• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W Pucku odbyły się obchody 103. rocznicy zaślubin Polski z morzem

gm

10.02.2023 16:11 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu W Pucku odbyły się obchody 103. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Partnerzy portalu

W Pucku odbyły się obchody 103. rocznicy zaślubin Polski z morzem - GospodarkaMorska.pl
Służby Prasowe MW

Główne uroczystości rocznicowe  odbyły się w piątek w puckim porcie. Poprzedziła je uroczysta msza w kościele pw. Św. Piotra i Pawła.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, administracji samorządowej, kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej i innych służb mundurowych, a także młodzież szkolna i grupy rekonstrukcyjne. Wartę honorową wystawiła Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

- Zaślubiona ziemia wspaniale rozkwitła. Bałtyk stał się ważnym obszarem międzynarodowej współpracy o dużym znaczeniu gospodarczym dla całego kraju. 103. lata temu, 10 lutego 1920 roku w Pucku, gen. Józef Haller dokonał aktu Zaślubin Polski z Bałtykiem - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników obchodów. List  odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. "" 

Marszałek podkreśliła, że symboliczny gest rzucenia w fale podarowanego przez gdańszczan pierścienia, był zwieńczeniem wysiłków kilku pokoleń Polaków walczących o wolną ojczyznę. Jej zdaniem stał się też "spełnieniem wielkiego narodowego marzenia o dostępie do morza, a także symbolem kształtowania odrodzonej Rzeczpospolitej." Oceniła, że powrót Polski nad Bałtyk stwarzał ogromne możliwości gospodarcze, polityczne i wojskowe. Gwarantował też niezależność ekonomiczną i obronną. Miał również znaczenie państwotwórcze.

Marszałek Witek napisała, że "Zaślubiona ziemia wspaniale rozkwitła". Przypomniała, że w Gdyni wybudowano port, w Helu powstały umocnienia wojskowe, zaś "Bałtyk stał się ważnym obszarem międzynarodowej współpracy o dużym znaczeniu gospodarczym dla całego kraju".

List do mieszkańców Pucka wystosował również marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

- Dziś rocznica ta jest okazją do refleksji na temat zmieniającej się sytuacji międzynarodowej, bo chociaż Morze Bałtyckie przestało dzielić i stało się przestrzenią przyjaznej współpracy między leżącymi nad nim państwami, to w obliczu wydarzeń w Ukrainie musimy pamiętać, że nic a zwłaszcza pokój i stabilizacja nie są dane raz na zawsze - napisał Grodzki w liście odczytanym przez senatora Sławomira Rybickiego.

Marszałek Senatu podkreślił, że słowa zawarte w pieśni "mamy rozkaz wiernie strzec i utrzymać nasze morze, są aktualne jak nigdy przedtem". Dodał, że po akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, Bałtyk stanie się wewnętrznym akwenem Sojuszu Północnoatlantyckiego, co - jego zdaniem - przyczyni się do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa.

- Byliśmy tu, na Pomorzu, 148 lat po zaborem. Nasi przodkowie, Kaszubi, pilnowali brzegu morskiego i czekali aż polski marynarz zacznie pełnić nad nim straż. Cały czas mieli nadzieję i marzenia" - mówiła burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska przypomniała historię wizyty gen. Hallera i Zaślubin Polski z Morzem.

10 lutego 1920 roku generał Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, by dokonać symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Było to potwierdzenie wykonanie jednego z punktów postanowień Traktatu Wersalskiego, przyznającego Polsce dostęp do morza w postaci ponad 140-kilometrowego odcinka wybrzeża. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.