• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Upamiętnienie 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem marynarzy

09.05.2023 21:27 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Upamiętnienie 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem marynarzy

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 8. FOW

Zarówno 8 jak i 9 maja to dni, gdy w wielu krajach upamiętnia się zakończenie w Europie największego i najstraszniejszego konfliktu, jaki miał miejsce w historii ludzkości. W odbywających się w całym kraju uroczystościach nie zabrakło udziału przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej.

Obchody w portach wojennych w Gdyni i Świnoujściu odbyły się 8 maja. Z tej okazji na wszystkich okrętach 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podniesiono wielką galę banderową, a w miejscach pamięci wystawiono posterunki honorowe. W ten sposób oddali hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę podczas działań zbrojnych w latach 1939-1945.

Gdyńskie obchody miały miejsce na Cmentarzu Wojennym w Redłowie, w których wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej wraz z dowódcą 3. FO kmdr. Andrzejem Ogrodnikiem na czele oraz mieszkańcy. Oprawę wydarzeniu zapewniła Kompania Reprezentacyjna MW. W trakcie uroczystości odśpiewano hymn narodowy i odmówiono wspólnie modlitwę ku pamięci ofiar konfliktu, a okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Jakub Ubych. Został odczytany również apel pamięci, a marynarze oddali salwę honorową. Na sam koniec wydarzenia delegacje instytucji państwowych, samorządowych, prywatnych i pozostali uczestnicy złożyli wieńce oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Na Placu Słowiańskim w Świnoujściu delegacja 8. FOW z jej dowódcą kmdr. Piotrem Sikorą na czele, a także lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów oraz organizacji i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem "Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej". Uroczystości złożenia wiązanek kwiatów odbyły się także przy "Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej" na świnoujskim cmentarzu komunalnym. W kościele garnizonowym pw. bł. ks. komdr ppor. Władysława Miegonia została odprawiona msza ku pamięci poległych.


Jak dotąd II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. Rozpoczęła się 1 września 1939 roku, od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę. Trwała 6 lat i poniosły w niej śmierć miliony ludzi. Europejski teatr działań wojennych został oficjalnie zakończony na podstawie tak zwanego „wstępnego protokołu kapitulacji” sporządzonego 7 maja 1945 roku, w kwaterze głównej gen. Dwighta D. Eisenhowera w Reims. W obecności przedstawicieli czterech mocarstw alianckich, szef sztabu Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu gen. Alfred Jodl podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, który wszedł w życie 8 maja 1945 roku. Nie był to koniec działań wojennych na świecie, gdyż wciąż toczyły się walki na Pacyfiku i Dalekim Wschodzie. Zostały one zakończone bezwarunkową kapitulacją Japonii, podpisaną 2 września 1945 roku.

Polska Marynarka Wojenna od początku konfliktu brała udział w prowadzonych działaniach zbrojnych. Po zakończeniu kampanii wrześniowej kontynuowała walkę, współdziałając z sojusznikami. Uczestniczyła w największych operacjach II wojny światowej. Chlubną zgłoską zapisały się m.in. niszczyciele ORP „Błyskawica i ORP „Burza”, a także okręty podwodne ORP „Dzik”, ORP „Orzeł”, ORP „Sokół” i ORP „Wilk”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.