Wśród przedmiotów aukcji gdyńskiego sztabu Orkiestry uwagę zwracają unikalne żeglarskie przygody.
27.01.2023

Wydano zezwolenie na rozbudowę węzła Gdańsk Południe

Wojewoda pomorski wydał decyzje o zezwoleniu na rozbudowę węzła Gdańsk Południe, gdzie Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej połączy się z Obwodnicą Trójmiasta i Południową Obwodnicą Gdańska.
27.01.2023

Zakończyło się poszerzanie plaży w Gdyni Orłowie

Zasadnicze prace na plaży w Gdyni Orłowie zostały zakończone. Trwają drobne prace "kosmetyczne" - przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku.
26.01.2023

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w UMG

Pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 29 stycznia 2023 roku.
25.01.2023

[WIDEO] Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

O godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczeła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście, Portu Gdynia.
24.01.2023

OT Port Gdynia zwiększa wydajność i moce przeładunkowe dzięki strategicznej inwestycji

Należący do Grupy OT Logistics OT Port Gdynia zwiększy potencjał przeładunkowy dzięki zakupowi Shiploadera, maszyny umożliwiającej załadunek statków szybszy o 50% w stosunku do obecnie stosowanej technologii. Shiploader to strategiczna inwestycja OT Port Gdynia, dzięki której roczny potencjał przeładunków masowych, drobnicowych i agro wzrośnie do 4,7 mln ton.
24.01.2023

Marynarka Wojenna uczciła 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

W odświętnej atmosferze, z udziałem wojskowej kadry i środowisk patriotycznych odbyły się obchody upamiętniające zryw niepodległościowy, który rozpoczął się w styczniu 1863 roku i trwał kilkanaście miesięcy.
24.01.2023

Rozpoczyna się zasilanie brzegu morskiego piaskiem z prac na torze wodnym do Portu Gdynia

W ramach prac, prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni na torze wodnym do Portu Gdynia, rozpoczyna się odbudowa plaż w rejonie Gdyni i Gminy Kosakowo. W pierwszej kolejności wzmocnione zostaną odcinki brzegu w Babich Dołach i Mechelinkach, a następnie w Rewie. Zakończenie robót refulacyjnych na plażach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców i turystów oraz na odcinkach, gdzie plaży aktualnie nie ma, planowane jest jeszcze przed wakacjami. Ich harmonogram w dużej mierze zależny jest również od warunków pogodowych.
20.01.2023

Postawili na offshore i ryzyko. Praktycy uczą, jak zarządzać projektami przyszłości

W ciągu najbliższych lat w Polsce rynek pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej może przyczynić się do powstania nawet 80 tys. nowych miejsc pracy. Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie wykwalifikowanej kadry. Jedną z uczelni, która odpowiada na potrzeby rynku, jest Uniwersytet Morski w Gdyni. W lutym mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci rocznych studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, a w marcu rozpocznie się kolejna edycja. Rekrutacja trwa. Partnerem głównym
18.01.2023

Stena Ebba oficjalnie ochrzczona [WIDEO]

Dzięki nowemu, większemu promowi Stena Line będzie mogła przewozić między Karlskroną i Gdynią jeszcze więcej pojazdów. Stena Ebba właśnie oficjalnie dołączyła do floty, a w zeszłym tygodniu na specjalnej uroczystości w Szwecji otrzymała swoje imię.
16.01.2023

Nie tylko „Ratownik”. Kutry ratownicze projektu 5002

Powracający co jakiś czas temat wyposażenia polskiej Marynarki Wojennej w nowe okręty służące do niesienia pomocy na morzu przypomina o tym, jaki jest stan obecnie służących tego typu jednostek. W morskim oddziale sił zbrojnych, obok większych okrętów są też dwa mniejsze, również wykonujące odpowiedzialne zadania.
06.01.2023

NIK oceniła portowe spółki

Spółki zarządzające czterema portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej prawidłowo realizowały harmonogramy i plany finansowe w zakresie inwestycji i zarządzania – przekazała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. Plany inwestycyjne wykonane były jednak z opóźnieniami.
03.01.2023

Na terenie Baltic Hub trwają prace konstrukcyjne nabrzeża głębokowodnego T3 [WIDEO]

Prace na T3 idą pełną parą! Trwa pogłębianie toru wodnego do nowego terminala i budowa platformy pod jego konstrukcję zasadniczą.
02.01.2023

Noworoczna śmierć w Gdyni. Auto zjechało z nabrzeża [AKTUALIZACJA]

Około godziny 10:00 samochód osobowy zjechał z Molo Południowego w Gdyni, tuż przy Darze Młodzieży. Nurkowie wydobyli ciało kierowcy. Świadkowie mówią, że jego działanie wyglądało na intencjonalne, co może oznaczać samobójstwo.
01.01.2023

Świąteczna atmosfera w 3. Flotylli Okrętów

W marynarską tradycję wpisały się przedświąteczne spotkania wigilijne z udziałem kadry i przedstawicieli lokalnej społeczności.
24.12.2022

Nabrzeże Indyjskie w Porcie Gdynia przebuduje NDI. Prace ruszą lada moment

Lada moment ruszą pierwsze prace modernizacyjne na Nabrzeżu Indyjskim w Porcie Gdynia. W środę 21 grudnia w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia oficjalnie podpisana została umowa na realizację zadania. Jego wykonawcą będzie znana z różnych projektów hydrotechnicznych w portach spółka NDI.
21.12.2022

Badania nie wyjaśniły przyczyny śmierci płetwonurka, który zginął w Gdyni

Przyczyna śmierci 44-letniego płetwonurka, który zaginął 11 grudnia podczas powrotu z nurkowania na wysokości Babich Dołów w Gdyni będzie znana po przeprowadzeniu dodatkowych badań histopatologicznych.
20.12.2022

BCT zostaje w Porcie Gdynia na kolejne 30 lat. Umowa podpisana

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, dzierżawcą terenu, na którym znajduje się m.in. terminal kontenerowy BCT w Porcie Gdynia pozostanie spółka BCT. Umowa na 30 lat została sygnowana 19 grudnia na terenie terminala. Nie oznacza to jednak, że nie nastąpią żadne zmiany. BCT dostanie bowiem do dyspozycji więcej terenu.
19.12.2022

52. rocznica Grudnia' 70. Uczczono pamięć poległych stoczniowców

W piątek po południu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 51. rocznicę poległych robotników na Wybrzeżu w Grudniu '70.
16.12.2022

Najwyższa choinka w Trójmieście rozbłyśnie na Darze Młodzieży

Jedyna taka choinka w Polsce rozbłyśnie w niedzielę, 18 grudnia o godz. 15.40 na grotmaszcie najpiękniejszej polskiej fregaty, Daru Młodzieży.
16.12.2022

Ekologiczny serwis feederowy w GCT

Do terminalu Hutchison Ports Gdynia zawijają ekologiczne, napędzane LNG kontenerowce feederowe linii Containerships należącej do CMA CGM.
15.12.2022

Gdynia. Policyjni płetwonurkowie wydobyli z morza ciało zaginionego nurka

Policyjni płetwonurkowie wydobyli z morza ciało zaginionego nurka, który nie wrócił na brzeg po nurkowaniu w pobliżu starej torpedowni w Gdyni.
15.12.2022

Zaprezentowano aktualny etap prac przy programie Miecznik

W środę konsorcjum PGZ-Miecznik zaprezentowało w Gdyni aktualny etap realizacji programu dotyczącego pozyskania wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP.
14.12.2022

Zaginiony nurek odnaleziony. Nie ma dobrych wieści

Smutny finał trwającej od niedzieli akcji poszukiwawczej. Odnaleziono ciało nurka, który udał się na podwodną eksplorację Torpedowni na Babich Dołach Gdyni
14.12.2022

Nie zostanie wznowiona akcja poszukiwawcza płetwonurka, który zaginął w niedzielę w okolicy Torpedowni w Gdyni

Nie zostanie wznowiona akcja poszukiwawcza płetwonurka, który zaginął w niedzielę na wysokości Babich Dołów w Gdyni. W trwającej 10 godzin akcji poszukiwawczej na lądzie i w wodzie uczestniczyło ok. 100 osób.
12.12.2022

Plaża w Gdyni coraz szersza! Drugi etap refulacji w toku

Zgodnie z zapowiedziami Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczął się drugi etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie. Wbudowanych zostanie ok. 180 tys. m3 piasku, który jest pozyskiwany z dna Bałtyku.
11.12.2022

Gdynia. Poszukiwania nurka przy Torpedowni

Służby ratunkowe poszukują w niedzielę nurka, który zaginął podczas nurkowania w pobliżu Torpedowni na Babich Dołach w Gdyni. Jak powiedział PAP dyżurny wojewódzkiego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło ok. godz. 10:30.
11.12.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Święto Szkoły

W dniach 7-8 grudnia odbędą się obchody święta placówki kształcącej przyszłych specjalistów branży morskiej.
06.12.2022

MON: w Porcie Gdynia rozładunek pierwszych koreańskich czołgów i armatohaubic

W Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.
05.12.2022

Marynarze NATO z wizytą w gdyńskim magistracie

Dowódcy okrętów, które w piątek przypłynęły do Gdyni, spotkali się z władzami miasta; rozmowy z przedstawicielami Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – SNMG-1 dotyczyły m.in. bieżącej sytuacji i planów związanych z pobytem marynarzy w Polsce. Podziękowano również za wsparcie jakiego NATO udziela Polsce.
04.12.2022

Pomorskie. Amerykański sprzęt wojskowy przypłynął do Gdyni

W gdyńskim porcie, na terminalu BCT trwa rozładunek amerykańskiego sprzętu. Na pokładzie samochodowca ARC Integrity przypłynęło ok. 700 sztuk sprzętu wojskowego w tym samochody i czołgi
03.12.2022

Stocznia Wojenna w Gdyni zbuduje brytyjskie okręty? Prezes zdradza szczegóły

Radio Gdańsk ustaliło, że Stocznia Wojenna w Gdyni ma zamiar podpisać nowy kontrakt na wybudowanie brytyjskich okrętów wojennych. Informację tę potwierdził prezes stoczni Paweł Lulewicz.
30.11.2022

Nowy prom Stena Ebba wypłynie z Gdyni na początku stycznia

Nowy prom Stena Ebba dołączy do siostrzanej jednostki Stena Estelle już 2 stycznia 2023. Tym samym flota Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona zostanie znacznie unowocześniona.
28.11.2022

Paderewski dostarczył łopaty wiatraków do Gdyni [WIDEO]

Kolejny transport łopat na potrzeby farm wiatrowych dostarczył do Gdyni statek Chipolbroku – Paderewski.
28.11.2022

Wspominając przeszłość i spoglądając w przyszłość. Seminarium z okazji 100-lecia Portu Gdynia

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie był gospodarzem seminarium z okazji jubileuszu najważniejszej inwestycji w historii Gdyni, czyli jej portu. Wydarzenie wraz z towarzyszącą mu wystawą było efektem współpracy placówki naukowej z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A.
25.11.2022

Gigantyczny kontenerowiec zawinął do Portu Gdynia [WIDEO]

W środę w godzinach popołudniowych do terminalu BCT Gdynia zawinął kontenerowiec MSC Ivana, będący jedną z największych jednostek przyjętych w historii Portu Gdynia. Pływający kolos ma aż 363 metry długości.
16.11.2022

Gdynia. Spółka Elewarr rozpoczyna eksport pszenicy do Wybrzeża Kości Słoniowej

Spółka Elewarr rozpoczyna eksport pszenicy drogą morską z Gdyni do Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest to jeden z większych sukcesów, jakie osiągnęliśmy w ostatnich latach – podkreślił prezes zarządu spółki Elewarr Hubert Grzegorczyk.
15.11.2022

Gdynia. Prokuratura ustala, co było przyczyną śmiertelnego wypadku na terenie stoczni

Na 53-letniego mężczyznę, który wykonywał prace spawalnicze spadła blacha transportowana przy pomocy dźwigu. To wstępne ustalenia prokuratora po śmiertelnym wypadku do którego doszło we wtorek na terenie stoczni Nauta w Gdyni.
15.11.2022

Wypadek w Stoczni Nauta. Nie żyje 53-letni mężczyzna

W gdyńskiej Stoczni Nauta doszło do wypadku, w którym zginął 53-letni mężczyzna. Na miejscu jest prokurator, policjanci, a także inspektor Państwowej Inspekcji Pracy – przekazała we wtorek oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni podkom. Jolanta Grunert.
15.11.2022

Port Gdynia. Ruszyło pogłębianie basenów portowych

Firma Wuprohyd poinformowała o rozpoczęciu pogłębiania basenów wewnętrznych w Porcie Gdynia. Po ukończeniu inwestycji do Portu Gdynia zawijać będą mogły największe jednostki na Bałtyku. Prace potrwają 16 miesięcy.
09.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
02.11.2022

Zakończyło się poszerzanie gdańskich plaż; niebawem rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie

Zakończyły się prace związane z poszerzaniem plaż w Gdańsku Brzeźnie, na Westerplatte i Kuźnicy. Wciąż trwają prace w Karwieńskich Błotach. Na przełomie listopada i grudnia rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku
30.10.2022

Finneco III w Porcie Gdynia. Będzie przebudowa nabrzeży [WIDEO]

Finneco III, jeden z najnowszych i największych statków ro-ro jakie pojawiają się na Bałtyku, zawinął na chwilę do Portu Gdynia. Odbyło się to w ramach testów mających pokazać, czy takie jednostki mogą częściej przybijać do portu jeszcze zanim przebudowane zostanie nabrzeże i rampy ro-ro. Prace mają ruszyć niedługo.
25.10.2022

Akademickie Centrum Technologii Podwodnych w Gdyni. Kamień węgielny wmurowany

Na Oksywiu powstaje Akademickie Centrum Technologii Podwodnych, które wykształci przyszłych specjalistów militarnej technologii. Na placu budowy wmurowano już symboliczny kamień węgielny, a ceremonia zbiegła się w czasie z celebrowaniem wyjątkowej, bo 100. rocznicy powstania Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
21.10.2022

Badania DNA potwierdziły tożsamość topielca z basenu portowego w Gdyni

Badania DNA potwierdziły tożsamość topielca, którego ciało wyłowiono z basenu portowego w tym tygodniu w pobliżu Sea Towers w Gdyni. To mężczyzna, który we wrześniu wyskoczył z promu Stena Spirit - poinformowała prokuratura.
16.10.2022

Prezes Portu Gdańsk: Do sierpnia odnotowaliśmy dynamikę przewyższającą 20 proc.

Do sierpnia odnotowaliśmy dynamikę przewyższającą 20 proc., przy bazie 53 mln ton. Szacujemy, że rok zakończymy na poziomie od 63 do 65 mln ton – mówił podczas Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
14.10.2022

W Gdyni powstało supernowoczesne laboratorium Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej

Przy ul. Dickmana w Gdyni zainaugurowano działalność nowoczesnego laboratorium Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM).
14.10.2022

17-latek uratował życie kitesurferowi. Otrzymał nagrodę od prezydentów

Olaf Grodzicki, 17-letni licealista z Gdyni, został we wtorek nagrodzony przez prezydentów Sopotu i Gdyni za bohaterską postawę. Młody windsurfer pod koniec września, w trakcie treningu, uratował dryfującego w wodach Zatoki Gdański kitesurfera, który był oplątany linkami latawca i opadł z sił.
11.10.2022

Port Gdynia i Nauta zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

RCB ostrzega przed neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało w niedzielę wiadomość SMS do mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu ostrzegającą przed planowaną na poniedziałek neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
09.10.2022

W porcie w Gdyni wyłowiono zwłoki mężczyzny

Zwłoki mężczyzny wyłowiono w środę w okolicach portu w Gdyni. Na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora.
05.10.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wyjątkowe wydarzenie! [WIDEO]

Bardzo uroczystym akcentem obchodów 100-lecia Portu Gdynia była specjalna Gala Jubileuszowa przygotowana właśnie z tej okazji. 27 września w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wspólnie świętowali zarówno partnerzy biznesowi, przedstawiciele kultury, pracownicy jak i przedstawiciele współpracujących urzędów.
04.10.2022

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana.
04.10.2022

Port Gdynia. Jutro startuje neutralizacja niewybuchów

We wtorek 4 października rozpocznie się operacja neutralizacji dwóch min morskich z czasów II wojny światowej, jakie znaleziono na redzie Portu Gdynia.
03.10.2022

14 października branża morska spotka się w Gdyni

Trwa rejestracja na 21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022, podczas którego przedsiębiorcy, eksperci z sektora morskiego, samorządowcy, ekonomiści oraz przedstawiciele świata nauki omawiać będą wyzwania i szanse sektora gospodarki morskiej w nowym otoczeniu geopolitycznym.
30.09.2022

UOKiK wszczął postępowanie ws. przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ograniczenia konkurencji podczas przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni. W związku z tą sprawą pracownicy urzędu, przy wsparciu Policji i po uzyskaniu zgody właściwego sądu, przeprowadzili przeszukanie w siedzibach trzech spółek - podał w piątek UOKiK.
30.09.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni [WIDEO]

Od dziś można popatrzeć na Port Gdynia w towarzystwie jego budowniczych. Z okazji 100-lecia Portu Gdynia na Nabrzeżu Pilotowym odsłonięto ławeczkę upamiętniającą budowniczych portu – inżyniera Tadeusza Wendę i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wcześniej odsłonięto także specjalną tablicę w Kościele Morskim.
26.09.2022

Stocznia Karstensen. Zobacz wodowanie statku rybackiego Altaire [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejne wodowanie odbyło się w stoczni Karstensen w Gdyni w weekend 17-18 września. Tym razem był to trawler pelagiczny o długości 79, 95 m o nazwie Altaire. Statek został zbudowany dla Altaire Fishing Compalny Limited.
21.09.2022

Apartamenty Gdynia – przystań dla branży morskiej

Apartgdynia łączy możliwość krótko- i długoterminowego wynajmu. Obiekt położony w pobliżu Portu Gdynia jest idealnym miejscem do zatrzymania się pracowników branży morskiej. To też dobre miejsce dla wykonawców powstającej właśnie polskiej branży morskich farm wiatrowych.
15.09.2022

Amerykański desantowiec w Porcie Gdańsk. Jutro jeszcze większy w Porcie Gdynia [GALERIA]

Amerykański okręt desantowy USS Gunston Hall, który w zeszłym tygodniu przypłynął do Portu Gdynia, cumuje obecnie przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk. W Gdyni jutro rano pojawi się za to kolejny okręt US Navy – jeszcze większy desantowiec USS Kearsarge.
13.09.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022 – ruszyła rejestracja

Ruszyła rejestracja uczestników na Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022, które odbędzie się 14 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
05.09.2022

Nowy prom Steny wypłynie z Polski we wrześniu

Stena Estelle, nowy prom Stena Line, wejdzie na linię Gdynia-Karlskrona w niedzielę 4 września.
17.08.2022

Na terenie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni powstanie Centrum Sportu

Hala sportowa ze ścianką wspinaczkową, szatnie z zapleczem sanitarnym oraz strefa fitness i siłownia. To m.in. takie pomieszczenia znajdą się w Centrum Sportu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. We wtorek na terenie kampusu uczelni została podpisana umowa z wykonawcą na budowę centrum sportowego dla studentów.
02.08.2022

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022

Po zeszłorocznej, jubileuszowej edycji Forum zorganizowanej w formule online szczęśliwie wracamy do stacjonarnej formy wydarzenia. 21. edycja z powrotem zagości w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni 14 października.
26.07.2022

Gdynia Sailing Days za nami

Trwająca 17 dni 23. edycja Gdynia Sailing Days – jednych z najważniejszych regat w basenie Morza Bałtyckiego – dobiegła w niedzielę końca. Na starcie stanęło ponad 600 zawodników, którzy wzięli udział w 20 żeglarskich wydarzeniach. Do tego doszły imprezy towarzyszące, jak chociażby Polboat Yachting Festival, na plaży w Gdyni Śródmieściu działała strefa KINDER Joy of moving.
24.07.2022

Najbardziej radosne regaty w Polsce zakończone

„Nadzieja Żeglarstwa – Gdynia Sailing Days” – okazały puchar z takim napisem trafił do Piotra Malitowskiego (Garland Gliwice), który okazał się najlepszy w regatach KINDER Joy of moving Pucharze Trenerów w klasie Optimist. Na drugiej pozycji uplasowała się najlepsza z dziewcząt Maja Janus (UKŻ OPTI CWM Gdynia). W zawodach, które odbyły się w ramach 23. edycji Gdynia Sailing Day rywalizowało 161 żeglarzy do 13 lat z 28 klubów.
24.07.2022

Droga Czerwona w Gdyni. Znamy uczestników przetargu

Dziewięć firm zgłosiło udział w przetargu na wykonanie Drogi Czerwonej w Gdyni. Długo zapowiadana inwestycja ma być strategicznym węzłem łączącym Estakadę Kwiatkowskiego z drogami krajowymi.
22.07.2022

Stena Ebba - najnowszy E-Flexer we flocie Stena Line na Morzu Bałtyckim

W ramach swojej ekspansji na Morzu Bałtyckim, do końca 2022 r Stena Line wprowadzi drugi 240-metrowy prom klasy E-Flexer, który będzie obsługiwał trasę Gdynia-Karlskrona wraz z siostrzanym statkiem Stena Estelle, który rozpocznie kursowanie tego lata.
10.07.2022

Gdynia Sailing Days – na Zatoce Gdańskiej rywalizować będzie 600 żeglarzy

Ponad 600 żeglarzy w 20 klasach rywalizować będzie na Zatoce Gdańskiej w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. Impreza potrwa do 24 lipca.
08.07.2022

Gdynia. Koniec pierwszego etapu poszerzania orłowskiej plaży

Zakończono pierwszy etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy. W brzeg morski, na odcinku od sceny letniej do molo, wbudowano ok. 100 tys. m3 piasku. Kolejny etap zaplanowano na przełom sierpnia i września.
06.07.2022

Umowa ws. modernizacji Nabrzeża Holenderskiego podpisana

Już wkrótce rozpoczną się prace budowlane w Porcie Gdynia. Zrealizuje je Grupa NDI, z którą inwestor właśnie podpisał umowę. W planach jest m.in. przebudowa nawierzchni kolejowo-drogowej wraz z uzbrojeniem oraz budowa sieci, która zasili żurawie portowe na Nabrzeżu Holenderskim.
06.07.2022

CEVA Logistics stawia na dynamiczny rozwój frachtu oceanicznego i otwiera nowe biuro w Gdyni

Gdyńskie biuro CEVA wspiera wzrost popytu na rozwiązania frachtu oceanicznego w Europie. Większy dostęp klientów z Polski i Europy Wschodniej do globalnych usług transportu drobnicowego (LCL). CEVA Logistics, łącząc polskich i europejskich klientów z portami na całym świecie, uruchamia nowe biuro oddziału w Gdyni. Teraz jego zespół stawia na dynamiczny rozwój usług frachtu oceanicznego, w tym drobnicowego (LCL), całokontenerowego (FCL), a także break bulk i Project Forwarding.
05.07.2022

