• <

Wynik wyszukiwania - "pomnik" - Wiadomości

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa. Z tej okazji w 79. rocznicę jej zakończenia w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
08.05.2024

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

Od soboty zostaje otwarty dla żeglugi po zimowej przerwie Kanał Elbląski - podały Wody Polskie. Tego dnia regularne rejsy zaczyna biała flota Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, która w poprzednim sezonie przewiozła blisko 70 tys. turystów.
29.04.2024

59 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Świnoujski związek taktyczny odpowiedzialny za prowadzenie działań minowych i przeciwminowych obchodził swoje święto. Z tej okazji odbyła się uroczysta zbiórka jednostek flotylli, a na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.04.2024

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

10 plaż na letni relaks w Kołobrzegu

Kołobrzescy radni na ostatniej sesji mijającej kadencji zdecydowali, że tego lata w mieście będzie funkcjonowało 10 morskich kąpielisk. Za ich organizację ma odpowiadać Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR). Sezon kąpielowy zacznie się 22 czerwca i potrwa do 31 sierpnia.
24.04.2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
12.03.2024

Święto 3. Flotylli Okrętów. 53. rocznica utworzenia największej jednostki polskiej Marynarki Wojennej

53 lata temu, 11 marca 1971 roku, utworzony został nowy związek taktyczny polskiej floty – 3 Flotylla Okrętów. Dzisiaj jej siły stanowią o potencjale uderzeniowym Marynarki Wojennej. Okręty gdyńskiej Flotylli operują w stałych zespołach NATO-wskich, biorą udział w ćwiczeniach międzynarodowych i krajowych oraz są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych i obrony polskich interesów na morzu.
12.03.2024

Obchody 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

53. rocznica strajku w Stoczni Szczecińskiej

Przed pomnikiem Bohaterów Stycznia'71 w Szczecinie odbyły się obchody 53. rocznicy wybuchu strajku w Stoczni im. Adolfa Warskiego. Wzięli w nich udział m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń i mieszkańcy miasta.
25.01.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

Gdynia. Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy.
17.12.2023

Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniono 53. rocznicę Grudnia' 70

Uroczystości upamiętniające 53. rocznicę Grudnia '70 odbyły się w sobotę przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Drogę do wolnej Polski odmierzają krzyże upamiętniające ofiarę tych, którzy odważnie upomnieli się o prawa i godność narodu – napisał w liście do uczestników prezydent Andrzej Duda.
16.12.2023

Gdańscy stoczniowcy i uczniowie oddali hołd ofiarom Grudnia'70

Emerytowani i czynni Stoczniowcy oraz uczniowie pomorskich szkół złożyli w piątek kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 53. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2023

Grudzień '70 w Gdyni [wideo]

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

Rada Interesantów Portu Gdynia chce upamiętnić Jerzego Czartowskiego. Wybrano też władze na nową kadencję

W zeszły czwartek odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Rady Interesantów Portu Gdynia. Wybrano nowy skład Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, a także przyjęto uchwałę w sprawie działań zmierzających do upamiętnienia byłego prezesa Morskiego Portu Handlowego Gdynia i twórcy terminala GCT Jerzego Czartowskiego.
11.12.2023

Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia

Na wszystkich okrętach wchodzących w skład morskiego rodzaju sił zbrojnych podniesiono wielką galę banderową, a w jednostkach wojskowych odbyły się z tej okazji apele. Jak co roku jest to okazja do pewnych podsumowań i spojrzenia tak na przeszłość, jak i przyszłość formacji.
28.11.2023

Trwa kolejny dzień operacji transportu ORP Sokół do muzeum Marynarki Wojennej

Okręt podwodny ORP Sokół znajduje się na pontonie i jest zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim. W poniedziałek będą prowadzone drobne prace przygotowawcze – powiedział PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk.
20.11.2023

Sokół już przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

Były okręt polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben wyruszył w swój rejs związany z umiejscowieniem w nowej lokalizacji w Gdyni, nieopodal Muzeum Marynarki Wojennej.
17.11.2023

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół do Muzeum Marynarki Wojennej

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół ze stoczni na teren muzeum - mówił PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk. Wyjaśnił, że okręt przez 3 lata w stoczni wojennej był przygotowywany, by stać się muzealnym eksponatem.
17.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

Już 17 listopada jest zaplanowane rozpoczęcie dawno wyczekiwanej operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, byłego ORP Sokół. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, ruszy on z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu, a potem już lądem w nowe miejsce przeznaczenia.
14.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

Powitajmy wspólnie Dar Młodzieży!

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbędzie się powitanie Daru Młodzieży
08.11.2023

Pamięć o obrońcach Helu. Upamiętnienie z udziałem marynarzy

W asyście kompanii honorowej MW odbyły się, 2 października, uroczystości upamiętniające 84. rocznicę kapitulacji obrońców Helu, którzy poddali się po 32 dniach walki, będąc jednym z najdłużej funkcjonujących punktów oporu. W ten sposób uczczono pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących w obronie polskiego wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.
04.10.2023

Branża morska rozświetlona na niebiesko z okazji Światowego Dnia Morza

W ostatni czwartek września w portach, stoczniach i instytucjach związanych z morzem wiele budynków zostało podświetlonych niebieskim światłem. Miało to związek z obchodzonym na całym świecie od 1978 roku Światowym Dniem Morza, którego inicjatorem była Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization, IMO).
02.10.2023

Papież: obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne

Ratowanie migrantów to "obowiązek człowieczeństwa, to obowiązek cywilizacji" - powiedział papież Franciszek w Marsylii w piątek podczas ceremonii przy pomniku marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. "Obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne" - podkreślił.
22.09.2023

Joseph Conrad – angielski marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia 2023 roku minęło prawie 100 lat, jak na angielskiej ziemi odszedł na wieczną wachtę Joseph Conrad, światowej sławy marynista z polskimi korzeniami. Dla Polaków, to jest od wielu lat Józef Conrad Korzeniowski, choć pod tym nazwiskiem nie jest znany szerzej w świecie.
06.09.2023

