• <
Baltexpo2023_duży

ORP Błyskawica zamienił się w plan zdjęciowy serialu

kw

22.05.2023 09:19
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo ORP Błyskawica zamienił się w plan zdjęciowy serialu

Partnerzy portalu

Fot. 3. Flotylla Okrętów

Przy okręcie ORP Błyskawica trwają dziś zdjęcia do serialu szpiegowskiego TVP pt. "Zatoka szpiegów". Produkcja jest na półmetku realizacji, wcześniej kręcono sceny w Gdyni Orłowie oraz na Starym Mieście w Gdańsku. 

Trójmiasto zamieniło się w plan zdjęciowy do serialu, którego akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. W miejscach nagrań pojawiła się specjalna scenografia, m.in. niemieckie szyldy i hitlerowskie symbole. Fabuła serialu skupia się na losach polskiego szpiega pochodzącego z Gdańska. 

"Zatoka szpiegów” oparta jest m.in. na rzeczywistych wydarzeniach, które miały miejsce w pierwszych latach II wojny światowej, jak m.in. wizyta w Gdyni pancernika Bismarck, niemieckich prac nad torpedami, czy przechwycenia danych o misjach „wilczych stad” U-bootów.

W poniedziałek ekipa serialu zawitała do gdyńskiego nabrzeża, gdzie korzysta ze stojącego tam historycznego niszczyciela ORP Błyskawica, który jest okrętem-muzeum. 

- Produkcja wybrała na dzień zdjęciowy poniedziałek, ponieważ tego dnia Błyskawica jest nieczynna dla zwiedzających - poinformował Aleksander Gosk, Zastępca Dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej. 

ORP Błyskawica od ponad 40 lat jest obiektem muzealnym, będącym jedną z największych atrakcji polskiego wybrzeża. Jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.

Błyskawica pozostaje w składzie 3. Flotylli Okrętów MW RP i ma etatową marynarską załogę. Dokumentuje tradycje walk polskich marynarzy, jest miejscem reprezentacyjnych spotkań i uroczystości państwowych, w tym uroczystych promocji oficerów Marynarki Wojennej, ostoją odwiecznego morskiego ceremoniału, a  równocześnie świetnie utrzymanym zabytkiem wojennomorskiej techniki o światowej randze.

Dziękujemy za wysłane grafiki.