[WIDEO] 26 osób zaginionych po katastrofie pływającego dźwigu

W sobotę na Morzu Południowo-Chińskim przełamał się i zatonął offshorowy dźwigowiec Fu Jing 001. 26 osób pozostaje zaginionych, uratowano 4 członków załogi. Media donoszą, że jednostka powstała w polskiej stoczni w latach 80-tych, a następnie była kilkakrotnie przebudowywana.
04.07.2022

40 lat minęło. Jubileusz „Daru Młodzieży”

Był pierwszą polską jednostką żaglową, zbudowaną od początku w stoczni w Gdańsku. Dokładnie 40 lat temu zwodowano legendarny „Dar Młodzieży”.
04.07.2022

Uniwersytet Morski laureatem konkursu Uczelnia Liderów 2022

Uniwersytet Morski w Gdyni, decyzją Komisji Certyfikacyjnej Programu Uczelnia liderów, został laureatem 12. edycji Konkursu. Gala Finałowa, podczas której zostały wręczone certyfikaty i nagrody, odbyła się Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” w Warszawie.
01.07.2022

[WIDEO, FOTO] ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2022. Biegli między kontenerami by pomóc sierotom z Ukrainy

W ostatnią niedzielę już po raz drugi odbył się ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Pod tą długą nazwą kryje się nietypowa impreza biegowa połączona z działalnością charytatywną.
27.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: 20 mld zł inwestycji w gospodarkę wodami w Polsce

Wody Polskie realizują obecnie w naszym kraju ponad 300 inwestycji związanych z gospodarką wodną na kwotę ponad 20 mld zł. Celem tych działań jest m.in. modernizacja śródlądowych dróg transportowych. Zarządzanie polskimi zasobami wodnymi było tematem panelu „Wody Polskie – gospodarowanie wodami, jak robić to mądrze?”, który odbył się w trakcie Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
27.06.2022

Wkrótce Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego, odbędzie się w dniach 8-24 lipca.
25.06.2022

Nowy dzierżawca Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni

Jak donosi portal Trójmiasto.pl, Bałtycki Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia od 1 lipca zostanie wydzierżawiony przez gdańską spółkę Mondry.
23.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: morska energetyka wiatrowa to dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy

Budowa farm wiatrowych na Bałtyku to ogromna szansa rozwoju polskiego przemysłu morskiego. Ocenia się, że każdy GW mocy w takich elektrowniach wiatrowych to nawet 10 tys. nowych miejsc pracy. O inwestycjach w odnawialne źródła energii rozmawiano w trakcie panelu: „Czy MEW będzie istotnym elementem polskiej energetyki? Wyzwania najbliższych lat dla inwestycji MEW” na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
21.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: szczyt inflacji przed nami, bo gospodarka jest dziś na ścieżce wojennej

Inflacja, stanowiąca obecnie główną troskę zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, nie osiągnęła jeszcze swojego szczytu, a jedynym, podręcznikowym sposobem na jej zdławienie jest spowolnienie gospodarki i zmniejszenie popytu - przyznali uczestnicy debaty „Wpływ inflacji na biznes” podczas 5. edycji kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Zdaniem ekspertów zasobność portfeli Polaków w pierwszej kolejności zależeć będzie od wyniku wojny w Ukrainie.
21.06.2022

Morawiecki: dzięki inwestycjom gospodarczy środek kraju niedługo przeniesie się na północ kraju

Dzięki inwestycjom w portach morskich, przekopowi Mierzei Wiślanej, budową gazociągu Baltic Pipe, gospodarczy środek ciężkości kraju niedługo przeniesie się na północ Polski - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zwracając się do uczestników odbywającego się w Gdyni Forum Wizja Rozwoju.
20.06.2022

Przetarg na prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej w Gdyni ogłoszony

Ogłoszony został przetarg na prace przygotowawcze dla połączenia drogowego portu w Gdyni z Obwodnicą Trójmiasta, czyli dla tzw. Drogi Czerwonej. Droga Czerwona poprawi dostępność do portu od strony lądu i zwiększy jego możliwości przeładunkowe i rozwojowe.
16.06.2022

Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska – tematami Forum Wizja Rozwoju

Tematami wiodącymi największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce będą bezpieczeństwo, energetyka i gospodarka morska, ale także troska o tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20-21 czerwca 2022 r. w Gdyni.
15.06.2022

Transport Week 2022 dobiegł końca w Gdyni

Konferencja Transport Week 2022 zakończyła się dzisiaj w Gdyni po dwóch dniach wnikliwych dyskusji na temat obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie, transformacji energetycznej, ich wpływu na sektor transportu i wielu innych istotnych tematów. 200 uczestników zgromadziło się w hotelu Courtyard Gdynia Waterfront, aby wysłuchać prezentacji ekspertów i paneli dyskusyjnych podczas pierwszego powrotu wydarzenia do formatu face-to-face po dwuletniej przerwie.
15.06.2022

Święto Morza, czyli 10-dniowe świętowanie w morskim klimacie, startuje w Gdyni

W dniach 17-26 czerwca w Gdyni startuje Święto Morza. Jak co roku obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, historyczne i rozrywkowe. Gdynia zaprasza miłośników morskich klimatów na wspólne świętowanie. Bogaty program wydarzeń obejmuje m.in.: żeglarską paradę świętojańską, seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, Cudawianki, morską strefę aktywności na plażach, święto Marynarki Wojennej, zwiedzanie okrętów, żaglowców i jachtów, a także koncerty, festyny i spacery po mieście z przewodnikiem.
15.06.2022

Pierwsze wypłynięcie promu Stena Line z nowego terminala w Gdyni już w piątek

Stena Line wkrótce rozpocznie kursowanie z Publicznego Terminala Promowego w Gdyni. Pierwszy statek – prom Stena Spirit – odpłynie z nowego terminala o 19:30 w dniu 17 czerwca 2022.
13.06.2022

II Forum Morskie Radia Gdańsk: „Żagiel Radia Gdańsk” i „Statek Roku” przyznane

Podczas finału II Forum Morskiego Radia Gdańsk, który odbywał się 9-10 czerwca, wręczone zostały nagrody „Żagiel Radia Gdańsk” i „Statek Roku”.
13.06.2022

Święto Morza w Gdyni

Żaglowce, jachty, atrakcje. Między 17 a 26 czerwca w Gdyni odbędzie się Święto Morza.
09.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Gdynia. Rozpoczęło się poszerzanie orłowskiej plaży

Rozpoczęły się prace związane z odbudową plaży w Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy. Na plażę zwożone są rury. Niebawem rozpocznie się transportowanie piasku na brzeg. Odbudowa plaży ma kosztować 4.5 mln zł.
04.06.2022

Czy wiatr od morza przyniesie zmiany w energetyce? V Forum Wizja Rozwoju zaprasza

W Europie morska energetyka wiatrowa jest najprężniej rozwijającą się technologią produkcji energii. Jak wynika z badań norweskiej Rystad Energy w 2022 r., kontynent po raz pierwszy otrzyma ponad 4 GW mocy z MEW, co ponad dwukrotnie przekracza rekord z ubiegłego roku wynoszący 1,8 GW.
03.06.2022

Jedna oferta w przetargu na dzierżawę terminalu kontenerowego w Gdyni

W przetargu na nowego operatora terminalu kontenerowego Portu Gdynia wpłynęła jedna oferta. Złożyła ją spółka International Container Terminal Services Inc. z siedzibą w Manili, która jest właścicielem Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni - poinformował PAP przedstawiciel Portu Gdynia.
03.06.2022

Czterdziesta rocznica utworzenia Solidarności Walczącej

Niemal równocześnie z Forum Wizja Rozwoju, czyli największą konferencją gospodarczą w północnej Polsce, odbywać się będą obchody jubileuszu Solidarności Walczącej -największej, obok NSZZ Solidarność, podziemnej organizacji lat osiemdziesiątych. Pierwsze akcenty cyklu rocznicowych wydarzeń będą miały miejsce 11 i 12 czerwca we Wrocławiu.
30.05.2022

[WIDEO] „Orły Wprost” województwa pomorskiego rozdane. Port Gdynia, Radmor i AMW docenione

„Orły Wprost” to nagroda gospodarcza przyznawana przez tygodnik „Wprost” przy współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Nagradzane nią są przedsiębiorstwa, samorządy i osoby wnoszące szczególny wkład w rozwój gospodarki regionu i kraju. W ostatni piątek, 27 maja, w Sali Koncertowej Portu Gdynia przyznano tegoroczne „Orły Wprost” województwa pomorskiego. Pośród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci branży morskiej.
30.05.2022

Nowy prom Steny na linię Gdynia-Karlskrona odebrany

Stena Line odebrała prom Stena Estelle – pierwszą przedłużoną jednostkę nowego typu E-Flexer, która będzie operowała na linii Gdynia-Karlskrona.
26.05.2022

„Transport. Tendencje zmian” – kompendium wiedzy o branży TSL w Porcie Gdynia

Książka „Transport” pod redakcją naukową Krystyny Wojewódzkiej-Król i Elżbiety Załogi to jedna z najważniejszych książek dla polskiej branży TSL, z której wiedzę czerpały zastępy obecnych kadr całego sektora. 25 maja w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyło się spotkanie promocyjne z okazji premiery siódmego już wydania publikacji.
26.05.2022

Zielona energia z Bałtyku wzmocni polską gospodarkę

Już 20 czerwca rusza jubileuszowa edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Podczas największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce poruszane będą najważniejsze zagadnienia dotyczące gospodarki, transportu i ekologii. Jednym z tegorocznych tematów ma być zielony potencjał Bałtyku.
19.05.2022

[WIDEO] Rekordowy wycieczkowiec w Porcie Gdynia

Dwa dni po rozpoczęciu sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia padł rekord – do portu zawinęła najdłuższa jednostka tego typu, jaka kiedykolwiek pojawiła się w Gdyni.
17.05.2022

Poezja w Gdyni. MSC Poesia rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia [WIDEO]

Wycieczkowiec MSC Poesia jako pierwszy w tym roku statek tego typu zawitał do Portu Gdynia. Jednostka zawinęła do Gdyni w niedzielę 15 maja.
15.05.2022

Port Gdynia: ruszyły badania dna pod budowę pirsu zewnętrznego

Dokładnie 3 maja rozpoczęły się badania ferromagnetyczne dna morskiego w miejscu, gdzie planowany jest pirs zewnętrzny Portu Gdynia.
08.05.2022

Amerykański okręt cumuje przy gdyńskim nabrzeżu

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely cumuje w gdyńskim porcie. Jak dowiedziała się PAP, jednostka uzupełnia zapasy.
06.05.2022

Żeglarze otwierają sezon

Żagle na maszt, zaczynamy sezon na żeglowanie! Oficjalna inauguracja okresu, w którym pasjonaci tego sportu szykują się na pierwsze morskie rejsy, miała miejsce w gdyńskiej Marinie Yacht Park. Razem z nią zorganizowano również piknik żeglarski, który zapewnił rozrywkę nie tylko dorosłym, ale i najmłodszym.
03.05.2022

Polskie porty a nowa sytuacja geopolityczna. Druga debata w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk

Ubiegły rok, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, przerwanych łańcuchów dostaw, drogiego frachtu, w polskich portach zakończył się rekordowymi wynikami. W samym porcie gdańskim przeładowano 53 miliony 200 tysięcy ton. A to oznacza, że znalazł się na drugim miejscu od względem przeładunków w ogóle i pozostaje na pierwszym pod względem kontenerów. Również port Szczecin-Świnoujście wyrównał swój rekord z 2018 roku i tam przeładowano 33 miliony 200 tysięcy ton towarów – port jest na siódmym miejscu na Bałtyku, a Gdynia na dziewiątym.
25.04.2022

Marynarka zakończyła neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej w Zatoce Gdańskiej

W czwartek nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) przeprowadzili na Zatoce Gdańskiej neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej.
21.04.2022

Forum Wizja Rozwoju: Baltic Pipe oznacza niezależność od rosyjskiego gazu

Jednym z najważniejszych tematów podejmowanych na Forum Wizja Rozwoju jest Baltic Pipe, czyli gazociąg bałtycki. W czerwcu odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja tej konferencji. Uniezależnienie od rosyjskiego gazu będzie jednym z kluczowych punktów agendy. – Baltic Pipe daje nam szansę pozyskiwania dużego potencjału energetycznego z Morza Północnego – komentuje dr Andrzej Michalak, prezes fundacji Wizja Rozwoju.
21.04.2022

Rafał Kapała zastępcą dyrektora Instytutu Morskiego UMG

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit powierzył Rafałowi Kapale stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu Morskiego UMG.
20.04.2022

Służby zneutralizują poniemiecką torpedę w Gdyni

Na czwartek zaplanowano neutralizację poniemieckiej torpedy lotniczej. Na czas trwania akcji nie będzie można wchodzić do Bałtyku na odcinku od Babich Dołów do Oksywia.
20.04.2022

Pożar jednostki Urzędu Morskiego w gdyńskiej marinie

We wtorek wczesnym przedpołudniem w Gdyni odnotowano pożar jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni. Na miejsce przyjechała straż pożarna.
19.04.2022

Udane próby promów Stena Line w terminalu w Gdyni

Od czerwca z Gdyni pływać będą nowe, większe promy Stena Line. Tymczasem aktualnie operujące z Gdyni jednostki przeszły próby cumowania przy Nowym Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia.
15.04.2022

Port Gdynia rozpoczyna planowanie Doliny Logistycznej

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę z firmą HaskoningDHV Polska na „Opracowanie planu rozwoju oraz koncepcji zagospodarowania obszarów Doliny Logistycznej na terenie Gminy Kosakowo wraz ze wstępnym studium wykonalności”.
13.04.2022

Zmiany w Vistal Gdynia

Zawiadomienie o zmianie udziału w ogólnej liczbie głosów w Vistal Gdynia S.A.
12.04.2022

Droga Czerwona do Portu Gdynia. Są pieniądze na prace przygotowawcze [WIDEO]

20 milionów złotych przekaże Centralny Port Komunikacyjny na prace przygotowawcze do budowy Drogi Czerwonej w Gdyni, która połączy Port Gdynia z trasą S6 i autostradą A1. Umowa w tej sprawie została podpisana 11 kwietnia na terenie terminalu kontenerowego GCT w porcie.
12.04.2022

[WIDEO] PLK poprawia dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują infrastrukturę, dzięki której poprawia się dostęp do portów w Trójmieście. W Gdańsku prace zostały już zakończone, w Gdyni przekroczyły właśnie półmetek.
10.04.2022

[AKTUALIZACJA] Dwie osoby z załogi jachtu nie żyją. Zawieszono poszukiwania

W sobotę rano wznowiono poszukiwania zaginionego członka załogi jachtu regatowego Delphia 24, który przewrócił się w piątek na wysokości centrum Gdyni, około 400 metrów od brzegu. Dwie osoby, z czteroosobowej załogi, nie żyją - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.
09.04.2022

Gdynia. Strażnik graniczny pomógł młodej foczce, która znalazła się na Skwerze Kościuszki

Strażnik graniczny pomógł młodej, wychudzonej i odwodnionej foczce szarej, która wyszła z wody na Skwer Kościuszki w Gdyni. Zwierzę zostało zabrane do Stacji Morskiej w Helu - przekazał we wtorek PAP rzecznik Straży Granicznej.
05.04.2022

Trójmiasto zamiast Petersburga. Czy do Polski przypłynie więcej wycieczkowców?

Sankcje nałożone na Rosję mogą spowodować większy ruch wycieczkowy w polskich portach – donoszą lokalne media.
05.04.2022

Port Gdynia: koncert charytatywny #NaPomocUkrainie

Zarząd Morskiego Portu Gdynia zaprasza na wyjątkowy koncert charytatywny, z którego środki zostaną przekazane na pomoc Ukrainie.
27.03.2022

[WIDEO] Port Gdynia. Powstał system do oczyszczania i odprowadzania ścieków ze statków pasażerskich

Port Gdynia wzbogacił się o ważną infrastrukturę z perspektywy środowiska naturalnego – dzięki specjalnemu systemowi ścieki z promów i statków wycieczkowych będą oczyszczane i odprowadzane bezpośrednio do sieci miejskiej.
24.03.2022

[WIDEO] Rekordowy kontenerowiec z BCT wyruszył w dalszą drogę

MSC Gaia, kontenerowiec, który okazał się być rekordowy dla gdyńskiego portu na dwa sposoby, odpłynął z terminalu BCT.
24.03.2022

Rekordowy kontenerowiec MSC Gaia w Porcie Gdynia [WIDEO]

Port Gdynia przyjął dzisiaj kontenerowiec MSC Gaia, który jest jednocześnie najdłuższym i najbardziej pojemnym statkiem, jaki kiedykolwiek zawinął do portu.
22.03.2022

C. Hartwig Gdynia przejął Rhenus Air & Ocean Poland

C. Hartwig Gdynia, jedna z wiodących firm spedycyjnych w Polsce, działająca od listopada 2021 roku w ramach globalnej Grupy Rhenus, przejęła Dział Air & Ocean Poland ze struktur Rhenus Logistics S.A. Oznacza to, że gdyński spedytor odpowiada obecnie za wszystkie zlecenia w obrębie spedycji lotniczej i morskiej, realizowane wcześniej przez firmę Rhenus na rzecz klientów w Polsce.
21.03.2022

„Pogoria” wyruszyła na Morze Śródziemne [GALERIA]

W niedzielę 20 marca „Pogoria” wypłynęła z Gdyni w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był to ostatni akcent bardzo intensywnego tygodnia dla legendarnego żaglowca.
20.03.2022

Cotygodniowe połączenie Port Gdynia - Nowy Jork

Linie żeglugowe MSC poinformowały o uruchomieniu cotygodniowego serwisu z Bałtyku do Stanów Zjednoczonych. Statki będą zawijać do Gdyni.
17.03.2022

„Cerber”: w Porcie Gdynia ćwiczyły psy służbowe [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia zakończyły się dwutygodniowe ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie mechanizmów zarządzania kryzysowego oraz podnoszenie poziomu wyszkolenia zespołów pies-przewodnik różnych służb.
07.03.2022

Port Gdynia. PCS usprawni procedury

Wprowadzany przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia moduł maklerski Port Community System usprawni formalności związane z obsługą statków w porcie.
23.02.2022

CBA przygląda się zamówieniom publicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Centralne Biuro Antykorupcyjne przygląda się zamówieniom publicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – dowiedziała się PAP. Kontrola obejmuje lata 2018-2019 i dotyczy zarówno procedury zlecania przetargów przez uczelnię, jak i ich realizacji.
18.02.2022

[WIDEO] Droga Czerwona – rozpoczyna się przygotowanie do budowy kluczowej drogi do Portu Gdynia

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia podpisany został Program Inwestycji dotyczący tzw. Drogi Czerwonej. To formalne rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy kluczowej z punktu widzenia Portu Gdynia arterii.
17.02.2022

PRCiP ponownie pogłębi tor podejściowy w Gdyni

Tor podejściowy do Portu Gdynia zostanie pogłębiony. Liderem konsorcjum, które wykona prace, jest Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych.
15.02.2022

Zimowy rejs podchorążych [ZDJĘCIA]

W poniedziałek 7 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej odbywać będą praktykę morską.
07.02.2022

Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni mają nowe magazyny i pracownie konserwatorskie

W Gdyni zaprezentowano magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni, które zbudowano w pod powierzchnią ekspozycji broni i uzbrojenia morskiego. Nowo otwarte pomieszczenia mają 750 mkw.
04.02.2022

Amerykański sprzęt wojskowy w Porcie Gdynia

Ponad 200 elementów uzbrojenia m.in. wozów opancerzonych i wojskowych ciężarówek dla amerykańskiego 1. Batalionu 185. Pułku Piechoty przeładowano w gdyńskim porcie. Do USA przetransportowano zaś ekwipunek 3.Batalionu 161. Pułku Piechoty. Port w Gdyni będzie służył do rozładunku amerykańskiej armii do 14 lutego.
04.02.2022

[WIDEO] 100-lecie Portu Gdynia. Współpraca z młodym gdyńskim artystą

Port Gdynia rozpoczyna świętowanie swojego stulecia i odkrywa karty dotyczące obchodów. Pomoże w tym młody, ale już ceniony gdyński artysta – Jan Rutka.
03.02.2022

[WIDEO] Cofka w Trójmieście i innych miastach na wybrzeżu

Do cofki doszło w niedzielę na marinie w Gdyni, wyspie Ołowianka w Gdańsku oraz na bulwarze w Ustce - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa.
30.01.2022

Gdynia-Hanko – Finnlines będzie pływał częściej

Finnlines Polska ogłosił zwiększenie częstotliwości serwisu na linii Gdynia-Hanko. Od 24 stycznia statki będą odchodzić z Portu Gdynia 6 razy w tygodniu.
25.01.2022

Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.
17.01.2022

ColliCare inwestuje w Gdyni, otwiera połączenia short sea

Norweska firma logistyczna ColliCare Logistics otwiera swoje biuro w Gdyni i wchodzi na polski rynek z połączeniami typu short sea głównie do Skandynawii i Wielkiej Brytanii oraz usługami door-to-door w pozostałej części Europy i świata.
10.01.2022

Pływacy rozgrzeją zimne wody Zatoki Gdańskiej

W dniach 8 do 9 stycznia 2022 w gdyńskiej marinie jachtowej odbędzie się już trzecia edycja Gdynia Winter Swimming Cup 2022 BCT SERIES by Piotr Biankowski. To międzynarodowe zimowe zawody pływackie na dystansach od 25 do 1000 m.
08.01.2022

Przekop Mierzei Wiślanej - podsumowanie 2021 roku

Powstały dwa unikatowe w skali kraju mosty obrotowe. Na Falochronie Wschodnim i Zachodnim, gdzie po raz drugi na świecie wykorzystuje się betonowe bloki „x-block plus”, zakończono pogrążanie ścianek szczelnych. W śluzie, która stanowi serce inwestycji, zrealizowano większość prac żelbetowych i zamontowano dwie bramy. Tak zamknął się rok 2021 na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Prowadzone były także prace m.in. przy budowie sztucznej wyspy, kanału żeglugowego czy budynku Kapitanatu Nowy Świat.
06.01.2022

„Zodiak II” i „Planeta I” – nowoczesne jednostki wielozadaniowe Urzędów Morskich w Gdyni oraz w Szczecinie

W ramach serii naszych cyklicznych analiz dotyczących rynku żeglugowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji okrętowych i budów jednostek pływających. W dzisiejszym tekście prezentujemy informacje na temat bardzo nowoczesnych serwisowców wielozadaniowych wybudowanych w polskiej stoczni i oddanych całkiem niedawno, bo pod koniec 2020 roku do eksploatacji i wykonywania statutowych zadań Urzędów Morskich w Gdyni oraz Szczecinie.
04.01.2022