Andrzej Duda odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia ’71

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Stycznia'71, który stanął przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Środowa uroczystość była częścią obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
30.08.2023

Prezydent: dzięki niezłomności ludzi "Solidarności" idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku

Dzięki niezłomności ludzi "Solidarności", dzisiaj w 43. rocznicę podpisania porozumienia w Stoczni Szczecińskiej, kończącego strajk robotników zachodniego wybrzeża, idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku - powiedział w środę w Szczecinie prezydent Andrzej Duda.
30.08.2023

Rozpoczynają się Żagle 2023

Zwiedzanie i rejsy żaglowcami i oldtimerami, koncerty, jarmark i zabawy dla najmłodszych to niektóre atrakcje przygotowane na "największe żeglarskie święto w regionie". Szczecińska impreza Żagle 2023 potrwa do niedzieli.
18.08.2023

Nietypowa uroczystość w Muzeum Marynarki Wojennej. Samarytanka znów z podniesioną banderą

Na terenie gdyńskiej placówki muzealnej odbyło się podniesienie podniesienie muzealnej bandery i flagi Urzędu Morskiego na przedwojennej motorówce sanitarnej Samarytanka. Była to pierwsza jednostka morska zbudowana w Gdyni.
17.08.2023

Dyrektor Muzeum Gdańska: Twierdza Wisłoujście nie będzie trwałą ruiną

Do tej pory Twierdza Wisłoujście była udostępniana trochę w formie trwałej ruiny. Chcemy, aby był to obiekt całoroczny z przestrzeniami wystawienniczymi – powiedział Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. Obecnie w fortyfikacji trwają intensywne prace budowlane i rewitalizacyjne.
02.08.2023

Morskie aspekty Powstania Warszawskiego

W całym kraju odbywają si uroczystości upamiętniające 79. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawiono warty honorowe w miejscach pamięci, złożono wiązanki kwiatów oraz oddano salwy honorowe. O godzinie 17.00, symbolicznej godzinie „W”, sygnalizującej rozpoczęcie walk, w miastach zawyły syreny alarmowe, a na statkach, promach i okrętach cumujących w portach uruchomiono tyfony. W ten sposób oddano hołd bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej oraz cywilnej ludności miasta.
01.08.2023

Senat za uchwałą w 200. rocznicę podjęcia prac nad koncepcją Kanału Augustowskiego

Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę zainicjowania prac nad projektem Kanału Augustowskiego docenia wkład jego twórców i projektantów w rozwój polskiej myśli inżynierii hydrotechnicznej - głosi uchwała przyjęta przez izbę wyższą.
14.07.2023

"The Sunday Times" przypomina o 66 Polakach imigrantach na pokładzie Empire Windrush

Celebrując 75. rocznicę przybycia do Wielkiej Brytanii pierwszych imigrantów z Karaibów, warto pamiętać, że na pokładzie statku Empire Windrush znajdowało się także 66 Polaków i ich losy też zasługują na wspomnienie - pisze w niedzielę "The Sunday Times".
26.06.2023

Gdynia. Na Skwerze Kościuszki odbywają się obchody Święta Marynarki Wojennej

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbywają się w niedzielę uroczystości i piknik z okazji święta Marynarki Wojennej. W południe rozbrzmiał salut armatni z ORP Błyskawica.
25.06.2023

Ukraińcy zatopili rosyjski holownik wojskowy, Rosja potwierdza po roku

Po równym roku, rosyjska Flota Czarnomorska potwierdziła, że Ukraińcy zatopili holownik wojskowy Wasilij Biech.
20.06.2023

Naczelny Sąd Administracyjny uprawomocnił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Stoczni Gdańskiej

Oddalono skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wpisaniu do rejestru zabytków historycznego zespołu budowlanego Stoczni Gdańskiej od okresu funkcjonowania Stoczni Cesarskiej do 1989 roku.
31.05.2023

Wydano kartkę pocztową z okazji 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego

Poczta Polska w sobotę wprowadziła do obiegu okolicznościową kartkę poświęconą 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego, łączącego Wisłę i Odrę przez ich dopływy - Brdę, Noteć i Wartę. Na kartce przedstawiono m.in. jedną ze śluz.
28.05.2023

Nadchodzi Święto Morza 2023

W dniach 16-25 czerwca w Gdyni odbędzie się kolejna edycja Święta Morza, które co roku gromadzi największych miłośników morskich klimatów. Przewidziane są liczne atrakcje, takie jak żaglowce, jachty, uroczystości, czy regaty. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.
24.05.2023

Upamiętnienie 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem marynarzy

Zarówno 8 jak i 9 maja to dni, gdy w wielu krajach upamiętnia się zakończenie w Europie największego i najstraszniejszego konfliktu, jaki miał miejsce w historii ludzkości. W odbywających się w całym kraju uroczystościach nie zabrakło udziału przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej.
09.05.2023

Dzień Flagi, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i admiralskie mianowania

Jak co roku w całym kraju obchodzono Dzień Flagi Państwowej oraz wprowadzenie Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem władz i instytucji lokalnych. Nie zabrakło przy tym asysty wojskowej, w tym morskiego rodzaju sił zbrojnych. W jednostkach wojskowych polskiej Marynarki Wojennej została podniesiona flaga państwowa, natomiast na okrętach wielka gala banderowa.
04.05.2023

58. rocznica utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Dziś swoją 58. rocznicę utworzenia obchodziła 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Z tej okazji w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość połączona z apelem i zbiórką pododdziałów.
27.04.2023

W Kołobrzegu latem będzie 10 morskich kąpielisk

Kołobrzescy radni zadecydowali, że tego lata w mieście będzie funkcjonowało 10 morskich kąpielisk. Za ich organizację ma odpowiadać Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
27.04.2023

