• <
BOTA_2023

Do 24 lutego można zgłaszać kandydatów do nagrody za zasługi w ratownictwie Animus Fortis

sg

26.01.2023 09:39 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Do 24 lutego można zgłaszać kandydatów do nagrody za zasługi w ratownictwie Animus Fortis

Partnerzy portalu

Do 24 lutego można zgłaszać kandydatów do nagrody za zasługi w ratownictwie Animus Fortis - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Do 24 lutego można zgłaszać kandydatury do nagrody Animus Fortis (Mężny Duch), przyznawanej w dwóch kategoriach – indywidualnej, za osobiste męstwo w czasie akcji ratowniczej oraz instytucjonalnej, za działania pozwalające skuteczniej ratować życie.

Nagrodą jest statuetka będąca miniaturą projektu "pomnika Sanitariusza". Prace nad budową tego pomnika, upamiętniającego medyków poległych za ojczyznę – nie tylko w czasie I wojny światowej, wojny bolszewickiej w 1920 r., ale także powstań narodowowyzwoleńczych i walk w czasach napoleońskich – zainicjowano w 1927 r. Monument zamówiono u prof. Edwarda Wittiga, znanego rzeźbiarza, autora m.in. warszawskich pomników Lotnika i Juliusza Słowackiego. Pieniądze pozyskiwano z dobrowolnych składek medyków cywilnych i wojskowych. Projekt przerwała II wojna światowa.

Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch), ustanowiło kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego. Po raz pierwszy wyróżnienie przyznano w 2018 roku. Tegoroczna edycja jest szóstą, wręczenie nagród odbędzie się w marcu, podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. Za osobiste męstwo – dla osoby, która w roku poprzedzającym przyznanie nagrody wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej. Laureatem może zostać osoba pełniąca służbę bądź zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze, np. w wojsku, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, WOPR, TOPR czy GOPR.

Wyróżnienie otrzymać mogą także przedstawiciele instytucji, które znacząco wpłynęły na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie.

Nagroda w obecnej VI edycji przyznawana jest za akcje ratownicze, dokonania czy osiągnięcia, które miały miejsce w roku 2022.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać osoby oraz instytucje w formie pisemnego wniosku kierowanego do dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w terminie do 24 lutego 2023 r. na adres e-mail dyrekcja@wim.mil.pl lub na adres korespondencyjny Instytutu: 04-141 Warszawa, ul. Szaserów 128 z dopiskiem "Konkurs Animus Fortis 2022".

Dziękujemy za wysłane grafiki.