Rekord przeładunków paliw w Porcie Gdynia i w Bazie Paliw w Dębogórzu

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podał, że 2021 rok okazał się być rekordowym pod względem przeładunków paliw dostarczanych drogą morską do Bazy Paliw PERN w Dębogórzu.
03.01.2022

Rekordowy rok w BCT

Baltic Container Terminal, operujący w Porcie Gdynia, poinformował o tegorocznych wynikach przeładunkowych.
02.01.2022

Paweł Weiner, MAG Offshore: „Zarządzamy projektami offshore, przygotowujemy morskie farmy wiatrowe w Polsce” [ROZMOWA]

Polski offshore czeka jeszcze dużo pracy i dużo zmian. W dynamicznie rozwijającym się środowisku trzeba trzymać rękę na pulsie. MAG Offshore, powołana do życia przez Morską Agencję Gdynia spółka-córka, może pełnić ważną rolę przewodnika, który prowadzi swoich klientów przez meandry sektora. Z Pawłem Weinerem, prezesem MAG Offshore, rozmawiamy o zadaniach firmy, ale także przeszkodach i szansach polskiego offshore.
30.12.2021

Cape Akritas rekordowym statkiem w Gdyni

Kontenerowiec Cape Akritas, który dziś wpłynął do terminalu BCT w Porcie Gdynia, pobił rekord pod względem pojemności i ładowności pośród wpływających do Gdyni jednostek.
29.12.2021

Oba place Centrum Logistycznego w Gdyni będą gotowe pół roku przed terminem [WIDEO, GALERIA]

Dwa place manewrowo-składowe, czyli ponad 17 hektarów do składowania kontenerów oraz elementów farm wiatrowych będą gotowe na pół roku przed terminem! Do zrealizowania inwestycji Centrum Logistycznego w Porcie Gdynia, potrzeba było 85 tysięcy metrów sześciennych betonu.
23.12.2021

Pierwszy intermodalny pociąg z Xi'an dotarł do Gdyni

Do Portu Gdynia, a konkretnie do terminalu GCT Hutchison Ports Gdynia dotarł pierwszy pociąg intermodalny z chińskiego Xi'an.
23.12.2021

Uniwersytet Morski z kierunkiem poświęconym MFW

Uniwersytet Morski w Gdyni uruchamia dwusemestralne studia podyplomowe na kierunku „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”.
17.12.2021

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań [WIDEO, GALERIA]

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

INCOS, czyli jak BCT ułatwia sobie pracę z pociągami [WIDEO]

Bałtycki Terminal Kontenerowy opracował własny system informatyczny, który znacznie ułatwia zarządzenia podstawieniami pociągów intermodalnych w terminalu. INCOS dostępny jest jednak dla wszystkich uczestników obrotu intermodalnego i może znacznie wpłynąć na rozwój transportu kolejowego w kraju.
12.12.2021

GCT zmodernizowało nabrzeże Bułgarskie

Gdynia Container Terminal wkrótce skorzysta ze zmodernizowanego nabrzeża Bułgarskiego.
12.12.2021

Masa towarów obsługiwanych przez porty UE spadła o 7 proc. w 2020 roku

Koronawirus uderzył w przeładunki w europejskich portach. Jak poinformowała Komisja Europejska, w ubiegłym roku wielkość przeładunków spadła do poziomów z 2015 roku. Przedstawiamy wyniku Eurostatu.
11.12.2021

Port Gdynia pomoże w odbudowie ul. Janka Wiśniewskiego

Wkrótce ma ruszyć odbudowa ulicy Janka Wiśniewskiego w Gdyni – jednej z arterii prowadzących do Portu Gdynia. Port będzie partycypował w kosztach.
09.12.2021

Molo Południowe i skwer Kościuszki w Gdyni czekają zmiany. W konkursie 16 projektów

Rozpoczęły się obrady sądu konkursowego, który wybierze najlepszy projekt dotyczący Molo Południowego. Na konkurs studialno-ideowy na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – Pirs Przyszłości złożonych zostało 16 prac konkursowych.
08.12.2021

Port Gdynia z dofinansowaniem na inwestycje w basenach IV i V i dostęp lądowy „ostatniej mili”

Zarząd Morskiego Portu Gdynia otrzymał dofinansowanie na wykonanie projektów inwestycji w ramach rozbudowy infrastruktury dostępowej dla statków oraz drogi i linii kolejowej. Dzięki nim port będzie przygotowany do obsługi statków ro-ro powyżej 180 metrów.
06.12.2021

Seefalke opuścił Stocznię Wojenną po remoncie

Pod koniec listopada niemiecki statek patrolowiec Seefalke wypłynął z PGZ Stoczni Wojennej. Statek przechodził tam przegląd klasowy, remont i prace konserwacyjne.
06.12.2021

EDF wciąga polskie firmy w łańcuch dostaw dla projektów jądrowych

W Paryżu francuska grupa EDF, jeden z potencjalnych dostawców technologii jądrowych dla Polski, podpisała umowy o współpracy z kilkoma polskimi firmami: Energomontaż-Północ Gdynia, Rafako, Zarmen, Egis Poland i Dominion Polska.
03.12.2021

Portowa Straż Pożarna w Gdyni ma unikalny pojazd ratowniczo-gaśniczy. Specjalizacja: LNG [WIDEO, ZDJĘCIA]

Portowa Straż Pożarna Zarządu Morskiego Portu Gdynia została wyposażona w nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy. Nowy wóz jest dedykowany do zabezpieczania bunkrowania LNG.
02.12.2021

Port Gdynia otrzymał decyzję środowiskową dla Portu Zewnętrznego

Z końcem listopada Port Gdynia otrzymał decyzję środowiskową dla projektu budowy Portu Zewnętrznego. Jest to ważny element prac nad projektem.
02.12.2021

PKP PLK: modernizacja linii z południa do portów w Trójmieście do 2027

Do 2027 r. planowane jest zakończenie modernizacji linii kolejowej 201 między Bydgoszczą a Trójmiastem, łączącej południe kraju z portami w Gdańsku i Gdyni – poinformowały w środę władze PKP Polskie Linie Kolejowe.
01.12.2021

Gdynia. Niewybuch w basenie portowym. Jak będzie wyglądała neutralizacja?

Przy nabrzeżu portowym, niedaleko Muzeum Emigracji, saperzy odkryli niewybuch, który pochodzi prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Jego neutralizacja odbędzie się w poniedziałek, 29 listopada w godz. 7.30-9.30. Akcję przeprowadzi Marynarka Wojenna RP.
28.11.2021

Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania

Podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach, msza św., apel pod pomnikiem Polska Morska, festyn – to główne uroczystości, jakimi Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania.
27.11.2021

W Gdyni rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe oficera i marynarzy, ofiar terroru komunistycznego

W kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni-Oksywiu rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe kmdr. Adama Rychela, mata Karola Martyńskiego oraz st. marynarza Henryka Zająca, ofiar terroru komunistycznego. Ich szczątki zostały znalezione przez IPN.
24.11.2021

Statek rybacki zwodowany w Karstensen Shipyard Poland [WIDEO, ZDJĘCIA]

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano niewielki statek rybacki dla duńskiego armatora Lynge Fiskeri A/S.
15.11.2021

Rozbudowa centrum logistycznego w sąsiedztwie Portu Gdynia

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej powiększy się Rumia Invest Park. 3,4 mln zł posłużą na przygotowanie nowych terenów dla działalności logistycznej magazynowej w pobliżu Portu Gdynia.
08.11.2021

MEW/Baltic Pipe: portowe opowieści

Dla niektórych czytelników w dużej mierze niezrozumiałym może być zestawianie w publikacjach obu tych projektów. Z jednej strony mamy bowiem rurę, jak niektórzy wywodzą, a z drugiej wiatraki na morzu. Na pierwszy rzut oka faktycznie może dziwić porównywanie tych inwestycji, ale niestety analizując historię Baltic Pipe, a teraz marketingowe przymiarki do Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, można odnaleźć wiele niepokojących i negatywnych dla interesów Polski prawidłowości, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo
28.10.2021

Offshore Wind Logistics & Supplies 2021: o polskich farmach wiatrowych w konkretach [WIDEO]

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej po raz kolejny zorganizowało w Gdyni konferencję Offshore Wind Logistics & Supplies. Jej celem jest zachęcenie reprezentantów polskiego przemysłu do wejścia w sektor energetyki wiatrowej i wymiana wiedzy z bardziej doświadczonymi przedsiębiorstwami.
21.10.2021

Uniwersytet Morski w Gdyni gości delegację z Angoli

Uniwersytet Morski w Gdyni gościł w tym tygodniu delegację z Angoli. Rozmawiano o kontynuacji projektu, który UMG prowadziło w latach 2008-2010 oraz 2013-2019.
21.10.2021

Port Gdynia – nabrzeża i Ostroga Pilotowa do przebudowy [WIDEO]

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Podpisał w piątek umowę na przebudowę Nabrzeża Portowego, Ostrogi Pilotowej oraz Nasady Nabrzeża Francuskiego. Wykonawcą robót będzie firma Strabag.
17.10.2021

20. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia – dyskusje i współpraca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia przez lata wypracowało sobie status jednej z najważniejszych imprez o charakterze gospodarczym w regionie i Polsce. Tegoroczna, 20. edycja, przyniosła po raz kolejny dyskusje na tematy ważne dla branży i wspólne próby poszukiwań rozwiązań aktualnych problemów.
10.10.2021

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. Dzień pierwszy za nami

W czwartek (7 października) rozpoczęła się 20. edycja Forum Gospodarki Morskiej. Zaplanowano debaty i spotkania z ciekawymi gośćmi - oczywiście na temat gospodarki morskiej. W programie - trwającego do jutra - wydarzenia jest pięć nowych paneli tematycznych, w których udział weźmie ponad 30 prelegentów.
07.10.2021

Gdynia nagrodzona za gospodarkę wodną

Kompleksowe podejście i różnorodność podejmowanych działań przekonały jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto. Gdynia otrzymała nagrodę za najlepszą gospodarkę wodną wśród polskich miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców podczas trwającej w Centrum Nauki Kopernik konferencji o tym samym tytule. Laur odebrał w imieniu władz miasta Walery Tankiewicz, prezes spółki PEWIK.
07.10.2021

PERN z podwyższonym nalewakiem dla dużych tankowców

PERN poinformował, że na Stanowisku Przeładunku Paliw Płynnych w Porcie Gdynia wkrótce uruchomiony zostanie podwyższony nalewak do rozładunku tankowców powyżej 30 tys. ton, które stanowią większość obsługiwanych tam statków.
04.10.2021

Stena Line: nowe promy na linii Gdynia-Karlskrona

Stena Lina zapowiedziała, że w 2022 roku na linii Gdynia-Karlskrona operować będą dwa nowoczesne promy: Stena Scandica i Stena Baltica. Oznacza to 30-procentowy wzrost zdolności przewozowej połączenia i wyższy komfort dla pasażerów.
28.09.2021

Zakończenie budowy Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia oficjalnie zakończona została jedna z ważniejszych inwestycji w ostatnim czasie – budowa Publicznego Terminalu Promowego. Uroczystość z okazji finiszu prac odbyła się 23 września, dokładnie w 99. rocznicę uchwalenia ustawy o budowie portu w Gdyni.
23.09.2021

Gdańsk. Zakończono prace na stacji kolejowej Zaspa Towarowa, prowadzącej do portu

Zakończyły się prace modernizacyjne na stacji kolejowej Zaspa Towarowa – poinformował w piątek zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe. Ładunki jadą koleją do portów w Trójmieście po nowych zelektryfikowanych torach – podkreślono.
11.09.2021

Niewybuch w Porcie Gdynia

Ładunek wybuchowy z czasów II wojny światowej odnaleźli dziś przed południem robotnicy w Porcie Gdynia. Na miejscu pojawił się patrol saperski.
09.09.2021

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października.
07.09.2021

Projekt nowej drogi dojazdowej do Portu Gdynia utknął w Ministerstwie Infrastruktury

Podczas zakończonego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wielu panelistów i gości wspominało o konieczności jak najszybszej budowy tzw. Drogi Czerwonej, która ma stanowić ważną arterię dojazdową do Portu Gdynia. Oficjalny miejski serwis internetowy Gdyni poinformował, że projekt utknął w Ministerstwie Infrastruktury.
02.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień II. Przyszłość portów i żeglugi - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni przyniósł dyskusje o przyszłości – energii, portów, żeglugi. O tym wszystkim rozmawiali politycy, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
31.08.2021

Ambiens, MAG Offshore i Subnea razem dla morskiej energetyki wiatrowej

Ambiens, MAG Offshore oraz Subnea podpisały porozumienie o współpracy w zakresie ocen oddziaływania na środowisko realizowanych na rzecz projektów offshore w Polsce oraz basenie Morza Bałtyckiego.
27.08.2021

Przetarg na budowę pogłębiarki dla Urzędu Morskiego w Gdyni nierozstrzygnięty

Ogłoszony przez Urząd Morski w Gdyni przetarg na budowę pogłębiarki nie przyniósł oczekiwanego rozwiązania – złożona została tylko jedna oferta, która była dodatek zbyt droga.
26.08.2021

PGZ Stocznia Wojenna wyremontuje niemiecki patrolowiec

PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni otrzymała zlecenie na przegląd klasowy, remonty i prace konserwacyjne niemieckiego patrolowca Seefalke.
26.08.2021

Drugi Seabin oczyszcza wodę w gdyńskiej marinie

W marinie w Gdyni pojawiło się drugie urządzenie Seabin służące do oczyszczania. Pieniądze na jego zakup uzbierała mieszkanka miasta Ewa Gajewska, która prowadziła projekt Save the Sea.
25.08.2021

Nils de Baar, Vestas: morska energetyka wiatrowa to korzyści dla pokoleń [ROZMOWA]

Vestas to jeden ze światowych liderów produkcji turbin wiatrowych, zarówno lądowych, jak i morskich. Firma angażuje się już w polskie inwestycje offshore. Między innymi o wpółpracy z Portem Gdynia i polskim planie na morską energetykę wiatrową opowiedział nam Nils de Baar, prezes firmy na Europę Północną i Środkową.
23.08.2021

Gdynia. Projekty przebudowy molo Południowego poszukiwane

Gdynia szuka pomysłu na zagospodarowanie i zabudowę przestrzeni na molo Południowym, przy którym cumują m.in. Dar Pomorza, Dar Młodzieży, ORP Błyskawica, a także tramwaje wodne.
19.08.2021

Projmors wykona dokumentację przebudowy Nabrzeża Pomocniczego w Porcie Gdynia

Port Gdynia podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Nabrzeża Pomocniczego. Projekt wykona Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Projmors.
17.08.2021

Wyśmienite wyniki przeładunkowe w Porcie Gdynia. Lipiec kolejnym miesiącem intensywnych wzrostów

Lipcowe wyniki przeładunkowe po raz kolejny udowadniają bardzo silną pozycję Portu Gdynia na mapie Bałtyku. Miesięczne wyniki wskazują ponad 117-procentową dynamikę wzrostu w stosunku do roku ubiegłego.
11.08.2021

Niebezpieczeństwo na pokładzie promu Stena Line w Porcie Gdynia. Pasażer groził wysadzeniem statku

W porcie w Gdyni zatrzymano mężczyznę, który groził wysadzeniem jednego z portów. Trwa przeszukiwanie promu.
09.08.2021

Conrad – angielski kapitan, światowy marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia od wielu lat pod pomnikiem Józefa Conrada Korzeniowskiego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Rady Miasta Gdyni i Biblioteki Miejskiej składają kwiaty, by uczcić pamięć znanego marynisty. Joseph Conrad zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.
04.08.2021

Po raz pierwszy w Polsce. Biegnij po terminalu

Pięć kilometrów pomiędzy kontenerami i portowymi suwnicami. Jeśli jesteś zapaleńcem biegowych wyzwań i doceniasz niestandardowe trasy, to wydarzenie wydaje się punktem obowiązkowym.
04.08.2021

Kazimierz Koralewski nowym wiceprezesem w Porcie Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia poinformował, że nowym wiceprezesem został Kazimierz Koralewski.
03.08.2021

UMG zaprasza do szkoły letniej

Szkoła letnia „Zarządzanie Obsługą Rejsów Wycieczkowych” dedykowana studentom Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbędzie się już we wrześniu.
29.07.2021

Szkolą w Gdyni przyszłe kadry wycieczkowców

Z czym bardziej może kojarzyć się gdyńskie nabrzeże, jeżeli nie z regularnymi wizytami majestatycznych wycieczkowców? Teraz pojawi się okazja na zdobycie nowych kwalifikacji, które pozwolą w przyszłości pracować przy obsłudze luksusowych jednostek. Uniwersytet Morski w Gdyni prowadzi nabór do szkoły letniej „Zarządzanie Obsługą Rejsów Wycieczkowych”.
29.07.2021

Znamy datę zlotu jachtów z duszą

Jachty z duszą ponownie zawiną do Gdyni! Zlot „Próchno i rdza” to cykliczna impreza, która gromadzi miłośników klasycznych jednostek o konstrukcjach stalowych i drewnianych.
28.07.2021

Bałtyk pełen podwodnych tajemnic

Dno Bałtyku skrywa wiele tajemnic. Zwłaszcza tych związanych z historią II wojny światowej. Płetwonurkowie wciąż eksplorują dno morza i co jakiś czas trafiają na niezwykłe odkrycia. Na początku lipca ekipa z Baltictech odnalazła „SS Frankfurt” – wrak statku, który został zbombardowany w drodze do Gdyni.
26.07.2021

III Konferencja Naukowa Muzeum MW

Od 19 do 20 sierpnia w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III edycja konferencji naukowej „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność”.
20.07.2021

85 lat historii Polskiego Rejestru Statków na "Darze Pomorza"

Od najbliższego piątku, 16 lipca, na pokładzie Daru Pomorza, stacjonującego przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, rozpoczyna się jedyna w swoim rodzaju wystawa zatytułowana „85 lat na rzecz bezpieczeństwa na morzu i lądzie. Poznaj PRS!” - która przybliży działalność i historię instytucji - Polskiego Rejestru Statków.
19.07.2021

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021

Tegoroczna edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia będzie edycją jubileuszową - to już 20 lat, odkąd po raz pierwszy w Gdyni spotkali się eksperci branży morskiej, by dyskutować o kierunkach rozwoju, zagrożeniach i potencjale polskiej gospodarki morskiej.
16.07.2021

Vestas i Port Gdynia współpracują przy morskiej energetyce wiatrowej

Opierając się na doświadczeniu w dostawie energii wiatrowej na lądzie w Polsce, Vestas rozpoczął rozmowy techniczne z Portem Gdynia, odnośnie rozwoju portu jako kluczowej infrastruktury dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
13.07.2021

Z Portu Gdynia będzie pływał nowy operator promowy [Podsumowanie tygodnia 28/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, że Stena Line nie będzie już jedynym przewoźnikiem promowym w Gdyni.
13.07.2021

Dwucyfrowe wzrosty w pierwszym półroczu w Porcie Gdynia

Czerwiec okazał się być rekordowym miesiącem w roku 2021 w Porcie Gdynia. We wszystkich grupach towarów zanotowano wzrosty w stosunku do czerwca 2020.
12.07.2021

Stocznia Crist S.A. i biuro projektowe Seatech Engineering współpracują przy budowie luksusowego statku wycieczkowego

W czerwcu odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego i luksusowego statku wycieczkowego o numerze budowy NB518. Przy budowie współpracują ze sobą gdyńska Stocznia Crist S.A. oraz gdańskie biuro projektowe Seatech Engineering.
12.07.2021

Marine Works na Polboat Yachting Festival

Marine Works zaprasza na jedną z największych w Polsce imprez branży żeglarskiej i motorowodnej – Polboat Yachting Festival. Odbędzie się ona w dniach 15-18 lipca w Marinie w Gdyni.
12.07.2021

Czas na 1 Lige w Gdyni!