80 lat służby morskich saperów (GALERIA)

Żołnierze 8. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na co dzień pełnią ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. Likwidują zagrożenia w postaci powojennych niewybuchów i niewypałów, a także innych obiektów niebezpiecznych. Regularnie przybywają do zgłaszanych znalezisk. Zagrożenie konfliktami oraz terroryzmem pokazuje, że ich służba niezmiennie pozostaje istotna. Przypomnieniu ich poświęcenia oraz zaangażowania były poświęcone obchody 80 lat istnienia jednostki, które odbyły się 21 kwietnia.
22.04.2023

Marynarka Wojenna uczciła pamięć o swoim dowódcy

Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej są co roku powracającymi tematami, będącymi powodem zarówno do kontrowersji, jak i zadumy. Wśród 96 ofiar lotu rządowego Tu-154 10 kwietnia 2010 roku był ówczesny dowódca polskiej Marynarki Wojennej, adm. floty Andrzej Karweta.
11.04.2023

Podlaskie. Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat

Rok 2023 to rok jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.
11.04.2023

52. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej obchodził dziś swoją 52. rocznicę utworzenia. Z tej okazji podniesiono wielką galę banderową na wchodzących w jej skład okrętach, a także odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej, żołnierzy flotylli oraz zaproszonych gości.
10.03.2023

Obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem 17-19 marca

Miejskie obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem rozpoczną się 17 marca ślubowaniem adeptów z oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zaplanowano patriotyczną uroczystość na Cmentarzu Wojennym, a także m.in. koncert fortepianowy, marsz i bieg z udziałem ponad 800 zawodników.
09.03.2023

Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych - członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i przeciwstawili się władzy narzuconej przez Związek Radziecki. Wielu z nich przypłaciło to ucieczką z kraju, długoletnim więzieniem, prześladowaniami, a nawet życiem. Pamięć o ofiarach represji upamiętnili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej.
02.03.2023

Kurs na port w Maladze. Erasmus + w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku

W Zespole Szkół Morskich w Gdańsku zakończyła się kolejna zagraniczna praktyka w ramach projektu Erasmus+. Edycja pod nazwą Kurs na port w Maladze to ogromny sukces zespołu projektowego, opiekunów, ale przede wszystkim uczniów.
20.02.2023

Przekazanie obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża [GALERIA]

W Porcie Wojennym Świnoujście miało dziś miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Kadm. Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie objął kmdr Piotr Sikora.
09.02.2023

Do 24 lutego można zgłaszać kandydatów do nagrody za zasługi w ratownictwie Animus Fortis

Do 24 lutego można zgłaszać kandydatury do nagrody Animus Fortis (Mężny Duch), przyznawanej w dwóch kategoriach – indywidualnej, za osobiste męstwo w czasie akcji ratowniczej oraz instytucjonalnej, za działania pozwalające skuteczniej ratować życie.
26.01.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

Prezentacja pamiątek z promu Jan Heweliusz [GALERIA]

W związku z jutrzejszą 30. rocznicą katastrofy polskiego promu Jan Heweliusz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentowało wyjątkowe przedmioty przekazane przez jednego z ocalałych z tej tragedii, Grzegorza Sudwoja.
13.01.2023

30-ta rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz - wspomnienie

To było 30 lat temu. Pamiętam tę noc. Akurat kilka dni wcześniej wróciłem z morza i byłem w domu. W nocy wiatr tłukł po oknach tak, że spać się nie dało. A rano usłyszałem w radiu, że na Bałtyku, w pobliżu wyspy Rugia, zatonął prom Jan Heweliusz. Znałem ten statek dobrze. Kilka lat wcześniej pracowałem na nim, naprzód jako II-gi oficer, a potem jako pierwszy i starszy oficer. Wyspę Rugia też pamiętałem i pamiętam do dzisiaj.
13.01.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Eugeniusz Kwiatkowski. Rocznicę urodzin gdynianie uczcili złożeniem kwiatów i toastem gorącą czekoladą

Złożeniem kwiatów pod popiersiem Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz toastem gorącą czekoladą 30 grudnia 2022 r. uczcili mieszkańcy Gdyni rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, człowieka, który walnie przyczynił się do powstania i rozwoju dynamicznego rozwoju przedwojennej Gdyni.
31.12.2022

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

52. rocznica Grudnia' 70. Uczczono pamięć poległych stoczniowców

W piątek po południu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 51. rocznicę poległych robotników na Wybrzeżu w Grudniu '70.
16.12.2022

Lech Wałęsa złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

"Zastanawiam się czy warto było. Ludzie się poświęcili, zapłacili najwyższą cenę" - mówił w piątek w 52. rocznicę Grudnia '70 Lech Wałęsa, składając kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Dodał, że nie do końca szanujemy to zwycięstwo.
16.12.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Święto Szkoły

W dniach 7-8 grudnia odbędą się obchody święta placówki kształcącej przyszłych specjalistów branży morskiej.
06.12.2022

Zakończono remont Kanału Elbląskiego

Zakończył się remont opasek brzegowych i pogłębianie fragmentu Kanału Elbląskiego między Miłomłynem a jeziorem Ewingi (woj. warmińsko-mazurskie) - poinformowały we wtorek Wody Polskie. Prace kosztowały 4,3 mln zł.
30.11.2022

Podchorążowie przejmują Akademię

Jak co roku, podczas „wojskowych juwenaliów” podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej przejęli władzę w uczelni. Uroczystość odbyła się na placu apelowym placówki.
25.11.2022

Święto Odzyskania Niepodległości z morzem w tle

W całym kraju hucznie obchodzono 104. Rocznicę odzyskania niepodległości, w czym swój aktywny udział miały też środowiska związane z tematyką morską, instytucje państwowe, a także polska Marynarka Wojenna.
11.11.2022

