• <
escort_980x120_gif_2020

Jachty z duszą zawiną do Gdyni

05.10.2020 15:07 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Jachty z duszą zawiną do Gdyni  - GospodarkaMorska.pl
W ubiegłym roku deszcze nie przeszkodził znakomitej zabawie podczas XI Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”; fot. Paweł Kukla/gdynia.pl

Już po raz dwunasty w historii – a szósty w Gdyni – na wodach naszej zatoki spotkają się „wodne oldtimery”. Wszystko za sprawą Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, który odbędzie się w dniach od 8 do 11 października. Głównym punktem programu jest uroczysta parada, która w samo południe w sobotę 10 października wystartuje z Gdyni.

Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” na stałe wpisał się w gdyński kalendarz działań żeglarskich. Impreza od sześciu lat gości w naszym mieście i co roku cieszy się zainteresowaniem ze strony mieszkańców i turystów.

Zawsze w drugi weekend października w Gdyni spotykają się jednostki z duszą. To są naprawdę jednostki, które warto obejrzeć. Po raz szósty gościmy w Gdyni jednostki drewniane i stalowe, które mają swoją historię, i o których można opowiadać – o ich rejsach, o ich właścicielach, o ich trasach – bardzo długo. Bardzo cieszę się, że organizatorzy postanowili ją – pomimo problemów związanych z pandemią – zorganizować tę imprezę. Wierze, sobotnia parada, którą będziemy mogli oglądać z brzegu, że sprawi nam wielką przyjemność - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Tegoroczna edycja imprezy to ponad 30 jednostek. Jachty drewniane i stalowe zawitają do Gdyni już w piątek, 9 października. Około godziny 15:00 jest spodziewane ich wpłynięcie i zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim. Z uwagi na pandemię koronawirusa zwiedzanie żaglowców oraz dostęp do nich na falchochronie nie będzie w tym roku dostępny dla zainteresowanych. Jednostki będzie można jednak podziwiać w sobotnie popołudnie żaglowce prezentować się w całej swojej okazałości podczas uroczystej parady.

Jachty już o godzinie 11:00 zaczną wypływać z mariny. O 12:00 ustawią się w szyku paradnym, a następnie pożeglują sobie na trasie od bulwaru Nadmorskiego, pod molo w Orłowie, potem w stronę Sopotu. Przy molo w Sopocie planujemy zawrócenie i potem tą samą trasą wrócą do Gdyni – wyjaśnia Maciej Sodkiewicz, organizator zlotu „Próchno i Rdza”.

Zaplanowana trasa parady umożliwia obserwowanie jej z wielu miejsc w Gdyni. Z całą pewnością warto odwiedzić plażę w Śródmieściu i bulwar Nadmorski, skąd jachty wystartują. Parada będzie dobrze widoczna również z plaży na wysokości Redłowa oraz oczywiście w Orłowie. Zainteresowani mogą również wybrać się do Sopotu, by obserwować jachty z molo lub plaż w głównej części miasta i Kamiennym Potoku. Parada potrwa około 3 godziny.

Mimo ciężkiego dla żeglarstwa sezonu, przebiegającego pod znakiem pandemii, żeglarze-pasjonaci znów będzie cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach stalowych i drewnianych. W dobie jachtów laminatowych, starzejące się, kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa.

Obecny rok jest bardzo trudny dla żeglarzy: wstrzymano wiele imprez i przez długi czas polskie jachty nie mogły wypływać poza wody przybrzeżne. Ograniczenia nie przeszkodziły jednak w przygotowaniu wyjątkowej niespodzianki dla wszystkich miłośników żeglarstwa.

Wykorzystaliśmy czas zamknięcia, lockdownu na to, żeby pozbierać informacje o wszystkich jachtach i stworzyliśmy Encyklopedię Jachtów. Na stronie zlotu – www.prochno-rdza.pl – mamy na chwilę obecną nie tylko wszystkie jednostki, które przybywają na tą edycję zlotu, ale także jednostki, które brały udział historycznie we wszystkich poprzednich jedenastu edycjach. Jest tych ich już 87 – opowiada Maciej Sodkiewicz.

Jachty pozostaną w Gdyni do niedzieli, 11 października. Do południa spodziewane jest ich wypłynięcie, co również będzie można obserwować np. ze śródmiejskiej plaży.


Gospodarka Morska
XII Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” zapowiedzieli Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni oraz Maciej Sodkiewicz, organizator zlotu; fot. Paweł Kukla/gdynia.pl
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.