18 załóg 1 Ligi będzie rywalizować w drugiej rundzie Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsza majowa runda w Sopocie dostarczyła sportowych emocji na najwyższym poziomie. Druga runda, odbywająca się w ramach Gdynia Sailing Days będzie okazją do zdobycia kolejnych punktów w walce o Klubowe Mistrzostwo Polski PZŻ.
09.07.2021

Digitalizacja projektów w Porcie Gdynia

W dniu 05 lipca 2021 roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. i Stowarzyszenie BIM podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie tworzenia propozycji dla interesariuszy oraz rekomendacji regulacji prawnych do administracji publicznej dotyczących wdrażania metodyki Building Information Modeling-Management „BIM” w Polsce.
09.07.2021

„Złoty Lew” wpłynął do Gdyni [WIDEO]

W czwartek, 8 lipca do Marina Yacht Parku wpłynął holenderski żaglowiec flagowy „Gulden Leeuw”. Żaglowiec jest flagową jednostką kanadyjskiego programu Class Afloat. Odbywają się na nim rejsy szkolne i pasażerskie. W Gdyni pozostanie aż do soboty.
08.07.2021

OT Port Gdynia trzyma poziom – podsumowanie I półrocza

Terminal OT Port Gdynia kończy I półrocze 2021 roku z przeładunkami ponad 1,8 mln ton.
08.07.2021

Już od 8 lipca można ponownie zwiedzać ORP Błyskawica

Błyskawica powróciła ze Stoczni Wojennej po kilkumiesięcznym remoncie i cumuje na swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim.
07.07.2021

Certyfikat "Uczelnia liderów" oraz wyróżnienie nadzwyczajne "Primus"

Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej otrzymał Certyfikat Uczelnia Liderów 2021, a także wyróżnienie nadzwyczajne „Primus” w konkursie „Uczelnia Liderów”.
06.07.2021

Jacek Sadaj nowym prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia

Jacek Sadaj objął funkcję prezesa Portu Gdynia po Adamie Mellerze, którego odwołano w połowie maja br.
01.07.2021

Jutro startuje Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w Polsce odbędzie się w Gdyni w dniach 2-18 lipca.
01.07.2021

Monitoring nabrzeży i dna w Porcie Gdynia działa

Zakończył się roczny okres testowania pierwszego na świecie systemu ciągłego monitorowania stanu umocnień dna morskiego przy konstrukcjach hydrotechnicznych. Innowacyjne rozwiązanie powstało przy współpracy gdyńskiej firmy Enamor, Uniwersytetu Morskiego i Portu Gdynia. Teraz może już trafić na krajowe i zagraniczne rynki.
01.07.2021

W Porcie Gdynia przeładowuje się wszystko

Port Gdynia to port uniwersalny specjalizujący się nie tylko w obsłudze ładunków drobnicowych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro oraz ładunków masowych, ale również dostosowany do przyjmowania i obsługi ładunków ponadgabarytowych, tzw. project cargo.
27.06.2021

OT Port Gdynia. Zobacz spektakularny wyładunek warszawskich tramwajów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Nowoczesne, klimatyzowane, przyjazne środowisku i najdłuższe z dotychczas jeżdżących w stolicy tramwaje przypłynęły na terminal OT Port Gdynia. W czwartek (24 czerwca) miał miejsce wyładunek dwóch pierwszych wagonów zamówionych przez Tramwaje Warszawskie i wyprodukowanych w fabryce Hyunday Rotem Company Limited, które wkrótce pojawiają się na warszawskich ulicach.
24.06.2021

Nowoczesny kosz Seabin pojawił się w gdyńskiej marinie

Tuż przed wakacjami gdyńska marina zyskała nowoczesny kosz morski Seabin, który ma za zadanie zbierać pływające w wodzie śmieci. Oznacza to setki kilogramów mniej zanieczyszczeń w Bałtyku. To czwarte tego typu urządzenie w kraju.
22.06.2021

Absolwent gdyńskiego liceum mistrzem Europy

Michał Krasodomski, tegoroczny absolwent VII Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, został mistrzem Europy do lat 19 w klasie Laser Standard.
21.06.2021

Rusza budowa Centrum Offshore UMG

W dniu 15 czerwca br. Uniwersytet Morski w Gdyni podpisał umowę z firmą Budimex S.A. na budowę „Innowacyjnego Centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore”.
18.06.2021

V Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę! KONKURS Portu Gdynia i portalu GospodarkaMorska.pl

Z okazji V Parady Żeglarskiej zorganizowany został wyjątkowy konkurs! Osoby, które wybierają się 19 czerwca na spacer nad morze, aby oglądać Paradę zachęcamy do zrobienia zdjęć.
17.06.2021

Święto Morza w Gdyni

Już od najbliższego piątku, 18 czerwca, w Gdyni czeka nas tydzień pełen atrakcji – rozpoczyna się "Święto Morza"!
17.06.2021

Nowy Most Lądowy Bałtyk-Adriatyk

Powstał interesujący sojusz operatorów intermodalnych Loconi Intermodal oraz Baltic Rail łączący BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni i Port Koper (Słowenia).
17.06.2021

Szersze wejście do Portu Gdynia [WIDEO]

Przebudowa Północnej Ostrogi Pilotowej w Porcie Gdynia stanowi kolejny z etapów i elementów największego zadania inwestycyjnego Przebudowa Akwenów Wewnętrznych Portu Gdynia do głębokości 16 m. Prace na Ostrodze polegały na poszerzeniu Wejścia Pilotowego z istniejącej szerokości ok. 102.0 m, do szerokości min. 140.0 m i uzyskaniu głębokości technicznej -16.0 m.
15.06.2021

UMG świętuje 101. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce [PROGRAM]

17 czerwca przypada 101. rocznica szkolnictwa morskiego w Polsce. Sprawdź, co w programie.
14.06.2021

Port Gdynia - wzrost eksportu w transporcie morskim

Port Gdynia zakończył pierwsze pięć miesięcy 2021 r. ze wzrostem na poziomie 8,2%.
12.06.2021

Zacznij wakacje z Jarmarkiem Morskim

Wielkimi krokami zbliża się Święto Morza. Jak co roku czeka nas mnóstwo wspaniałych atrakcji. Jedną z nich bez wątpienia będzie trwający przeszło tydzień Jarmark Morski. Stoiska pełne rzemieślników, rękodzielników, artystów i gastronomów zagoszczą na skwerze Kościuszki w dniach od 19 do 27 czerwca.
11.06.2021

UMG: otwarto nowe Laboratorium Hydroakustyki

W Katedrze Elektroniki Morskiej na Wydziale Elektrycznym UMG zostało otwarte nowe Laboratorium Hydroakustyki. Laboratorium to powstało z inicjatywy dr inż. Ryszarda Studańskiego, który kieruje międzyuczelnianym zespołem prowadzącym badania naukowe w tym laboratorium.
07.06.2021

Pierwsze wycieczkowce w Gdyni już w czerwcu!

Jeszcze w tym miesiącu do Gdyni zawita pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie. Każdego roku do naszego miasta przypływa ich około 50-70. Niektóre pojawiają się nawet kilka razy. Jeżeli pandemia nie pokrzyżuje planów, 26 czerwca przy nabrzeżu Francuskim zacumuje AIDAmar.
03.06.2021

Okręty 50. BALTOPS zacumują w Gdyni

W najbliższych dniach przy gdyńskich nabrzeżach cumować będą okręty uczestników największych manewrów morskich na Bałtyku BALTOPS 2021. 3 czerwca wieczorem wpłynie do Gdyni okręt fińskiej marynarki wojennej MLC Hämeenmaa, a dzień później okręt włoskiej marynarki wojennej ITS Marceglia.
03.06.2021

V Żeglarska Parada Świętojańska już 19 czerwca!

Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od startu tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Tym razem dziesiątki jachtów i żaglowców przepłyną z Gdyni do Gdańska, a mieszkańcy Trójmiasta będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.
02.06.2021

Żeglarskie laury wręczone

Za nami 10. edycja Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Tym razem to wyjątkowe wyróżnienie powędrowało do tych, którzy stoją na straży żeglarskiej i morskiej edukacji i wyszkolili wiele pokoleń młodych ludzi.
30.05.2021

Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawica

W niedzielę 27 czerwca, w dniu Święta Marynarki Wojennej, na pokładzie okrętu, córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, Viridianna Rey i Katarzyna Raczyńska, obejmą honorowym mecenatem ORP Błyskawica - słynnego chrześniaka Cecylii.
27.05.2021

Sieci widma, czyli co czyha w wodzie

Porzucone w morzu sieci rybackie dalej łowią. Są realnym zagrożeniem dla morskich stworzeń. To tak zwane „sieci widma”. Stowarzyszenie Ghost Diving Poland zajmuje się ich wyszukiwaniem i wydobywaniem. W ostatni majowy weekend w Akwarium Gdyńskim będzie można zapoznać się z działalnością tej organizacji. Wszystko podczas wystawy „Sieci widma”.
27.05.2021

Kolejne innowacyjne przedsiębiorstwo z decyzją o wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji

Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyznał decyzję o wsparciu firmie HPE8. Przedsiębiorstwo zainwestuje ponad 10 mln zł w budowę nowego zakładu w Gdyni.
18.05.2021

Morze mnie kręci. Stwórz pomysł na film i wygraj 10 tys. zł!

Konkurs "Morze mnie kręci" jest propozycją dla wszystkich miłośników filmowania i tematyki morskiej. Mogą w nim wziąć udział osoby w wieku od 20 do 35 lat, a prócz dużych pieniędzy do wygrania są trzydniowe warsztaty w Gdyńskiej Szkole Filmowej, które pomogą zrealizować nagranie. Zgłoszenia do 6 czerwca.
16.05.2021

Z Gdyni do Sztokholmu. Ruszył kolejny wyścig pełnomorski The Ocean Race Europe Prologue.

Cztery jednostki VO65 w samo południe opuściły Gdynię, kończąc tym samym etap rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej. Jachty wyruszyły w kierunku Sztokholmu, mijając po drodze boje zwrotną w Sopocie. Zwieńczyło to trzydniowy pobyt załóg w Polsce, który był częścią The Ocean Race Europe Prologue. Regaty te są przedsmakiem europejskiej odsłony najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie, która wystartuje 27 maja w Lorient (Francja).
13.05.2021

Obserwuj wyścigi jachtów na wodach zatoki

Niezwykła okazja czeka dziś i jutro na miłośników żeglarstwa. W Gdyni zacumowały cztery jachty VO65, startujące w The Ocean Race Europe Prologue. Dziś – we wtorek 11 maja – jednostki wezmą udział w dwóch wyścigach przybrzeżnych. Będzie je można zaobserwować m.in. z bulwaru Nadmorskiego czy plaży i molo w Orłowie.
11.05.2021

Okręty w plenerze

Jaka inna gra z dawnych lat pasowałaby lepiej do Muzeum Marynarki Wojennej, jeżeli nie słynne „okręty”? Choć niektórzy pamiętają ją ze zwykłej kartki papieru z tylu szkolnego zeszytu, to teraz w klasyczną planszówkę można też zagrać… w plenerze. Na zewnętrznej wystawie pojawiły się specjalne stoły do popularnej rozgrywki.
07.05.2021

2021 - Rok Tadeusza Wendy

W 2021 roku obchodzimy 95. rocznicę nadania praw miejskich Gdyni oraz 100. rocznicę rozpoczęcia budowy portu w Gdyni, w związku z tym Rada Miasta Gdyni 31 marca na XXVIII sesja Rady, ustanowiła rok 2021 Rokiem Tadeusza Wendy.
05.05.2021

Wycieczkowce w Porcie Gdynia

Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia rozpocznie się 11 maja i potrwa do 22 października. W sumie wycieczkowce powinny zawinąć do nas aż 34 razy. Oczywiście, o ile trwająca pandemia nie pokrzyżuje tych planów.
04.05.2021

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
28.04.2021

IV Forum Wizja Rozwoju w nowym terminie. W Gdyni spotkamy się 26 i 27 sierpnia

Zmienił się termin największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Forum Wizja Rozwoju odbędzie się w Gdyni 26 i 27 sierpnia, czyli dwa miesiące później niż pierwotnie planowano. Powód – oczywiście pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia.
26.04.2021

Trąba wodna nad Zatoką Pucką

Niecodziennie zjawisko meteorologiczne mogli zaobserwować w niedzielę wieczorem mieszkańcy m.in. Gdyni i powiatu puckiego. Nad Zatoką Pucką pojawiła się trąba wodna, czyli silny wir powietrza, który utrzymywał się przez kilka minut.
26.04.2021

Odnowiono most upamiętniający współpracę Gdyni i Plymouth [wideo]

W Plymouth, jednym z największych portów w Wielkiej Brytanii, znajduje się most symbolizujący partnerstwo tego miasta z Gdynią. Most powstał ponad 40 lat temu i przez ten czas uległ zniszczeniu. Ostatnio obiekt został odnowiony, a nowe malowidła wzbudzają duże zainteresowanie.
26.04.2021

Inwestycje infrastrukturalne Portu Gdynia oraz PERN

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz PERN wzmocniły współpracę, zmierzającą do umocnienia Portu Gdynia jako niezależnego, morskiego hubu paliwowego. Wynika to ze wzrostu zainteresowaniem importu paliw drogą morską. Przeładunki gotowych paliw płynnych w gdyńskim porcie wykazują wyraźną tendencję wzrostową, I kwartał 2021 roku okazał się być rekordowy.
25.04.2021

Port Gdynia i Ørsted – współpraca w przeddzień budowy polskich morskich farm wiatrowych

21 kwietnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. i Ørsted podpisały list w sprawie współpracy w zakresie bezzałogowych pojazdów, dronów, robotyki i zrównoważonego transportu dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.04.2021

Koniec prac przy budowie gdyńskiego terminalu promowego - Podsumowanie tygodnia 16/2021

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kończących się pracach przy budowie nowego terminalu promowego w Gdyni, a także o kilku incydentach z udziałem promów, do jakich doszło w minionych dniach.
20.04.2021

Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 23 kwietnia 2021r.

Transmisja live, rozmowy ze studentami, wykłady na żywo, wirtualne zwiedzanie uczelni – tak zapowiada się Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który odbędzie się 23 kwietnia 2021 r.
20.04.2021

Ogień na morskim poligonie [foto]

W piątek, 16 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia na morzu. Okręty we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
16.04.2021

Budowa placów składowych w Porcie Gdynia szybciej, niż zaplanowano [wideo]

Port Gdynia jest nowoczesnym portem uniwersalnym. Zawarta w Strategii Rozwoju Portu Gdynia misja, podkreśla konieczność zapewnienia zrównoważonego rozwoju sektora usługowego w porcie. Wśród wyzwań technologicznych i gospodarczych determinujących kierunki rozwoju jest niewątpliwie konieczność dostosowania infrastruktury portowej do obsługi największych statków zawijających na Bałtyk.
14.04.2021

Intensywny I kwartał w portach morskich - podsumowanie działań TSL Silesia

Trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia ciągle mają negatywny wpływ na gospodarkę Polski, jednakże kluczowy dla przewozów droga morską handel zagraniczny na szczęście w dalszym ciągu nie zamiera i opiera się skutkom covidu. Kontynuowane inwestycje w budownictwo i infrastrukturę oraz związane z nimi zapotrzebowanie na surowce, jak również i wyroby stalowe pozwoliły utrzymać obrót towarów obsługiwanych w portach morskich na dość wysokim poziomie.
14.04.2021

OT Port Gdynia nie zwalnia tempa

OT Port Gdynia, najbardziej uniwersalny terminal w Porcie Gdynia, podsumowuje przeładunki w I kwartale 2021 roku. Terminal świadczy usługi przeładunkowo-składowe zarówno dla ładunków drobnicowych, jak i masowych suchych, których od stycznia do marca przeładował łącznie blisko 900 tys. ton.
12.04.2021

Publiczny Terminal Promowy w idei #greenport

W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - nowy Publiczny Terminal Promowy. To największe przedsięwzięcie od blisko 50 lat w Porcie Gdynia, którego generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Inwestycja jest realizowana na obszarze 6 hektarów. Rozebrane zostało historyczne Nabrzeże Polskie i wykonano na nowo całą linię tego nabrzeża.
09.04.2021

Wynajmij biuro z widokiem na Port

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oferuje wynajem atrakcyjnych powierzchni biurowych w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii, w budynku „Akwarium”, przy ul. Czechosłowackiej 3 w Gdyni.
08.04.2021

Działamy globalnie – wspieramy lokalnie

Ciesząc się dobrymi wynikami Port Gdynia w ramach zrównoważonego rozwoju dzieli się otrzymanym dobrem i wspiera lokalną społeczność. Do akcji #dzielmysiędobrem, której pomysłodawcą jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., dołączają kolejne organizacje, dzięki czemu inicjatywa się rozrasta i wsparciem objęci są najbardziej potrzebujący.
02.04.2021

Foki kochają spokój - plażowicze są dla nich realnym zagrożeniem

Dwie pierwsze, młode foki już trafiły do helskiego ośrodka rehabilitacji. Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Jej pacjenci to głównie focze szczenięta. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta nie są ani atrakcjami turystycznymi, ani kompanami do zdjęć. Niestety ich obecność na plażach często budzi wśród ludzi sensację. Dlatego fokarium alarmuje: traktujmy foki z odpowiednim dystansem, nie straszmy ich i nie róbmy...
31.03.2021

„Podchorki dają korki" - akcja podchorążych AMW

Od 1 marca br. ruszyła akcja podchorążych AMW pn. „Podchorki dają korki", polegająca na udzielaniu korepetycji on-line dzieciom i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. W ten sposób podchorążowie pomagają w nauce swoim młodszym kolegom i koleżankom.
29.03.2021

Szkolenie na morzu

Od poniedziałku, 22 marca, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe ORP Orkan i ORP Grom. Jednostki doskonaliły procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, z którymi załogi mogą się spotkać podczas realizacji zadań na morzu.
29.03.2021

Współpraca Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z PKN Orlen

Uniwersytet Morski podpisanym listem intencyjnym rozpoczyna współpracę z PKN Orlen. Współpraca obejmować będzie edukację i badania na rzecz morskiej energetyki wiatrowej.
26.03.2021

Witkowski: dwa statki pracujące przy Nord Stream 2 pod lupą polskich władz

Dwa statki, które są własnością niemieckiego armatora, ale pływały pod polską banderą, od piątku będą traktowane jako jednostki łamiące sankcje dotyczące budowy Nord Stream 2 - poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Jak dodał, obie jednostki pracują przy Nord Stream 2.
26.03.2021

OZE kontra węgiel? To nie musi być pojedynek na śmierć i życie

Przedsiębiorcy zmieniają strategię pozyskiwania energii. W ten sposób dostosowują się do światowego trendu, który nakazuje odchodzenie od węgla i zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w rynku. – Pamiętajmy jednak, że całkiem od węgla odejść nie możemy – przestrzega Adam Gawęda, poseł i były sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i Ministerstwie Aktywów Państwowych.
24.03.2021

Odpływająca „Błyskawica” zatrzymana w kadrze

Okręt-muzeum ORP „Błyskawica” ponad tydzień temu udał się na zasłużony remont. Przy okazji jego odholowania Muzeum Marynarki Wojennej ogłosiło konkurs na najlepszą fotografię z tego wydarzenia. Wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach.
22.03.2021

Ryby, morza i rośliny. Nauka z „Niepodręcznika Oceanicznego”

W sieci i przed kamerą czują się dosłownie jak... ryby w wodzie! Pracownicy oraz naukowcy z Akwarium Gdyńskiego i Instytutu Oceanologii PAN opublikowali już ponad 100 odcinków swojej serii „Niepodręcznik Oceaniczny”. To krótkie filmy pełne wiedzy, które jeszcze w kwietniu zeszłego roku miały zająć czas pasjonatom morskich tematów podczas lockdownu.
22.03.2021

Pierwsze wyjście Daru Młodzieży na praktyki

Po dwutygodniowej kwarantannie „Dar Młodzieży” wyruszy 22 marca (poniedziałek) o godz. 10.00 w rejs szkoleniowy ze studentami Hogere Zeevarschool z Antwerpii na pokładzie.
19.03.2021

Srebrna gospodarka ze złotą perspektywą

Znaczenie seniorów w polskiej gospodarce rośnie. Biznes coraz bardziej docenia grupę, która ma mocne atuty – solidność, stabilne dochody i wydłużający się okres aktywności zawodowej. Mimo to w polityce senioralnej jest wciąż wiele do zrobienia. Właśnie dlatego srebrna gospodarka będzie ponownie jednym z tematów Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
18.03.2021

Viasea zdobywa rynek

Chcąc zwiększyć swój rozwój, Viasea otwiera nowe oddziały w Gdyni i Kłajpedzie i będzie od 18 marca obsługiwać rejsy z krajów bałtyckich i Polski do Norwegii.
17.03.2021

Gdynia upamiętni kolejnych zasłużonych żeglarzy

W alei Żeglarstwa Polskiego honorowani są wybitni ludzie morza. Do tej pory odsłonięto w niej 20 tablic. Upamiętniają tych, którzy wnieśli wkład w rozwój i historię polskiego żeglarstwa. Do tego grona dołączy w tym roku trzech żeglarzy: Henryk Jaskuła, Andrzej Rościszewski i Zbigniew Żochowski.
16.03.2021

IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - wywiad z dr Andrzejem Michalakiem

Forum Wizja Rozwoju to największe wydarzenie gospodarcze w północnej części Polski. W tym roku odbędzie się w dniach 24-25 czerwca w Gdyni. Będzie to już czwarta edycja. O agendzie i tematyce tegorocznego wydarzenia mówi w wywiadzie dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
16.03.2021

Port Consultants zrealizował załadunek generatorów w Porcie Gdynia

Port Consultants w dniach 9-10 marca zrealizował w Porcie Gdynia skomplikowaną operację przetransportowania na statek 3-ch ciężkich generatorów. Dwa z nich ważyły po 280 ton, trzeci 453 tony.
15.03.2021

IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - Dokąd zmierza polska gospodarka?

Dokąd zmierza polska gospodarka? Oto pytanie, na które poszuka odpowiedzi kilkuset ekspertów, panelistów, przedsiębiorców, ekonomistów, naukowców i przedstawicieli ministerstw podczas czwartej edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce zapowiedziano na 24-25 czerwca.
15.03.2021

22 lata od przystąpienia Polski do NATO

Gdynia świętowała dziś 22. rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Uroczyste obchody odbyły się na skwerze Kościuszki w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej. Wzięli w nich udział przedstawiciele miasta oraz Marynarki Wojennej w Gdyni.
12.03.2021

Skomplikowany załadunek generatorów w Porcie Gdynia

9 marca przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych odbył się skomplikowany załadunek dwóch generatorów na statek Tasmanic Winter.
12.03.2021

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-3 Leszko

W przeddzień jubileuszu 50-lecia 3. Flotylli Okrętów, 10 marca br., w Porcie Wojennym Gdynia odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-3 Leszko. To ostatnia, z trzech nowoczesnych jednostek typu B860 wcielonych do służby w 3. Flotylli Okrętów.
11.03.2021

Wyładunek stali w Gdynia Container Terminal (GTC)

We wtorek, 9 marca, w Gdynia Container Terminal (GCT), we współpracy z Laude Smart Intermodal S.A., wyładowano na terminalu ponad 14.000 ton stali w płytach o wadze jednostkowej od 17 do 34 ton. Od środy trwa załadunek towaru na wagony kolejowe.
11.03.2021

Dodatkowe 2,2 mln zł z budżetu UE na rozbudowę Akwarium w Gdyni

Dodatkowe 2,2 mln zł ze środków Unii Europejskiej na rozbudowę Akwarium w Gdyni przekaże zarząd województwa pomorskiego. Wartość inwestycji wyniesie ok. 18,8 mln zł, a dofinansowanie unijne, po zawartym aneksie 11,1 mln zł.
09.03.2021

Nowe połączenie kontenerowe między Portem Gdynia a Londynem

Operator logistyczny Unifeeder uruchamia kolejne, regularne, cotygodniowe połączenie morskie między Portem Gdynia a terminalem DB World London Gateway.
05.03.2021

Holowanie ORP Błyskawica do stoczni - konkurs na zdjęcie

Już niedługo, prawdopodobnie 8 marca w godzinach porannych, ORP Błyskawica odda cumy i opuści swoje stałe miejsce przy reprezentacyjnym Nabrzeżu Pomorskim. Okręt wyruszy, w towarzystwie holowników, do Stoczni Wojennej na oczekiwany remont, połączony z dokowaniem i niezbędnymi pracami konserwacyjnymi.
04.03.2021

Pierwsze wyjście Daru Młodzieży i Horyzontu na praktyki

W najbliższą sobotę 6 marca 2021 r. o godzinie 16.00 Uniwersytet Morski w Gdyni rozpoczyna tegoroczny sezon praktyk morskich. Oba statki - Dar Młodzieży i Horyzont II wyruszą z gdyńskiego portu do Anwerpii.
03.03.2021

Gdynia pierwszym miastem w Polsce w Green City Accord, inicjatywie KE

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce przystąpiło we wtorek do porozumienia Green City Accord, zainicjowanego w październiku 2020 r. przez Komisję Europejską. Inicjatywa zrzesza europejskie samorządy zaangażowane w troskę o jakość środowiska.
02.03.2021

Polska stocznia Crist zaangażowana w unikalny projekt pływającej odsalarki z napędem wiatrowym

Grupa europejskich firm realizuje, na Bliskim Wschodzie, wyjątkowy projekt pływającej morskiej turbiny wiatrowej.
28.02.2021

Morska edukacja online z Akwarium Gdyńskim

Opowieści o zwierzętach z różnych stron świata i ciekawostki o morzu. Między innymi na to mogą liczyć uczniowie, którzy wezmą udział w zajęciach online prowadzonych przez Akwarium Gdyńskie. Pilotażowo ruszyły one w lutym. Od marca lekcje będą kontynuowane. Trwają zapisy dla szkół.
27.02.2021