Żeglarze oddali hołd żeglarzom

W roku 2022 zmarło kilku wybitnych żeglarzy związanych z Pomorzem. 1 listopada zostali oni uczczeni pod gdyńskim pomnikiem „Tym, co odeszli na wieczną wachtę”.
01.11.2022

Twierdza Wisłoujście. Dawne zadaszenie powróci na Fort Carré

Trwa rewaloryzacja zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. Muzeum Gdańska podpisało umowę na prace konserwatorskie Wieńca oraz odbudowę zadaszenia w Forcie Carré. Dzięki temu powróci zadaszenie, które zostało usunięte pod koniec XIX wieku. Prace potrwają do 2024 roku, ale już dziś widać pierwsze efekty.
30.08.2022

We wtorek tymczasowo zamknięte dla żeglugi trzy pochylnie na Kanale Elbląskim

We wtorek do południa zamknięte będą dla żeglugi trzy pochylnie na Kanale Elbląskim: w Kątach, Oleśnicy i Jeleniach - podały w komunikacie nawigacyjnym Wody Polskie. Kilkugodzinna przerwa wynika z naprawy konserwatorskiej na jednym z tych obiektów.
07.08.2022

Zawaliła się część silosów w porcie w Bejrucie [WIDEO]

Niemal równe dwa lata po tragicznej eksplozji w porcie w Bejrucie, zawaliła się część zniszczonych silosów zbożowych.
01.08.2022

Włochy. W Ankonie uczczono triumf żołnierzy 2. Korpusu Polskiego i odsłonięto pomnik "Karpatczyków"

W Ankonie, przy XIX-wiecznej bramie św. Stefana, delegacje z Polski i Włoch uczciły w poniedziałek zwycięskie wkroczenie do miasta przed 78 laty Pułku Ułanów Karpackich. Odsłonięto także pomnik upamiętniający "Karpatczyków".
18.07.2022

Otwarcie skweru im. Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku

W piątek przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu Górnym otwarto skwer im. Bohaterskiego Mariupola. Zainaugurowano też wystawę plenerową "Mariupol – bohaterskie miasto" przygotowaną przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.
01.07.2022

Od piątku wznawia pracę śluza Miłomłyn na Kanale Elbląskim

Od piątku zostanie przywrócony normalny ruch przez śluzę Miłomłyn na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie) - podały Wody Polskie. Śluza była w ostatnich dniach tymczasowo nieczynna z powodu konieczności naprawy awarii.
30.06.2022

Polscy dyplomaci w Szkocji chcą upamiętnić Orła i inne okręty

Kampanię informacyjną na temat okrętu podwodnego ORP Orzeł i współpracy marynarek wojennych Polski i Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej przygotowują dyplomaci z Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. W planie jest film dokumentalny i budowa makiety okrętu.
29.06.2022

75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Akademia morska już wkrótce stanie się politechniką [ZDJĘCIA]

Zakończyły się uroczyste obchody jubileuszu – za nami 75 lat historii szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. To czas podsumowań i odważnego spojrzenia w przyszłość. Władze uczelni podkreślają dumę z faktu, że w roku 75-lecia udało się uzyskać możliwość podwyższenia statusu naszej uczelni do rangi politechniki.
01.06.2022

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.
30.05.2022

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Kołobrzegu

W najbliższy weekend w Porcie Jachtowym Kołobrzegu oficjalnie otwarty sezon żeglarski.
30.05.2022

Kołobrzeg. Otwarcie sezonu żeglarskiego już w ten weekend

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Kołobrzegu już w weekend 27-29 maja (piątek - niedziela) w Porcie Jachtowym przy ul. Warzelniczej 1.
27.05.2022

Na Kanale Elbląskim będą śluzowane dwa statki jednocześnie

Aby zmniejszyć natężenie pracy zabytkowych urządzeń Kanału Elbląskiego Wody Polskie zdecydowały, że w tym sezonie dwie jednostki będą przeciągane po pochylniach jednocześnie. "Mamy nadzieję, że o 20-25 proc. zwiększymy przepustowość, co w wypadku tych urządzeń jest znaczne" - powiedział PAP prezes Wód Polskich w Gdańsku Andrzej Winiarski.
08.05.2022

Na Kanale Elbląskim będą wydłużone rejsy do pochylni Jelenie

Wody Polskie zamierzają zmodernizować istniejącą obrotnicę statków na pochylni Jelenie na Kanale Elbląskim i jednocześnie zbudować przy niej zaplecze turystyczne. Ma to spowodować mniejsze obciążenie infrastruktury kanału, ponieważ obecnie większość turystów wypływa na Kanał z Buczyńca, pokonuje trzy pochylnie i wraca do Buczyńca.
05.05.2022

Słupsk. We wtorek otwarcie zrewitalizowanych bulwarów rzeki Słupi

Zrewitalizowane bulwary rzeki Słupi w ramach wartej ponad 32 mln zł inwestycji, obejmującej obszar Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Słupska (woj. pomorskie), otwarte zostaną we wtorek tuż po oficjalnych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Konstytucji.
02.05.2022

Biała flota rozpoczyna rejsy po Kanale Elbląskim

Statki pasażerskie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej rozpoczynają od soboty rejsy po Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie). W poprzednim sezonie, mimo ograniczeń związanych z pandemią, przewiozły 68 tys. turystów.
30.04.2022

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

W sobotę rozpoczyna się sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie) - podały Wody Polskie. To unikatowy zabytek hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi XIX-wiecznych pochylni z tzw. suchym grzbietem.
29.04.2022

Premier o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu: to bezpośredni atak na Polskę, zemsta za sankcje

Wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu to bezpośredni atak na Polskę, która wczoraj pokazała, czym jest realne uderzenie w rosyjskich oligarchów; to zemsta za sankcje - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił też, że Polska była na ten krok przygotowana.
27.04.2022

