• <
BOTA_2023

Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

02.03.2023 11:35 Źródło: Służby prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

Partnerzy portalu

Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych - GospodarkaMorska.pl
Służby prasowe 8. FOW

W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych - członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i przeciwstawili się władzy narzuconej przez Związek Radziecki. Wielu z nich przypłaciło to ucieczką z kraju, długoletnim więzieniem, prześladowaniami, a nawet życiem. Pamięć o ofiarach represji upamiętnili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej.

Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody z udziałem władz samorządowych, lokalnych instytucji oraz firm. W wielu przypadkach wydarzeniu oprawę zapewniała warta honorowa złożona z żołnierzy, przedstawicieli innej formacji mundurowej, bądź członków organizacji proobronnej lub harcerstwa.

W Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu oraz pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego honory poległym bohaterom o wolność oddali oficerowie 3. Flotylli Okrętów z jej dowódcą, kmdr. Andrzejem Ogrodnikiem na czele. Oprawę uroczystości 1 marca zapewniła Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Gospodarka Morska
Służby Prasowe 3. FO
Gospodarka Morska
Służby Prasowe 3. FO

Cześć poległym i prześladowanym przez komunistyczny reżim oddano tego samego dnia również w Świnoujściu, w których uczestniczyła kadra dowódcza 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W tamtejszym  Kościele Garnizonowym została odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, a na cmentarzu komunalnym odbyły się uroczystości z udziałem asysty honorowej. Dowódca 8. FOW kmdr Piotr Sikora wraz z delegacją złożył wieniec przed Kwaterą Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej. W obchodach wzięli udział także przedstawiciele świnoujskich władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerze oraz mieszkańcy miasta.
 
W niedzielę, 5 marca w całym kraju odbędzie się kolejna edycja biegu "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Na Stadionie Miejskim w Świnoujściu odbędzie się organizowany przez 8. FOW oraz OSiR "Wyspiarz”. Celem biegu będzie oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 oraz propagowanie wiedzy z historii. Długość biegu wynosi właśnie 1963 metry, upamiętniając tym datę śmierci Józefa Franczaka ps. Lalek, który w tym roku zginął w wyniku milicyjnej obławy.

Start biegu na Stadionie Miejskim o godzinie 11:00. Zapisów można dokonywać w dniu zawodów od godziny 9:30 w biurze znajdującym się na stadionie.

Gospodarka Morska
Służby prasowe 8. FOW
Gospodarka Morska
Służby prasowe 8. FOW

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 roku parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Jego celem było złożenie hołdu bohaterom podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawili się narzuconej z Moskwy władzy, prześladującej przedwojennych oficerów Wojska Polskiego i członków organizacji niepodległościowych walczących podczas II wojny światowej, szczególnie związanych wcześniej z Armią Krajową. Przyczynkiem do zwiększenia aktywności partyzantki były stosowane czystki w wojsku oraz instytucjach samorządowych, a przede wszystkim "proces szesnastu", gdy w Moskwie w pokazowym procesie skazano na śmierć byłych przywódców Państwa Podziemnego. Intensywności walk towarzyszyła nadzieja, że niechybnie dojdzie do konfliktu między zachodnimi aliantami a ZSRR. W szczytowym momencie w lasach oraz w ramach innych form konspiracji działało nawet 20 tys. osób.  Ich ilość spadała w wyniku braku szans na zwycięstwo, społecznego zmęczenia po niedawnej wojnie oraz kolejnym amnestiom ogłaszanym przez komunistyczne władze. Ostatnia miała miejsce w 1956 roku, gdy rozpoczęły się postalinowska odwilż. Niemniej wielu członków podziemia oraz osób represjonowanych jeszcze wiele lat spędziło w więzieniu, bądź zdecydowało się na emigrację z kraju.

Oprócz prześladowań powojennego podziemia, władza dokonywała także czystek w kadrach oficerskich wojska i innych służb. W 1951 roku miały miejsce fale aresztowań w związku z rzekomym "spiskiem komandorów". Wielu wyższych oficerów polskiej Marynarki Wojennej, którzy rozpoczęli służbę w II Rzeczpospolitej i potem mieli za sobą epizod w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie zostało w pokazowych procesach skazanych, w tym i na śmierć. Ich rehabilitacja oraz właściwy pogrzeb (chowano ich anonimowo) były jednymi z punktów testamentu przedwojennego Dowódcy Floty oraz Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej, adm. floty Józefa Unruga. Ich spełnienie było warunkiem, aby jego szczątki spoczęły w przyszłości w Polsce, gdyż po wojnie pozostał na emigracji. W 2017 i 2018 odbyły się uroczyste pogrzeby oficerów i marynarzy, którzy zginęli z rąk komunistów.

Dziękujemy za wysłane grafiki.