Ocean – źródło fotograficznej inspiracji

Morska toń i błękit oceanu fascynują ludzi od zawsze. Potrafią też być niewyczerpanym źródłem inspiracji. Aby nadal mogło tak być, trzeba zadbać o ochronę wód. Zwraca na to uwagę Akwarium Gdyńskie, które w styczniu zorganizowało konkurs fotograficzny pod hasłem „Ocean i ludzie są nierozłącznie związani”. Właśnie ogłoszono jego wyniki. Efekt? Niesamowite zdjęcia i piękne morskie widoki z różnych zakątków świata. Można je podziwiać dzięki wirtualnej galerii.
26.02.2021

MAG Offshore - nowy gracz w branży morskiej energetyki wiatrowej 

Morska energetyka wiatrowa może do 2030 r. mieć znaczny udział w PKB oraz przyczynić się do powstania dodatkowych miejsc pracy. Już dziś zidentyfikowano ponad 100 polskich podmiotów, które z powodzeniem mogą zostać włączone w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Dla wielu polskich lokalnych przedsiębiorstw włączenie się w przemysł energetyki morskiej będzie okazją do znacznego rozwoju. W odpowiedzi na rozwój tej branży w Polsce powstała firma MAG Offshore.
25.02.2021

Atrakcyjna powierzchnia biurowa w nowoczesnym budynku przy ulicy Polskiej w Gdyni

Zarząd Morskiego Portu Gdynia oferuje wynajem bardzo atrakcyjnej powierzchni biurowej w nowoczesnym budynku przy ulicy Polskiej 13A. Zobacz materiał wideo.
25.02.2021

Nowy wiadukt drogowy w okolicach Portu Gdynia

Dziś podpisano umowę, a do połowy 2023 roku będzie gotowy nowy wiadukt drogowy w ciągu ulicy Puckiej. Jednocześnie znikną dotychczasowe rogatki kolejowe. Pełnym zakresem prac, od projektu do budowy zajmie się wyłoniona w przetargu firma STRABAG. Wiadukt będzie kosztować 78,9 miliona złotych brutto i skróci dojazd na północ Gdyni o około kilkanaście minut.
24.02.2021

Gdynia – Kraków: Shanties 2021 online

To największe tego typu wydarzenie w Europie. Szanty z kraju i ze świata, największe gwiazdy piosenki żeglarskiej, wystawy, spotkania, prezentacje, premiery - takie atrakcje czekają na jubileuszowym 40. Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties 2021. Ostatni dzień festiwalu będzie emitowany na żywo z Gdyni z Muzeum Marynarki Wojennej.
23.02.2021

Poznaj historię Marynarki Wojennej z własnym smartfonem

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających. Teraz przyglądanie się poszczególnym wystawom i eksponatom będzie jeszcze bardziej interesujące. Wszystko za sprawą specjalnej aplikacji. Każdy odwiedzający będzie mógł ściągnąć ją na swój smartfon i tym samym zwiedzać muzeum z audioprzewodnikiem. Usługa będzie dostępna od 1 marca. Aby z niej skorzystać, wystarczy własny telefon i słuchawki.
23.02.2021

„Wodnik” w porcie. Po 2300 milach szkolenia

ORP „Wodnik” z powrotem w macierzystym porcie w Gdyni, a podchorążowie już na lądzie i po praktyce morskiej. Okręt szkolny wrócił z dwutygodniowego rejsu po Morzu Bałtyckim, podczas którego pokonał ponad 2300 mil morskich.
23.02.2021

Gdynia: Nielegalne papierosy w kontenerze z Bangladeszu

Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji wykryły kontrabandę w kontenerze, który przypłynął do portu w Gdyni. Zamiast deklarowanych koszulek, w przesyłce znajdowało się 10 mln. sztuk papierosów wartych 7,5 mln zł.
19.02.2021

Gdynia zaskoczona działaniami PKP

Na pierwsze półrocze 2023 roku planowane jest zakończenie przebudowy węzła Karwiny. 15 lutego Gdynia wybrała wykonawcę tej jednej z największych w ostatnich latach, wartej ponad 100 mln zł, miejskiej inwestycji. Jej realizacja w żadnym stopniu nie wstrzymuje możliwości budowy przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nowych przystanków czy dodatkowego toru linii Kościerzyna-Gdynia.
17.02.2021

Napięcie na linii PKP - gdyński magistrat

Brak przebudowy wiaduktów drogowych nad torami linii z Kościerzyny do Gdyni uniemożliwi PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. budowę dodatkowego trzeciego toru i nowych przystanków dla kolei aglomeracyjnej - podaje PKP PLK. Urząd Miasta w Gdyni nie zgadza się z zarzutami kolejowej spółki.
17.02.2021

W Gdyni powstaje Aparthotel z myślą o branży morskiej

Apartgdynia to miejsce stworzone z myślą o pracownikach i pracodawcach przemysłu stoczniowego i morskiego. Aparthotel usytuowany jest blisko gdyńskiego portu i oferuje łącznie 180 miejsc noclegowych na wynajem krótko i długoterminowy.
16.02.2021

Specjaliści z Gdyni w europejskim projekcie "Ocean 2020"

Międzynarodowe Konsorcjum odpowiedzialne za ogólnoeuropejski projekt „OCEAN2020” wraz z końcem roku 2020 sfinalizowało prace nad realizacją jednego z kilku przedsięwzięć, podejmowanych w ramach tzw. pakietów roboczych.
15.02.2021

Z rodziną w rejs dookoła świata lub na zimową olimpiadę

Zima to dobry czas na zabawę i zdobycie nowych doświadczeń. Przewoźnik promowy Stena Line zaprasza na rejsy pełne atrakcji dla całej rodziny. Wypłynięcia z Gdyni odbędą się w lutym, w dniach: 19, 20, 26 i 27. Do wyboru jest „Rejs dookoła świata” lub „Zimowa olimpiada”.
12.01.2021

W Gdyni wyłowiono ciała dwóch mężczyzn

Zwłoki dwóch mężczyzn wyłowiono dzisiaj w dwóch różnych miejscach w Gdyni. Pierwszego z nich wydobyto z auta w basenie portowym, a drugiego z morza w pobliżu mola w Orłowie.
02.01.2021

Gdynia świętuje 132. urodziny Kwiatkowskiego

Dokładnie 132. lata temu – 30 grudnia 1888 roku – w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, reformator polskiego przemysłu, a przede wszystkim budowniczy Gdyni. W rocznicę jego urodzin miasto wspomniało i uczciło pamięć o nim, składając kwiaty przed pomnikiem przy ulicy 10 Lutego.
31.12.2020

Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego - Zabawa miejska online

W grudniu studenci WSAiB razem z mieszkańcami Gdyni świętują rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego. Organizatorzy jak zwykle zaplanowali wiele atrakcyjnych zagadek, podchwytliwych pytań i zadań na spostrzegawczość. Różnica polega jedynie na tym, że tym razem gra miejska odbędzie się w wersji online. „Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego" potrwa od 28 do 30 grudnia.
22.12.2020

Nowe kładki na plaży w Gdyni na ostatniej prostej

Trwająca obecnie wymiana kładek pieszych na Plaży Sródmieście w Gdyni dostarczy nowej jakości mieszkańcom miasta oraz turystom. Efekty będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku.
24.11.2020

Nowa jednostka kontrolno-inspekcyjna Urzędu Morskiego w Gdyni w Ustce

W ostatnich dniach zawitała do portu w Ustce nowa jednostka kontrolno-inspekcyjna Urzędu Morskiego w Gdyni – Kontroler 23. Zastąpi ona dotychczas użytkowaną i wysłużoną Marzenkę (rok budowy: 1977), która zostanie wystawiona na sprzedaż.
26.10.2020

Nowa atrakcja na Molo Południowym w Gdyni

Od czerwca tego roku gdynianie mogą korzystać ze zmodernizowanej przestrzeni mola Południowego. W ramach projektu KLIMATyczne Centrum teren ten zyskał nie tylko małą architekturę w postaci klasycznych oraz nowoczesnych ławek. Metamorfozę dopełniły różnorodne nasadzenia. Ostatnim elementem przemiany mola są podświetlane litery tworzące napis GDYNIA.
15.10.2020

Gdyńska turystyka stawia na bezpieczeństwo

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kolejnych dwóch gdyńskich obiektów turystycznych, choć określanie w ten sposób promów Stena Line jest nie do końca właściwe. To hotele na wodzie, które bezpiecznie i komfortowo zabierają nas do szwedzkiej Karlskrony i to aż trzy razy dziennie. Z kolei Jakubowy Hotel to wspaniała część dziejów Gdyni, romantyczna historia kochającej się pary i na wskroś nowoczesne i wygodne wnętrza hotelowe. A wszystko bezpieczne i uwzględniające wymogi sanitarne, związane z aktualną sytuacją.
13.10.2020

Potok Wiczliński znów popłynie

Przygotowania inwestycji „Odtworzenie Potoku Wiczlińskiego wraz z budową zbiorników retencyjnych w Gdyni” trwały ze względu na jej skalę kilka lat. Roboty nad realizacją idą zgodnie z planem i już za niecałe pół roku woda w dopływie Kaczej znów popłynie. Postępy najlepiej widać z lotu ptaka.
09.10.2020

Jachty z duszą zawiną do Gdyni

Już po raz dwunasty w historii – a szósty w Gdyni – na wodach naszej zatoki spotkają się „wodne oldtimery”. Wszystko za sprawą Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, który odbędzie się w dniach od 8 do 11 października. Głównym punktem programu jest uroczysta parada, która w samo południe w sobotę 10 października wystartuje z Gdyni.
05.10.2020

Gdyński wynalazek nie zawiódł. System przeciwminowy MLM II po testach

System przeciwminowy rodem z gdyńskiego Oksywia jest gotowy na podbój rynku zbrojeniowego! Prototyp MLM II, czyli flagowego projektu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej pomyślnie przeszedł testy na poligonie w Niemczech.
29.09.2020

Park z widokiem na morze

Zieleń, ławki, miejsca do piknikowania i specjalnie przygotowane punkty widokowe na krajobraz obejmujący orłowskie molo, plażę i morze. Już wkrótce park Wzgórze Mewy, przy ujściu rzeki Kaczej, zupełnie się zmieni. Wszystko dzięki inwestycji, która powstanie w tym miejscu za sprawą współpracy miasta i firmy Vectra.
24.09.2020

Dwie oferty na budowę pomnika Tadeusza Wendy - założyciela gdyńskiego portu

Do drugiego przetargu na budowę pomnika Tadeusza Wendy przystąpiło dwóch wykonawców. Postać wybitnego inżyniera, założyciela gdyńskiego portu, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady mola Rybackiego. Ze względu na powtórne postępowanie, prawdopodobny termin odsłonięcia pomnika to wiosna 2021 roku.
23.09.2020

Mężczyzna zaginął po kąpieli w morzu w Gdyni

49-letni mężczyzna zaginął po kąpieli w morzu w okolicy mola w Gdyni Orłowie. Dzisiaj rano poszukiwania zakończyła Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Zaginionego nie udało się odnaleźć.
18.09.2020

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczyna współpracę z Pocztą Polską

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Poczta Polska podpisały porozumienie o współpracy, której celem będzie doskonalenie pocztowców w kwestii zarządzania kryzysowego, logistyki, cyberbezpieczeństwa oraz ochrony danych osobowych.
15.09.2020

Duże zmiany w energetyce wiatrowej. Turbiny staną bliżej zabudowań, a w Gdyni powstanie terminal do budowy farm morskich

Już nie dziesięciokrotność wysokości turbiny, lecz co najmniej 500 metrów ma dzielić nowo budowane farmy wiatrowe od zabudowań mieszkalnych. Tak wynika z zaprezentowanego niedawno projektu nowelizacji „ustawy wiatrakowej”. Projekt trafi niebawem do komisji sejmowych. Tymczasem rząd planuje budowę w Gdyni terminalu instalacyjnego na potrzeby budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Energetyka wiatrowa ma się stać jednym z filarów nowego miksu energetycznego Polski. Najważniejszym pozostanie jednak fotowoltaika.
14.09.2020

Osada Rybacka na Oksywiu

Lubicie rybackie klimaty? Ale takie autentyczne, niewystylizowane, bez blichtru kurortu, pachnące świeżą rybą, a nie komercją? Jak tak, to zapraszamy na spacer do Osady Rybackiej na Oksywiu.
12.09.2020

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy Gdynia w nowej formule

Prezydent Miasta Gdyni podjął trudną decyzję. 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się wyjątkowo bez udziału publiczności, 3 października 2020 roku. Tym razem to najważniejsze w świecie podróżniczym wydarzenie, które ze względu na panującą epidemię nie będzie dostępne dla publiczności, zostanie ograniczone do jednego dnia. Wypełnią go prelekcje autorów największych polskich dokonań eksploracyjnych minionego roku. Całe wydarzenie będzie transmitowane on-line.
10.09.2020

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - oferta inwestycyjna

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma do zaoferowania teren inwestycyjny w Gdyni przy ul. Czechosłowackiej 3, przeznaczony dla urządzeń portu morskiego, terenów obiektów produkcyjnych, składów i magazynów, czy zabudowy usługowej.
10.09.2020

Podsumowanie lata 2020 na gdyńskich kąpieliskach

Za nami kolejny rok na gdyńskich kąpieliskach morskich, które funkcjonowały od 26 czerwca do 31 sierpnia. Codziennie bezpieczeństwa strzegło 35 ratowników na czterech kąpieliskach morskich: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo oraz Gdynia Babie Doły. Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego dodatkowo wspierała działania na kąpieliskach oraz poza nimi. Wszystko po to, aby po zakończeniu sezonu móc powiedzieć: było bezpiecznie! Od 1998 roku na gdyńskich kąpieliskach morskich nie utonął nikt. Do końca września na plaży G
04.09.2020

Historyczny seans filmowy w Muzeum Marynarki Wojennej

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Gdańsk 1939" zrealizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
27.08.2020

Projekt Portu Zewnętrznego ekonomicznie uzasadniony. Budowa już w 2024 roku? (wideo)

Drugiego dnia III edycji Forum Wizja Rozwoju, odbywającego się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowana została konferencja i debata dotycząca Portu Zewnętrznego w Gdyni. Niezależni eksperci ocenili efektywność inwestycji a władze ZMPG poinformowały, iż już na przełomie września i października tego roku wystąpią o pozwolenie środowiskowe na budowę.
26.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

Morski kalendarz pomoże chorym dzieciom i hospicjom

ATC Cargo SA organizuje akcję społeczną „Morskie wspomnienia o Gdyni”. Każdy może wziąć w niej udział wysyłając archiwalne fotografie, które stworzą kalendarz opowiadający o morskiej historii miasta. Dochód z kalendarzy przekazanych na licytację Radia Gdańsk zasili trójmiejskie hospicja i organizacje wspomagające leczenie dzieci.
19.08.2020

Morze kręci młodych twórców

Morze jest dla nich inspiracją. Chcą to twórczo wyrazić i zainteresować tym tematem innych. Finaliści konkursu „Morze mnie kręci” wzięli udział w warsztatach filmowych, gdzie pod okiem ekspertów dopracowywali kwestie realizacyjne i scenariusze swoich krótkich produkcji. Autor najlepszego pomysłu na film promujący gospodarkę morską otrzyma 10 tysięcy złotych na jego stworzenie.
18.08.2020

Pomorskie: jedno kąpielisko nieczynne

Gdynia Babie Doły to w tej chwili jedyne kąpielisko w pomorskim zamknięte z powodu sinic.
17.08.2020

Gdynia: Plaża wczoraj i dziś (foto)

Gdyńska plaża niezmiennie przyciąga w upalne dni spragnionych słońca i wody mieszkańców i turystów. Czy zmieniła się przez ostatnie kilkadziesiąt lat? Zobaczcie sami.
16.08.2020

Gdynia – żeglarska i koszykarska stolica Polski?

Co mają ze sobą wspólnego koszykówka i żeglarstwo? Wydawałoby się że niewiele, ale na pewno ogląd sytuacji, rozmieszczenie przeciwnika i rozegranie go tak, aby zrealizować swoją grę czy taktykę na pewno są składowymi sukcesu w obu tych dyscyplinach.
13.08.2020

Bezpieczne opaski na gdyńskiej plaży

Gdyńscy policjanci wręczają rodzicom i opiekunom dzieci tzw. „bezpieczne opaski”. Mają one ułatwić odnalezienie malucha w przypadku zagubienia w tłumie turystów. Funkcjonariuszy można spotkać przy miejskiej plaży, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
12.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na spacer historyczny

6 sierpnia o g. 13.00 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na Spacer historyczny z zabytkami Marynarki Wojennej w tle.
04.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej i „Błyskawica” na nowych zasadach

Od sierpnia Muzeum Marynarki Wojennej i okręt ORP „Błyskawica” wydłużają godziny otwarcia. Zmieniają się też zasady zwiedzania. Dzięki temu historię polskiej Marynarki Wojennej będzie mogło poznać więcej osób.
04.08.2020

Gdyńscy ratownicy na medal(e)

W miniony weekend na plaży w Kątach Rybackich odbyły się Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Gdyńscy ratownicy od lat należą do krajowej czołówki, co udowodnili i tym razem, zdobywając osiem medali w poszczególnych konkurencjach. Co więcej, nasze panie w klasyfikacji generalnej zajęły drugiej miejsce, a Weronika Wyszyńska dołożyła brązowy medal w rywalizacji indywidualnej. Organizatorem mistrzostw była Fundacja RescueHouse​.
03.08.2020

Obserwuj na bieżąco co dzieje się na wejściu do Gdyńskiego Portu!

Molo Południowe, gdyńskie plaże czy marina jachtowa na żywo nie są już zaskoczeniem, ale możliwość zobaczenia na internetowej kamerze wielkiego promu wchodzącego do portu – jak najbardziej. Miłośnicy morskich klimatów i żeglugi mogą teraz obserwować, co dzieje się na wejściu do gdyńskiego portu.
28.07.2020

Gdynia: 25 osób zarażonych koronawirusem po imprezie na katamaranie

Służby sanitarne wykryły jak dotąd 25 przypadków zakażenia koronawirusem na imprezie, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób. Sanepid zawiadomił o sprawie prokuraturę.
28.07.2020

Oświetlenie Bulwaru i Skweru Kościuszki w Gdyni w nowej odsłonie

Trwa metamorfoza Śródmieścia Gdyni. W ramach strategicznego projektu KLIMATyczne Centrum zmienia się organizacja ruchu na wybranych ulicach, pojawiają się nowe ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych, mała architektura w postaci ławek oraz relaksacyjne strefy zieleni. A jeszcze w tym roku zmieni się oświetlenie najbardziej popularnych gdyńskich tras spacerowych, czyli Skweru Kościuszki, al. Jana Pawła II oraz Bulwaru Nadmorskiego.
24.07.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali szereg bloków tematycznych poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki.
24.07.2020

Port Gdynia nie zwalnia dynamiki inwestycji

Port Gdynia jest nowoczesnym portem uniwersalnym. Określona w Strategii Rozwoju Portu Gdynia misja podkreśla konieczność zapewnienia zrównoważonego rozwoju sektora usługowego w porcie. Wśród wyzwań technologicznych i gospodarczych determinujących kierunki rozwoju jest niewątpliwie konieczność dostosowania infrastruktury portowej do obsługi największych statków zawijających na Bałtyk.
13.07.2020

Czerwona flaga na plaży w Orłowie

Woda na kąpielisku w Orłowie jest zbyt zimna, by można się było w niej kąpać. Stąd decyzja o wywieszeniu czerwonej flagi. Morskich kąpieli można zażywać w Śródmieściu, Redłowie oraz Babich Dołach.
03.07.2020

Powstało nowe połączenie feederowe pomiędzy Gdynia Container Terminal / Hutchison Ports Gdynia a Hamburgiem.

Od 30 czerwca 2020 X-Press Feeders dodał GCT do swojego serwisu GPX, który z częstotliwością 1 zawinięcia w tygodniu łączy porty w rotacji: Hamburg – Gdynia – Gdańsk – Hamburg. Połączenie obsługiwane jest przez statek mv X-Press Mulhacen o pojemności 809 TEU, który wczoraj (wtorek 30 czerwca 2020) po raz pierwszy zawinął na nasz terminal. Obsługa statku przebiegła szybko i bez najmniejszych zakłóceń.
02.07.2020

Nieruchomości Vistal Gdynia z nowym właścicielem

W ramach realizacji planu restrukturyzacyjnego Vistalu, Agencja Rozwoju Przemysłu, a dokładnie jej spółka Operator ARP, odkupiła od gdyńskiej grupy nieruchomości przy Nabrzeżu Węgierskim w Gdyni.
30.06.2020

Gdyńskie Akwarium ciągle online [wideo]

Od 22 maja ekspozycja Akwarium Gdyńskiego, jednej z cieszących się największym zainteresowaniem atrakcji turystycznych w Gdyni została ponownie otwarta dla gości. Pomimo tego, akwaryści nadal dzielą się wiedzą online i kontynuują swój cykl „Niepodręcznika Oceanicznego”. Na Facebooku można już oglądać ponad 40 odcinków pełnych morskich ciekawostek!
29.06.2020

Sezon plażowy w Gdyni rozpoczęty! Otwarte 4 strzeżone kąpieliska

Dzisiaj rano w Gdyni zostały otwarte cztery kąpieliska strzeżone. Największe znajduje się na plaży w Śródmieściu i rozciąga się na długość 200 metrów.
26.06.2020

Z Gdyni na Hel drogą morską

Jak się dostać z Gdyni na Hel bez korków, a przy okazji pobyć chwilę na morzu i ogrzać się w letnim słońcu? Wystarczy na gdyńskim skwerze Kościuszki kupić bilet na statek.
26.06.2020

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Port Gdynia otwarty na przyszłość
port gdynia,port w gdyni,port trojmiasto,zarząd portu gdynia,port gdyński,port zewnętrzny,port instalacyjny

CRIST S.A.