Remont kanału łączącego jezioro Dauby z Jeziorakiem

Rozpoczął się remont odgałęzienia Kanału Elbląskiego łączącego jezioro Dauby z Jeziorakiem (woj. warmińsko-mazurskie) - poinformowały Wody Polskie. Prace będą kosztowały około 2,5 mln zł i mają zakończyć się w październiku.
18.02.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania

Podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach, msza św., apel pod pomnikiem Polska Morska, festyn – to główne uroczystości, jakimi Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania.
27.11.2021

27 lat temu wybuchł pożar w Stoczni Gdańskiej. Życie straciło siedem osób

24 listopada 1994 roku wybuchł pożar w hali Stoczni Gdańskiej. Podczas tego tragicznego zdarzenia życie straciło siedem osób, a ponad 300 osób zostało poparzonych.
24.11.2021

Samarytanka zostanie przekazana Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Samarytanka to motorówka sanitarna, pierwsza jednostka zaprojektowana i zbudowana przez Stocznię Gdyńską. Obecnie wyeksponowana przed gmachem stoczni, pod koniec października zostanie przekazana Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
22.10.2021

Światowy Dzień Morza 2021. Gdzie zabłyśnie niebieska iluminacja?

Już w najbliższy czwartek siedziba Urzędu Morskiego w Gdyni, Kapitanat Portu Gdynia, Kapitanat Portu Północnego w Gdańsku, Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, a także wybrane obiekty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zostaną podświetlone na niebiesko.
29.09.2021

Podchorążowie AMW poznawali historię Marynarki Wojennej RP [ZDJĘCIA]

Muzeum Westerplatte, Muzeum Marynarki Wojennej, ORP „Błyskawica” oraz okręty 3. Flotylli Okrętów – to miejsca, które odwiedzili podchorążowie najmłodszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej. Nowo przyjęcie kandydaci na żołnierzy zawodowych w uczelni są zaledwie od 3 tygodni. Obecnie przechodzą szkolenie podstawowe, czyli tzw. „unitarkę”.
28.09.2021

Polskie Towarzystwo Nautologiczne. W służbie dla Polski Morskiej [ZDJĘCIA]

Przez kolejne cztery lata członkowie Polskiego Towarzystwa Nautologicznego będą kontynuować działania na rzecz umacniania Polski Morskiej. Będą one prowadzone przez najbliższe 4 lata pod kierownictwem wybranych na Walnym Zebraniu władz.
27.09.2021

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.
17.09.2021

Białoczerwona ze srebrnym orłem. Replika bandery „Lwowa” w Tczewie

Białoczerwona bandera ze srebrnym orłem na czerwonej tarczy przez wiele lat promowała Polskę Morską. Po 1918 r. „Lwów” wraz z załogą pokazywał że Polska jest Morska w pełnym wymiarze, odwiedzając porty w Europie i po drugiej stronie Atlantyku. 4 września 1921 r. odbyła się uroczystość podniesienia białoczerwonej bandery. Jej replikę podniesiono 100 lat później na maszcie 1 Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.
06.09.2021

Conrad – angielski kapitan, światowy marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia od wielu lat pod pomnikiem Józefa Conrada Korzeniowskiego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Rady Miasta Gdyni i Biblioteki Miejskiej składają kwiaty, by uczcić pamięć znanego marynisty. Joseph Conrad zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.
04.08.2021

Ukraina: naiwnością byłoby uważać, że Rosja nie wykorzysta NS2 w celach politycznych

Naiwnością byłoby uważać, że gdy Rosja weźmie w ręce tak potężny instrument jak Nord Stream 2, nie będzie wykorzystywać go w celach politycznych - ocenił ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki w opublikowanej w czwartek rozmowie z ukraińskim portalem glavcom.ua.
03.06.2021

Budkon zwycięzcą przetargu na mur oporowy Twierdzy Wisłoujście

Muzeum Gdańska podpisało umowę z firmą Budkon na remont północnego muru oporowego Twierdzy Wisłoujście. W przetargu wzięły udział cztery firmy, których oferty wahały się od 922 tys. zł do 1,3 mln zł. Prace budowlano-konserwatorskie są finansowane w ramach pożyczki rewitalizacyjnej z Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
31.05.2021

Port Gdynia od kuchni i nowy pomnik w mieście. Zobaczyli miejsca niedostępne na co dzień [wideo]

Ponad 80 osób zwiedziło gdyński port w sobotę 29 maja. Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia było również odsłonięcie pomnika budowniczego gdyńskiego portu - inż. Tadeusza Wendy. Pretekstem do tego było obchodzone w tym roku 100-lecie rozpoczęcia budowy Portu Tymczasowego.
29.05.2021

Legendarna „Maria” wraca na wody

Jacht, na którego pokładzie kpt. Ludomir Mączka pokonał tysiące mil morskich po gruntownym remoncie wraca do pływania. – Dwukrotna podróż dookoła świata wyeksploatowała jednostkę, ale dzięki zastosowaniu przy remoncie nowoczesnych materiałów, „Maria” znów jest gotowa pływać i przypominać o dokonaniach Ludojada – Paweł Ryżewski podsumowuje wymagający proces remontu jachtu.
28.05.2021

29 maja mija 100 lat od rozpoczęcia budowy Portu Gdynia [wideo]

100 lat temu, 29 maja 1921 roku, rozpoczęła się budowa Portu Tymczasowego w Gdyni. Podczas mszy inaugurującej budowę wbito drewniany krzyż, który został ustawiony na morskim brzegu z inicjatywy inż. Tadeusza Wendy na pamiątkę wbicia w dno morskie pierwszego pala pod budowę mola portowego. W związku z wyjątkową rocznicą w sobotę 29 maja na molo Rybackim zostanie odsłonięty pomnik twórcy gdyńskiego portu.
28.05.2021

Wygraj wycieczkę po niedostępnych miejscach w Porcie Gdynia!

