• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Inauguracja w cieniu pandemii. Rok Akademicki 2020/21 – oficjalnie rozpoczęty

05.10.2020 11:36 Źródło: Akademia Morska w Szczecinie
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Inauguracja w cieniu pandemii. Rok Akademicki 2020/21 – oficjalnie rozpoczęty
Inauguracja w cieniu pandemii. Rok Akademicki 2020/21 – oficjalnie rozpoczęty  - GospodarkaMorska.pl
fot. Akademia Morska w Szczecinia

Wyjątkowe uroczystości inauguracyjne Roku Akademickiego 2020/21 w Akademii Morskiej w Szczecinie odbyły się w piątek i sobotę (2 i 3 października) w Szczecinie.

Do grona studentów dołączyło blisko 700 osób na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia (łącznie ze studiami magisterskimi oraz niestacjonarnymi zaś: 900). Najpopularniejsze kierunki to: nawigacja, logistyka i informatyka.

W piątkowy wieczór tradycyjnie spotkaliśmy się na Cmentarzu Centrlanym, pod pomnikiem Tym, którzy nie powrócili z morza, na uroczystym apelu pamięci poświęconym ludziom morza związanym ze szkolnictwem morskim i naszą uczelnią. To ważny element uroczystości: w ten sposób po raz pierwszy przedstawiamy nowo przyjętym studentom nasze przywiązanie do morskich tradycji.

Sobotnia uroczystość odbyła się w kameralnej atmosferze, w wąskim gronie zaproszonych gości: Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marka Gróbarczyka, przedstawicieli urzędów i instytucji oraz uczelni szczecińskich oraz morskich.

Ze względu na panujący stan epidemii, musieliśmy zrezygnować z tradycyjnego przemarszu pododdziałów studenckich oraz uroczystych obchodów u stóp Wałów Chrobrego. Ślubowanie na sztandar złożyli przedstawiciele studentów w imieniu swoim i kolegów.

Gratulując nowym adeptom wyboru nowej życiowej drogi, minister Marek Gróbarczyk zaznaczał

– To życie napisało za nas scenariusz dzisiejszej uroczystości, ale mimo że spotykamy się podczas tak skromnych obchodów, chciałbym Wam pogratulować wyboru. Zdobędziecie tu wiedzę i umiejętności, ale też nauczycie się tutaj rozwiązywać problemy. Ta uczelnia daje gwarancję, że po prostu poradzicie sobie w życiu – podkreślał minister.

JM Rektor Wojciech Ślączka również zwrócił uwagę na wyjątkowe okoliczności tegorocznej inauguracji. Jak podkreślał organizacja nadchodzącego roku akademickiego to nie tylko czas wymagający wzmożonej uwagi, troski o zdrowie swoje i innych, ale także czas refleksji, dzięki której możemy docenić rzeczy dotąd  uznawane za oczywiste i niezauważalne. Dotychczas codzienne życie uczelni – praca i nauka – były czymś  pewnym, koniecznym obowiązkiem. Czas pandemii zweryfikował to przekonanie. Brak bezpośredniego kontaktu zaczął nam szybko doskwierać – potrzeba zachowania środków bezpieczeństwa jest, co oczywiste najważniejsza, ale życie akademickie to coś więcej niż przekazywanie informacji.

To pracownicy i studenci, którzy budują wspólnie jedną społeczność: opartą na wzajemnych relacjach podczas zajęć i wspólnych spotkań, stanowiącą kulturę i przestrzeń dla wymiany wiedzy i doświadczeń – podkreślał JM Rektor. – Dlatego kolejny rok akademicki rozpoczynamy starając się choć w małym stopniu, na ile to możliwe, zachować naszą dotychczasową tradycję, aby setki młodych ludzi, rozpoczynających nowy etap swojego życia, poczuły się częścią tej społeczności – dodał.

Rok akademicki na studiach pierwszego stopnia rozpoczyna blisko 700 studentów, na studiach niestacjonarnych i drugiego stopnia – kolejnych 200.

To oni dołączyli do grona naszej społeczności, a nadchodzący rok akademicki będą realizować w modelu hybrydowym. Co to oznacza?

Kształcenie teoretyczne, wykłady – w zależności od roku studiów – będzie w większości odbywać się w trybie zdalnym, online, na odległość (wyjątkiem jest tu pierwszy rok, którego zajęcia planujemy zaaranżować tak, by studenci mieli okazję jak najlepiej, a przy tym najbezpieczniej – poznać uczelnię). Kształcenie praktyczne – w bezpiecznych grupach – odpowiednio niewielkich, z zachowaniem zasady zasłaniania ust i nosa, a także dezynfekcji: rąk oraz otoczenia – będzie w semestrze zimowym odbywać się na terenie uczelni. Jesteśmy pewni, że nam wszystkim zależy na tym, żeby ten plan się powiódł, dlatego cała społeczność akademicka podejdzie do swoich zadań odpowiedzialnie.

Gospodarka Morska
fot. Akademia Morska w Szczecinia
Gospodarka Morska
fot. Akademia Morska w Szczecinia
Gospodarka Morska
fot. Akademia Morska w Szczecinia

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35671,00 $ tona -0,25% 28 lip
 Cynk 2951,00 $ tona 0,10% 28 lip
 Aluminium 2516,00 $ tona 0,76% 28 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.