Budowa, konserwacja , naprawy statków
budowa statków,offshore,przemysł offshore,remonty statków . konserwacja statków,polska stocznia,stocznia,stocznie,remonty kadłubów,budowa kadłubów,trasowanie,dokumentacje traserskie,systemy rurowe,walcowanie,stocznia crist,stocznia gdynia

Hagne Kancelaria Adwokacka Agnieszka Cwalina-Kowalewska

hagne kancelaria,kancelaria agnieszka cwalina-kowalewska,kancelaria prawo energetyczne,kancelaria prawo,kancelaria prawna usługi portowe,kancelaria prawna usługi transportowe,hagne gdynia,hagne gdańsk,kancelaria hagne trojmiasto,kancelaria prawo konkurencji,kancelaria prawo konsumentów

DOKER Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Robót Portowych

Przeładunki ponadgabarytowe, usługi transportu śródlądowego przez Zatokę Gdańską
przeładunki portowe,przeładunki sztuk ciężkich,sztauowanie ładunków,mocowanie ładunków,przeładunki w porcie,przeładunki w portach,przeładunki w porcie Gdańsk,przeładunki w porcie w Gdańsku,przeładunki w porcie Gdynia,przeładunki w porcie w Gdyni,przeładunki w portach Trójmiasto,przeładunki w portach w trójmieście,przeładunki w trójmiejskich portach,przeładunki sztuk ciężkich w portach,przeładunki sztuk ciężkich w porcie,przeładunki sztuk ciężkich Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich Trójmiasto,przeładunki sztuk cieżkich w trójmiejskich portach,transport na pontonach gdańsk,transport na pontonach gdynia,transport na pontonach zatoka gdańska,transport na pontonach w porcie,transport ponadgabarytowy na pontonach,sztauowanie gdańsk,sztauowanie gdynia,sztauowanie port gdańsk,sztauowanie port gdynia,sztauowanie w portach,trymowanie ładunków w portach

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej s.c.

ośrodek szkolenia marynarzy, kursy dla marynarzy, książeczka żeglarska, kursy STCW
oszgm,karbowiak,kursy dla marynarzy,indywidualne techniki ratunkowe,itr,szkolenia,kurs elementarnej pomocy medycznej,kursy medyczne,medical care,pierwsza pomoc medyczna,medyczny wyższy,Medical First aid,problematyka ochrony na statku,dla członków załóg,uaktualnienia,kurs ochrony przeciwpożarowej,książeczka żeglarska,kursy obowiązkowe,specjalistyczne,kurs zintegrowany bezpieczeństwa STCW,HAZMAT,Oficer Ochrony Statku (SSO),marynarz,security awarnesss,security duties,odnowienie itr,kursy pożarowe,mechanik wachtowy,drugi mechanik,starszy pokład,oficer wachtowy,szyper,kapitan,kierowanie tłumem,szczelność kadłuba,zarządzanie kryzysowe,szkoła morska gdynia,ośrodek szkolenia nurków,stcw,kurs ochrony ppoż,kurs pierwszej pomocy,indywidualne techniki ratunkowe-kurs,dowodzenie siłą okrętową-kurs,eksploatacja zbiornikowców-kurs

Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.

Morze rozwiązań od 1951 roku.
agenci morscy,ładunki ponadgabrytowe,transport morski,spedycja morska,marynarz,maklerzy okrętowi,spedytorzy morscy,morska agencja gdynia,mag

Urząd Morski w Gdyni

URZĄD MORSKI W GDYNI
urząd morski,urzędy morskie,urząd morski gdynia,urząd morski w gdyni,oznakowania nawigacyjne,inspekcje morskie,kontrola bezpieczeństwa w porcie,kontrola przepływu statków,kontrola statków wpływających,nadzorowanie bezpieczeństwa portu,port dla statków

Sealab Sp. z o.o.

Instalacje systemów automatyki w przemyśle stoczniowym i offshore.
Zintegrowany System Detekcji Gazu i Pożaru,Interaktywny System Detekcji Pożaru,Autroprime Przeciwpożarowy System Alarmowy,Sygnalizatory optyczne i akustyczne WERSJI EX,Gaszenie pomieszczeń gazem FM-200,system detekcji,urządzenia gaśnicze,przeciwpożarowy system alarmowy,system detekcji gazu,systemy detekcji gazu,sygnalizatory optyczne morskie,sygnalizatry optyczne w wersji morskiej,sygnalizatory akustyczne,sygnalizatory akustyczne morskie,sygnalizatory akustyczne w wersji morskiej,sygnalizatory optyczne,sealab,sealab gdynia,projektowanie systemów automatyki w przemyśle stoczniowym,projektowanie systemów automatyki w przemyśle offshore,projektowanie systemów automatyki w budownictwie,montaż systemów autmatyki w przemyśle stoczniowym,montaż systemów automatyki w przemyśle offshore,montaż systemów automatyki w budownictwie,IFG Autrosafe,Autrosafe,KD-200,Stałe Urządzenie Gaśnicze z zastosowaniem gazu FM-200,Alarmowe instalacje do stref zagrożonych wybuchem

HES GDYNIA BULK TERMINAL Sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa ładunków masowych w Porcie Gdynia
przeładunki morskie,przeładunki portowe,przeładunki towarów masowych,obsługa towarów masowych,port masowy mtmg,przeładunki węgla,przeładunki koksu,przeładunki zbóż,przeładunki pasz,przeładunki rud,przeładunki paliw płynnych,przeładunki ropy,przeładunek,hes gdynia

MG Sp. z o.o. Sp.k.

Serwis, części i remonty silników morskich CATERPILLAR®
morskie silniki napędu głównego od 93 do 5420 KW,silniki pomocnicze,morskie agregaty prądotwórcze,silnik,sprzęgło,przekładnia,śruba napędowa,siłownie okrętowe,silniki morskie caterpillar,silniki morskie cat,naprawa silników morskich,remonty silników morskich,remonty silników CAT,remonty silników morskich caterpillar,części do silników morskich,części do silników caterpillar,części do silników cat,mg,CAT,Caterpillar,CAT Marine,Caterpillar Marine,CAT Engines,CAT Marine Engines,CAT spares,CAT spares Gdynia,CAT spares Poland

Finnlines Polska Sp.z o.o.

Jesteśmy wiodącym operatorem żeglugowym statków ro-ro i ro-pax na M.Bałtyckim
serwis promowy ,transport morski ,operator promowy ,finnlines ,promy ,transport intermodalny ,Finlandia ,podróże ,prom Gdynia ,prom pasażerski ,promy pasażerskie ,przewozy pasażerskie ,przewóz ładunków ciężkich ,transport ładunków ,turystyka ,żegluga ,żegluga Helsinki ,żegluga morska ,żegluga Skandynawia

OT Port Gdynia Sp. z o.o.

„Uniwersalny terminal portowy”
ot port,ot port gdynia,terminal portowy,port przeładunkowy,usługi portowe,terminal ro-ro,terminal uniwersalny,terminal drobnicowy,przeładunki portowe,przeładunek drobnicy,przeładunek ładunków masowych,przeładunek w technologii ro-ro,przeładunek w technologii lo-lo,załadunek,wyładunek,formowanie i rozformowanie kontenerów,składowanie ładunków drobnicowych,składowanie ładunków masowych,magazynowanie,magazyny czasowego składowania,otpg,obsługa wyrobów stalowych,przeładunki papieru,przeładunek project cargo,obsługa dostaw inwestycyjnych,przeładunek big-bagów,obsługa ładunków masowych agro,przeładunek koksu

SMT SHIPPING POLAND SPÓŁKA Z O.O.

gdynia,gdańsk,sopot,Agenci okretowi,załogowi,maklerzy morscy,praca na morzu,praca na statkach,crewing,praca dla marynarzy

Expolco Transped Sp. z o.o.

SPEDYCJA MORSKA I TRANSPORT MIĘDZYNARODOWY KONTENEROWY
spedycja morska,spedytorzy morscy,transport morski,spedycja kontenerów,spedycja kontenerów morskich,transport kontenerów,transport kontenerowy międzynarodowy,międzynarodowy transport drogowy,transport kolejowy,transport kontenerów morskich,spedycja gdynia,spedytor gdynia,spedytor morski,spedytor kontenerów,FLC,LCL,transport lotniczy,transport intermodalny,ładunki LCL

RADA INTERESANTÓW PORTU GDYNIA

rada interesantów portu gdynia,port gdynia,ripg

ADVISER Kancelaria Prawna - Wojciech Armknecht radca prawny

prawo branży TSL,prawo morskie,prawnik morski,windykacja należności,kancelaria prawna,radca prawny,Gdynia,prawo spadkowe,radca prawny,prawo budowlane,prawo IT,Wojciech Armknecht,Adviser,Bartosz Armknecht,Stanisław Morawski,zamówienia publiczne kancelaria gdynia,prawo handlowe,prawo spółek handlowych,prawo korporacyjne,prawo stoczniowe,prawo administracyjne,prawo przewozowe,CRM.

Wuprohyd Biuro Projektów

biuro projektów hydrotechnicznych Gdynia,biuro projektów hydrotechnicznych,biuro projektów Gdynia,biuro projektów Trójmiasto,biuro projektów budowlanych,hydrotechnika,budownictwo hydrotechniczne,projekty hydrotechniczne,hydrotechniczne,projektowanie nabrzeży portowych,projektowanie hydrotechniczne,projekty portów jachtowych,ekspertyzy z zakresu geotechniki,geotechnika,ekspertyzy z zakresu hydrotechniki,ekspertyzy hydrotechniczne,ekspertyzy geotechniczne,projektowanie geotechniczne

Polskie Ratownictwo Okrętowe

Holowania oceaniczne i pełnomorskie.
holownik,holowanie morskie,holowanie oceaniczne,dźwig,dźwig pływający,pro,pro gdynia,usługi offshore,usługi dźwigowe,holowanie,offshore,usługi dla offshore,żuraw pływający maja,maja,żuraw pływający,wydobywanie wraków,ratownictwo morskie

FAIRPLAY TOWAGE POLSKA Sp. z.o.o. Sp.k.

Fairplay Towage Polska
holowania ,holowanie portowe ,holowania morskie ,holownik ,holowanie statków ,usługi holownicze ,ratowanie mienia na morzu ,ratownictwo morskie ,lodołamanie ,lodołamacze ,transport zaopatrzenia na statki ,cumowanie ,usługi cumownicze ,odbiór wód zaolejonych ,wuz gdynia ,wuż gdynia ,port-hol ,fairplay towage ,projekt zegluga ,projekt żegluga ,project zegluga

ApartGdynia

Największy i najbardziej nowoczesny aparthotel przy Porcie Gdynia. Otwarcie już w lipcu.
aparthotel,apartahotel gdynia,noclegi dla pracowników,noclegi dla pracowników gdynia,noclegi dla pracowników portowych,noclegi gdynia

Old Seas Sp. z o. o.

ładunki ponadgabarytowe,ładunki wielkowymiarowe,projekty transportowe,agencja morska,agent morski,shipping agent,makler morski,transport morski,barka górnopokladowa,ponton,holownik,holowanie pełnomorskie,kalkulacja uciągu,dobór tonażu,plan holowania,inspekcja on-hire,off-hire,czarterowanie,plan ładunkowy,kalkulacja uciągu holownika,port morski,port Gdańsk,port Ustka,port Gdynia,port Szczecin,Towcon,Towhire,Projectcon,Bargehire,Eurosund,Norsund,Eide Barge,Olkiluoto,Viiru,UR 93,UR 94,Rem Viking,Kaiserschleuse,Tryton,SB 5018,oldseas

Kancelaria Radcy Prawnego Arkadiusz Sapała

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA
kancelaria Gdynia,kancelaria Sopot,obsługa prawna marynarzy,unikanie podwójnego opodatkowania,ubezpieczenia marynarzy,podatki marynarzy,doradztwo prawne,odszkodowania,prawo cywilne,sprawy o zapłatę,obrót nieruchomościami,prawo gospodarcze,prawo spółek handlowych,prawo administracyjne,prawo zamówień publicznych,prawo ubezpieczeń gospodarczych,prawo wykroczeń,windykacja należności,

Kancelaria Radcy Prawnego Monika Ortman Gdynia

adwokat gdynia,prawnik gdynia,radca prawny gdynia,

IGS Schreiner Polska Sp. z o.o.

spedycja,morska,lotnicza,transport,kontenerowy,fracht,gdynia,chiny,import,export,

Polsin Overseas Shipping Ltd. Sp. z o.o.

spedycja,spedycja transport,kontenery,transport samochodowy,spedycja i transport,transport i spedycja,agencja celna,logistyka,transport kolejowy,transport morski,transport spedycja logistyka,odprawa celna,spedycja morska,spedycja miedzynarodowa,transport intermodalny,kontenery morskie,fracht morski,spedycja gdynia,spedycja gdansk,spedycja polska,spedycja kolejowa,spedycja transport krajowy,spedycja transport morski,agencja celna gdynia,agencja celna gdansk transport kontenerowy,transport logistyka,agencje celne,firma spedycyjna

Project Żegluga Sp. z o.o.

holowania,holowanie portowe,holowania morskie,holownik,holowanie statków,usługi holownicze,ratowanie mienia na morzu,ratownictwo morskie,lodołamanie,lodołamacze,transport zaopatrzenia na statki,cumowanie,usługi cumownicze,odbiór wód zaolejonych,wuz gdynia,wuż gdynia,port-hol,fairplay towage,projekt zegluga,projekt żegluga,project zegluga

Stena Line Polska

prom,promy,promy do szwecji,rejsy do szwecji,Gdynia-Karlskrona,prom do szwecji

Westway Terminal Poland Ltd.

przeładunki portowe,usługi portowe,przeładunki w porcie,przeładunki gdynia,terminal przeładunkowy,terminal gdynia,terminal portowy,

HMS ASSISTANCE POLAND

opieka medyczna dla marynarzy,przychodnia zdrowia Gdynia,abonamenty medyczne,świadectwa zdrowia,międzynarodowe świadectwa zdrowia,opieka zdrowotna ludzi morza,medycyna morska,badania profilaktyczne dla marynarzy,świadectwa zdrowia w jeden dzień,KOTC,P&I Club,benefity dla marynarzy,lekarz dla marynarza

RYANS Ship Supply LTD

zaopatrzenie,statków,części zamienne,zaopatrzenie,spożywcze,artykuły,eksploatacyjne,usługi,portowe,części,maszynowe,elektryczne,pokładowe,kuchnia,wyposażenie,kabiny,gdynia,gdańsk,szczecin,swinoujscie,filtry,pompy,węże,przemysłowe,zawory,kalibracja,inspekcje,zbiorniki,czyszczenie,załoga,transport

Navia Sp. z o.o.

remonty statków gdynia,remonty statków gdańsk,remonty jachtów gdynia,naprawa statków gdynia,remonty statków

Przedsiębiorstwo Portowe Sieć Sp. z.o.o.

Zaopatrzenie i obsuga statków w porcie. Usługi budowlane, instalacyjne dla portó
Sieć,sieć,eksploatacja urządzeń elektrycznych,energia elektryczna,energia wodna,dostarczanie wody na statki,zaopatrzenie statków,odbiór ścieków,sieć gdynia,usługi termowizyjne,

Szkoła żeglarstwa DK Sailing Gdynia Dariusz Kokosiński

szkolenia żeglarskie,szkolenia motorowodne,kursy żeglarskie,szkolenia RYA SRC,szkolenia SRC,łoża pod jachty,Gdynia,Zatoka Gdańska,rejsy rekreacyjne,rejsy stażowe,eventy

All Lines Logistics Sp. z o.o.

all lines logistics,spedycja,spedycja morska,spedycja lotnicza,spedycja lądowa,project cargo,drobnica skonteneryzowana,logistyka magazynowa,agencja celna,spedycja gdynia,usługi spedycyjne gdynia,spedycja międzynarodowa gdynia,spedycja kontenerowa gdynia,logistyka gdynia,usługi logistyczne gdynia,usługi celne gdynia,skład celny gdynia,usługi magazynowe gdynia,magazynowanie,transport morski gdynia,transport lądowy,ubezpieczenie cargo,cross-docking gdynia,kontenery,

ELECOM Sp. z o. o.

ENGINEERING FOR SAFETY
osprzęt elektryczny,aplikacje do stref zagrożonych wybuchem,Ex,ATEX,systemy oświetlenia przemysłowego i okrętowego,producent systemów cctv,systemy cctv,punkty kamerowe na pokłady otwarte,elecom,elecm gdynia,elecom producent systemów cctv,CCTV,Telewizja Przemysłowa,Morski System kamer,Monitoring wizyjny,redundancyjny,redundant,retundand,Wizyjne wsparcie nawigacji,closed circuit television,Monitoring wizyjny zgodny z Normą Obronną,Monitor morski,kamera ze stali nierdzewnej,kamera na pokład otwarty,wizyjne wsparcie nawigacji,kamera,morski punkt kamerowy,kamera AISI316L,ES1-N,kamera termowizyjna,termowizja,Certyfikat PRS,kamera kwasoodporna,Marine CCTV Camera,Docking cameras,vessel surveillance,Marine PTZ Camera,External Marine Camera with PRS Type Approved,Marine Display,Stainless steel camera,Naval camera,navy camera,shock resistant,AXIS Communication,TSN,Telewizyjny System Nadzoru,NO-20-A500-5,NO-04-A004-7,TŚN,Tablica Świateł Nawigacyjnych,Światła nawigacyjne,Navigation lights and cont

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

MAG Offshore. Wizja i strategia

Polski sektor energetyki morskiej jest aktualnie w fazie dynamicznej ekspansji, kształtowanej przez nowe strategie i innowacyjne podejścia przedsiębiorstw działających w tym biznesie. W rozmowie przeprowadzonej podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Paweł Weiner, prezes zarządu MAG Offshore, podzielił się z nami długoterminową wizją firmy, która ma potencjał zaistnieć jako jeden z czołowych graczy branży.
18.12.2023

Grudzień '70 w Gdyni

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

Ceremonia zawieszenia wiechy na hali kadłubowej. To najwyższy taki obiekt w kraju

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Port Gdynia – premiera filmu o żołnierkach AK

W Sali Koncertowej budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia miała miejsce niezwykła premiera filmowa. Zaprezentowano tam publicznie po raz pierwszy obraz dokumentalny „Obecne – kobiety w Armii Krajowej”, wyprodukowany przez Muzeum Miasta Gdyni. Honorowymi gośćmi pokazu były dwie bohaterki filmu – żołnierki AK Krystyna Cembrzyńska-Piłat i Krystyna Kodymowska.
01.12.2023

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

Trzy statki Songa w dokach Nauty

Aż trzy statki armatora Songa Shipmanagement obsługiwane są jednocześnie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.
28.11.2023

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
28.11.2023

Portowe puzzle oficjalnie zwodowane. Pierwszy tysiąc jest już układany

W pierwsze naprawdę mroźne listopadowe popołudnie tego roku w Muzeum Miasta Gdyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wodowanie puzzli Portu Gdynia, których sprzedaż wspiera szczytny cel.
24.11.2023

Port Gdynia buduje nowe falochrony. „Konieczność dziejowa”

W zeszłym tygodniu Port Gdynia ogłosił przetarg na wykonawcę niemal 2,5 kilometra zupełnie nowych falochronów. To duża i ważna inwestycja, która jest jednocześnie pierwszym krokiem do budowy Portu Zewnętrznego, ale i bez niego znacznie podniesie możliwości portu i bezpieczeństwo na akwenach portowych.
24.11.2023

Sokół coraz bliżej zacumowania. Trwają prace przy Muzeum Marynarki Wojennej

Po efektownym transporcie drogą lądową rozpoczęła się procedura mająca przygotować były okręt podwodny do umieszczenia w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiej placówki muzealnej. W następnym tygodniu jest zaplanowane zakończenie trwającej od tygodnia podróży Sokoła do jego nowej lokalizacji.
24.11.2023

Sokół już przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

Były okręt polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben wyruszył w swój rejs związany z umiejscowieniem w nowej lokalizacji w Gdyni, nieopodal Muzeum Marynarki Wojennej.
20.11.2023

Akcja charytatywna Portu Gdynia i Trefla – kup jubileuszowe puzzle, wesprzyj hospicjum

Jedna z grafik przygotowanych przez Jana Rutkę na okoliczność zeszłorocznego jubileuszu 100-lecia Portu Gdynia znajdzie się na specjalnych puzzlach, wyprodukowanych wspólnie przez port, firmę Trefl i Fundację Trefl. Część dochodów z ich sprzedaży powędruje na cele charytatywne.
20.11.2023

TransLogistica 2023. Branża morska chce się pokazać

Od wtorku do czwartku trwały w Warszawie targi TransLogistica Poland – największe w regionie wydarzenie biznesowe dla branży TSL. W halach EXPO XXI opowiedzieć o sobie chciały też firmy związane z transportem morskim.
09.11.2023

AIDAmar kończy sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

90 tysięcy turystów i 30 tysięcy członków załogi w ciągu kilku miesięcy, przy zapełnieniu statków sięgającym aż do 90% i wynoszącym średnio 2500 osób – tak w liczbach wyglądał tegoroczny sezon zawinięć do Portu Gdynia statków wycieczkowych, który zakończył się wraz z wizytą jednostki AIDAmar. Sezon 2023 był więc bardzo dobry, a kolejny zapowiada się jeszcze lepiej.
02.11.2023

Napędzany m.in. wiatrem masowiec wpłynął do terminalu HES w Porcie Gdynia

W terminalu HES Gdynia Bulk Terminal pojawił się niecodzienny gość - słynny masowiec Pyxis Ocean. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest to jeden z niewielu statków tej wielkości, które wykorzystują napęd wiatrowy. Na jednostce zainstalowano dwa 37,5-metrowe, żagle wykonane ze stali i kompozytu. Technologia WindWings zmniejsza emisję CO2 podczas żeglugi nawet o 30 procent. Port Gdynia jest pierwszym portem w Europie, do którego zawitał Pyxis Ocean.
31.10.2023

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies po raz dwunasty

Wciąż nie cichą echa po międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej już po raz 12. udowodniło, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu eventów związanych z rozwojem gospodarczym sektora MEW w naszym regionie. 
03.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Andrzej Popadiuk, lider panelu Energia Odnawialna

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.
02.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Piotr Pawłowski, lider panelu Porty Morskie

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.
29.09.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Bartłomiej Pączek, lider panelu Przemysł Okrętowy

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.
22.09.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Sławomir Kalicki, lider Forum

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.
11.09.2023

Do Gdyni zawinął wycieczkowiec Mein Schiff 6

Mierzący prawie 300 metrów wycieczkowiec zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie dzisiaj o godzinie 7 rano. To już szósta - i ostatnia w tym sezonie wizyta Mein Schiff 6 w Gdyni. Wycieczkowiec można podziwiać do godziny 18:00.
24.08.2023

Nowoczesna wnęka dokowa i modernizacja nabrzeży w Porcie Gdynia

Port Gdynia, będący jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w Polsce, podjął kolejną inwestycję o strategicznym znaczeniu dla branży morskiej. Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej wnęki dokowej i przestawienie doku pływającego, a także modernizację istniejących nabrzeży. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna jest Grupa NDI, której rola w hydrotechnicznych projektach w polskich portach staje się coraz bardziej istotna.
02.08.2023

II Regaty Gospodarki Morskiej im. Tadeusza Wendy zakończyły się sukcesem

W piątek 14 lipca w Marinie Yacht Park w Gdyni odbyły się II Regaty Gospodarki Morskiej im. Tadeusza Wendy. To impreza branżowa, zainagurowana w roku 2022 z okazji obchodów 100–lecia Portu Gdynia. Regaty zostały bardzo dobrze przyjęte i na stałe wpisały się do kalendarza imprez branży morskiej.
19.07.2023

Ostatni statek zwodowany przez Karstensen w Gdyni. Kolejne wodowania w Gdańsku

Taki widok na Nabrzeżu Indyjskim w Gdyni odchodzi do przeszłości. Stocznia Karstensen po raz ostatni zwodowała kadłub w lokalizacji, którą zajmowała od przeszło pięciu lat. Wszystkie kolejne statki będą powstawały na historycznym terenie Stoczni Gdańskiej.
18.07.2023

Nowe rakorafy J.S. Hamilton w Porcie Gdynia. Usprawnią badania zbóż

J.S. Hamilton uruchomił dwa dodatkowe rakorafy. Pozwolą na zwiększenie przepustowości badań zbóż w eksporcie.
10.07.2023