Rok 2021 ustanowiony został rokiem inż. Tadeusza Wendy, a już 29 maja – w 100 lat od rozpoczęcia budowy Portu Tymczasowego - zostanie odsłonięty pomnik twórcy gdyńskiego portu!
24.05.2021

Gdańsk: Ogłoszono przetarg na rewitalizację koszar napoleońskich Twierdzy Wisłoujście

Do 4 czerwca można zgłaszać oferty, w ogłoszonym przez Muzeum Gdańska, przetargu na rewitalizację koszar napoleońskich Twierdzy Wisłoujście - zespole budowli obronnych na prawym brzegu Martwej Wisły. Warownia jest najstarszym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.
21.05.2021

2021 - Rok Tadeusza Wendy

W 2021 roku obchodzimy 95. rocznicę nadania praw miejskich Gdyni oraz 100. rocznicę rozpoczęcia budowy portu w Gdyni, w związku z tym Rada Miasta Gdyni 31 marca na XXVIII sesja Rady, ustanowiła rok 2021 Rokiem Tadeusza Wendy.
05.05.2021

Odnowiono most upamiętniający współpracę Gdyni i Plymouth [wideo]

W Plymouth, jednym z największych portów w Wielkiej Brytanii, znajduje się most symbolizujący partnerstwo tego miasta z Gdynią. Most powstał ponad 40 lat temu i przez ten czas uległ zniszczeniu. Ostatnio obiekt został odnowiony, a nowe malowidła wzbudzają duże zainteresowanie.
26.04.2021

Polska Morska Farma Wiatrowa jako budowla?

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim to nie tylko doskonała okazja do rozwoju i unowocześnienia polskiej energetyki czy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To także wielkie korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.
16.04.2021

Gdańsk: W 2024 r. zakończy się rewitalizacja części Twierdzy Wisłoujście

Za trzy lata mają się zakończyć prace rewitalizacyjne w części Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku, zespołu budowli obronnych na prawym brzegu Martwej Wisły. Warownia jest najstarszym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.
16.03.2021

22 lata od przystąpienia Polski do NATO

Gdynia świętowała dziś 22. rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Uroczyste obchody odbyły się na skwerze Kościuszki w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej. Wzięli w nich udział przedstawiciele miasta oraz Marynarki Wojennej w Gdyni.
12.03.2021

50 lat 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej

Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do działań na morzu i wybrzeżu morskim. W czwartek, 11 marca, największy związek taktyczny Marynarki Wojennej obchodzi 50. rocznicę powstania.
11.03.2021

10 lat od katastrofy nuklearnej w Fukushimie

11 marca 2011 roku nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które wywołało 10-metrową falę tsunami. Skutkiem powstałego tsunami i trzęsienia ziemi u północno-wschodniego wybrzeża kraju, była największa katastrofa nuklearna na świecie od czasów awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku.
11.03.2021

Prezydent: zaślubiny Polski z morzem miały fundamentalne znaczenie

101 lat temu gen. Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem, czyli objęcia w posiadanie przez odradzającą się Rzeczpospolitą wybrzeża Bałtyku; miało to fundamentalne znaczenie - powiedział w Pucku prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, dziś wolna, niepodległa Polska należy do NATO i UE.
10.02.2021

101. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

10 lutego 1920 roku, po długim czasie zaborczej niewoli, Polska odzyskała dostęp do morza. 101 lat temu generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, na znak zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucił do morza platynowy pierścień. W rocznicę tego wydarzenia w Pucku, odbędą się uroczystości upamiętniające powrót naszego kraju na morskie rubieże Bałtyku
10.02.2021

10 lutego miasto Gdynia obchodzi 95 urodziny

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. Z tej okazji w mieście odbędzie się cała seria urodzinowych imprez. Ze względu na sytuację epidemiczną, wszystkie wydarzenia zorganizowane będą zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.
07.02.2021

Szlak Legendy Morskiej Gdyni - darmowe podcasty

Gdynia i morze to w powszechnej świadomości Polaków terminy nierozłączne. Gdynia to fenomen w polskiej historii. Miasto zostało zbudowane na dziewiczym bałtyckim brzegu przez zaledwie jedno pokolenie. Było wyrazem narodowych ambicji do bycia suwerennym i znaczącym państwem na mapie Europy. Tutaj ulokowana była duma II Rzeczypospolitej, pionierski mit założycielski i przykład ekonomicznego sukcesu.
19.01.2021

28. rocznica zatonięcia promu "Jan Heweliusz"

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" - słowa Wiesławy Szymborskiej, najlepiej obrazujące jak ważna jest pamięć o zmarłych, które umieszczone są na jednej z tablic upamiętniających ofiary katastrofy promu MF "Jan Heweliusz". We czwartek, 14 stycznia, wracamy pamięcią do tragicznego rejsu z 1993 roku.
14.01.2021

Tym, którzy nie powrócili z morza - rocznica katastrofy M/F "Jan Heweliusz"

Dziś mija 28 lat od największej morskiej katastrofy, niezwiązanej z działaniami wojennymi, w dziejach polskiej floty handlowej. Nierówna walka promu "Jan Heweliusz" ze sztormem o niespotykanej, przekraczającej 12 stopni w skali Beauforta sile wiatru, zakończyła się rankiem 14 stycznia 1993 r. Wraz ze statkiem morze zabrało wówczas życie 55 osób.
14.01.2021

Ostatni etap procedury wpisu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

W historycznej Sali BHP spotkali się m.in. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Jörg Haspel ekspert ICOMOS oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Misja Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) stanowiła ostatni element procedury oceny Stoczni Gdańskiej jako miejsca kandydującego do wpisu na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.
13.01.2021

Gdynia świętuje 132. urodziny Kwiatkowskiego

Dokładnie 132. lata temu – 30 grudnia 1888 roku – w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, reformator polskiego przemysłu, a przede wszystkim budowniczy Gdyni. W rocznicę jego urodzin miasto wspomniało i uczciło pamięć o nim, składając kwiaty przed pomnikiem przy ulicy 10 Lutego.
31.12.2020