Czerwiec w Stoczni Remontowej Nauta. Trwają prace na jednym z największych statków w historii stoczni

W czerwcu w gdyńskiej Stoczni Remontowej Nauta prowadzone były prace m.in. na jednym z największych statków, jaki kiedykolwiek odwiedził stocznię.
04.07.2023

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023

Już po raz trzeci w ostatnią niedzielę czerwca, w ramach odbywających się Dni Morza odbyła się impreza biegowa ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Uczestnicy mogli się zmierzyć na wyjątkowej trasie, poprowadzonej na terenie terminalu kontenerowego GCT, należącego do grupy Hutchison. Wydarzenie nie tylko służyło promocji aktywności fizycznej, ale łączyło się także z działalnością charytatywną.
28.06.2023

Psy służbowe trenowały w Porcie Gdynia

Już po raz drugi w Porcie Gdynia przeprowadzono kompleksowe szkolenia dla przewodników psów służbowych, mające na celu przetestowanie i udoskonalenie mechanizmów zarządzania kryzysowego oraz podwyższenie poziomu wyszkolenia ekip pies-przewodnik reprezentujących różne służby.
07.06.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Od godzin porannych do Portu Gdynia oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne okręty znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

Sezon wycieczkowców w Gdyni rozpoczęty. Do portu zawijają kolejne statki

W gdyńskim porcie rozpoczął się już sezon wycieczkowców. We wtorek, 2 maja przy Nabrzeżu Francuskim zacumował MSC Fantasia. Dzisiaj rano, 4 maja do portu zawinął kolejny statek - Aidadiva. Można go zobaczyć do godziny 18:00.
05.05.2023

Port Gdynia. Przepustowość badań i przeładunków zbóż będzie większa

W związku ze zwiększonymi przeładunkami zbóż Zarząd Morskiego Portu Gdynia w porozumieniu z terminalami i firmami zajmującymi się badaniami zbóż w porcie podjął decyzję o udostępnieniu części nowego placu manewrowo-składowego do obsługi ciężarówek z tym ładunkiem.
25.04.2023

GCT. Nowy armator na polskim rynku i nowe serwisy kontenerowe do UK, Portugalii i Hiszpanii oraz USA

Wtorkowa wizyta statku Nova zainaugurowała w Gdynia Container Terminal nowy serwis armatora Ellerman City Liners (ECL), reprezentowanego przez firmę SAFE Shipping.
21.04.2023

Karstensen. Zobacz wodowanie dwóch kolejnych statków

Stocznia Karstensen zwodowała w Gdyni kolejne statki rybackie.
20.04.2023

Port Gdynia. Przebudowa Nabrzeża Indyjskiego w toku

Grupa NDI pracuje już nad przebudową Nabrzeża Indyjskiego w Gdyni. 540-metrowy odcinek zostanie poszerzony i pogłębiony, by móc obsługiwać większe jednostki.
04.04.2023

Czegoś takiego Wisła jeszcze nie niosła. Transport rekordowego ładunku ruszył do Płocka

Specjalistyczny statek Fairmaster przypłynął do Gdańska wieczorem, w środę 22 marca. Nocą zacumował przy Pirsie Węglowym w Porcie Północnym. Na jego pokładzie przetransportowano z Hiszpanii elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku, w tym potężną, ważącą ponad 800 ton kolumnę wash tower.
29.03.2023

Rzadki gość - masowiec Capesize w Porcie Gdynia

W Porcie Gdynia pojawiają się coraz większe jednostki. Wpływ na to mają inwestycje, ale także sytuacja geopolityczna kraju, choć w wielu przypadkach także rosnący import i eksport. Jednym z nich jest masowiec Maran Astronomer, który wpisał się w historię wojny w Ukrainie.
22.03.2023

MSC Aby w Porcie Gdynia

W Porcie Gdynia pojawiają się coraz większe jednostki. Wpływ na to mają inwestycje, ale także sytuacja geopolityczna kraju, choć w wielu przypadkach także rosnący import i eksport. Jednym z nich jest kontenerowiec MSC Aby.
22.03.2023

Transport Week 2023. Bałtyckie porty w trybie zmian

Podczas tegorocznej konferencji Transport Week pod lupę wzięte zostały porty zmiany, które je czekają w najbliższym czasie. Nowe środowiskowe regulacje już czekają, a zarządzający portami i terminalami muszą odnaleźć się w gąszczu przepisów.
21.03.2023

Port Gdynia wspiera młode gdyńskie koszykarki

Już 17 lat trwa współpraca Portu Gdynia z koszykarskim klubem GTK Gdynia, w którym występują zawodniczki kategorii wiekowej U19. W ostatnim czasie klub wywalczył brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostwo Polski U19 Kobiet.
09.03.2023

Hybrydowy holownik Fairplay 85 w Porcie Gdynia

W Porcie Gdynia pojawił się nowy holownik. Pracę rozpoczął tu przeniesiony ze Szczecina Fairplay 85, który wyróżnia się kilkoma elementami na tle podobnych jednostek.
09.03.2023

Elementy nowej instalacji Orlenu przypływają do Portu Gdańsk, dalej płyną Wisłą

W niedzielę 12 lutego do Portu Gdańsk przypłynął z Chin statek Grietje, który przetransportował z Szanghaju elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku.
01.03.2023

Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom gospodarczym wynikającym z postępującego rozwoju branży offshore wind, Szkoła Morska w Gdyni wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowała opis kwalifikacji dla monterów turbin wiatrowych.
23.02.2023

GCT inwestuje w technologie prośrodowiskowe

Gdynia Container Terminal, będący częścią grupy Hutchison, kontynuuje inwestycje mające na celu znaczne ograniczenie emisji CO2 w trakcie operacji przeładunkowych, a tym samym wypełnienie celów środowiskowych terminalu. Niedawno rozpisany został przetarg na modernizację siedmiu suwnic placowych, a na tym działania GCT się nie kończą.
20.02.2023

Port Gdynia – rosną możliwości transportu towarów koleją

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują kolejne etapy rozbudowy i modernizacji układu kolejowego na terenie i na zapleczu Portu Gdynia. Olbrzymia inwestycja ma pomóc w funkcjonowaniu m.in. transportu intermodalnego i znacznie przyspieszyć i ułatwić obsługę pociągów towarowych w porcie.
17.02.2023

Port Gdynia. Rozmowy o bezpieczeństwie łańcucha dostaw żywności

Światowy Dzień Roślin Strączkowych stał się w Porcie Gdynia okazją do rozmów o problemach, z jakimi boryka się ukraińskie rolnictwo i roli, jaką odgrywają polskie porty w zapewnieniu bezpieczeństwa łańcucha dostaw żywności.
14.02.2023

Czas upłynął! ORP Mewa wchodzi do służby

Służbę w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoczyna niszczyciel min proj. 258, ORP Mewa. Ceremonia podniesienia bandery nastąpiła 14 lutego 2023 roku.
14.02.2023

Co kryje w sobie najnowszy okręt marynarki wojennej, ORP Mewa?

O przeznaczeniu i wyposażeniu okrętu opowiadają jego dowódca kmdr ppor. Bartosz Blaszke i zastępca dowódcy por. mar. Marta Grządziela.
14.02.2023

Port Gdynia. 2022 wymagał elastyczności

2022 rok był kolejnym z rzędu zakończonym rekordem przeładunków w Porcie Gdynia. Był to jednak kolejny okres, w którym zarówno Zarząd Morskiego Portu Gdynia, jak i działający w porcie operatorzy musieli wykazać się elastycznością i szybko dostosować do zmieniających się warunków na rynku.
10.02.2023

Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

W poniedziałek 23 stycznia godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczęła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście i Portu Gdynia.
24.01.2023

Stena Ebba oficjalnie ochrzczona

Dzięki nowemu, większemu promowi Stena Line będzie mogła przewozić między Karlskroną i Gdynią jeszcze więcej pojazdów. Stena Ebba właśnie oficjalnie dołączyła do floty, a w zeszłym tygodniu na specjalnej uroczystości w Szwecji otrzymała swoje imię.
16.01.2023

Nabrzeże Indyjskie w Porcie Gdynia przebuduje NDI. Prace ruszą lada moment

Lada moment ruszą pierwsze prace modernizacyjne na Nabrzeżu Indyjskim w Porcie Gdynia. W środę 21 grudnia w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia oficjalnie podpisana została umowa na realizację zadania. Jego wykonawcą będzie znana z różnych projektów hydrotechnicznych w portach spółka NDI.
21.12.2022

BCT zostaje w Porcie Gdynia na kolejne 30 lat. Umowa podpisana

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, dzierżawcą terenu, na którym znajduje się m.in. terminal kontenerowy BCT w Porcie Gdynia pozostanie spółka BCT. Umowa na 30 lat została sygnowana 19 grudnia na terenie terminala. Nie oznacza to jednak, że nie nastąpią żadne zmiany. BCT dostanie bowiem do dyspozycji więcej terenu.
19.12.2022

Okręty NATO w Gdyni

W godzinach porannych do gdyńskiego portu weszły fregaty należące do Stałego Zespołu Okrętów Państw NATO. Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów na okrętach.
05.12.2022

Paderewski dostarczył łopaty wiatraków do Gdyni

Kolejny transport łopat na potrzeby farm wiatrowych dostarczył do Gdyni statek Chipolbroku – Paderewski.
28.11.2022

Wspominając przeszłość i spoglądając w przyszłość. Seminarium z okazji 100-lecia Portu Gdynia

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie był gospodarzem seminarium z okazji jubileuszu najważniejszej inwestycji w historii Gdyni, czyli jej portu. Wydarzenie wraz z towarzyszącą mu wystawą było efektem współpracy placówki naukowej z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A.
25.11.2022

TransLogistica 2022 – w branży portowej należy być dynamicznym

Za nami dziewiąta edycja największych w Polsce targów o tematyce transportowej i logistycznej, obowiązkowych dla przedsiębiorstw związanych zawodowo z branżą TSL oraz produkcyjnych, sieci handlowych, importerów i eksporterów, które odbyło się w dniach 7-9 listopada w Warszawie.
10.11.2022

Morska Agencja Gdynia po raz kolejny wyładowała komponenty turbin wiatrowych

To już kolejny raz gdy Morska Agencja Gdynia obsłużyła zawinięcie jednostki Tian Hui na zlecenie armatora Cosco Shipping. Operacja rozładunku trwała od 19 do 22 października. 
25.10.2022

Finneco III w Porcie Gdynia. Będzie przebudowa nabrzeży

Finneco III, jeden z najnowszych i największych statków ro-ro jakie pojawiają się na Bałtyku, zawinął na chwilę do Portu Gdynia. Odbyło się to w ramach testów mających pokazać, czy takie jednostki mogą częściej przybijać do portu jeszcze zanim przebudowane zostanie nabrzeże i rampy ro-ro. Prace mają ruszyć niedługo.
24.10.2022

21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022: zrozumieć zmiany i być gotowym na kolejne

„Zmiany” – podczas tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej Gdynia to słowo odmieniane było przez wszystkie przypadki. W porównaniu z poprzednim rokiem cała branża morska znalazła się w zupełnie nowej rzeczywistości i o tym, co stało się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale także o tym, co będzie musiało się stać w ciągu kolejnych kilkudziesięciu, dyskutowali uczestnicy konferencji.
18.10.2022

Wspólna Kaczka 2022. Wielka gala za nami, nagrody branży wręczone

2060 gości z 184 firm zgromadziła Wspólna Kaczka 2022. Za nami XXII spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego, które odbyło się w piątkowy (14 października) wieczór w hali Polsat Plus Arena w Gdyni. Podczas uroczystej gali poznaliśmy również laureatów nagród honorowych za najważniejsze wydarzenia 2021 roku wręczane przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej.
17.10.2022

Port Gdynia i Nauta ufundowały zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022 - zaprasza Piotr Pawłowski

Tegoroczne Forum będzie już 21. edycją wydarzenia. Po ostatniej pandemicznej edycji w wersji online, impreza powraca do klasycznej formuły z aktywnym udziałem uczestników. Organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji złożonej z reprezentantów branży morskiej w kraju.
05.10.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wyjątkowe wydarzenie

Bardzo uroczystym akcentem obchodów 100-lecia Portu Gdynia była specjalna Gala Jubileuszowa przygotowana właśnie z tej okazji. 27 września w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wspólnie świętowali zarówno partnerzy biznesowi, przedstawiciele kultury, pracownicy jak i przedstawiciele współpracujących urzędów.
04.10.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni

Od dziś można popatrzeć na Port Gdynia w towarzystwie jego budowniczych. Z okazji 100-lecia Portu Gdynia na Nabrzeżu Pilotowym odsłonięto ławeczkę upamiętniającą budowniczych portu – inżyniera Tadeusza Wendę i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wcześniej odsłonięto także specjalną tablicę w Kościele Morskim.
23.09.2022

Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy

Obchody 100-lecia Portu Gdynia weszły w zasadniczą fazę. Jednym z elementów celebracji jubileuszu jest odbywający się po raz pierwszy Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy.
22.09.2022

USS Gunston Hall wypłynął z Portu Gdańsk - byliśmy na pokładzie

Najpierw przebywał w Porcie Gdynia, po czym zawinął do Gdańska. 19 września opuścił polski port. Amerykańska jednostka marynarki wojennej, USS Gunston Hall, brała udział w ćwiczeniach obronnych na Morzu Bałtyckim.
21.09.2022

100-lecie Portu Gdynia na specjalnej monecie

Jednym z elementów obchodów 100-lecia Portu Gdynia jest emisja specjalnej srebrnej monety. Moneta o nominale 20 zł została wyemitowana przez Narodowy Bank Polski i przedstawia portret Tadeusza Wendy oraz plan portu. Została oficjalnie "zwodowana" żeglarskim zwyczajem przez przedstawicieli Portu Gdynia i NBP w zeszły piątek.
20.09.2022

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022 - zaprasza Tomasz Chamera

Tegoroczne Forum będzie już 21. edycją wydarzenia. Po ostatniej pandemicznej edycji w wersji online, impreza powraca do klasycznej formuły z aktywnym udziałem uczestników. Organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji złożonej z reprezentantów branży morskiej w kraju.
16.09.2022

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022 - zaprasza Tomasz Pelc

Tegoroczne Forum będzie już 21. edycją wydarzenia. Po ostatniej pandemicznej edycji w wersji online, impreza powraca do klasycznej formuły z aktywnym udziałem uczestników. Organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji złożonej z reprezentantów branży morskiej w kraju.
14.09.2022

USS Kearsarge zawinął do Portu Gdynia

Około godziny 7.00 w środę 14 września amerykański desantowiec USS Kearsarge przepłynął przy główkach Portu Gdynia by zacumować przy Nabrzeżu Francuskim. Okręt będzie w Gdyni do poniedziałku 19 września.
14.09.2022

Baltic Ports Conference 2022

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
07.09.2022

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022 - zaprasza Sławomir Kalicki

Tegoroczne Forum będzie już 21. edycją wydarzenia. Po ostatniej pandemicznej edycji w wersji online, impreza powraca do klasycznej formuły z aktywnym udziałem uczestników. Organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji złożonej z reprezentantów branży morskiej w kraju.
05.09.2022

Branża morska się integruje i upamiętnia budowniczego Portu Gdynia

W piątek 2 września w Nowej Marinie w Gdyni po raz pierwszy odbyły się regaty integrujące branżę gospodarki morskiej. Imprezę Portu Gdynia uświetniła wnuczka Tadeusza Wendy.
05.09.2022

Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku

W sobotę (3 września) odbyła się ceremonia nadania nazwy nowej jednostce na linii Gdynia-Karlskrona. Szampana na burcie promu Stena Estelle rozbiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, matka chrzestna statku.
04.09.2022

Próbne cumowanie nowego promu Steny w Porcie Gdynia

Stena Estelle, nowy prom Steny Line, po raz pierwszy zawitał dziś do Gdyni w ramach próbnego cumowania przy Publicznym Terminalu Promowym, z którego od niedzieli będzie kursować do Karlskrony.
29.08.2022

Tłoczno w Stoczni Remontowej Nauta S.A. [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejny miesiąc intensywnych prac w Stoczni Remontowej Nauta S.A. Przy nabrzeżach i w dokach najdłużej funkcjonującej stoczni remontowej w Polsce na remontach przebywa aż 17 jednostek pływających.
18.08.2022

Polskie jachty i eko rozwiązania. Trzecia edycja Polboat Yacht Festival

W czwartek 21 lipca otwarto największą w Polsce imprezę jachtową. To trzecia edycja tego największego w Polsce wydarzenia w świecie luksusowych łodzi. Przez cztery dni uczestnicy mogli zwiedzać pokłady zacumowanych jachtów i katamaranów, a, jak powiedział organizator, Gdynia zamieniła się w „polskie Cannes”.
24.07.2022

[WIDEO, ZDJĘCIA] Kolejny ekologiczny prom elektryczny zwodowany w stoczni Crist. Jego ładowanie trwa kilka minut

Następca słynnej Elektry, dwustronny prom hybrydowy Altera o numerze P315, zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. Ta supernowoczesna i ekologiczna jednostka trafi do fińskiego armatora FinFerries.
12.07.2022

[WIDEO, ZDJĘCIA] Najdłuższy statek w historii GCT. Zobacz rozładunek Toltena w Porcie Gdynia

Tolten to najdłuższy statek i z największą ilością ruchów (ok. 1000 wyładunek, 2000 załadunek), jaki kiedykolwiek pojawił się na terminalu GCT w Gdyni, który jest częścią Grupy Hutchison Ports. Jednostka niemieckiego Hapag-Lloyda ma długość 300 metrów, aktualnie pływa pod banderą Liberii. Od niedzieli 10 lipca trwa operacja przeładunku przy Nabrzeżu Bułgarskim w Porcie Gdynia.  
12.07.2022

Port Gdynia wysyła maluchy w świat

Przed laty z Portu w Gdyni tysiące tzw. polskich fiatów, czyli fiatów 126p – popularnych maluchów – wyruszało w świat, by jeździć po drogach m.in. Kuby czy Chin. W tym roku gdyński port znów wspiera maluchy, ale tym razem w Wielkiej Wyprawie Fiatów, w ramach której dwanaście takich aut pokona trasę z Bielska-Białej do Turynu.
05.07.2022

VI Żeglarska Parada Świętojańska

Już szósty raz mieszkańcy Trójmiasta mogli podziwiać Żeglarską Paradę Świętojańską. W tym roku wzięło w niej udział blisko 100 jednostek.
28.06.2022

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2022. Biegli między kontenerami by pomóc sierotom z Ukrainy

W ostatnią niedzielę już po raz drugi odbył się ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Pod tą długą nazwą kryje się nietypowa impreza biegowa połączona z działalnością charytatywną.
27.06.2022

Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

Ponad 30 paneli odbyło się podczas pierwszego z dwóch dni (20-21 czerwca) V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyskutowali politycy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji. Bloki tematyczne, w których brali udział dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji. 
21.06.2022

Z Gdyni na niemiecką farmę wiatrową. Skomplikowane konstrukcje dla offshore już w drodze do Danii [WIDEO, ZDJĘCIA]

Energomontaż-Północ Gdynia S.A. z Grupy Przemysłowej Baltic zakończył z sukcesem prestiżowy kontrakt dla belgijskiej Grupy DEME, w którym pełnił rolę pierwszego podwykonawcy, zaraz po generalnym wykonawcy. W weekend 4-5 czerwca odbył się załadunek na barkę dwóch elementów przygotowanych do budowy farmy wiatrowej Arcadis Ost na niemieckiej części Bałtyku.
21.06.2022

W stoczni Karstensen Shipyard zwodowano dwa nowoczesne statki rybackie

W dniach 11-14 czerwiec w stoczni Karstensen Shipyard Gdynia zwodowano dwa statki rybackie "Stødig" i "Gollenes". Obie jednostki zwodowano dwuetapowo. Zostały nasunięte na pontono-dok oraz po przeholowaniu na głębie, zwodowane.
18.06.2022

Stocznia Crist. Kolejny mega blok popłynął do Francji [WIDEO, ZDJĘCIA]

Mega blok zbudowany w stoczni Crist jest częścią statku pasażerskiego o numerze A35. To już kolejne zlecenie dla jednej z największych stoczni świata - Chantiers de l'Atlantique.
14.06.2022

Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

„Orły Wprost” województwa pomorskiego rozdane. Port Gdynia, Radmor i AMW docenione

„Orły Wprost” to nagroda gospodarcza przyznawana przez tygodnik „Wprost” przy współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Nagradzane nią są przedsiębiorstwa, samorządy i osoby wnoszące szczególny wkład w rozwój gospodarki regionu i kraju. W ostatni piątek, 27 maja, w Sali Koncertowej Portu Gdynia przyznano tegoroczne „Orły Wprost” województwa pomorskiego. Pośród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci branży morskiej.
30.05.2022

Hub wodorowy w Porcie Gdynia. Ekologiczna rewolucja coraz bliżej? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Konferencja poświęcona projektowi hubu wodorowego w Porcie Gdynia zgromadziła przedstawicieli terminali, firm i urzędników. Rozmawiali oni o tym, jak taki hub w regionie miałby wyglądać, oraz jakie wiążą z nim nadzieje. 
27.05.2022

GCT świętuje pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Kobiety coraz chętniej wybierają pracę na terminalach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przyjmują kontenery lub je wydają, są operatorkami suwnic albo ciągników. Kobiety już od dawna spotykamy na terminalach kontenerowych. Nie dziwi również fakt, że pracują ramię w ramię z mężczyznami. Przy okazji przypadającego 18 maja Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej, podglądamy ich pracę w Gdynia Container Terminal (GCT) w Gdyni, który jest częścią grupy Hutchison Ports. 
18.05.2022

Poezja w Gdyni. MSC Poesia rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia [WIDEO]

Wycieczkowiec MSC Poesia jako pierwszy w tym roku statek tego typu zawitał do Portu Gdynia. Jednostka zawinęła do Gdyni w niedzielę 15 maja.
16.05.2022

Kolejne megabloki statku pasażerskiego dla francuskiej stoczni CDA w St. Nazaire zwodowane w stoczni Crist w Gdyni [WIDEO]

Elementy statku pasażerskiego typu EDGE zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. W ramach projektu M34 w poniedziałek (11 kwietnia) wypłynęły do stoczni CdA w Saint-Nazaire we Francji, z którą Crist współpracuje już piąty rok. 
12.04.2022

Droga Czerwona do Portu Gdynia. Są pieniądze na prace przygotowawcze [WIDEO]

20 milionów złotych przekaże Centralny Port Komunikacyjny na prace przygotowawcze do budowy Drogi Czerwonej w Gdyni, która połączy Port Gdynia z trasą S6 i autostradą A1. Umowa w tej sprawie została podpisana 11 kwietnia na terenie terminalu kontenerowego GCT w porcie.
11.04.2022

PLK poprawia dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują infrastrukturę, dzięki której poprawia się dostęp do portów w Trójmieście. W Gdańsku prace zostały już zakończone, w Gdyni przekroczyły właśnie półmetek.
08.04.2022