Kładki na Plaży Miejskiej w Gdyni gotowe

Wymiana kładek pieszych na Plaży Miejskiej w Gdyni dobiegła końca. Inwestycja podzielona była na prace podstawowe i dodatkowe. Ich efekty dostarczą nowej jakości mieszkańcom miasta oraz turystom.
29.12.2020

Piotr Rudyszyn: polskie zacofanie może być atutem w transformacji energetycznej [wywiad]

Rozmowa z Piotrem Rudyszynem, ekspertem rynku energii odnawialnych.
29.12.2020

Gdańsk pamięta. Apel Pamięci w 50. rocznicę wydarzeń Grudnia '70

- Nie ma słów, które otarłyby łzy matek i ojców, narzeczonych, synów i córek, kolegów z pracy ofiar Grudnia 70. Te wydarzenia zmieniły biografie tysięcy ludzi, niektórzy z nich do dziś budzą się z krzykiem - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas Apelu Pamięci pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 pół wieku od tragicznych wydarzeń. Nieopodal miejsca apelu, na głównej fasadzie Zieleniaka, rozbłysła okolicznościowa instalacja świetlna.
16.12.2020

Stoczniowcy oddali hołd ofiarom Grudnia'70

Dwudziestoosobowa grupa emerytowanych i czynnych pracowników Stoczni Gdańsk złożyła w środę kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 50. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2020

Czterdzieści lat pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Co się działo w Gdańsku w grudniu 1980 roku

Ostatni ludzie ze zwartego tłumu stali między dworcem kolejowym a Zieleniakiem – na odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku przybyły niezliczone rzesze ludzi z całej Polski. 16 grudnia 1980 roku, po zaledwie stu dniach budowy, a po dziesięciu latach od tragicznych wydarzeń, odsłonięto monument. To był pierwszy za żelazną kurtyną pomnik pamięci ofiar komunistycznej władzy i pierwszy, o którego budowie zdecydowali sami obywatele.
16.12.2020

50. rocznica Grudnia '70. Osiem pamiątkowych płyt uhonoruje gdańskie ofiary

Pamięć ośmiu zabitych oraz wszystkich innych imiennych i bezimiennych ofiar Grudnia ’70 Miasto Gdańsk uczci specjalnymi tablicami chodnikowymi. Na płytach w różnych miejscach miasta znajdą się imiona i nazwiska ośmiu osób: Józef Widerlik, Bogdan Sypka, Kazimierz Zastawny, Waldemar Rebinin, Jerzy Matelski, Stefan Mosiewicz, Kazimierz Stojecki, Andrzej Perzyński. Przeczytaj biogramy zabitych.
15.12.2020

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pamietajmy o ofiarach

Około 10 tysięcy internowanych, ponad 100 osób straciło życie - w niedzielę, 13 grudnia 2020 r. mija 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z powodu pandemii upamiętnienie rocznicy i oddanie hołdu ofiarom komunistycznych represji odbędzie się w sposób symboliczny - Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, o godz. 18, złoży kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.
13.12.2020

Remonty eksponatów Muzeum Marynarki Wojennej

Jak wszystkie instytucje kultury, Muzeum Marynarki Wojennej z powodu pandemii pozostaje zamknięte. Pod nieobecność zwiedzających kilka cennych eksponatów przechodzi kurację odmładzającą. Inne czekają w kolejce. Konserwacje wspiera samorząd oraz społeczeństwo.
10.12.2020

Projekt budżetu Pentagonu: sankcje ws. NS2 i zmiany dotyczące wycofania wojsk z Niemiec

Obie izby Kongresu (Senat i Izba Reprezentantów) ustaliły w czwartek wspólny tekst ustawy o budżecie obronnym (NDAA). Projekt zmienia plany w sprawie wycofania części wojsk USA z Niemiec oraz Afganistanu i zawiera dodatkowe sankcje w sprawie Nord Stream 2.
04.12.2020

Gdańsk upamiętni 50. rocznicę wydarzeń z grudnia 1970 roku

Apel pamięci pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, zamontowanie tablic upamiętniających ofiary Grudnia '70, konferencja naukowa – to najważniejsze wydarzenia organizowane w Gdańsku w związku z 50. rocznicą grudniowej masakry na Wybrzeżu. Wszystkie uroczystości odbędą się w rygorze sanitarnym.
03.12.2020

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
28.11.2020

Władze Gdańska przedstawiły wizję zagospodarowania pasa nadmorskiego

- Gdańsk otwiera się na morze to hasło, które wiele razu słyszeliśmy. Wspólnie z moimi współpracownikami postanowiliśmy w inny sposób spojrzeć na pas nadmorski. Jednym z przejawów kompleksowego myślenia o zagospodarowaniu pasa nadmorskiego jest także miejsce, w którym się znajdujemy, czyli Dom Zdrojowy. Przywracamy blask dawnemu obiektowi, żeby Brzeźnu przywrócić charakter miejsca kuracyjnego – tymi słowami rozpoczęła konferencję Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
19.11.2020

102. Rocznica Odzyskania Niepodległości

W środę, 11 listopada, w całym kraju świętowana jest 102. Rocznica Odzyskania Niepodległości. W tym roku upamiętniamy Narodowe Święto Niepodległości w inny niż zazwyczaj sposób. Musimy pamiętać, by wszelkie działania realizowane były przede wszystkim z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, z troską o zdrowie swoje i innych.
11.11.2020

Jest wykonawca pomnika Tadeusza Wendy

Znamy wykonawcę pomnika wybitnego inżyniera, założyciela gdyńskiego portu Tadeusza Wendy. Termin realizacji monumentu, który stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady mola Rybackiego to początek kwietnia 2021 roku.
02.11.2020

Pamiętamy o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę

Miasto z morza i marzeń pielęgnuje swoje morskie tradycje. Początek listopada to czas, który poświęcamy wspomnieniom o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. W piątek, 30 października, pod pomnikiem na bulwarze Nadmorskim odbyła się uroczystość złożenia wieńców przez władze Uniwersytetu Morskiego.
30.10.2020

Morska Fundacja Historyczna - wycieczki w listopadzie i grudniu

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na bezpłatne wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem po terenach stoczniowych z cyklu “Stocznia Gdańska – Kolebka Solidarności 1980 – 2020”.
30.10.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni oddaje hołd zmarłym marynarzom

Społeczność Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przed Świętem Zmarłych oddaje cześć zmarłym absolwentom, pracownikom, dyrektorom i rektorom oraz wszystkim marynarzom, dla których morze było ostatnim portem.
29.10.2020

Marynarska Pamięć

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, zadumy oraz wspomnień. Akademia Marynarki Wojennej pamięta o zasłużonych dla Ojczyzny żołnierzach, obrońcach Wybrzeża, którzy swoją bohaterską postawą wpisali się na stałe na kartach historii.
29.10.2020

Woda wypompowana z Kanału Elbląskiego; można go zobaczyć od podszewki

Po sezonie żeglugowym z Kanału Elbląskiego została wypompowana woda. To celowy zabieg, by można było przeprowadzić remonty i konserwacje urządzeń. To też okazja, by chętni mogli zobaczyć tak zwany suchy kanał- poinformował PAP Bogusław Pinkiewicz z Wód Polskich w Gdańsku.
17.10.2020

O losach Nord Stream 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy

O losach Nord Streamu 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy - ocenił w rozmowie z "GPC" ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Odnosząc się do obecnych relacji polsko-niemieckich określił je jako dobre i mocno ugruntowane.
17.10.2020

Odszedł Adam Gotner, stoczniowiec, uczestnik wydarzeń Grudnia ’70

Odszedł Adam Gotner, stoczniowiec, uczestnik wydarzeń Grudnia ’70, radny I kadencji Rady Miasta Gdyni. Był dobrym, pełnym empatii człowiekiem, z ogromnym poczuciem humoru, dystansem do siebie i świata.
16.10.2020

Inauguracja w cieniu pandemii. Rok Akademicki 2020/21 – oficjalnie rozpoczęty

Wyjątkowe uroczystości inauguracyjne Roku Akademickiego 2020/21 w Akademii Morskiej w Szczecinie odbyły się w piątek i sobotę (2 i 3 października) w Szczecinie.
05.10.2020

Park z widokiem na morze

Zieleń, ławki, miejsca do piknikowania i specjalnie przygotowane punkty widokowe na krajobraz obejmujący orłowskie molo, plażę i morze. Już wkrótce park Wzgórze Mewy, przy ujściu rzeki Kaczej, zupełnie się zmieni. Wszystko dzięki inwestycji, która powstanie w tym miejscu za sprawą współpracy miasta i firmy Vectra.
24.09.2020

Dwie oferty na budowę pomnika Tadeusza Wendy - założyciela gdyńskiego portu

Do drugiego przetargu na budowę pomnika Tadeusza Wendy przystąpiło dwóch wykonawców. Postać wybitnego inżyniera, założyciela gdyńskiego portu, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady mola Rybackiego. Ze względu na powtórne postępowanie, prawdopodobny termin odsłonięcia pomnika to wiosna 2021 roku.
23.09.2020

8. Flotylla Obrony Wybrzeża na obchodach 81. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

W czwartek, 17 września, w Świnoujściu obchodzono 81. rocznicę zbrojnej napaści ZSRR na Polskę. W uroczystościach wzięły udział delegacje 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, władz miasta, przedstawicieli służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz młodzież i dzieci.
17.09.2020

Klasa mundurowa z Rzepina z wizytą w 3. Flotylli Okrętów [foto]

Uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rzepinie odwiedzili 3. Flotyllę Okrętów. Kadeci wzięli udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i w Gdyni oraz uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie. Licealiści przyjechali do Gdyni w poniedziałek, 31 sierpnia, skąd na okręcie ratowniczym ORP Lech udali się do Gdańska, by wziąć udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na West
04.09.2020

PGZ Stocznia Wojenna i PGZ S.A. wspólnie upamiętniły moment wybuchu II wojny światowej

W hołdzie bohaterskim obrońcom Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Gdańsku i całego polskiego wybrzeża przedstawiciele zarządów PGZ S.A. i PGZ Stoczni Wojennej wspólnie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
02.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

We wtorek, 1 września br., na Westerplatte, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, żołnierzy, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
01.09.2020

Prezydent i premier złożyli kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej

W 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
31.08.2020

Coraz lepsze wyniki gdańskich stoczni

Przejęte w 2018 r. gdańskie spółki stoczniowe mają coraz lepsze wyniki - poinformowała w poniedziałek Agencja Rozwoju Przemysłu przy okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Plan naprawczy realizowany przez ARP w Grupie Stoczni Gdańsk ma przynieść efekty za 3-4 lata - dodano.
31.08.2020

Najsłynniejszy pomnik w Belgii w przebraniu stoczniowca dla uczczenia Porozumień Sierpniowych

Najsłynniejszy pomnik w Belgii, figurka Manneken Pis, przedstawiająca siusiającego chłopca, została dzisiaj przebrana w strój stoczniowca oraz szarfę z napisem "Solidarność". Lokalne władze uczciły w ten sposób 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
31.08.2020

Uroczystości państwowe na Westerplatte – jak dojechać, którędy wejść

1 września 2020 roku na Westerplatte, Wojsko Polskie zorganizuje uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych informacji komunikacyjnych i organizacyjnych.
31.08.2020

Święto Wolności i Demokracji. Dzisiaj finalne obchody 40-lecia Sierpnia' 80

Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień Święta Wolności i Demokracji, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. uroczyste otwarcie bramy nr 2, debaty w Audytorium ECS, wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności a na zakończenie o godz. 20.00 - wiec poparcia dla Białorusi. Transmisja z części z nich na www.gdansk.pl.
31.08.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
30.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.