Bałtycka Baza Masowa w Porcie Gdynia rozładowała 1200 ton Saletrosanu 30N [WIDEO]

Około dwunastu godzin trwał rozładunek nawozu mineralnego przez terminal Bałtyckiej Bazy Masowej (BBM) przy Nabrzeżu Szwedzkim. Towar przyjechał do Portu Gdynia w 22 wagonach typu RILS.
06.04.2022

Port Gdynia. Powstał system do oczyszczania i odprowadzania ścieków ze statków pasażerskich

Port Gdynia wzbogacił się o ważną infrastrukturę z perspektywy środowiska naturalnego – dzięki specjalnemu systemowi ścieki z promów i statków wycieczkowych będą oczyszczane i odprowadzane bezpośrednio do sieci miejskiej.
24.03.2022

Rekordowy kontenerowiec z BCT wyruszył w dalszą drogę

MSC Gaia, kontenerowiec linii żeglugowych MSC, przypłynął do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT) w Porcie Gdynia we wtorek i wzbudził spore zainteresowanie. Statek okazał się być najdłuższą jednostką, jaka zawinęła kiedykolwiek do Gdyni, a także odznaczającą się największą pojemnością.
24.03.2022

Centrum Offshore UMG rośnie na terenie Portu Gdańsk. Co się dzieje na budowie? [WIDEO]

Inwestycja wartego 50 mln zł Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zgodnie z planem ma być gotowa za rok. 
23.03.2022

„Cerber”: w Porcie Gdynia ćwiczyły psy służbowe

W Porcie Gdynia zakończyły się dwutygodniowe ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie mechanizmów zarządzania kryzysowego oraz podnoszenie poziomu wyszkolenia zespołów pies-przewodnik różnych służb.
04.03.2022

Droga Czerwona – rozpoczyna się przygotowanie do budowy kluczowej drogi do Portu Gdynia

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia podpisany został Program Inwestycji dotyczący tzw. Drogi Czerwonej. To formalne rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy kluczowej z punktu widzenia Portu Gdynia arterii.
17.02.2022

Port Gdynia i miasto oczami artystów. Wyjątkowa wystawa, na dostojne urodziny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Urodzinową wystawę „Morze/Miasto/Port” można oglądać do 5 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni. Zobaczymy tam 100 prac na 100-lecie Portu Gdynia. W tym roku minęło również 96 lat od nadania praw miejskich dla Gdyni.  
16.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

100-lecie Portu Gdynia. Współpraca z młodym gdyńskim artystą

Port Gdynia rozpoczyna świętowanie swojego stulecia i odkrywa karty dotyczące obchodów. Pomoże w tym młody, ale już ceniony gdyński artysta – Jan Rutka.
02.02.2022

Port Gdynia przeładował 27 mln ton w 2021 roku. Teraz kolejne inwestycje i wielkie świętowanie [WIDEO]

W Porcie Gdynia w 2021 roku przeładowano ogółem 26,7 mln ton ładunków, co stanowi wzrost o 8,2 proc. w stosunku do roku 2020. W tym samym okresie liczba zawinięć statków handlowych do portu wzrosła o blisko 15 proc. do 4240. Port Gdynia jest największym agroportem na Bałtyku, zajmuje także trzecie miejsce pod względem przeładunku kontenerów – blisko 1 mln TEU w 2021 roku.
18.01.2022

Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.
17.01.2022

Pracowity przełom roku w Stoczni Nauta w Gdyni

W okresie świątecznym trudno było znaleźć miejsce przy nabrzeżach i w dokach Stoczni Remontowej Nauta S.A. Oprócz standardowych prac remontowych, przeglądów odnowienia klasy oraz prac konserwacyjno-malarskich na wielu jednostkach instalowano systemy uzdatniania wód balastowych.
05.01.2022

Karstensen nie zwalnia tempa. Kolejny statek rybacki popłynie do Szkocji [WIDEO, ZDJĘCIA]

W zaledwie tydzień po ostatnim wodowaniu, Karstensen Shipyard Poland w Gdyni dokonał kolejnego - tym samym ostatniego - wodowania w tym roku. Tym razem stocznia zwodowała trawler pelagiczny o długości 75 metrów i szerokości 15,6 metra, który będzie się nazywał "Artemis". Portem macierzystym tej jednostki będzie Banff w Szkocji.
21.12.2021

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

Portowa Straż Pożarna w Gdyni ma unikalny pojazd ratowniczo-gaśniczy. Specjalizacja: LNG

Portowa Straż Pożarna Zarządu Morskiego Portu Gdynia została wyposażona w nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy. Nowy wóz jest dedykowany do zabezpieczania bunkrowania LNG.
02.12.2021

Port Gdynia gościł przedstawicieli IMO

W piątek, 19 listopada, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego Państw-Członków Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) gościli w Gdyni. Wizyta studyjna odbyła się w ramach wspierania polskiej kandydatury do Rady IMO w kategorii C na lata 2022-23.
19.11.2021

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano statek rybacki dla duńskiego armatora Lynge Fiskeri A/S

Zwodowany 15 listopada statek rybacki Myggenes to 36-metrowy trawler o pojemności 700 GT. Jednostka, której portem macierzystym będzie duński Hanstholm, wyposażona została w silnik Yanmar 6EY22AW (885 – 1370 kW) i dwa silniki pomocnicze John Deere (po 130 kWe) pozwalające na rozwinięcie prędkości do 13 węzłów. Na pokładzie zmieści się 9 osób. Myggenes powstał według projektu autorstwa biura Karstensens Skibsvaerft A/S.
16.11.2021

Port Gdynia – nabrzeża i Ostroga Pilotowa do przebudowy [WIDEO]

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Podpisał w piątek umowę na przebudowę Nabrzeża Portowego, Ostrogi Pilotowej oraz Nasady Nabrzeża Francuskiego. Wykonawcą robót będzie firma Strabag.
15.10.2021

Ponad 90-metrowy statek rybacki zwodowano w stoczni Karstensen Shipyard Gdynia

10 października w Gdyni zakończyła się operacja wodowania dużej jednostki rybackiej dla armatora Astrid Fiskeri A/S. Portem macierzystym jednostki będzie ​duńskie Skagen. Gotowy statek zostanie przekazany klientowi w maju 2022.
12.10.2021

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia przez lata wypracowało sobie status jednej z najważniejszych imprez o charakterze gospodarczym w regionie i Polsce. Tegoroczna, 20. edycja, przyniosła po raz kolejny dyskusje na tematy ważne dla branży i wspólne próby poszukiwań rozwiązań aktualnych problemów.
10.10.2021

Forum Gospodarki Morskiej 2021 - zaprasza Tomasz Pelc, lider panelu "Energia odnawialna"

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października. Rejestracja: www.forum.gdynia.pl
05.10.2021

MSC Ellen wyrównuje rekord wielkości statku w Porcie Gdynia

Do BCT Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Porcie Gdynia zawinął statek MSC Ellen. Mający prawie 347 metrów długości olbrzym wyrównuje rekord największego statku, jaki kiedykolwiek pojawił się w gdyńskim porcie.
29.09.2021

Forum Gospodarki Morskiej 2021 - zaproszenie Sławomira Kalickiego, lidera i współorganizatora Forum

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości -  to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października.
27.09.2021

Zobacz, jak powstawał Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia

Publiczny Terminal Promowy z rampą ro-ro w Gdyni kosztował 292 mln zł. Ta jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji, jaka powstała w Porcie Gdynia. Budowa trwała ponad dwa lata. 
23.09.2021

Zakończenie budowy Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia oficjalnie zakończona została jedna z ważniejszych inwestycji w ostatnim czasie – budowa Publicznego Terminalu Promowego. Uroczystość z okazji finiszu prac odbyła się 23 września, dokładnie w 99. rocznicę uchwalenia ustawy o budowie portu w Gdyni.
23.09.2021

Nowa obrotnica w Porcie Gdynia. Prezes: "To milowy krok w najnowszej historii portu" [WIDEO]

Port Gdynia zakończył pierwsze siedem miesięcy 2021 roku ze wzrostem 12,5% ogółem, a w szczególności można zaobserwować trend wzrostowy w przeładunku kontenerów w TEU, wzrost wyniósł 14% r/r/. Inwestycje w infrastrukturę pozwalają istotnie zwiększyć potencjał przeładunkowy Portu Gdynia.
08.09.2021

Prom Polferries zawinął do Portu Gdynia. Sukces próbnego cumowania, kolejny krok do bałtyckiego hubu promowego

Pierwsze próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym samym Polferries przenosi się z Gdańska do Gdyni.
30.08.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Rozwój portów - cz. 1

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i morskich farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów wydarzenia.
29.08.2021

Wycieczkowiec AIDAmar zawinął do Portu Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

AIDAmar to ponad 250-metrowy wycieczkowiec. Jednostka pod włoską banderą zawinęła do Portu Gdynia przy Nabrzeżu Francuskim w środę (25 sierpnia) wczesnym rankiem. Co kryją wnętrza statku, który na pokład może zabrać ponad 2800 osób?
25.08.2021

Rekordowy kontenerowiec Hella w Porcie Gdynia. Debiut połączenia oceanicznego do USA [WIDEO, ZDJĘCIA]

W poniedziałek 23 sierpnia, przy Nabrzeżu Bułgarskim w Porcie Gdynia zacumowała Hella, największy pod względem pojemności statek bandery portugalskiej. 
24.08.2021

Pierwszy w tym roku wycieczkowiec zawinął do Portu Gdynia

We wtorek rano do Portu w Gdyni przybył 230-metrowy wycieczkowiec Artania. Statek zacumował przy Nabrzeżu Francuskim. To pierwsze zawinięcie cruisera do Gdyni w tym roku.
18.08.2021

POL Stella, nowa perełka we flocie PLO. Prezes: „Odbudowujemy flotę i patrzymy w przyszłość stawiając na zespół”

POL Stella o długości 193 metrów to drugi bliźniaczy statek ro-ro, który Polskie Linie Oceaniczne kupiły w lipcu od tureckiego armatora. – Świętujemy sukces chcąc rozszerzać kierunki rozwoju, między innymi na offshore. Gospodarka morska powinna grać dużą rolę w naszym regionie – powiedziała prezes Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
11.08.2021

Aparthotel już gotowy. Zaprasza kolejne firmy do współpracy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Do dyspozycji gości Aparthotelu jest 87 pokoi i 185 miejsc noclegowych. W tej supernowoczesnej przestrzeni noclegowej wypoczną pracownicy pobliskiego portu, ale nie tylko.
28.07.2021

Remonty statków idą pełną parą. Kolejny pracowity dzień w Naucie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Miesiące letnie to dla stoczni Nauta czas intensywnych prac remontowych. Większość armatorów w sezonie letnim przeprowadza remonty i konserwacje swoich statków, niejednokrotnie połączone z przebudową jednostek w ramach montażu systemu uzdatnia wód balastowych.
16.07.2021

Polboat Yachting Festival 2021 otwarty. "Branża jachtowa przeżywa apogeum popularności"

Jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty i skutery już można oglądać na drugim Polboat Yachting Festival w Gdyni. Impreza podczas, której w tym roku zobaczymy siedem premier potrwa do niedzieli 18 lipca w Marina Yacht Parku w Gdyni.
15.07.2021

„Złoty Lew” wpłynął do Gdyni [WIDEO]

W czwartek, 8 lipca do Marina Yacht Parku wpłynął holenderski żaglowiec flagowy „Gulden Leeuw”. Żaglowiec jest flagową jednostką kanadyjskiego programu Class Afloat. Odbywają się na nim rejsy szkolne i pasażerskie. W Gdyni pozostanie aż do soboty. 
08.07.2021

OT Port Gdynia. Zobacz spektakularny wyładunek warszawskich tramwajów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Nowoczesne, klimatyzowane, przyjazne środowisku i najdłuższe z dotychczas jeżdżących w stolicy tramwaje przypłynęły na terminal OT Port Gdynia. W czwartek (24 czerwca) miał miejsce wyładunek dwóch pierwszych wagonów zamówionych przez Tramwaje Warszawskie i wyprodukowanych w fabryce Hyunday Rotem Company Limited, które wkrótce pojawiają się na warszawskich ulicach.
24.06.2021

Stocznia Remontowa Nauta intensywnie rozpoczyna sezon letni [WIDEO, ZDJĘCIA]

Nie spada zainteresowaniem usługami remontowo-dokowymi oferowanymi przez gdyńską "Nautę” stocznię. Warte odnotowania jest jednoczesne prowadzenie prac remontowych na trzech masowcach Polskiej Żeglugi Morskiej.
23.06.2021

V Żeglarska Parada Świętojańska. Wielkie święto ludzi morza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po raz piąty wodami Zatoki Gdańskiej przepłynęła widowiskowa Żeglarska Parada Świętojańska. Około 100 jachtów i żaglowców obserwowały tłumy turystów i mieszkańców regionu.
20.06.2021

EPG łączy siły z Bladt Industries. Zobacz załadunek 700-tonowej trafostacji Kaskasi [wideo]

Ponad trzy miesiące przygotowywano się do operacji załadunku potężnej konstrukcji Kaskasi Trafostacja, której finał miał miejsce we wtorek 1 czerwca na nabrzeżu Portu Gdynia. Tym samym spółka Energomontaż-Północ Gdynia (EPG) dołączyła do Bladt Industries przy projekcie podstacji morskiej Kaskasi.
09.06.2021

Port Gdynia od kuchni i nowy pomnik w mieście. Zobaczyli miejsca niedostępne na co dzień [wideo]

Ponad 80 osób zwiedziło gdyński port w sobotę 29 maja. Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia było również odsłonięcie pomnika budowniczego gdyńskiego portu - inż. Tadeusza Wendy. Pretekstem do tego było obchodzone w tym roku  w 100-lecie rozpoczęcia budowy Portu Tymczasowego.
29.05.2021

100-lecie rozpoczęcia budowy Portu Tymczasowego w Gdyni

100 lat temu, 29 maja 1921 roku, rozpoczęła się budowa Portu Tymczasowego w Gdyni. Podczas mszy inaugurującej budowę wbito drewniany krzyż, który został ustawiony na morskim brzegu z inicjatywy inż. Tadeusza Wendy na pamiątkę wbicia w dno morskie pierwszego pala pod budowę mola portowego. W związku z wyjątkową rocznicą w sobotę 29 maja na molo Rybackim zostanie odsłonięty pomnik twórcy gdyńskiego portu.
27.05.2021

Rektor Uniwersytetu Morskiego: „Gdynia może stać się doliną offshore”

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE we wtorek 18 maja podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Stoimy przed historyczną szansą nadrobienia zaległości związanych z energetyką. Ta branża zmienia się na naszych oczach – mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który podczas wydarzenia ogłosił budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia wartą 435 milionów euro.
18.05.2021

Dzień Flagi w Porcie Gdynia

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi w reprezentacyjnych miejscach swojego otoczenia. Flagę Polski dla Portu Gdynia wykonali podopieczni gdyńskiego Stowarzyszenia Osób z Wadą Słuchu CISZA, którzy uczestniczą we wspieranych przez nas warsztatach terapii zajęciowej.
02.05.2021

Kolejny miesiąc intensywnych prac w Stoczni Remontowej Nauta

Zainteresowanie remontami i przebudowami w gdyńskiej stoczni rośnie wraz z wychodzeniem globalnej gospodarki z stagnacji wywołanej pandemią. Obecnie w dokach i przy nabrzeżach Nauty wykonywane są prace na kilkunastu jednostkach, w tym aż na 6 montowany jest system uzdatniania wód balastowych.
23.04.2021

Port Gdynia i Ørsted – współpraca w przeddzień budowy polskich morskich farm wiatrowych

21 kwietnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. i Ørsted podpisały list w sprawie współpracy w zakresie bezzałogowych pojazdów, dronów, robotyki i zrównoważonego transportu dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.04.2021

Budowa placów składowych w Porcie Gdynia

Jednym z najważniejszych, realizowanych obecnie zadań inwestycyjnych jest kompleksowy projekt koncepcyjnego zagospodarowania terenu Portu Zachodniego o powierzchni około 30 ha wraz z budową placów manewrowo - składowych na terenie około 20 ha - element Centrum Logistycznego, obejmującej również budowę terminalu intermodalnego.
14.04.2021

TSL Silesia obsłużyła w tym roku już 100 000 ton paliw w Porcie Gdynia

W drugiej połowie marca TSL Silesia przyjęła do obsługi spedycyjnej oraz celnej ostatni w tym kwartale tankowiec z olejem napędowym przeznaczonym dla jednego z kluczowych odbiorców w Polsce. Łącznie, od początku roku, TSL obsłużyła około 100 000 t paliwa, które zostało dostarczone drogą morską do polskiego portu.
28.03.2021

Port Gdynia podsumował 2020 rok - konferencja wynikowa w Centrum Prasowym PAP w Warszawie

2020 był rokiem ogromnych wyzwań, jednak pomimo światowego spowolnienia gospodarczego wynikającego z pandemii, okazał się być rekordowy dla Portu Gdynia. Tempo inwestycji nie zwolniło, zapadły kluczowe decyzje dla dalszego rozwoju portu oraz osiągnięto rekordowy wynik przeładunków, dając wzrost o 2,9% w porównaniu do poprzedniego roku bez pandemii.
23.03.2021

Port Gdynia - pierwsze zawinięcie statku w ramach nowej linii kontenerowej Viasea

Pierwsze zawinięcie statku w ramach nowego połączenia żeglugowego Gdynia- Oslo- Kłajpeda. To kolejna linia łącząca Port Gdynia z krajami bałtyckimi.
21.03.2021

Kolejny wielki zbiornik na projekt "Polimery Police" ze stoczni Crist

W gdyńskiej Stoczni Crist S.A. powstał kolejny zbiornik na projekt „Polimery Police”. To następny etap realizacji jednej z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu chemicznego.
23.02.2021

Sprawny załadunek nawozów w Bałtyckiej Bazie Masowej w Porcie Gdynia

Bałtycka Baza Masowa to mieszcząca się w porcie Gdynia spółka specjalizująca się w przeładunku materiałów niebezpiecznych, chemicznych, a w szczególności nawozów. 18 lutego towarzyszyliśmy z kamerą załodze BBM w załadunku Pulanu.
19.02.2021

Wyjazdowe prace jednostek Polskiego Ratownictwa Okrętowego

Rosja, Turcja, Norwegia - to tylko niektóre państwa, w których prace wykonywały jednostki należące do Polskiego Ratownictwa Okrętowego (PRO). 3 lutego do Gdyni wrócił żuraw pływający MAJA. 
09.02.2021

W niedzielę z Portu Gdynia wypłynął statek z ładunkiem 5 suwnic dla izraelskiego portu

5 suwnic kontenerowych RMP, o wadze 18 ton każda, to kolejna partia urządzeń zbudowanych w PZT w Gdyni dla Portu Ashdod w Izraelu. Łącznie wysłano tam już 18 suwnic. Będą przeznaczone do pracy automatycznej.
09.02.2021

Inwestycje infrastrukturalne kluczem do dalszego rozwoju Portu Gdynia

Podpisano porozumienie dotyczące współpracy pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni oraz Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. w ramach zaprojektowania i wybudowania nowych falochronów jako infrastruktury dostępowej do Portu Gdynia.
01.02.2021

Kolejna dostawa elementów turbin wiatrowych w Porcie Gdynia

W weekend do Portu Gdynia dotarł kolejny w tym roku transport elementów turbin wiatrowych. W terminalu BCT Gdynia rozładowano 30 łopat śmigieł. Za pełną obsługą agencyjną statku i ładunku stoi Morska Agencja Gdynia. Rosnący rynek energetyki wiatrowej w Polsce oraz sprawna obsługa łańcucha logistycznego powoduje, że Port Gdynia jest liderem w obsłudze elementów turbin wiatrowych w tej części Bałtyku.
26.01.2021

Rok 2020 w Porcie Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podsumowuje mijający rok. Ten specyficzny czas, zdominowany przez epidemie koronawirusa i jej skutki, mimo wielu trudności, okazał się być dla gdyńskiego portu okresem rekordowych przeładunków, realizacji kluczowych inwestycji oraz podejmowania strategicznych decyzji. Był to też czas pomocy potrzebującym pod hasłem #dzielmysiędobrem.
01.01.2021

100 lat Uniwersytetu Morskiego!

Na przestrzeni lat zmieniała się jego nazwa i lokalizacja. Jednak przez cały ten czas przyświecał mu jeden cel – służba polskiemu morzu. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje! 8 grudnia minęło dokładnie sto lat działalności uczelni. Z tej okazji odbył się szereg uroczystości w mieście i na morzu.
09.12.2020

Nabrzeże Norweskie w Porcie Gdynia zostanie przebudowane

Serce gdyńskiego portu zyska nowe oblicze! 4 grudnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisał umowę z firmą STRABAG Sp. z o.o. na „Wykonanie przebudowy Nabrzeża Norweskiego w Porcie Gdynia”, która jest elementem dużego projektu pn. „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – etapy I i II oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – etapy II i III”.
04.12.2020

Nagroda „Symbol Polskiego Sukcesu 2020” dla Portu Gdynia!

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. kolejny raz w tym roku doceniony przez niezależne gremia! Dziś rano, w ręce prezesa ZMPG, Adama Mellera, przekazana została nagroda „Symbol Polskiego Sukcesu 2020”. To szczególne wyróżnienie firm i instytucji, których marka stała się reprezentatywna i wyróżnia się na tle całej branży.
01.12.2020

Wiemy, którędy przebiegnie Droga Czerwona w Gdyni

"Planowana Droga Czerwona przebiega przez żywy organizm, którym jest wybudowane już miasto. Dlatego szukaliśmy rozsądnych kompromisów i mogę dzisiaj uczciwie powiedzieć, że to, co wypracowaliśmy, spełnia zarówno życzenia portu jak i miasta" - powiedziała Katarzyna Gruszecka Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Dziś rano podpisane zostało porozumienie co  do przebiegu drogi Czerwonej jako elementu ostatniej mili dostępu drogowego do Portu Gdynia i morskiej granicy państwa.
26.11.2020

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA ze statuetką TOP Menedżera 2019

W ostatnich dniach marca tego roku, rozstrzygnięty został konkurs na TOP Menedżera Pomorza. Tytuł przyznany został Adamowi Mellerowi, Prezesowi Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA. Ze względu na pandemię koronawirusa, wręczenie nagrody zostało opóźnione. Statuetka znalazła się w rękach zwycięzcy podczas środowej debaty Dziennika Bałtyckiego na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. 
25.11.2020

Podwójny załadunek potężnych suwnic w Porcie Gdynia

Cztery suwnice RTG przeznaczone do Portu Valencia w Hiszpanii i pięć suwnic RMG do Portu Ashdod w Izraelu załadowano w ostatnich dniach przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni. Sprawna operacja odbyła się dzięki współpracy Konecranes, PZT, ZRUO, Transfennica, załóg statków i przedstawicieli gdyńskiego portu. Czytaj więcej
22.11.2020